Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Piątek, 02 czerwca 2023 r.

FILIA BIBLIOTECZNA W ROŻNOWICACH


38-323 Rożnowice 435 (Dom Strażaka)
tel. 13 44 76 017

Filia MiGBP w Rożnowicach jest czynna dla Czytelników:

poniedziałek  w godz. 8.30 - 15.30
wtorek             w godz. 8.30 - 15.30
środa              w godz. 8.30 - 15.30
czwartek         w godz. 8.00 - 15.00
piątek              w godz. 8.00 - 15.00

Filia MiGBP w Rożnowicach bierze udział w programie "Akademia Orange dla bibliotek", w ramach którego nieodpłatnie udostępnia internet wszystkim zainteresowanym.

Biblioteka oferuje:
- literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży
- literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy

Biblioteka dysponuje:
- wypożyczalnią dla dorosłych, dzieci i młodzieży
- czytelnią na 10 miejsc
- katalogiem on-line

Biblioteka udostępnia:
- 8.098 woluminów
- 3 tytuły czasopism: "Polska Gazeta Krakowska", wydanie z Gazetą Gorlicką (wtorek, piątek), "Kobieta i Życie"
   i "Świerszczyk".

Biblioteka zarejestrowała w 2015 roku 388 czytelników i 4.804 odwiedzin.


Lekcja biblioteczna


W dniu 24.11.2016 roku uczniowie kl. IV z Zespoły Szkolno - Przedszkolnego w Rożnowicach odwiedzili Bibliotekę Publiczną i uczyli się poszukiwania książek.
Po krótkim wprowadzeniu dzieci otrzymały dwa zadania. Pierwsze to odnalezienie w tradycyjnym katalogu kartkowym dwóch tytułów podanego autora. W drugim zadaniu należało sprawdzić w katalogu online, które biblioteki posiadają podaną pozycję.
Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, zwłaszcza podczas pracy z
                                                         katalogiem online.



  Fotorelacja




Spotkanie czytelnicze w bibliotece

05.11.2016 - Światowy Dzień Postaci z

bajek Walta Disneya


Dzieci otrzymały zadanie wykonania rysunku znanej im postaci bajkowej Walta Disneya. Po zebraniu prac, na spotkaniu w Bibliotece, do każdej postaci dopasowaliśmy książkę, bajkę lub bajki. Największą popularność uzyskała Myszka - Miki.



  Fotorelacja






W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom" na spotkaniu w dniu 22.06.16 bajki z serii "Zielona Bajka" czytali zaproszeni goście: Halina Wal - emerytowana nauczycielka oraz Małgorzata Pyzik - przewodnik po kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Rożnowicach. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy III ZSP wraz z wychowawczynią p. Renatą Bedus. Książki: "Bajka o słońcu" i "Bajka o drzewie" to świetnie napisane i zilustrowane bajki adresowane do dzieci. Piękne opowieści o otaczającym nas świecie i jego przemianach, zachwycają, rozbawiają i wiele uczą najmłodszych czytelników. "Zielone Bajki" łączą w sobie elementy magiczne, humorystyczne i ekologiczne. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało kalendarz fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom" oraz książeczkę wydaną przez MKiDN z serii "Baw się razem z Dydkiem".

  Fotorelacja




TYDZIEŃ BIBLIOTEK

w rożnowickiej bibliotece


Z okazji "Tygodnia Bibliotek" w Bibliotece Publicznej w Rożnowicach odbyły się spotkania czytelnicze z uczniami młodszych klas Zespołu-Szkolno Przedszkolnego. Głównym celem spotkań było podkreślenie roli czytania i biblioteki w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowanie książką. Dziękujemy nauczycielkom z klas I-III za odwiedzenie Biblioteki z uczniami oraz współpracę w wyrabianiu pasji czytelniczych u najmłodszych.

  Fotorelacja




Wizyta Przedszkolaków w Bibliotece

15.04.2016


W dniu dzisiejszym bibliotekę odwiedziły przedszkolaki. Tematem spotkania było wdrażanie do dbałości o książkę, jej czysty i estetyczny wygląd. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Franklin i książka z biblioteki" - rozmawialiśmy o tym, jak należy obchodzić się z książką i o czym pamiętać aby jej nie zniszczyć i nie zgubić. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajeczkach i rozwiązywały zagadki, odgadywały tytuły bajek lub ich bohaterów.
Na zakończenie za aktywny udział w zajęciach przedszkolaki dostały zakładki do książek (wykonane przez dzieci z Świetlicy Gniazdo) oraz słodycze.

  Fotorelacja




FERIE Z GRAMI

27.01.2016 r. w Bibliotece przeprowadzono kolejne już rozgrywki gry "Ropa z Catanu". Uczniowie szkoły podstawowej za pomocą gry planszowej poszerzali swoją wiedzę na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Zdobywanie wiedzy za pomocą gier jest nie tylko zabawą, ale i nauką, która zmusza do refleksji. Grający zdobywają wiedzę i nabywają różne umiejętności.
"Ropa z Catanu" jest jedną z najpopularniejszych planszowych strategicznych gier na świecie. Prosta, bezkonfliktowa, z mnóstwem możliwości i strategii wiodących do zwycięstwa. Celem rozgrywki jest zdobycie 12 punktów, które otrzymuje się za budowę osad i miast, rozbudowę dróg i pozyskiwanie Kart Rozwoju. Malownicza wyspa Catan bogata jest w różne naturalne złoża i surowce. Od graczy zależy jak będzie wyglądać jej przyszłość. Działalność na wyspie polegająca na budowaniu dróg, osad, miast i metropolii wymaga pozyskiwania surowców: wełny, rudy, cegły, zboża i gliny. Jednym z surowców jest także ropa naftowa, jej ilość jest jednak ograniczona, a jej użytkowanie wiąże się z określonymi konsekwencjami: wytwarzaniem zanieczyszczeń i emisją gazów cieplarnianych prowadzących do zmian klimatu. Zmiany klimatu mogą sprawić, że wyspę dotkną katastrofy naturalne. Odkrycie ropy na Catanie stawia zupełnie nowe wyzwania. Od graczy zależy jak wykorzystają szansę i jak poradzą sobie z zagrożeniami.
Tym razem grający doprowadzili do zalania wyspy, przez co musieli ją opuścić, gra się zakończyła i nie było zwycięzcy!

  Fotorelacja




FERIE Z GRAMI

W środę 21.01.2016 r. przeprowadzono w Rożnowicach pierwsze podczas ferii rozgrywki w grę planszową "Ropa z Catanu". Na wyspie Catan odkryto złoża ropy naftowej. Najwspanialsi inżynierowie znaleźli sposoby na użycie tego cennego surowca do usprawnienia produkcji, wykorzystując go zarówno do produkcji innych zasobów, jak i do rozbudowy miast do metropolii. Zapasy ropy są jednak ograniczone, a jej użycie nie jest obojętne dla środowiska. Przetwarzanie ropy powoduje powstawanie zanieczyszczeń oraz emisję gazów cieplarnianych powodujących zmiany klimatyczne, z którymi wiąże się ryzyko zalania obszarów nabrzeżnych i kolosalnej katastrofy. Po odkryciu ropy na wyspie, jej mieszkańcy stają przed trudnym wyborem - czy wspólne dobro jest na tyle istotne, aby ograniczyć użycie ropy, czy też wyścig do zwycięstwa jest na tyle ważny, aby zaryzykować zniszczenie wyspy? O tym decydują sami! Gra wywołała wiele uśmiechu i okrzyków radości.

  Fotorelacja




TABLETOWE ABC


17 czerwca 2015 roku ipady zostały udostępnione czytelnikom Filii bibliotecznej w Rożnowicach. Dzieci i młodzież z dużym zainteresowaniem poznawali edukacyjne aplikacje. Największym zainteresowaniem cieszyły się: iPhoto, Drawing Desk, Pstryk Komiks i GarageBand. Są to aplikacje do pracy kreatywnej, użytkownicy robili zdjęcia i montowali własne komiksy. Inni nagrywali i montowali muzykę do projektów w aplikacji GarageBand. Nie brakło również chętnych do zapoznania się z aplikacją Gniezno 3D. Oto pierwsza tego typu aplikacja w Polsce - interaktywna wirtualna makieta Gnieźnieńskiego Grodu wykonana w technologii 3D. Dzięki niej można zobaczyć przestrzenny model Grodu i obejrzeć jego wybrane elementy w szczegółach - wyposażenie chaty średniowiecznej, konstrukcję wałów grodu, wnętrze katedry i wiele innych. Gimnazjaliści zainteresowali się aplikacją Linguapp. Jest to aplikacja pozwalająca na szybkie zapamiętanie dowolnego typu informacji, tj. słówek, materiałów na egzamin lub klasówkę. Oprócz możliwości definiowania swojej bazy wiedzy, linguapp posiada listę ćwiczeń językowych (angielski, hiszpański, francuski) oraz przykładowe ćwiczenia z państw i stolic świata. W sumie ponad 3000 wyrażeń. Zajęcia przebiegały w miłej i wesołej atmosferze.
Cieszymy się, że czytelnicy wykazali zainteresowanie proponowaną przez bibliotekę ciekawą ofertą zajęć.

  Fotorelacja




Przedszkolaki w bibliotece


We wtorek, 24.02.2014 r. Bibliotekę w Rożnowicach odwiedziły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach. Dzieci wysłuchały opowiadań ze zbioru historyjek Opowieści o zwierzątkach. Jest to zbiór czterdziestu ośmiu bajek, które przedstawiają przygody zwierząt i ludzi. W bajkach pojawiają się przeróżni bohaterowie tacy jak: woły, krowy, lisy, świnki, słonie, kury, niedźwiedzie, owieczki i inne. Każda z bajek prezentuje odmienne sytuacje, problemy i mądre sposoby ich rozwiązywania. Opowieści o zwierzątkach uczą dzieci między innymi tego, czym jest prawdziwa przyjaźń, ile znaczy matczyna miłość czy sumienna praca. Opowieści te napisane są w łatwy i zrozumiały dla dziecka sposób, a przepiękne kolorowe ilustracje dodatkowo ją wzbogacają. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały czytanych opowieści o przyjaźni i uczciwości. Na zakończenie spotkania dzieci zapoznały się z Biblioteką oraz książeczkami odpowiednimi dla ich wieku.

  Fotorelacja




Dzień Języka Ojczystego


21 lutego 2015 roku obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbyło się w Bibliotece w Rożnowicach spotkanie z najmłodszymi czytelnikami na którym czytaliśmy głośno wiersze i rymowanki. Były to utwory z książki Agnieszki Frączek "Wyliczanki bez trzymanki" oraz Jana Brzechwy "Brzechwa dzieciom ". Niektóre wyrazy sprawiały pewne trudności językowe, była to jednak świetna zabawa połączona z ćwiczeniami wymowy.

  Fotorelacja




ADAPTACJA DOMU LUDOWEGO W

ROŻNOWICACH NA POTRZEBY

SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ


Rozpoczęto roboty budowlane termomodernizacji budynku użyteczności publicznej Domu Ludowego w Rożnowicach w ramach działania 413 Wrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Odnowa i rozwój wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  Fotorelacja




"Zapraszamy do biblioteki"


W bibliotece w Rożnowicach w dniach 9.09 - 11.09.2014 r. odbył się cykl spotkań z najmłodszymi czytelnikami pod hasłem "Zapraszamy do biblioteki". Uczniowie z klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowicach odwiedzili bibliotekę i zapoznali się z pojęciami: biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia. Uczestnicy spotkań uczyli się wykazywać różnice pomiędzy wypożyczalnią a czytelnią. Podczas spotkań zaprezentowano księgozbiór biblioteczny: literaturę piękną dla dzieci, wydawnictwa popularnonaukowe dla dzieci (słowniki, encyklopedie, albumy) oraz czasopisma dla dzieci. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali książki i czasopisma. Spotkania miały za zadanie rozbudzenie nawyku częstego korzystania z biblioteki, czytania książek oraz ich poszanowania.

  Fotorelacja




"KSIĄŻKA TO NASZ PRZYJACIEL"

Lekcja biblioteczna


17 marca 2014 r. uczniowie z klasy III ZSP w Rożnowicach odwiedzili naszą bibliotekę. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym jak powstaje książka, z czego jest zbudowana, jak należy się z nią obchodzić, a także gdzie można ją kupić i gdzie wypożyczyć. Uczniowie wysłuchali wiersza M. Przwoźnika "Kłopoty w bibliotece" na podstawie którego wyjaśnialiśmy sobie jak ważny jest porządek w bibliotece oraz jak należy dbać o książki. Następnie wspólnie bawiliśmy się w zabawę dydaktyczną "Jak dbamy o książki". Podsumowując zabawę powstał nasz regulamin dbania o książki:
1. Nie wyrywaj kartek z książki
2. Nie pisz i nie rysuj w książce
3. Nie czytaj przy jedzeniu
4. Nie zaginaj kartek i okładki
5. Odkładaj książkę w wyznaczone miejsce
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

Elżbieta Wszołek

  Fotorelacja




"KSIĄŻKA TO GODNY SZACUNKU

PRZYJACIEL"

Lekcja biblioteczna


W dniu 26.02.2014 r. odbyła się w naszej bibliotece lekcja biblioteczna dla uczniów kl. III. Tematem była droga książki od pisarza do czytelnika. Uczniowie wysłuchali wiersza - zagadki na podstawie którego rozmawialiśmy o książkach. Następnie uczniowie w grupach tworzyli makietę przedstawiającą etapy powstawania książki. Na kartonikach były rozsypane wyrazy a zadaniem uczniów było właściwe ustalenie kolejności drogi powstawania książki. Kolejnym etapem było dopasowanie do tych napisów ilustracji. Na podstawie ilustracji i rekwizytów bawiliśmy się w odgadywanie tytułów książek. Podsumowaniem zajęć była rozmowa na temat poszanowania książek.

Gabriela Szczepańska







W środę, 23 lutego 2011 roku w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do biblioteki w Rożnowicach zawitali uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Bajki czytali: emerytowana nauczycielka Halina Marszałek - Wal oraz sołtys Rożnowic Jan Duran.
Również w środę ale miesiąc później, 23 marca 2011 roku odbyło się wspólne czytanie. Tym razem licznie zgromadzonym słuchaczom czytali: emerytowana nauczycielka Stefania Matusik i rzeźbiarz Jan Matusik.


Foto - Cała Polska Czyta Dzieciom - Rożnowice



opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone