Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Niedziela, 16 czerwca 2024 r.

AKTUALNOŚCI


OBEJRZYJ    Czytelniczy flash mob w Bieczu    ABC GORLICE.PL PORTAL I TELEWIZJAInnowacyjny remont i rozbudowa biblioteki

- więcej pomieszczeń, więcej możliwości


... biblioteki odgrywają bardzo ważną rolę w środowiskach lokalnych, zwłaszcza na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. Nierzadko są tam jedynymi instytucjami kultury, które nie tylko współtworzą życie miejscowych społeczności, ale również kształtują społeczeństwo wiedzy i informacji.

prof. Bronisława Woźniczka-Paruzel
wykładowca bibliotekoznawstwa UMK w Toruniu

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu mieści się w lokalu użyczonym przez Gminę w budynku przy ul. Rynek 20. Powierzchnia, którą zajmuje nie jest wystarczająca do prowadzonej przez bibliotekę działalności, zarówno jeśli chodzi o udostępnianie zbiorów, jak i szeroko pojętą działalność kulturalną. Przeprowadzona pięć lat temu automatyzacja biblioteki pozwala na nowoczesną obsługę czytelników, natomiast lokal i jego wyposażenie pozostawiają wiele do życzenia i nie pozwalają na poszerzanie oferty dla użytkowników.
W niedługiej przyszłości sytuacja zmieni się dzięki otrzymanej w maju b.r. dotacji na modernizację i rozbudowę biblioteki w wysokości 1 996 650,00 zł w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" Priorytet 2 "Infrastruktura bibliotek 2016 2020". Całkowity koszt zadania wynosi 2 665 822,00 zł, przy wkładzie finansowym Gminy Biecz w wysokości 654 289,00 zł. Harmonogram prac zakłada oddanie do użytku nowej Biblioteki w sierpniu 2018 r. W czerwcu b.r. została podpisana umowa na dofinansowanie z Instytutem Książki, a w sierpniu wpłynęła na konto Biblioteki pierwsza transza środków. Aktualnie trwają prace nad wykonaniem dokumentacji projektowej przez firmę Karolina Czech z siedzibą w Bieczu ul. Słoneczna 49. Dokumentacja dotyczy zadania realizowanego przez Bibliotekę, jak również zadania realizowanego przez Gminę Biecz w zakresie remontu i modernizacji części budynku, w której mieszczą się biura Urzędu Miejskiego.
Nowa Biblioteka dysponować będzie większą od obecnej wypożyczalnią dla dorosłych, oddziałem dla dzieci, czytelnią, kącikiem dla najmłodszych użytkowników, kafejką komputerową, kącikiem prasowym i salą przeznaczoną na organizacje wystaw i różnego rodzaju imprez o charakterze kulturalnym. W nowej przestrzeni znajdą się również pomieszczenia administracyjne, socjalne i magazynowe. Planowane jest wyburzenie części budynku od strony ul. Potockiego. Na tym miejscu, jak również na działce przekazanej Bibliotece przez Gminę powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem. Parter i piętro zajmować będą pomieszczenia biblioteczne, natomiast poddasze zostanie przeznaczone na biura Urzędu Miejskiego. Biblioteka zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W dobudowanym budynku zostanie zainstalowana winda, z której będą korzystać zarówno użytkownicy Biblioteki, jak również petenci Urzędu.
Została opracowana już wstępna koncepcja adaptacji piwnic mieszczących się pod budynkiem Rynek 20 od strony ul. Grodzkiej. Przestrzeń zabytkowych piwnic zostanie przeznaczona na wystawy czasowe, stanie się miejscem organizacji kameralnych wieczorów poezji. Czas do końca roku przeznaczony jest na przeprowadzenie stosownych ekspertyz - geologicznej, technicznej, mykologicznej i uzyskanie stosownych pozwoleń, a także przeprowadzenie w piwnicach prac remontowo-budowlanych.

  Obejrzyj: Projekt koncepcyjny adaptacji piwnicList

Prezydenta Rzeczypospolitej PolskiejBiblioteczny Klub Malucha

19 grudzień 2016 r.

Na przedświątecznym spotkaniu 19 grudnia 2016 roku w Bibliotecznym Klubie Malucha przystroiliśmy własnoręcznie zrobioną choinkę, przeczytaliśmy książeczkę i bawiliśmy się zabawkami. Cała czytelnia wypełniona była fantastycznymi pomysłami i dobrym humorem.
Natalia WszołekXVI Gminny Konkurs Czytelniczy

"Jeden z Dziesięciu"

Janusz Domagalik

16 grudnia 2016 roku w naszej bibliotece odbył się XVI Gminny Konkurs Czytelniczy "Jeden z Dziesięciu". W tym roku uczniowie szkół gminy Biecz z klas IV-VI mieli za zadanie zapoznać się z treścią książek "Koniec wakacji" i "Pięć przygód detektywa Konopki" Janusza Domagalika oraz najważniejszymi informacjami o autorze. Konkurs został przeprowadzony na wzór telewizyjnego teleturnieju edukacyjnego, który jest emitowany w TVP od 3 czerwca 1994 roku. Nasz konkurs podzieliliśmy na dwa etapy: test wyboru, który wyłonił dziesięciu finalistów oraz etap, w którym zadawaliśmy uczestnikom już konkretne pytania. II etap wyłonił zwycięzcę.
W konkursie wzięło udział 25. uczniów z 9. szkół gminy Biecz. Młodzież wykazała się ogromna wiedzą czytelniczą. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a finaliści oraz laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymali nagrody książkowe.

Laureaci:

- I. miejsce:      Katarzyna Czyżykiewicz, ZSP w Libuszy
- II. miejsce:     Anna Szkaradek, ZSP w Libuszy
- III. miejsce:    Wiktoria Kosińska, ZSP w Korczynie

Finaliści:

Wojciech Kaleta, SP w Racławicach
Filip Słowik, SP w Sitnicy
Martyna Dąbrowska, ZSP w Binarowej
Arkadiusz Wachowicz, ZS nr 2 w Bieczu
Tymoteusz Dżuła, ZSP w Strzeszynie
Patrycja Bąk, SP w Racławicach
Jakub Wędrychowicz, ZSP w Korczynie

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

12 grudzień 2016 r.

Ostatni Biblioteczny Klub Malucha przygotował dla podopiecznych zajęcia związane z przygotowywaniem się do Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie wykonaliśmy ozdoby choinkowe, przeczytaliśmy książeczki i bawiliśmy się na macie edukacyjnej.
Natalia WszołekFotorelacja
Wieczór poetycko - muzyczny

"Życie cudem jest "

W dniu 8 grudnia 2016 r. odbył się w naszej bibliotece wieczór poetycko-muzyczny pt. Życie cudem jest przygotowany we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej. Wyboru tekstów dokonały p. Maria Czech oraz p. Bożena Guzik, a scenariusz wydarzenia opracowała p. Maria Czech. Podczas spotkania czytane były wiersze o życiu, macierzyństwie, o zbliżającym się Bożym Narodzeniu. Działający w ZSZ zespół muzyczny "CANTO" pod opieką Bożeny Dyląg wykonał kilka utworów o podobnej tematyce. Przed publicznością wystąpili - czytający wiersze: Iwona Słowik, Karolina Telecka, Klaudia Stawiarz, Eryk Chodur, Tomasz Ryba, Krzysztof Surówka i zespół w składzie: Klaudia Gąsior, Gabriela Kuk, Agnieszka Sterkowicz, Tomasz Sterkowicz, Adrian Dobek, Przemysław Markowicz oraz gościnnie bieczanin, uczeń ZS nr 1 w Gorlicach Bartosz Kozioł. Wzruszające, skłaniające do refleksji teksty poetyckie, piękna nastrojowa muzyka, świerkowe gałązki, palące się świece sprawiły, że dla przybyłych gości były to niezapomniane chwile radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, który skierował do występujących słowa podziękowania, a Paniom Organizatorkom podziękował pięknymi różami. Wieczór zakończył się przy herbatce i lukrowanych świątecznych pierniczkach.


Fotorelacja
Mikołaj w bibliotece

5 grudnia 2016 r. do naszej biblioteki zostały zaproszone dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Czas oczekiwania na przybycie Świętego Mikołaja umilili maluchom aktorzy z teatru Pinokio z Nowego Sącza, przedstawili bajkę pt. "Przygody Janka i złej czarownicy". Przy pomocy kukiełek pokazali walkę dobra ze złem. Po przedstawieniu dzieci spotkały się ze Świętym Mikołajem, który oznajmił swoje przybycie głośnym dzwonieniem. Maluchy otoczyły Mikołaja, który częstował je czekoladkami. Przy dźwiękach świątecznej muzyki Święty Mikołaj rozdawał dzieciom baloniki, z których formował różne kształty. Powstawały balonikowe samoloty, kwiaty, zwierzątka takie jak pieski i żyrafy. Dzieci bardzo cieszyły się z otrzymanych prezentów i chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcia ze Świętym Mikołajem.
Po wspólnej zabawie Mikołaj pożegnał się z dziećmi, a dzieci obdarowane mikołajowymi prezentami podziękowały Mikołajowi.

Fotorelacja


Dzień Pluszowego Misia

28 listopada 2016 r. w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się Dzień Pluszowego Misia. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich SP nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczyniami Barbarą Zabawą i Sylwią Przybylską. Spotkanie rozpoczęła Anna Ryba - kierownik MGOPS w Bieczu czytaniem bajek: "Jak złapać spadającą gwiazdę" oraz "Uśmiechnij się, Misiu". Po wysłuchaniu tekstów rozpoczęła się misiowa zabawa. Uczniowie wysłuchali historii Pluszowego Misia, zapoznali się z postaciami bajkowych misiów: Misiem Uszatkiem, Kubusiem Puchatkiem, Colargolem, Misiem Yogi oraz Gumisiami. Opowieści przeplatane były zabawami ruchowymi: "Stary niedźwiedź mocno śpi", z chustą animacyjną oraz misiem pluszowym. Nie zabrakło także zgadywanek o misiach. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie "misiowym" tematem i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zabawach. Na zakończenie każde dziecko otrzymało "misia" na patyku oraz słodycze od czytającej Anny Ryby.

Fotorelacja
Konkurs plastyczny

"W świecie literackim Aleksandra Fredry"

Laureaci

W piątek, 2 grudnia 2016 roku, w czytelni naszej biblioteki zgromadzili się młodzi artyści z gminy Biecz na uroczystym ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego "W świecie literackim Aleksandra Fredry".
Konkurs skierowany był do utalentowanych plastycznie uczniów szkół podstawowych gminy Biecz. Warunkiem uczestnictwa było przysłanie pracy stanowiącej artystyczną wizję przestrzenną lub malarską w dwóch kategoriach wiekowych klasy 1-3 szkół podstawowych oraz klasy 4-6 szkół podstawowych.
Wszystkie prace oceniło jury w składzie: Krystyna Skowronek - emerytowany nauczyciel plastyki, Teresa Grygowicz - emerytowany nauczyciel nauczania początkowego, Barbara Rudzińska - malarka, Elżbieta Knapik - dyrektor Biblioteki i Natalia Wszołek - animator kultury.
Komisja miała niezwykle trudne zadanie.
Po burzliwych obradach udało się wyłonić zwycięzców spośród 27. nadesłanych prac. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Laureaci:

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych klas I-III - prace malarskie


- I. miejsce:      Gabriela Knybel kl. III ZSP w Rożnowicach
- II. miejsce:     Jolanta Fugiel kl. III SP w Sitnicy
- III. miejsce:    Emilia Trębacz kl. III ZSP w Rożnowicach
- wyróżnienia: Julia Gryga kl. II SP w Sitnicy, Milena Kleszyk kl. II SP w Sitnicy, Bartosz Trzaskoś kl. III ZSP w                            Binarowej, Sandra Bajorek kl. III SP w Bugaju, Lidia Kosiba kl. II ZS nr 1 w Bieczu

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych klas I-III - prace przestrzenne

- I. miejsce:   Hanna Ruwińska kl. III ZS nr 1 w Bieczu
- II. miejsce:  Zuzanna Matusik kl. III SP w Bugaju
- III. miejsce: Zuzanna Stasiowska kl. II SP w Bugaju

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI - prace malarskie

- I. miejsce:      Oskar Urzędowski kl. IV ZS nr 1 w Bieczu
- II. miejsce:     Julia Kosiba kl. VI ZS nr 1 w Bieczu
- III. miejsce:    Jakub Polak kl. V ZSP w Korczynie
- wyróżnienia: Hubert Urzędowski kl. VI ZS nr 1 w Bieczu

Kategoria: uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI - prace przestrzenne

- I. miejsce:     Katarzyna Fiega kl. VI ZSP w Binarowej
- I. miejsce:     Anna Kurcab kl. IV ZSP w Binarowej

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

28 listopad 2016 r.

Przeczytaliśmy "zimowe" opowiadania i wierszyki, pobawiliśmy się klockami, a na koniec przygotowaliśmy prezenty dla Św. Mikołaja - jego kolorowe podobizny.
Natalia Wszołek
Fotorelacja
Spotkanie autorskie

Jerzy Gronkiewicz

"Pokochaj naturę"

W dniu 24 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie autorskie poety, lekarza internisty Jerzego Gronkiewicza pt.: "Pokochaj naturę". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II z ZS nr 1 wraz z nauczycielką Anną Guzik oraz uczniowie klasy III z ZS nr 2 wraz z nauczycielką Jadwigą Nowak.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik czytając wiersz Autora. Poeta namawiał młodzież do odejścia od "pustego" spędzania wolnego czasu przy komputerze czy tablecie, zachęcał uczniów do głębszego przeżywania rzeczywistości, podróży bliższych i dalszych oraz do własnej twórczości.
Jerzy Gronkiewicz przeczytał wybrane wiersze z własnego tomiku poezji, śpiewał i grał na gitarze. Spotkanie uatrakcyjniła prezentacja przyrodniczych fotografii Jakuba Rutany, leśnika i fotografa. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali również sami uczniowie, którzy recytowali wiersze Autora.
Dla aktywnych uczestników Autor przewidział upominki w postaci tomiku własnej poezji z autografem.


Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

14 listopad 2016 r.

Niespodziewanie przyszła zima. Trzeba szybko wyciągnąć sanki i narty z piwnicy i garażu! Na ostatnich zajęciach inspirując się opowiadaniami z książeczek dla dzieci wykonaliśmy papierowe modele dzieci jeżdżących na nartach śladowych. Bawiliśmy się też zabawkami na matach edukacyjnych.
Natalia Wszołek

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

7 listopad 2016 r.

Na ostatnim spotkaniu naszego klubu zaprosiliśmy dzieci do wspólnego malowania bibliotecznych sów. Nieszablonowa forma i tradycyjna technika spodobała się chyba maluchom, gdyż spędziliśmy ok. dwie godziny przy stoliku.
Natalia WszołekWernisaż wystawy fotografii

Luiza Dublewicz - Mleczko

W piątek 4 listopada 2016 r. odbył się wernisaż wystawy fotografii Luizy Dublewicz - Mleczko. Wystawa nosi tytuł Szepty i Krzyki, a jej tematem jest kobieta piękna i zmysłowa. Pani Luiza jest naszą biecką artystką, udziela się społecznie i charytatywnie. Jest pomysłodawczynią wielu ciekawych akcji m.in. Bajkowy Biecz. Autorka wystawy współpracuje również z Maszynką Kreatywności. Artystka od pewnego czasu zajmuje się fotografią, ale swoje zdjęcia prezentuje po raz pierwszy. Oprócz fotografii pasją Luizy Dublewicz - Mleczko jest śpiew, o czym przekonała nas, uświetniając wernisaż swoim występem wokalnym. Gościnnie wystąpił u Jej boku "maszynkowy" kolega Grzegorz Szary. Piosenki przeplatane były wierszami, które czytała ich autorka Edyta Czech, prezes Stowarzyszenia Maszynka Kreatywności. Bohaterka wieczoru otrzymała wiele gratulacji, w tym także list gratulacyjny od Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza, który w Jego imieniu przekazała Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik. Pani Luizie Dublewicz - Mleczko gratulujemy talentu oraz odwagi, i życzymy Jej wielu sukcesów zawodowych.
Wystawę Szepty i Krzyki będzie można oglądać do końca roku. Zapraszamy serdecznie!

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

31 październik 2016 r.

Na ostatnim spotkaniu zorganizowaliśmy dla naszych najmłodszych klubowiczów zajęcia poświęcone architekturze. Dzieciaki wyklejały kolorowe miasteczka. Uczyły się kreatywnego myślenia i współpracy w grupie, a także rozwijały wyobraźnię i zdolności manualne. Druga część zajęć upłynęła na wspólnej zabawie na matach edukacyjnych.
Natalia Wszołek

Fotorelacja


Piotr Szczepanik

25 października 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III SP nr 2 w Bieczu wraz z nauczycielkami Panią Leokadią Piotrowską oraz Panią Małgorzatą Przybyłowicz. Wiersze Jana Brzechwy m.in. Sroka, Kaczka-Dziwaczka, Indyk i Juliana Tuwima Ptasie Radio, Rozmowa Ptaków, Ptasie Plotki przeczytała Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik. Gościem specjalnym spotkania był rzeźbiarz Pan Piotr Szczepanik. Artysta opowiedział dzieciom o sobie, o swojej przygodzie z rzeźbą, o jej początkach. Zaopatrzony w podstawowe narzędzia pokazał jak rzeźbi, na oczach dzieci wydobył z małego prostego kawałka pięknego ptaszka. Na zakończenie odbył się mały konkurs wiedzy o ptakach, który wygrały dwie osoby, Milena Korzeniec oraz Miłosz Rajchel. Artysta podarował zwycięzcom rzeźby-ptaszki swojego autorstwa.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

24 października 2016 r.

W czasie poniedziałkowego spotkania w Bibliotecznym Klubie Malucha dzieci malowały malowanki przedstawiające żabki i księżniczki. Maluchy chętnie lepiły też różne "postaci" z plasteliny, jednak najchętniej wspólnie bawiły się zabawkami.
Fotorelacja


Rafał Knybel

21 października 2016 roku gościliśmy w naszej bibliotece radnego Rady Powiatu Gorlickiego Rafała Knybla, który w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytał wiersze o ptakach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Po raz kolejny poezja sprzed lat okazała się niezawodna i żyje tak samo jak dawniej. Wiersze m.in. "Ptasie radio", "Mowa ptaków", "Spóźniony słowik" Juliana Tuwima czy "Sroka", "Kaczka dziwaczka", "Indyk" Jana Brzechwy cieszyły nas i bawiły. Tematyka dzisiejszej akcji nawiązywała do aktualnej w naszej bibliotece wystawy prac Piotra Szczepanika pt. "Kolorowy świat ptaków". W drugiej części spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki o ptakach, a za każda prawidłową odpowiedź otrzymywali kolorowankę - ptaka.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IIIB i IIIC SP. Nr 2 w Bieczu wraz z nauczycielkami Barbarą Chlost i Magdaleną Dziki.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za czynny udział w spotkaniu!

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

17 października 2016 r.

17 października 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie naszych małych klubowiczów. Na zajęciach przeczytaliśmy wspólnie interaktywną książeczkę o zwierzątkach wiejskich. Podczas czytania wsłuchiwaliśmy się w głosy zwierząt i zgadywaliśmy, które z nich wydaje takie dźwięki. Po zabawie edukacyjnej maluchy wróciły do tego co uwielbiają robić najbardziej, czyli do wspólnej zabawy!


Fotorelacja
Spotkanie autorskie

Andrzej Stasiuk

7 października 2016 roku gościliśmy w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu pisarza Andrzeja Stasiuka. Dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbieta Knapik przywitała Andrzeja Stasiuka i przybyłych gości, a spotkanie poprowadził pracownik Biblioteki Dariusz Nowak, który przybliżył twórczość autora. Sam autor opowiedział o początkach swojej kariery, o przyczynach powstania niektórych książek, a także podzielił się kilkoma ciekawymi historiami ze swojego życia. Publiczność miała okazję porozmawiać o książkach, a także przedyskutować wiele tematów związanych nie tylko z Jego twórczością. Spotkanie zakończyło się prywatnymi rozmowami z Andrzejem Stasiukiem oraz podpisywaniem dedykacji w książkach.

Prozaik, dramaturg, poeta, zajmuje się także krytyką literacką. Uchodzi za jednego z najważniejszych polskich pisarzy średniego pokolenia. Zadebiutował zbiorem opowiadań Mury Hebronu. Największą sławę osiągnął w roku, 1999 kiedy to opublikował swą powieść pod tytułem Dziewięć. Jego książki przetłumaczono na wiele języków. Uhonorowany wieloma nagrodami, wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Urodził się w 1960 roku w Warszawie, a od 1987 znalazł swoje miejsce na ziemi w Beskidzie Niskim. W Wołowcu mieszka, tworzy i prowadzi Wydawnictwo Czarne.
Powiedział kiedyś, że jego manifest literacki to: "pisać, skreślać, myśleć, patrzeć, słuchać, pisać i skreślać, skreślać, skreślać ...". Uważa, że literatura jest ciągłą porażką.

FotorelacjaWarsztaty plastyczne

pt.:Projekt Pamięć

6 października 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyły się warsztaty plastyczne pt.: Projekt Pamięć
Uczestniczyli w nich uczniowie gimnazjum nr 2 w Bieczu. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Kotula, pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Na początku warsztatów zaprezentowano uczniom krótki film przedstawiający istotę projektu i jego główne założenia. Tematem warsztatów był portret Żydów żyjących w czasach II wojny światowej. Prace uczniów powstawały dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez znaną artystkę Rose Jacobs przy użyciu węgla drzewnego oraz suchych pasteli. Uczestnicy warsztatów podążając jedynie za cieniem lub światłem odnajdywali kształt i formę w przestrzeni na kartce odwróconej do góry nogami. W ten właśnie sposób powstały niesamowite dzieła odznaczające się wrażliwym i co ważne - indywidualnym podejściem do tematu. Została również podtrzymana pamięć o tragicznej sytuacji Żydów podczas II wojny światowej, co było jednym z założeń projektu.
Wrażenia z warsztatów uczniowie ocenili jako zaskakujące i przeżycie i zupełnie nowe doświadczenie.


FotorelacjaXXVI Międzynarodowa

Galicyjska Jesień Literacka

Od 27 września do 9 października 2016 roku w wielu miejscowościach Podkarpacia i Małopolski, w tym także powiatu gorlickiego, oraz we Lwowie trwa XXVI Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka, której głównym inicjatorem i organizatorem jest poeta Andrzej Grabowski. 4 października o godz. 11-tej w bieckiej bibliotece w ramach XXVI Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej odbył się mityng literacki pod patronatem Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza. W programie wzięli udział: Krystyna Konecka poetka, dziennikarka, fotoreporterka, poeci z Ukrainy: Włodzimierz Garmaniuk z Iwano Frankowska, poeta i tłumacz m.in. Haliny Poświatowskiej oraz dziennikarka, autorka programów radiowych i telewizyjnych Oksana Chukhlib z Filharmonii Lwowskiej.
Na spotkanie przybyli uczniowie kl. IV ZSZ w Bieczu wraz z nauczycielką Marią Czech oraz kl. IIc LO wraz z nauczycielką Anną Juruś. Podczas mityngu wszyscy artyści zaprezentowali swoją twórczość literacką, w luźnej i serdecznej atmosferze opowiedzieli o swoich inspiracjach i zachęcali młodzież do bardziej tradycyjnych form spędzania czasu wolnego, np. z książką lub gitarą w ręku oraz do tworzenia własnej sztuki.


FotorelacjaWernisaż wystawy rzeźby

"Kolorowy świat ptaków"

Piotr Szczepanik

W piątek, 30 września 2016 roku w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, odbył się wernisaż wystawy rzeźby Piotra Szczepanika pt. "Kolorowy świat ptaków". Wystawa zgromadziła wielu miłośników twórczości Pana Piotra. Nasza Biblioteka już po raz trzeci gościła gorlickiego rzeźbiarza, członka Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza działającego przy Galerii Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach. Przybyłych licznie gości powitała Elżbieta Knapik - dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu. Przedstawiła sylwetkę autora oraz opowiedziała o pasji artysty. Pan Piotr Szczepanik zaprezentował 64 prace, wśród których znalazły się oprócz przedstawień ptaków także figurki jeża, niedźwiedzia, krasnala, kotów czy zajęcy oraz rzeźbiony obraz ze słonecznikami. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W części artystycznej wernisażu, wystąpił Aleksander Przepióra, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, który zaśpiewał kilka piosenek przy akompaniamencie gitary. Po zakończeniu części oficjalnej autor wystawy zaprosił przybyłych gości na przygotowany poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Wystawa będzie czynna do 30 października br.
FotorelacjaBiblioteczny Klub Malucha

26 września 2016 r.

Już jesień!
Biblioteczny Klub Malucha powiększył grono o kasztanowych przyjaciół. Stworzyliśmy ich wspólnie z rodzicami i dziadkami. Powstały kasztanowe koty, jeże, gąsienica, biedronka i ważka. Druga część zajęć upłynęła nam na wspólnej zabawie na matach edukacyjnych.
Natalia Wszołek

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

19 września 2016 r.

Poniedziałkowe spotkanie najmłodszych klubowiczów naszej biblioteki ubiegło w bardzo przyjemnej, ciepłej atmosferze zabawy. Pomimo chłodnej już pogody humory dzieciakom dopisywały. Bawiliśmy się klockami i wymyślaliśmy różne historie. Maluchy chętnie rysowały i wymyślały jesienne fryzury.
Natalia Wszołek

Fotorelacja
Projekt pamięć

W piątek 16 września 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyły się warsztaty plastyczne pn. Projekt Pamięć oraz wernisaż wystawy związanej z tym wydarzeniem. Spotkania odbyły się w ramach projektu pn. Na Szlaku Żydowskiego Dziedzictwa, realizowanego wspólnego przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute oraz Bibliotekę.
Pomysłodawczynią wydarzenia Projekt Pamięć jest żydowska artystka, mieszkająca w USA Roz Jacobs, która aby odzyskać to, co zostało bezpowrotnie zniszczone podczas Holocaustu, maluje członków swojej rodziny. Artystka w ten sposób obrazuje wspomnienia po swoich bliskich, którzy zginęli podczas wojny. Wystawa prezentuje cykl portretów, żydowskiego chłopca Kalmana - wuja Roz Jacobs, w oparciu o jedno zachowane zdjęcie, jego losy oraz losy innych członków rodziny artystki. Poprzez ukazanie historii jednej rodziny wystawa podejmuje tematykę pamięci i utraty.
Jako pierwsze przeprowadzone zostały warsztaty plastyczne, w których uczestniczyli uczniowie gimnazjum nr 1 w Bieczu oraz zainteresowane projektem osoby dorosłe. Zajęcia poprowadziła Pani Katarzyna Kotula, pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie.
Na początku warsztatów zaprezentowano film pokazujący istotę tego projektu i jego najważniejsze założenia. Podczas spotkania uczestnicy malowali twarze Żydów za pomocą węgla i pasteli. Zdjęcia, z których korzystali były położone na odwrót. Malujący tworzyli swoje dzieła w nietypowy sposób, sugerowali się jedynie tym, gdzie znajdują się cień i światło, by w końcu wyłoniła się forma, pojawiła się twarz. Prace uczestników włączone zostały do wieczornej wystawy.
Podczas wernisażu Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik przybliżyła gościom treść i znaczenie realizowanego projektu, a Pani Katarzyna Kotula opowiedziała gościom o przeprowadzonych warsztatach plastycznych i zaprezentowała efekty artystycznych zmagań uczestników. Na spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć film o wspomnianej wcześniej Roz Jacobs. Spotkanie uświetnił wspaniały koncert trio skrzypcowego w składzie Maria Dubec, Weronika Serwa i Aleksandra Stęgowska. Uczennice Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, których opiekunem artystycznym jest Pan Andrzej Przybycień wykonały utwory Aleksandra Pogorilca Passacaglia, Zmartwienie i Wiązankę żydowską.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej niezwykle ujmującej wystawy oraz dzieł uczestników warsztatów.

Fotorelacja z warsztatów

Fotorelacja z wernisażu
LEKCJA BIBLIOTECZNA

KATALOGI BIBLIOTECZNE

14 września 2016 r. MiGBP w Bieczu odwiedzili uczniowie kl. IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Racławicach wraz z opiekunami Urszulą Przepiórą i Markiem Janikowskim. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z katalogami bibliotecznymi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć szufladki z kartami katalogowymi z nieistniejącego już w naszej Bibliotece katalogu tradycyjnego. Poznali rodzaje katalogów bibliotecznych. Następnie zasiedli do komputerów i ipadów i rozpoczęli wyszukiwanie w katalogu elektronicznym. Wyszukując interesujących ich tytułów książek uczyli się różnych możliwości dotarcia do danej pozycji. Zapoznali się z Instrukcją korzystania z wyszukiwarki w programie SOWA 2. Poznane umiejętności wyszukiwania w katalogu elektronicznym pozwoli młodym czytelnikom szybko odnaleźć w zbiorach bibliotecznych interesującą ich pozycję książkową.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

12 września 2016 r.

Na ostatnim spotkaniu naszego klubu bawiliśmy się razem z tekturową biblioteczną sową. Modelowaliśmy w plastelinie, rysowaliśmy i kolorowaliśmy, a spotkanie zakończyły zabawy na macie edukacyjnej.
Natalia Wszołek

Fotorelacja
LATO W BIBLIOTECE

Podsumowanie

Zakończyliśmy letnie warsztaty edukacyjno - plastyczne pod hasłem "zrób sobie ..." . Czas więc na podsumowanie.
Pierwsze zajęcia to temat "zrób sobie...smoka". Powstały też śliczne pieski. Były to recyklingowe mobilne eko zabawki.
Najmłodszym uczestnikom zaproponowaliśmy projekt wielkiego oceanu z łódkami, statkami i żaglówkami 3D.
Na drugich zajęciach techniką przewodnią był scrapbooking, a temat "zrób sobie ... kartkę urodzinową".
Na kolejnych zajęciach powstały walizki w przedwojennym klimacie oraz zakładki do książek.
Drugi tydzień warsztatów to tematy "zrób sobie ... zielnik, literkę, anioła, dzieło sztuki" oraz słoneczny latawiec dla najmłodszych dzieci.
Uczestnicy stworzyli własne karty zielnika, okładki, wyszukali nazw roślin, wykonali specjalne podpisy. Przeprowadziliśmy również krótki quiz zawierający m.in. nowo poznane hasła i nazwy.
Powstały designerskie ozdoby dziecięcych pokoi - pierwsze literki imienia. Nie zabrakło też zabawy dla młodszych dzieci.
Rozmawialiśmy na temat aniołów, chórów anielskich, amorków, putto i ich ikonografii. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć i nauczyć się wytwarzania masy solnej. Wszyscy stworzyli własne aniołki, a niektórzy nawet smoki i jeżyki.
Na kolejnym spotkaniu wydrukowaliśmy elementy obrazu "Guernica" Pabla Picassa z 1937 r., porozmawialiśmy krótko o sztuce współczesnej. Każdy uczestnik miał za zadanie wymalować według własnego pomysłu swoją część kompozycji. Na koniec ułożyliśmy nasze puzzle i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Kolejny tydzień spotkań to bardzo kreatywna zabawa. Zrobiliśmy indiańskie łapacze snów, wymyślaliśmy własne gry - tzw. planszówki, nauczyliśmy się wytwarzać bibułkowe kwiaty i utworzyliśmy instalację artystyczną.
Dzieciaki stworzyły przepiękne dzieła, wykazały się ogromną pomysłowością. Powstały bibułkowe kwiatki jako prezent dla mamy, łapacze snów z koralikami i piórkami, gry z drabinami i smokami i zaskakująca pajęcza konstrukcja, która pod koniec zajęć zamieniła się w labirynt wiązek laserowych.
Ostatni tydzień warsztatów to tematy: "zrób sobie ... żabkę połykającą muchy" ( zajęcia dla najmłodszych uczestników ), podkładkę i latającą kaczkę. Trzy ostatnie dni zajęć ubiegły pod hasłem: "zrób sobie ... lalkę", podczas których każdy Bieczanin i uczestnik Kromer Festival mógł spróbować własnych sił i zrobić ulubioną postać z bajki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspaniałą współpracę!

Fotorelacja
ŚWIĘTO

MIEJSKIEJ I GMINNEJ BIBLIOTEKI

PUBLICZNEJ W BIECZU

W niedzielę 4. września 2016 roku na bieckim rynku odbyła się plenerowa impreza "Święto Biblioteki". "Święto Biblioteki" zorganizowane było w ramach realizacji wspólnego projektu przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute i Bibliotekę. Projekt pod nazwą Na Szlaku Żydowskiego Dziedzictwa realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo publiczno-społeczne i finansowane ze środków ministerialnych i środków Fundacji. W ramach projektu odbyły się już warsztaty dotyczące wolontariatu bibliotecznego, a oprócz święta odbędzie się jeszcze szereg wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych odwołujących się do żydowskiego dziedzictwa. Autorem i koordynatorem projektu jest Kierownik Działu PR i Komunikacji Muzeum Ada Kopeć - Pawlikowska.
Program święta był bardzo różnorodny. Całość poprowadził Daniel Markowicz, pracownik Starostwa Powiatowego w Gorlicach, który przywitał gości i zapoznał uczestników święta z programem imprezy. Dyrektor Elżbieta Knapik przedstawiła działalność Biblioteki na przykładzie 2015 roku w formie prezentacji multimedialnej. W trakcie bibliotecznego święta wyróżnieni zostali najaktywniejsi czytelnicy 2015 roku: Janina Rutana w kategorii czytelnik dorosły oraz Kacper Firlit uczeń ZS nr 1 w Bieczu w kategorii czytelnik dziecięcy, którzy otrzymali od dyrektora Biblioteki pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.
Dyplom z rąk dyrektora otrzymała także Iwona Tumidajewicz sołtys wsi Libusza, która wspiera działalność biblioteki w Libuszy poprzez współudział oraz pomoc w organizacji spotkań kulturalnych (wystaw, wernisaży, spotkań autorskich). Dzięki jej staraniom biblioteka powiększyła swój księgozbiór o nowości wydawnicze. Te działania zaowocowały uhonorowaniem Iwony Tumidajewicz Dyplomem wyróżnienia od autorki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz Polskiej Izby Książki z gratulacjami dla sołtysa, który wsłuchuje się w potrzeby biblioteki, zna jej działalność i czynnie w niej uczestniczy. W lutym 2016 roku autorka bestsellerowych powieści dla kobiet Małgorzata Gutowska-Adamczyk ogłosiła konkurs pt. "Wójt przyjacielem Biblioteki". Poszukiwała wójtów i burmistrzów, którzy mają pod opieką biblioteki gminne, wspierają je, pojawiają się na uroczystościach i mają fundusze na remonty bibliotek, wspierając ich rozwój i budując więzi, aby te jak najlepiej służyły lokalnym społecznościom.
Kolejnym punktem święta było Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP. Czytano Quo vadis powieść historyczną Henryka Sienkiewicza, której pierwsze wydanie ukazało się w Krakowie w 1896 r. Czytali Karol Górski - Starosta Powiatu Gorlickiego, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Andrzej Bochenek, Sekretarz Gminy Biecz Jan Szkaradek, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor ZSP w Strzeszynie Jadwiga Szara, v-ce Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Anna Kozłowska-Pelczar, Stanisław Kalisz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu, Kazimierz Wszołek Prezes MPGK w Bieczu, Alojzy Janusz - emerytowany policjant, Dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik oraz prowadzący Daniel Markowicz. Czytanie odbyło się podczas "uczty", w trakcie której zaproszeni na nią goście częstowani byli winogronami i "winem" podawanym przez "Biblioteczne Rzymianki". W tym samym czasie odbywał się spacer po miejscach związanych z historią i kulturą Żydów, który poprowadził Krzysztof Przybyłowicz, autor książki Żydzi Biecza. Historia i zagłada.
Następnie uczestnicy spotkania zaproszeni zostali do wspólnego tańca. Warsztaty tańca żydowskiego w takt muzyki na płycie rynku przeprowadziła Marta Pietruszka z Krakowa. Zebrani goście mieli również okazję popróbować wspaniałości kuchni żydowskiej przygotowanych przez restaurację Grodzka z Biecza. Dania smakowały równie dobrze jak i wyglądały. Można było skosztować: challach (chałkę po hebrajsku), czulent (gulasz), humus, klopsiki rybne, holiszkes (gołąbki po żydowsku), haman tasze z makiem (ciasteczka), kreplach (pierożki z mięsem) oraz tatar żydowski.
Atrakcją imprezy były dwa wspaniałe koncerty - klezmerskiego zespołu Legend of Kazimierz. Zespół tworzy tzw. muzykę korzeni, która ma w sobie smak okolic Morza Śródziemnego. Mogliśmy odnaleźć w niej elementy muzyki żydowskiej, bałkański temperament oraz cygańską energię.
"Wisienką na torcie" był występ Susanny z zespołem. Muzyka zespołu to połączenie wielu gatunków muzycznych z elementami world music, w szczególności z motywami i tematami słowiańskimi. Wyjątkowość Susanny i jej muzyków to wiele odsłon niesamowitego głosu Artystki oraz pełne ekspresji i wirtuozerii instrumentarium. Utwory wykonywane były w językach i dialektach słowiańskich.
Święto Biblioteki zakończyła projekcja filmu Brzostek : historia pewnego powrotu, która odbyła się w Czytelni Biblioteki.
W trakcie święta uczestnicy imprezy mieli możliwość przeglądnąć kroniki Biblioteki dokumentujące działalność od samego początku jej założenia, zapoznać się z informacją na temat bibliotecznego wolontariatu, jak również otrzymać okolicznościową pieczęć z okazji tegorocznej odsłony "Narodowego Czytania". Biblioteka otrzymała pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieczęć ta służyła do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez mieszkańców egzemplarzach "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Nie zabrakło także darmowej loterii fantowej. Każdy kto losował książeczkę-losa z bibliotecznego kosza wygrał nagrodę rzeczową. Święto było bardzo udane, pogoda i goście dopisali. Dziękujemy za uczestnictwo!

Fotorelacja

Relacja ze Swięta Biblioteki naszej Czytelniczki pani Krystyny Skowronek .pdf
Biblioteczny Klub Malucha

22 sierpnia 2016 r.
Zbliża się jesień - kisimy ogórki.
Każdy mały klubowicz otrzymał własny słoik, porcję ogórków, czosnek i koper. Za pomocą nożyczek i kleju powstało kilka słoików przetworów do bibliotecznej spiżarni. W drugiej części spotkania dzieci bawiły się zabawkami.
Fotorelacja
Promocja książki

Krystyny Skowronek

10 sierpnia 2016 r. miała miejsce promocja książki Krystyny Skowronek poświęconej wspomnieniom o Janie Pawle II. Autorka napisała książkę z potrzeby serca i jak sama mówi: "Z poczucia wdzięczności wobec Boga, Papieża Polaka, Biecza i jego mieszkańców". Na spotkanie przybyło liczne grono zaproszonych gości, przyjaciół i znajomych Autorki. Pani Krystyna serdecznie dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki. Szczególne słowa podziękowania skierowała do Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorza Nosala, Dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbiety Knapik i Dyrektora MGOK w Bieczu Pawła Jamro. Fragmenty książki Największy z Polaków we wspomnieniach mieszkańców Biecza i okolic przeczytała Anna Guzik. W drugiej części spotkania Zygmunt Augustowski grał na akordeonie i zaprosił zebranych gości do wspólnego śpiewania pieśni szczególnie lubianych przez Jana Pawła II. Wspólnie zaśpiewano m.in. Abba Ojcze, Góralu, czy ci nie żal i Barkę. Na zakończenie Autorka przyjmowała gratulacje i kwiaty, podpisywała książki.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

08.08.2016

Mali klubowicze wykonali żabki, które połykają muchy. Powstały tez liście i kwiaty lilii wodnych. Dzieci bawiły się na matach edukacyjnych i czytały książeczki.

Fotorelacja
Wernisaż Krzysztofa Kutrzuby

5 sierpnia 2016 r. odbyła się autorska wystawa prac Krzysztofa Kutrzuby. Pan Krzysztof pochodzi z Biecza i jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Studiował na kierunku architektura. Interesuje się projektowaniem konserwatorskim. W architekturze ceni rozwiązania ekologiczne. Twierdzi, iż "Formy architektoniczne powinny harmonijnie wkomponowywać się w środowisko naturalne z poszanowaniem przestrzeni, która jest miejscem życia nie tylko człowieka, ale niezliczonej liczby istot żywych, mających równe z nami prawa do jej zajmowania. W działaniach konserwatorskich natomiast należy czerpać z bogatego wachlarza doświadczeń minionych pokoleń, umiejętnie i subtelnie wzbogacając je współczesnymi możliwościami techniki". W grafice stara się oddać istotę danego obiektu poprzez odpowiednią technikę i kompozycję. Jego prace są przeważnie monochromatyczne, czasem wprowadza barwne akcenty. Zajmuje się rysunkiem odręcznym, grafiką komputerową i tworzy makiety fizyczne.
Autor wystawy przywitał przybyłych gości grą na oryginalnym instrumencie berimbau, a następnie opowiedział o swoim warsztacie pracy, pokazał rysunki projektów i grafiki.
Wieczór uatrakcyjnił występ solistki Aleksandry Kosiby.

Fotorelacja
"Artystyczny Biecz - Świt"

W dniu 22 lipca 2016 roku, na baszcie kowalskiej miał miejsce wernisaż wystawy "Artystyczny Biecz - Świt". Wystawa jest przeglądem prac twórców z Biecza i okolic, oraz tych związanych z Bieczem rodzinnie, twórczo lub po prostu sercem. Wystawa jest nawiązaniem do podobnych przeglądów twórców organizowanych wcześniej pod nazwą "Pełna Jasność" i jej kontynuacjami, współorganizowana przez Muzeum Ziemi Bieckiej, Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu. Na wystawie znalazły się prace 40 artystów, są to obrazy, rysunki, grafiki, rzeźby, fotografie, pocztówki a nawet moda. Równie przekrojowy jak rodzaje prac artystów jest ich wiek, najmłodsza uczestniczka ma kilkanaście lat, a najstarszy 105 lat!
Wernisaż otworzyła pani dyrektor Muzeum, Marta Bartuś, również pani dyrektor Biblioteki, Elżbieta Knapik powitała zgromadzonych gości, ponadto swoje wystąpienia mieli pani Krystyna Skowronek,artysta senior 105 - letni pan Henryk Kozubski, pan burmistrz Mirosław Wędrychowicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Nosal, którzy objęli wystawę honorowym patronatem.
Gorącą i tak atmosferę podgrzał dodatkowo występ zespołu Tyburowski & Bora Duo z gościnnym występem Aleksandry Tocki. Następnie przyszła pora na spokojne delektowanie się sztuką, napojami i przekąskami, rozmowy z artystami i znajomymi.
Dziękujemy pięknie wszystkim za tak liczne przybycie i pokonanie tylu schodów, ale jak mawiają : "Sztuka wymaga poświęceń". Zapraszamy na wystawę "Artystyczny Biecz - Świt", która będzie czynna na baszcie kowalskiej do końca sierpnia.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

18.07.2016 r. Podczas poniedziałkowych zabaw plastycznych w Bibliotecznym Klubie Malucha wspólnie z grupą dzieci zaprojektowaliśmy wielki ocean z łódkami, statkami i żaglówkami 3D.
Na początku wspólnej artystycznej zabawy powstał wielki plakat oceanu z narysowanymi i powyklejanymi falami. Z boku z uwypuklonego papieru zamontowaliśmy wyspę oraz latarnię morską. Na niebie można było dostrzec trójwymiarowe chmury. Przy stoliku nauczyliśmy się tworzyć łódki, statki i żaglówki orgiami. Do nich doczepiliśmy wysokie maszty i białe żagle. Dzieci miały przy tym mnóstwo frajdy, a całość bardzo ładnie się skomponowała. Do plakatu przykleiliśmy jeszcze wycięte z materiału i kolorowych papierów wieloryba i morskie ryby.
W drugiej części naszej czytelni mali klubowicze mogli bawić się zabawkami rozłożonymi na matach edukacyjnych i czytać książeczki.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i zaangażowanie podczas zajęć !

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

11 lipca 2016 r. Podczas spotkania w poniedziałkowym Klubie Malucha dzieci stworzyły modele jaskółek oraz ich gniazd. Klubowicze i tym razem wykazali niezwykłą kreatywność. Powstały gniazda wyścielone poduszkami, patyczkami z papieru a nawet dżdżownice z plasteliny jako pokarm dla ptaków . Dzieci mogły swobodnie przerywać prace plastyczne zabawą na matach edukacyjnych i czytać książeczki.


Fotorelacja
Wakacyjny kurs komputerowy

11 lipca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu rozpoczęła się wakacyjna edycja kursu komputerowego dla dorosłych i seniorów. Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy od układania puzzli, co pozwoliło uczestnikom dobrze się bawić, a także poznać zastosowanie przycisków myszki. Podczas zajęć w sposób przystępny omawiane były inne zastosowania przycisków myszki , które zostały praktycznie wykorzystane w trakcie tworzenia dokumentu w edytorze tekstu OpenOffice i LibreOffice. Podczas pisania tekstu opanowano umiejętność pisania polskich znaków, używanie entera i spacji, zapisywanie plików na pulpicie i przenoszenie ich do folderów. Jutro kolejne spotkanie i kolejne ćwiczenia: kopiuj, wklej, wytnij na plikach i folderach, a także zakładanie poczty elektronicznej. Zajęcia odbywają się codziennie od 11.07-15.07 b.r. w godz. 8:00-10:00. Zainteresowanych podstawami obsługi komputera i poruszania w sieci zapraszamy! Mamy jeszcze wolne stanowiska komputerowe!


Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

4 lipca 2016 r. Tym razem do poniedziałkowego Klubu Malucha zawitały kolorowe, królewskie pawie. Mali klubowicze z entuzjazmem podjęli się nowego zadania - wykonania przestrzennego modelu pawia. Wycinali, przyklejali i zginali papierowe elementy, a efektem były bardzo ciekawe, piękne prace. Pod koniec zajęć nasze pawie zyskały nawet własne ogrody, w których latały kolorowe motyle przysiadające to na listku to na kwiatku.. Dziękujemy wszystkim Klubowiczom za udział i zaangażowanie!


Fotorelacja
Wernisaż wystawy fotografii

Jerzy Słobodzian

1 lipca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Słobodziana. Wystawa nosi tytuł Z Europy do Azji Mniejszej i obrazuje podróż po trzech krajach Rumunii, Bułgarii oraz Turcji.
Jerzy Słobodzian urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, z zamiłowania humanistą. Fotografia to jego pasja, którą interesuje się od szkolnych lat. Specjalizuje się w fotografii pejzażu i reportażu. Ponadto jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz uczestnictwo w wielu wystawach zbiorowych.
Dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbieta Knapik zapoznała gości z twórczością Jerzego Słobodziana oraz omówiła poszczególne zdjęcia.
Wieczór uatrakcyjnił koncert Mikołaja Majdy, ucznia V klasy ZS nr 1 w Bieczu oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

27 lipca 2016 r. odbyło się pierwsze wakacyjne spotkanie w Bibliotecznym Klubie Malucha. Młodsze dzieci tworzyły "magiczne drzewa" używając różnych technik artystycznych, a starsze projektowały młodzieżowe stroje dla postaci nastolatki wyciętej z tektury. Dzięki wspaniałej, wyjątkowo radosnej atmosferze klubowicze stworzyli wiele fantastycznych prac.
Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

20 czerwiec 2016 r. W Bibliotecznym Klubie Malucha odbyły się modowe warsztaty dla najmłodszych. Uczestnicy ucząc się posługiwania nożyczkami wykonali własne projekty bluzek i spodenek, przyklejali plastelinowe guziki, paski.. Zabawy było co nie miara!


Fotorelacja
Lekcja biblioteczna

17 czerwca 2016 r. uczniowie klasy 5 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Była to lekcja o bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się, jak zostać czytelnikiem MiGBP w Bieczu i poznali zasady korzystania z bibliotecznego katalogu.

Fotorelacja
Gminne rozgrywki Oil City

16 czerwca 2016 r. w MiGBP w Bieczu zostały przeprowadzone rozgrywki gry planszowej Oil City. W grze uczestniczyła młodzież gimnazjalna z pięciu szkół: Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu, ZSP w Libuszy, Strzeszynie, Binarowej i Rożnowicach. Każdą szkołę reprezentowały trzyosobowe zespoły. Rozegranie sześciu tur pozwoliło na wyłonienie zwycięzców:
I miejsce - uczniowie z ZSP w Libuszy
II miejsce - uczennice z ZSP w Binarowej
III miejsce - uczennice z ZS nr 1 w Bieczu.

Młodzież z rozmysłem planowała strategię gry. Gracze wcielili się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Ich zadaniem było prowadzenie biznesu naftowego w trzyosobowych spółkach począwszy od zakupu działki, poprzez wydobycie, aż po przetwórstwo i sprzedaż nafty, gazu i wosku ziemnego.
Gra Oil City jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, które uczy inwestowania, zarządzania ryzykiem, logicznego myślenia, planowania, współpracy i radzenia sobie w warunkach zmieniających się cen surowców.
Grę przeprowadziła Małgorzata Klisiewicz i Magdalena Tarko, a nadzór nad prawidłowym przebiegiem gry sprawowała Urszula Karasińska - kierownik filii "Biblioteki naukowo-technicznej" MBP w Gorlicach.

Fotorelacja
Chrzest Polski

prelekcja

W dniu 14 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się prelekcja polonisty, kulturoznawcy, pisarza i krytyka literackiego, Jarosława Górskiego. Wykład nawiązywał do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu.
Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Wydarzenie to niekiedy uważa się również za symboliczne wydarzenie, które stało się początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Wykład rozpoczął się od historii powstania państwa polskiego i chrztu Polski, następnie p. Górski wyjaśnił skąd pochodzi nazwa Polska, mówił o pierwszych ludach zamieszkujących nasz kraj. W dalszej części prelekcji młodzież poznała etymologię polskich imion męskich i żeńskich: m.in. Radosław, Mirosław, Dobrosława czy Miłosława.
To była ciekawa lekcja historii Polski, przekazana młodzieży w bardzo jasny i przystępny sposób, to historia, którą powinien znać każdy Polak.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

W poniedziałkowym (13.06.2016) Klubie Malucha razem z dziećmi bawiliśmy się w pocztę. Tym razem dzieci samodzielnie musiały wykonać pocztówki z kolorowymi obrazkami. Gotowe kartki wkładaliśmy do kopert i adresowaliśmy, następnie każde dziecko udało się na pocztę, by tam wysłać list do mamy, taty czy cioci. Milusińskim nie brakowało pomysłów na zabawę. Zapraszamy na kolejne spotkanie!

Fotorelacja
Pasowanie na czytelnika

10 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w odbyło się pasowanie na czytelnika. Bohaterami spotkania byli pierwszoklasiści SP nr 1 w Bieczu. Po krótkiej pogadance o korzyściach wynikających z czytania książek, zasad obchodzenia się z książką i dbaniem o nią, uczniowie zostali pasowani na pełnoprawnych członków naszej biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i kalendarzyki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Na zakończenie dzieci wysłuchały opowiadania o tym "Jak powstaje chleb?". Po lekturze przeprowadziliśmy rozmowę na temat produkcji pieczywa, młynów oraz zbóż. Dzieci wykazały się dużą wiedzą. Nowi czytelnicy zdeklarowali jak najczęstsze korzystanie z biblioteki, aby pożyczać książki. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy spotkanie.

Fotorelacja
Dzień Matki

8 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas III SP nr 1 w Bieczu pod kierunkiem nauczycielek Pani Agaty Magiery oraz Pani Marty Nowak-Wojtaszuk.
Spotkanie rozpoczęła Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik, która przywitała zaproszone mamy i zaprosiła Je do wysłuchania programu przygotowanego przez dzieci.
Występ artystyczny składał się z wzruszających wierszyków oraz wesołych piosenek. Po występie uczniowie podarowali swoim kochanym mamom własnoręcznie wykonane upominki (laurki, serduszka) i róże, a także złożyli pełne miłości życzenia. Kolejną niespodzianką przygotowaną dla mam było ciasto, które dzieci samodzielnie podały. W tym dniu dzieci postanowiły, że tym razem to one będą służyć swoim mamom. Impreza zakończyła się podziękowaniami dla uczniów za występ oraz pamiątkowymi zdjęciami.

Fotorelacja
ABC WOLONTARIATU

Wtorek, 7 czerwca 2016 r. był dniem spotkań w MiGBP w Bieczu na temat wolontariatu. W tym dniu w naszej Bibliotece odbyły się dwa spotkania "ABC wolontariatu" przeprowadzone z Magdaleną Widuch - specjalistą ds. procesu edukacyjnego. Spotkania odbyły się w ramach projektu "Na szlaku żydowskiego dziedzictwa" realizowanego przez Fundację Galicia Jewish Heritage Institute w Krakowie we współpracy z MiGBP w Bieczu. Projekt finansowany jest z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016: Promocja literatury i czytelnictwa - Partnerstwo publiczno-społeczne. Celem priorytetu jest aktywizacja społeczności wokół biblioteki publicznej jako ważnej instytucji kultury w gminie oraz wzmocnienie znaczenia biblioteki publicznej jako miejsca integracji życia społeczności lokalnej. Te dwa procesy nie są możliwe bez współpracy biblioteki z organizacjami pozarządowymi. Wsparcie finansowe w ramach priorytetu kierowane są do organizacji pozarządowych, które wraz z biblioteką zrealizują zadanie integrujące bibliotekę i społeczność lokalną.
W spotkaniach uczestniczyły osoby dorosłe: nasi czytelnicy, sympatycy biblioteki oraz osoby zainteresowane wolontariatem, a także młodzież bieckich szkół średnich (kl. Ic LO i kl. II THŻ). Trenerka przedstawiła uczestnikom spotkania ideę wolontariatu: historię, definicję, rodzaje i formy, przykłady wolontariatu i wolontariuszy. Następnie każdy uczestnik wypełniał indywidualnie test zdań niedokończonych dotyczących wolontariatu, po czym dyskutowano na temat korzyści płynących z wolontariatu, motywacji do bycia wolontariuszem oraz tego, jak wybrać właściwy dla siebie wolontariat. Następnie przyszedł czas na pracę zespołową, kiedy to uczestnicy prezentowali swoje propozycje możliwych zajęć dla wolontariusza w bibliotece. Podsumowaniem było zaprezentowanie przez trenera listy zajęć w naszej Bibliotece dla każdego chętnego wolontariusza. Uczestnikom zostały przedstawione także prawa i obowiązki wolontariusza oraz instytucji przyjmującej wolontariuszy. Na zakończenie spotkania trenerka poleciła przydatne publikacje, bazy i miejsca, dzięki którym można poszerzyć swoją wiedze na temat wolontariatu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał certyfikat potwierdzający udział w spotkaniu informacyjnym ABC wolontariatu.
Zainteresowanych wolontariatem w naszej Bibliotece prosimy o zgłaszanie się do Biblioteki!

Fotorelacja


Biblioteczny Klub Malucha

6 czerwca 2016 r. Biblioteczny Klub Malucha zamienił się na chwilę w kolorowe akwarium. Uczestnicy stworzyli bardzo kreatywne aranżacje własnych akwarium, w którym pływały kolorowe, neonowe rybki, ślimaki i wodne rośliny. Po zakończeniu zajęć plastycznych dzieci dały się ponieść fantazji i oddały się zabawom tematycznym i inscenizowanym. Młodsze dzieci natomiast bawiły się na matach edukacyjnych.

Fotorelacja

4 czerwca 2016 r. w ramach ogólnopolskiej akcji, nocną imprezę zorganizowała również Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu. Tegoroczna Noc odbyła się pod hasłem Noc Bibliotek - wolno czytać. W naszej bibliotece motywem przewodnim były Bibliolalki. Na spotkanie zaproszono dzieci w wieku od 8 do 12 lat.
Gośćmi honorowymi byli: wice Starosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal, Dyrektor ZEAPO w Bieczu Renata Gołębiowska, Prezes MPGK w Bieczu Kazimierz Wszołek, właścicielka firmy HAPRO Danuta Wal oraz rodowita bieczanka Beata Ołpińska-Pabisz.
Spotkanie rozpoczęło się wspólnym czytaniem wiersza Szybko Danuty Wawiłow oraz opowiadaniem Długi sen Śpiocha. Dzieciom czytali zaproszeni goście, a także Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu Elżbieta Knapik oraz Natalia Wszołek, która przygotowała Noc Bibliotek.
Po wspólnym czytaniu organizatorka spotkania Natalia Wszołek powitała wszystkie dzieci i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na okoliczność wydarzenia biblioteka została podzielona na kilka części: Strefę grozy, Strefę Twórczą, Strefę Ćwiczeń, Strefę Głodomorów, Zawodowców, Strefę Pamięci oraz najważniejszą strefę - Nocnego Czytania. Na początek imprezy wszyscy udali się do Strefy Grozy, gdzie odczytano legendę o Bieczu, którą napisała jedna z uczestniczek Nocy 11 - letnia Małgosia Wszołek. Następnie rozpoczęły się przygotowania do punktu kulminacyjnego imprezy. Dzieci wraz z organizatorką przeszły do Strefy Twórczej i opowiadały o swoich ulubionych bohaterach z bajek. Zaraz po tym odbyły się warsztaty, na których nasi podopieczni wykonali własne bibliolalki. Każdy mógł stworzyć swoją ulubioną postać bajkową. W niecałe 2 godziny powstały: królewna Śnieżka, Calineczka, Włóczykij, Czerwony Kapturek, Piotruś Pan, Spiderman, nie zabrakło także postaci z gier komputerowych czy modnych filmów np. Wiedźmina czy Lorda Vadera. Po warsztatach sprawiliśmy dzieciom niespodziankę, tym razem było to malowanie twarzy oraz zabawa z chustą animacyjną w Strefie Ćwiczeń. Wówczas każdy mógł upodobnić się do swojego bohatera. Ogromną przyjemność małym uczestnikom sprawił również Prezes MPGK w Bieczu Kazimierz Wszołek, który zafundował wszystkim dzieciom lody. Ponadto, odbyły się zabawy integracyjne, konkursy z zagadkami oraz książkobranie, czyli szukanie miniaturowych książeczek ulokowanych pośród tych dużych. Na zakończenie wieczoru dzieci w Strefie Zawodowców otrzymały dyplomy za udział w Nocy Bibliotek oraz książki Pawła Beręsewicza pt. Zawodowcy z autografem. Na dobranoc, w Strefie Nocnego Czytania milusińscy wysłuchali fragmentów książki Łowy Emilii Kiereś. Tym przyjemnym akcentem zakończono NOC BIBLIOTEK.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w imprezie i zapraszamy za rok.

Fotorelacja
XV Ogólnopolski

Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 29 maja 5 czerwca 2016 r. w ponad 3470 miastach i miejscowościach odbywa się XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, największe doroczne święto kampanii czytania obchodzone w tym roku pod hasłem "CZYTANIE USKRZYDLA". 31 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się święto czytania w którym uczestniczyli uczniowie młodszych klas ZSP w Binarowej wraz z Panią dyrektor Jolantą Małczak i nauczycielami.
W tym roku czytającymi "motylami" były ważne i znane osoby z najbliższego terenu: Posłanka Kukiz15 Elżbieta Borowska, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Stanisław Kalisz, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu Marcin Stępień, Starszy brygadier Pożarnictwa w stanie spoczynku Eugeniusz Stukus, ks. Robert Bielecki z parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, i Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik.
Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania Lokomotywy Juliana Tuwima. Czytający wcielili się także w role bohaterów Niezwykłej cioci Kazi dramatu w jednym akcie wg książki Ciumkowe historie w tym jedna smutna Pawła Beręsewicza. Na zakończenie spotkania czytano wiersz Andrzeja Grabowskiego W Bibliotece w Ryczowole.
Czytanie uatrakcyjnił występ grupy teatralnej "Wyjście awaryjne" ze spektaklem pt.: Bum cyk, cyk w wykonaniu uczniów z ZSP w Strzeszynie pod kierunkiem Dagmary Dżuły.
Dzieci obdarowały czytających brawami oraz różami. Pani poseł Elżbieta Borkowska wręczyła dzieciom upominki w postaci książeczki i słodyczy z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie otrzymali także słodycze od p. Burmistrza i Przewodniczącego Rady. Wręczono im także ulotkę dla rodziców promującą czytanie dzieciom.

Fotorelacja
Lekcja biblioteczna

25 maja 2016 r. odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli uczniowie klas 4-6 z ZSP w Korczynie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak korzystać z katalogu elektronicznego MiGBP w Bieczu, i w jaki sposób zapisać się do biblioteki. W czasie lekcji uczniowie wysłuchali dwóch tekstów zachęcających do czytania książek. Pierwszym z nich było opowiadanie Renaty Piątkowskiej pt. : "Dom bez książek to dom bez okien" z książki "Mądra głowa zna przysłowia". Drugim tekstem był fragment utworu Carlosa Ruiza Zafona pt. "Cień wiatru". W drugiej części spotkania uczniowie poznali zasady wypożyczania książek i zapoznali się z miejscem książek dla dzieci i młodzieży. Po lekcji bibliotecznej kilku uczniów zapisało się do naszej biblioteki.

  Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

23 maja 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie poniedziałkowego Klubu Malucha. Spotkanie przebiegało w radosnej, ciepłej, wiosennej atmosferze. Dzieci malowały obrazki w technice akwarelowej, projektowały własne ogródki i rozwiązywały zagadki. Młodsze dzieci bawiły się zabawkami i oglądały książeczki obrazkowe.

Fotorelacja
Inspiracje naturą

Sabina Salamon-Konieczny

W piątek 13 maja 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy malarstwa "Inspiracje naturą". Autorką wystawy jest Sabina Salamon-Konieczny, urodzona w Gorlicach, mieszkająca obecnie w Trzebownisku k/Rzeszowa. Sztuka zawsze była ważną częścią Jej życia, a miłość do kolorów i form zaczęła się już w dzieciństwie. Ojciec Artystki był także artystą - absolwentem Krakowskiej Akademii Sztuki ASP. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego UMSC w Lublinie - dyplom uzyskała w 1992 roku w pracowni profesora Mariana Stelmasika. Swoje obrazy prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i kilkakrotnie w Wiedniu. Malarstwo, jak sama mówi, jest Jej pasją, zawodem, sposobem na życie. Malarstwu poświęca każdą wolną chwilę. Maluje obrazy olejne i akwarele. Projektuje i wykonuje także witraże. Prowadzi galerię autorską.
Wernisaż uświetnił koncert skrzypcowy w wykonaniu Jolanty Majdy studentki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Na zakończenie goście zaproszeni zostali na poczęstunek.

Fotorelacja
UzależnieNIE? NIE!

W czwartek 12 maja 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się po raz kolejny konkurs z zakresu profilaktyki uzależnień. Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym organizowanym przez Pełnomocnika Burmistrza Biecza ds. uzależnień oraz naszą Bibliotekę. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych z Gminy Biecz sześć trzyosobowych zespołów, które ze sobą rywalizowały. Drużyny miały do wykonania kilka zadań. Najtrudniejszym z nich był test wiedzy na temat uzależnień. Odpowiedzi do pytań uczniowie wyszukiwali na bieżąco w dostępnej bibliografii (książki, kopie rozdziałów oraz artykuły z Internetu). Liczył się refleks i orientacja w dostępnej literaturze. Trzeba przyznać, że uczniowie doskonale sobie z tym zadaniem poradzili i zebrali wysoką liczbę punktów. Pozostałe konkurencje polegały na odgadnięciu rebusów, wykonaniu plakatu do wylosowanego tematu o uzależnieniach oraz wymyśleniu hasła promującego zdrowy styl życia. Nie zabrakło także kalamburów. Wszystkie prace i zadania wykonywane były niezwykle precyzyjnie. Młodzież wykazała się inwencją twórczą, pomysłowością i dużą wiedzą tematu. Nadszedł czas podsumowania wyników i ogłoszenia zwycięzców.

Komisja w składzie:

Zofia Knybel Pełnomocnik Burmistrza Biecza ds. uzależnień
Maria Morga - Pedagog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bieczu
Elżbieta Knapik - Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu

miała trudne zadanie przy ocenie prac, ponieważ każda praca spełniała wymogi regulaminowe, a przy tym była ciekawa i niepowtarzalna.

Podsumowując:

I miejsce - ZSP w Rożnowicach: Julia Kozieł, Patrycja Liana, Dominik Młynarczyk
II miejsce - ZSP w Binarowej: Karolina Augustowska, Izabela Niziołek, Klaudia Zawiła
III miejsce - ZSP w Strzeszynie: Weronika Ryba, Kinga Rąpała, Patrycja Raksa

Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego ufundowane przez Pełnomocnika Burmistrza Biecza ds. uzależnień. Nauczyciele i uczniowie otrzymali także broszury dotyczące uzależnień. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Elżbieta Wszołek.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

09.05.2016 r. dzieci uczestniczące w Bibliotecznym Klubie Malucha wysłuchały bajki pt. "Kot w butach" Ch. Perraulta oraz krótkiego opowiadania pt. "Lew i myszka". Maluchy kolorowały malowankę przedstawiającą kota i myszkę, a także inne wybrane przez siebie obrazki przedstawiające domowe zwierzątka.
W drugiej części spotkania dzieci bawiły się zabawkami : budowały tory, układały klocki. Młodsze dzieci oglądały książeczki obrazkowe.

Fotorelacja
GRUZJA

Spotkanie z Martą Hübner

W piątek 6 maja 2016 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie z Martą Hübner pt.: "Gruzja - Sakartvelo". Autorka spotkania jest rzeźbiarką. Studiowała rzeźbę i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2009 roku obroniła tytuł magistra. Od czasu do czasu lubi gdzieś pojechać. We wrześniu 2010 roku odbyła wraz z siostrą i przyjaciółką podróż do Gruzji.
Gruzini określają swój kraj mianem Sakartwelo, a samych siebie jako Kartweli. Nazwa Sakartwelo oznacza więc kraj Kartlów i jest używana zarówno oficjalnie jak i potocznie. Słowo "Kartweli" wywodzi się od mitycznego Kartlosa protoplasty narodu Gruzińskiego. Sami Gruzini najchętniej tłumaczą rodowód określenia Georgia greckim "geo", które ma oznaczać "ziemię oddaną w opiekę Świętemu Jerzemu" albo "osiadły lud znający sztukę uprawy ziemi i zajmujący się rolnictwem". Autorka spotkania zaprezentowała pokaz slajdów ze swojej podróży po Gruzji oplatając go opowieściami o historii, kulturze, zwyczajach, legendach, a nade wszystko gościnności tamtejszej ludności. Zdjęcia przedstawiały malownicze, urokliwe miejsca, cudowne góry, zielone łąki, gdzie obok śniegu kwitły kwiatki. Nie zabrakło także zdjęć przedstawiających smakołyki kuchni gruzińskiej: chaczapuri, chinkali, sulguni.
Tradycyjnie głos zabrała Krystyna Skowronek, która w imieniu zebranych gości podziękowała Artystce za przepiękną wirtualną podróż. Dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik przeczytała podziękowania przekazane przez Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza. Spotkanie zakończyło się przy dźwiękach gruzińskiej muzyki ludowej i współczesnej. Uczestnikom spotkania dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość! Z powodu przyczyn technicznych spotkanie nieco się opóźniło. Dziękujemy także Dyrektorowi MGOK Pawłowi Jamro oraz pracownikom za pomoc i użyczenie sprzętu.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

2 maja 2016 r. odbyły się zajęcia w Bibliotecznym Klubie Malucha. Dzieci tworzyły piękne obrazki z włóczki. Maluchy pocięły włóczkę, którą później przyklejały do kartek, wizualizując różne pomysły. Klubowicze z niewielką pomocą dorosłych "rysowali" domki, podwórka, kwiatki i chmurki. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się tablice i kreda, tu można było rysować i mazać dowoli. Po zajęciach manualnych dzieci zajęły się zabawą.

Fotorelacja


Urszula Misiołek

29 kwietnia 2016 r. gościliśmy w MiGBP w Bieczu Panią Urszulę Misiołek, pracownika Muzeum Ziemi Bieckiej, która w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom czytała dzieciom bajkę. Uczestnikami spotkania byli uczniowie pierwszych klas z SP nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczyniami Barbarą Zabawą oraz Sabiną Przybylską. Pani Urszula przeczytała bajkę pt. "Martynka i czarownica" G. Dalahaye. Podczas czytania wcieliła się w rolę Czarownicy przy pomocy kapelusza i wielkiego nosa. Na koniec przygotowała nie lada niespodziankę - ząb mamuta, znaleziony na terenach ziemi bieckiej. Pani Urszula opowiedziała dzieciom jego historię. Pozwoliła również każdemu dziecku dotknąć zęba, co było dla nich wielka atrakcją.

  Fotorelacja
Biblioterapia

28 kwietnia 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie biblioterapeutyczne. Gośćmi spotkania byli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bieczu. Tematem zajęć były konflikty i sposoby ich rozwiązywania. Oprócz prezentacji multimedialnej o konfliktach, zebrani wysłuchali fragmentów Chłopów W. Reymonta oraz fragment książki M. Musierowicz Bijacz, który opisuje sytuacje doprowadzające do nieporozumień. Na zakończenie razem z uczestnikami omówiliśmy sposoby rozwiązywania konfliktów i obejrzeliśmy kilka krótkich scen kłótni z kultowego filmu Sami Swoi.

Fotorelacja
Oil City W Strzeszynie

26 kwietnia 2016 r. młodzież z trzeciej klasy gimnazjalnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie wzięła udział w grze Oil City. Uczniowie po zapoznaniu się z zasadami gry wcielili się w rolę dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców naftowych. Doskonale poradzili sobie w każdej z sześciu tur gry. W czasie rozgrywki młodzież musiała wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, planowania, a także umiejętnością współpracy w grupie. Uczestnictwo w grze było dla uczniów ciekawą lekcją historii przypominającą o pionierskim wkładzie Polaków w rozwój przemysłu naftowego w Galicji.

Fotorelacja
Biblioteczny Klub Malucha

25 kwietnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie dzieci w bibliotece w ramach Bibliotecznej Grupy Zabawowej. Maluchy kolorowały bociana - ptaka zwiastującego wiosnę oraz motyle. Prace dzieci zostały podpisane i naklejone na jeden wspólny arkusz papieru. Dzieciom bardzo podobały się kolorowe lalki pacynki przedstawiające postaci z bajek pt. "Jaś i Małgosia" oraz "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W kolejnej części spotkania maluchy bawiły się zabawkami.

Fotorelacja
Koncert jazzowy

22 kwietnia 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbył się koncert jazzowy duetu Tyburowski & Bora Duo. Duet tworzą pianista, kompozytor i aranżer Bartłomiej Tyburowski oraz wibrafonista, muzyk jazzowy i kompozytor Szymon Bora. Gościnnie wystąpiła współpracująca z duetem, obdarzona wspaniałym głosem wokalistka Aleksandra Tocka. Artyści wykonali kilka standardów jazzowych oraz wiele własnych kompozycji, głównie Bartłomieja Tyburowskiego. Muzyka jazzowa jest wielką pasją trójki artystów, co można było zaobserwować podczas koncertu. Zagrali z wielkim zaangażowaniem i młodzieńczą werwą.
Koncert był prawdziwą muzyczną ucztą, został bardzo pozytywnie oceniony, o czym świadczyła żywiołowa reakcja publiczności, prośba o bisy i podziękowania. Duet wystąpił w naszej bibliotece już po raz trzeci, ale mamy nadzieję, że zagości jeszcze nie raz. Bieckie audytorium na pewno powita ich z przyjemnością.

Fotorelacja
KSIĄŻKA I RÓŻA

W dniach 23-24 kwietnia obchodziliśmy już po raz 15 Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża". Ideą akcji "Książka i Róża" jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem, może mieć tzw. drugie życie. W Małopolskich Dniach Książki biorą udział zarówno biblioteki jak i księgarnie z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa.
Udział w akcji wzięła również Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu. 22 kwietnia 2016 r. czytelnicy, którzy wypożyczyli książki otrzymywali różę, a dzieci dostawały naklejki z różą oraz pieczątkę z różyczką. Oprócz tego bibliotekarze prezentowali różne książki "z różą w tle", począwszy od ogrodnictwa, a skończywszy na poezji, które można było wypożyczyć. Akcja była bardzo miłym zaskoczeniem dla naszych czytelników i została przyjęta z dużym entuzjazmem.

Fotorelacja
Stoi na stacji ... LOKOMOTYWA

18 kwietnia 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie dzieci, rodziców i dziadków w ramach poniedziałkowej grupy zabawowej. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym czytaniem wiersza "Lokomotywa" J. Tuwima. Dzieci doskonale znały tekst wiersza na pamięć i wspólnie go recytowały. Do przeczytanego wiersza malowały lokomotywy oraz tworzyły zbiorowy rysunek lokomotywy na tablicy. Każde dziecko dorysowywało jakiś element lokomotywy i w ten sposób powstała piękna, dymiąca lokomotywa. Same nie mogły się nadziwić jaki był ładny. W rysowanie włączyli się także dorośli. Inne dzieci budowały tory drewnianej kolejki i jeździły po nich wagonikami. Kolejnym punktem wspólnej zabawy dzieci i dorosłych były tablety, a właściwie aplikacja Lokomotywa. Jest to ponadczasowy wiersz Juliana Tuwima w interaktywnej formie, gdzie Piotr Fronczewski użycza głosu, a dziecko karmi żyrafy, otwiera szafy, strzela z armaty, daje grubasom tłuste kiełbasy...Ta aplikacja kryje w sobie pełne wagony niespodzianek... wspólną interaktywną podróż z bohaterami bajkową lokomotywą. Dzieci same ożywiały wagony, otwierały je, karmiły zwierzęta, a wszystko przy wspaniałej muzyce i efektach dźwiękowych. Aplikacja jest pięknie ilustrowana, pobudza wyobraźnię dziecka, oferuje proste aktywności rozwijające spostrzegawczość, koncentrację i zdolności manualne.
Zapraszamy chętnych do wspólnej zabawy w każdy poniedziałek. Zainteresowani zabawą mogą wejść do Czytelni w dogodnym dla siebie czasie w godzinach 15:00-17:00.

Fotorelacja
Spotkanie z poetą

Franciszkiem J. Klimkiem

8 kwietnia 2016 r. wieczorem poeta Franciszek J. Klimek ponownie spotkał się z czytelnikami MiGBP w Bieczu, tym razem dorosłymi. Twórczość poetycka Franciszka Klimka to uczta dla wszystkich wielbicieli kotów i miłośników słowa rymowanego, na dodatek obdarzonych niemałym poczuciem humoru! Wydawca wierszy, dyrektor Fundacji Kultury i Sztuki Europejskiej Ars Longa Jan Pawlicki prowadził rozmowę z Autorem na temat Jego twórczości przeplatając ją ciekawostkami z życia. Autor i Wydawca recytowali wiersze o kotach ze zbioru "Koty są dobre na wszystko", a następnie limeryki ze zbiorku "Tym razem limeryki". Limeryki poeta pisał podobno "od zawsze", ale tylko do szuflady. Część z nich udało się z tej szuflady wydostać i opublikować. Biecka publiczność miała okazję wysłuchać limeryków zarówno tych opublikowanych, jak i tych nieopublikowanych i żywiołowo reagowała na czytane teksty. Na zakończenie tej poetyckiej uczty Autor podpisywał Czytelnikom swoje książki.

Franciszek J. Klimek to Krakowianin z urodzenia i wyboru, emerytowany muzyk dla którego pisanie nigdy nie było zawodem, a tylko okazjonalną zabawą słowną. Jego życie zawodowe, to sceny i estrady niemal całego świata z Państwowym Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk", a później po 25-ciu "kolorowych" latach w Zespole, 11 lat z Filharmonią Krakowską. Przed laty, od czasu do czasu, jakby "od niechcenia" pisał fraszki drukowane w poznańskim tygodniku satyrycznym "Mucha" oraz łódzkiej "Karuzeli" , wiersze dla dzieci drukowane w "Świerszczyku", teksty i adaptacje tekstów piosenek dla Zespołu, a także limeryki i wiersze liryczne nie drukowane z powodu chowania ich przez autora w głębokiej szufladzie. W latach 80-tych fraszki Franciszka Klimka zaczął drukować tygodnik społeczny VETO, później Kocie Sprawy, które na życzenie czytelników zorganizowały wydanie tomików wierszy poety. W kwietniu 2009 w ramach cyklu Krakowski Salon Poezji wiersze Franciszka Klimka zaprezentowane zostały przez aktorów krakowskich w teatrze im. J. Słowackiego w entuzjastycznie przyjętym przez publiczność spektaklu Koci Salon. Swoje najnowsze wiersze Franciszek Klimek prezentuje na spotkaniach autorskich w szkołach i domach kultury, a także okazjonalnie na scenie kabaretu Loch Camelot. Ze względu na swoje sympatie, w 2004 roku uzyskał miano "Zwierzoluba roku" zaś w roku 2006 zaszczytny tytuł "Kociarza roku".

Fotorelacja
Spotkanie z poetą

Franciszkiem J. Klimkiem

8 kwietnia 2016 r. gościliśmy w Bibliotece poetę Franciszka J. Klimka. Autor przyjechał do nas z Krakowa, aby zaprezentować swoje wiersze. Na spotkanie z poetą zostali zaproszeni uczniowie z klasy pierwszej z ZS nr 2 w Bieczu. Autor i wydawca tomiku Jan Pawlicki czytali dzieciom wiersze o kotach. Dzieci zadawały pytania i opowiadały o swoich domowych zwierzętach. Na zakończenie spotkania chętne dzieci kupowały kolorowanki i tomik poezji pt. "Koty są dobre na wszystko".

Fotorelacja
Oil City w Bieczu

Kolejne rozgrywki za nami. W dniu 06.04.2016 r. w bieckiej bibliotece uczennice pierwszej klasy gimnazjum ZS nr 1 w Bieczu wzięły udział w grze Oil City.
Grę przeprowadzili pracownicy MiGBP w Bieczu Magdalena Tarko i Elżbieta Wszołek. Młodzież zapoznała się z zasadami i przystąpiła do gry. Z każdą kolejną turą zawodniczki grały coraz lepiej. Podczas gry wykazywały się umiejętnością logicznego myślenia, planowania i dobrą współpracą w grupie.
Gra "Oil City galicyjska gorączka czarnego złota" została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas. Została stworzona w celu przypomnienia historii dziewiętnastowiecznej Galicji, która jest kolebką przemysłu naftowego w Polsce.

Fotorelacja
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Czytam w podróży", której celem jest upowszechnienie spuścizny twórczej Zbigniewa Herberta i zachęcenie społeczeństwa do czytania - na przykład podczas podróży. "Czytam w podróży" - przedsięwzięcie promujące czytelnictwo - to element ogólnopolskiej kampanii społecznej "Pan Cogito" organizowanej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. W tym roku (2016) akcja odbędzie się 6. kwietnia (środa). Podobnie jak w ubiegłym roku będzie realizowana w różnych środkach transportu (m.in. tramwajach, PKP, PKS). Będziemy wręczać Pasażerom i wszystkim zainteresowanym kampanią zakładki z fragmentem wybranego utworu Zbigniewa Herberta, który mamy nadzieję, zainspiruje do zainteresowania twórczością Poety i poezją w ogóle.

Zdjęcia z przygotowań Fundacji do akcji "Czytam w podróży"

Fotorelacja z Biecza i GłębokiejBudżet Obywatelski Województwa

Małopolskiego


  Harmonogram spotkań informacyjnych.pdf

  Strona internetowa Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiegoopracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone