Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

FILIA BIBLIOTECZNA W LIBUSZY


Libuski    /kliknij/    BLOG CZYTELNICZY    /kliknij/


http://lubie-czytac-libusza.blogspot.com



Sukces libuskiej klubowiczki

Miło nam poinformować, że uczennica gimnazjum w Libuszy Kinga Maszewska, uczestniczka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Libuszy została laureatką konkursu lutowego na recenzję.
Gratulujemy
Więcej informacji pod linkiem:kliknij


38-306 Libusza 688 (Dom Strażaka)
tel. 13 44 75 007

Filia MiGBP w Libuszy jest czynna dla Czytelników:

poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 16.00
  • 2009
  • 2015

Biblioteka oferuje:
- literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży
- literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy

Biblioteka dysponuje:
- wypożyczalnią dla dorosłych, dzieci i młodzieży
- czytelnią na 10 miejsc
- katalogiem on-line

Biblioteka udostępnia:
- 9.978 woluminów
- 3 tytuły czasopism: ("Polska Gazeta Krakowska", wydanie z Gazetą Gorlicką (wtorek, piątek), "Twój Styl"
   i "Mój ogródek")

Biblioteka zarejestrowała w 2015 roku 657 czytelników i 10.541 odwiedzin.















Wystawa fotografii

Mariusz Kozień


Małgorzata Klisiewicz

Wirtualna galeria





Fotorelacja




Fotorelacja




Kinga Maszewska

nagrodzona

Po raz kolejny została wyróżniona członkini Dyskusyjnego Klubu Książki "Czytaj Szeptem" działającego w Bibliotece w Libuszy. Szczęśliwą nagrodzoną jest gimnazjalistka Kinga Maszewska za recenzję do książki Małgorzaty Wardy "5 sekund do Io". Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w poszukiwaniu ciekawej lektury.

Małgorzata Klisiewicz






Wycieczka Przedszkolaków

Dnia 4 listopada 2016 roku Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z grupy "Biedronki" i "Leśne Duszki" wraz z paniami wychowawczyniami Ewą Ryznar i Otylią Kosiba - Kędzior. Dzieci miały zaobserwować zmiany zachodzące w otoczeniu podczas jesieni. W bibliotece wysłuchały opowiadania z miesięcznika ABECADŁO "Jesienne liście" autorstwa Bogusława Michalca. Każde z dzieci otrzymało obrazek do kolorowania przedstawiający liście różnych drzew rosnących w Polsce. Malowanki miały odzwierciedlać kolory jesieni. W bibliotece były też luźne zabawy i oglądanie bajek. Wychowawczynie również wypożyczyły książki dla dzieci do czytania w przedszkolu.
Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja





Dnia 27 października 2016 r. Biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie dla przedszkolaków o zdrowiu połączone z akcją CPCD. Tym razem gościem spotkania była pani Danuta Kozioł - stomatolog pracująca w przychodni w Libuszy. Po wstępnym zapoznaniu, Pani Doktor zaprosiła dzieci na zwiedzanie gabinetu. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym na co dzień do pracy przez dentystę, posiedzieć na fotelu dentystycznym, po dotykać różnych rzeczy znajdujących się w gabinecie. Pani doktor opowiedziała przedszkolakom o pierwszych ząbkach oraz jak należy dbać o zęby. Zadowolone i uśmiechnięte dzieci wróciły do biblioteki ażeby z uwagą wysłuchać książeczki "Tupcio Chrupcio - dbam o zęby". Później były pytania, zagadki różne opowieści o chorych ząbkach tak ze strony prowadzących jak i dzieci. Tak szybko minął czas i trzeba było wracać do przedszkola na obiad. Na pamiątkę spotkania przedszkolaki otrzymały kalendarz na 2017r. z postaciami z bajek, a każdy osobno obrazek do pomalowania przedstawiający pastę lub szczoteczkę do zębów. Pomimo, że była to wizyta u stomatologa, w dziecięcych oczach nie było strachu.

Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja



Konkurs czytelniczy

"Wakacje z książką"

Dnia 17 października 2016 r. o godzinie 10:00 w bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczniom, którzy brali udział w konkursie czytelniczym. Pierwszy Wakacyjny Konkurs Czytelniczy p.t.: "Wakacje z książką" odbywał się od 29.06.2016 - 30.09.2016. Do konkursu zgłosiło się 25 uczniów ZSP z Libuszy a nagrodzone zostały następujące osoby.

1. Katarzyna Czyżykiewicz kl. VI
2. Emilia Stawiarska kl. III
3. Miłosz Dudek kl. II
4. Martyna Woźniak kl. IV
5. Julia Strugała kl. I
6. Martyna Przybyłowicz kl. III
7. Paweł Bogdan Gimnazjum
8. Emilia Woźniak przedszkole
9. Dawid Strugała przedszkole


Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja




Wycieczka do Biblioteki


Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja





Fotorelacja



Pasowanie na czytelnika

W dniu 22.09.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Libuszy odbyło się pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. W obecności swoich wychowawczyń - pani Anny Dykas i pani Marty Leszczyńskiej, uczniowie złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na pamiątkę młodzi czytelnicy otrzymali dyplomy i zakładki do książek, które mają im przypominać o wydarzeniu.
Po oficjalnej części, uczniowie odgadywali zagadki, które sprawdziły znajomość bohaterów baśni i bajek, a także tajników biblioteki. Pierwszoklasiści zapoznali się również z zasadami korzystania z biblioteki oraz zaznajomili się z prośbami "królowej książek". Dzieci mogły przy tym pochwalić się wiedzą na temat poszanowania książek. Mam nadzieję, że rozbudziłam w dzieciach potrzebę czytania książek i zachęciłam najmłodszych do odwiedzania naszej biblioteki.

Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja






Fotorelacja




Fotorelacja




Fotorelacja



Wystawa Fotograficzna

Adam Szot

W Bibliotece Publicznej w Libuszy została udostępniona do oglądania wystawa fotograficzna pt. "Fotografia to moja pasja" autorstwa Pana Adama Szota. Zgromadzone fotografie przedstawiają ciekawe miejsca polskich i europejskich miast, które osobiście Autor odwiedził, przepiękne widoki górskie oraz niektóre zjawiska atmosferyczne.
Pan Adam Szot urodził się i mieszka w Libuszy, pracuje w Zespole Szkół nr 1 w Bieczu. Jego pasją jest jazda na rowerze i fotografowanie. Jest to Jego pierwsza wystawa publiczna.
Jedno ze zdjęć Autora brało udział w konkursie w Nowym Sączu i było zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Zarówno autor jak i biblioteka serdecznie zapraszają do obejrzenia wystawy w dniach od 23 lipca do 31 października 2016 roku w godzinach pracy biblioteki tj. od 8:00-16:00.

Fotorelacja





Dnia 29.06.2016 r., pomimo wakacji, Bibliotekę odwiedziła grupa 26 przedszkolaków wraz z opiekunami. Grupa mieszana wiekowo wysłuchała przeczytanego przez bibliotekarkę opowiadania Grzegorza Kasdepke o gniewie. Dzieci opowiadały o swoich złościach i gniewie, a później rysowały różne złe i wesołe minki. Na zakończenie spotkania otrzymały kalendarzyki wydane przez fundację CPCD i zakładki do książek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklicznego czytania CPCD.

Fotorelacja




Fotorelacja







Dzień Matki

Matka - to najpiękniejsze słowo świata. Słowo to kojarzy się nam z ciepłem dzieciństwa, beztroską i poczuciem bezpieczeństwa. W podzięce za wyrozumiałość i trud wychowawczy Biblioteka Publiczna w Libuszy wraz z Sołtysem Wsi Libusza - Iwoną Tumidajewicz, zorganizowały w dniu
25.05.2016 r. o godz. 17 w Domu Strażaka Dzień Matki. Mamy, które chciały w ten sposób uczcić swoje święto wysłuchały fragmentów poezji czytanych przez gimnazjalistki ZSP z Libuszy- członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, a także wysłuchały wzruszającego koncertu w wykonaniu pani Luizy Dublewicz-Mleczko. Przepiękny śpiew oraz życzenia u niektórych mam wzbudziły łzy i wzruszenie. Na zakończenie spotkania przygotowano słodki poczęstunek, kawę i herbatę. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia.
Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja



Spotkanie autorskie

Małgorzata Gutowska-Adamczyk


Dnia 19. maja 2016 r. Bibliotekę w Libuszy zaszczyciła swoim przyjazdem Pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk, jedna z najpoczytniejszych autorek literatury dla dorosłych i młodzieży. Zadebiutowała jako scenarzystka w serialu "Tata, a Marcin powiedział". Jest autorką słynnej trzytomowej sagi "Cukiernia pod Amorem". W swoim dorobku posiada także powieści młodzieżowe "110 ulic", "220 linii" "13. Poprzeczna" i inne. W godzinach południowych odbyło się spotkanie z młodzieżą ZSP z Libuszy, a także z sympatykami swojej twórczości. Autorka czytała ciekawsze fragmenty książek, opowiadała niektóre swoje przeżycia, które miały bezpośredni wpływ na napisane książek. Autorka opowiadała o swojej ostatniej książce "Kalendarze" oraz dopatrzyła się podobieństwa kata bieckiego z katem z książki "Klątwa". Obydwa spotkania ciekawe, autorka jest osobą niezwykle ciepłą, ma dobry kontakt zarówno z młodzieżą jak z i dorosłymi. Czytelnicy Biblioteki w Libuszy i osoby, które zakupiły książki otrzymały autografy autorki. Spotkanie zostało uwiecznione pamiątkowym zdjęciem.

Małgorzata Klisiewicz


Fotorelacja



Konkurs plastyczny

Dnia 10 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Libuszy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Moja ulubiona postać z baśni/bajki". W konkursie brali udział uczniowie kl. I-III ZSP w Libuszy. Jury wyłoniło laureatów i przyznało nagrody książkowe i dyplomy. Nie wszystkie prace spełniały wymogi regulaminowe i były wykonane samodzielnie dlatego nie zostały wzięte pod uwagę. Nagrodzeni wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do biblioteki 13 maja w celu odebrania nagród.


Nagrodzone prace i fotogaleria




Dnia 18. kwietnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była twórczość Pani Małgorzaty Adamczyk-Gutowskiej w związku ze zbliżającym się spotkaniem autorskim w maju tego roku. Pisarka może pochwalić się literaturą lekką, przyjemną tak dla dorosłych jak i dla młodzieży. Klubowiczki przeczytały książki dla młodzieży "13 poprzeczka". "Wystarczy, że jesteś", "110 ulic" w związku z tym mogły podzielić się wrażeniami na temat twórczości Pani Adamczyk-Gutowskiej. Ostatnia książka autorki "Kalendarze" to ciekawa autobiografia do której przeczytania zachęcałam wszystkich. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy wiosenne motylki z filcu, którymi dziewczynki ozdobiły bibliotekę. Wybraliśmy również listę książek z Krakowa, które młodzież bardzo chętnie przeczyta.

Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja



NOWOŚCI    NOWOŚCI    NOWOŚCI    







Fotorelacja



Spotkanie z poetą

Franciszkiem J. Klimkiem

Dnia 8. kwietnia 2016 r. w godzinach przedpołudniowych Biblioteka Publiczna w Libuszy gościła poetę, autora ponad 400 wierszy o kotach - Pana Franciszka Jana Klimka i wydawcę Pana Jana Pawlickiego. Licznie przybyłe dzieci z ZSP z Libuszy kl. I-III wraz z wychowawcami wysłuchały recytowanych i czytanych przez autora i wydawcę z tomiku "Koty są dobre na wszystko" wierszy. Podczas spotkania panowała wesoła i przyjemna atmosfera, dzieci chętnie zadawały pytania na które goście odpowiadali, niekiedy nawet recytując fragmenty wierszy. Po spotkaniu wszyscy mieli okazję zakupić malowanki i tomiki poezji wraz z autografem poety. Niektórzy nawet otrzymali od autora wspaniałe pocztówki z podobizną kotów opatrzone autografem. Sądząc po minach i zachowaniu uczniów spotkanie można uznać za bardzo udane.


Małgorzata Klisiewicz

Fotorelacja




Fotorelacja









Fotorelacja





Fotorelacja





  Fotorelacja









"Czytam sobie i zdobywam pieczątki"





Dzieci biorące udział w akcji "Czytam sobie i zdobywam pieczątki":

Julia Ziemba
Kacper Tumidajski
Julia Świerzowska
Kamila Stępniak
Emilia Stawiarska
Nikola Kozik
Marcin Lewek
Mikołaj Świerzowski








Fotorelacja











Akcja: e-motywacja


  Fotorelacja





Grupa Leśne Duszki

Grupa Biedronki

Grupa Pszczółki



Fotorelacja



Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży

Czytaj Szeptem

w Libuszy

Rywalki - Kiera Cass

18 czerwca 2015 r. miało miejsce ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży Czytaj Szeptem w Libuszy, na którym rozmawiałyśmy o książce Rywalki - Kiera Cass. Powieść spotkała się z ogromnym uznaniem młodych czytelniczek, bohaterowie przypadali im do gustu i teraz z niecierpliwością czekają na kolejne część serii Selekcja. Uczestniczki (wzorcowe nastolatki) dyskutowały między innymi o tym, który z głównych bohaterów Maxon czy Aspen skradłby ich serce A tak scharakteryzowały książkowe postacie:
America to artystyczna dusza; uzdolniona muzycznie; kocha muzykę i śpiew; niezdecydowana; sprawiedliwa; wrażliwa; budząca sympatię czytelnika; dbająca o swoją rodzinę, którą bardzo kocha i jest skłonna się dla niej poświęcić; dziewczyna o rudych włosach; piątka w kastach społecznych ...
Aspen to chłopak dbający o swoja rodzinę; dobry; uczciwy; zakochany w swojej dziewczynie Ami; przystojny szatyn o zielonych oczach, w którym kochają się inne dziewczyny; jest szóstką w kastach społecznych ...
Maxon jest księciem; nieśmiały; dobrze wychowany; inteligentny; poważny - stwarza pozory niedostępnego; dobry dla swoich poddanych; chłopak z miodowymi włosami o brązowych oczach; jedynka w kastach społecznych ...
Niewątpliwie okładka książki przyciąga i zachęca do zagłębienia się w lekturze. A kiedy już zaczniecie czytać ... przeczytacie ją jednym tchem. Polecamy każdemu, kto lubi książki młodzieżowe ze szczyptą fantazji. Uczestniczki DKK

Fotorelacja




Fotorelacja - Grupa Leśne Duszki z ZSP w Libuszy

Fotorelacja - Grupa Biedronki z ZSP w Libuszy







Fotorelacja



Teatr ilustracji

Kamishibai (jap. kami papier, shibai sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji.
W marcu na przedszkolaki z ZSP w Libuszy czekała miła niespodzianka. Dzieci poznały japoński teatr Kamishibai. Kamishibai to stara japońska tradycja opowiadania historii za pomocą obrazków. Teatr Kamishibai to bowiem teatr obrazkowy, gdzie rolę marionetek grają ilustracje, a siedzący za drewnianym teatrzykiem opowiadacz snuje bajkowe historie. Opowiadań wysłuchały przedszkolaki z grupy Krasnale, Misie, Leśne Duszki oraz Biedronki wraz z paniami wychowawczyniami. Dzieci wykonały również ilustrowane zakończenie do jednego z poznanych opowiadań pt.: "Rower Walentynki", malując kogo chciałby ze sobą zabrać na wiosenną przejażdżkę rowerem.

Fotorelacja



Nagrody w konkursie

"CZYTELNICY DO KLAWIATUR"

rozdane!

Książki ulubionych pisarzy trafiły do rąk:
1. Zuzanny Bizoń
2. Kingi Maszewskiej
3. Aleksandry Pietraszek
Serdecznie gratulujemy!!!
Sponsorem nagród książkowych jest Hurtowy Dom Książki "Zachęta" Benedykt Gadaszewski.
Nagrodzone recenzje można przeczytać na blogu Dyskusyjnego Klubu Książki:
http://lubie-czytac-libusza.blogspot.com/

Fotorelacja



Zapraszamy do obejrzenia spotu promocyjnego Libuszy

Napisali projekt, dostali pieniądze

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej w partnerstwie z Biblioteką Publiczna w Libuszy mają film, w którym opowiadają o swojej wsi. Spot o Libuszy pokazuje co mają najlepszego, czyli zabytkowy kościółek, muzeum naftowe, najważniejsze postaci z historii, ale i to co, co dzieje się tu i teraz - warsztaty w bibliotece, zespół ludowy i grupę utalentowanych sportowców. Wszystko po to by promować się również poza powiatem.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Film Nasza Libusza










ZOBACZ BOŻE NARODZENIE

NA ZNACZKACH POCZTOWYCH !

Choć Boże Narodzenie jest najbardziej rozpowszechnionym tematem sztuki chrześcijańskiej, rzadko bywa bohaterem wystaw. Z tego też względu wystawę Andrzeja Ćmiecha "Boże Narodzenie w malarstwie książkowym i sztalugowym na znaczkach pocztowych" otwartą 12.12.2014 r. w Domu Strażaka w Libuszy należy uznać za rzecz wyjątkową i godną obejrzenia ze względu na duże walory poznawcze i kunszt iluminatorów ksiąg i mistrzów pędzla. Autor tak dobrał materiał filatelistyczny, że oglądając kolejne karty wystawionych znaczków pocztowych możemy prześledzić, jak zmieniał się motyw bożonarodzeniowy na przestrzeni wieków, począwszy od ascetycznego średniowiecza, poprzez renesans, kiedy to motyw bożonarodzeniowy przybrał formę wyidealizowanych dworskich uroczystości z udziałem królów, możnowładców i dworzan adorujących narodzonego Chrystusa, a skończywszy na egzotycznych bożonarodzeniowych scenach barokowych, w których bydlęta klękają, pasterze śpiewają, aniołowie się radują, a z dalekich krain przybywają królowie. Mimo tak wspaniałego materiału tematycznego mówił na wernisażu autor wystawy poczta dość późno zainteresowała się malarską tematyką bożonarodzeniową, bo dopiero w 1955 r. Wtedy to Hiszpania wydała po raz pierwszy znaczek z okazji Bożego Narodzenia wykorzystując motyw z obrazu El Greco. Jeszcze później, bo w 1970 r. wykorzystano motyw bożonarodzeniowy malarstwa książkowego. Stało się to za przyczyną Wielkiej Brytanii, która umieściła na swych znaczkach pocztowych iluminacje z psałterza Roberta de Lisle powstałego w latach 1300 - 1339 r. Na wystawie jako ciekawostkę nie wchodząca w zakres tematyczny wystawy zaprezentowano pierwszy znaczek na świecie wydany z okazji Świąt Bożego Narodzenia z 1898 r. emitowany przez pocztę Kanady. Przedstawia on mapę Świata z zaznaczonymi posiadłościami Imperium Brytyjskiego i nadrukiem "XMAS 1898", który w zamierzeniu emitentów miał czynić list priorytetowym i przyspieszyć doręczanie życzeń świątecznych na terenie Wspólnoty Brytyjskiej.
Dziś, kiedy wyobrażenie Bożego Narodzenia zdominowały ludyczne szopki i mało zrozumiałe symbole libuska wystawa "Boże Narodzenie w malarstwie książkowym i sztalugowym na znaczkach pocztowych" jawi się perełką, dla której warto poświecić kilka chwil i wstąpić do Domu Strażaka w Libuszy, by zobaczyć najpiękniejsze wizerunki Bożego Narodzenia na znaczkach pocztowych. Wystawa czynna do 31 grudnia 2014 roku. Zapraszamy!

Fotorelacja (fot. ABC Gorlice Portal i Telewizja)









Fotorelacja




Fotorelacja






















Era Gutenberga

8 października 2014 r. w libuskiej bibliotece publicznej odbyły się niecodzienne warsztaty edukacyjne dotyczące procesu powstawania papieru i druku. Aby przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat dawnych rzemiosł zaprosiliśmy do biblioteki przedstawicieli firmy Kalander z Gliwic.
Aby obrazowo ukazać czasy Gutenberga osoby prowadzące zajęcia wystąpiły w dawnych strojach drukarza oraz zecera. Na prasie drukarskiej każdy uczestnik warsztatów po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu składu czcionek, wydrukował certyfikat młodego czeladnika, na którym w asyście kanclerza odbił pieczęć lakową. Na oddzielnym stanowisku młodzież wykonała przy użyciu kalek drukarskich ilustracje do ksiąg. Była to nietypowa lekcja historii przybliżająca czasy średniowiecza oraz uświadamiająca młodym ludziom jaka rolę odegrał dla ludzkości wynalazek Gutenberga.
W warsztatach wzięła udział młodzież z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Libuszy wraz z nauczycielami. Serdecznie dziękujemy im za czynne włączenie się w zajęcia. Wraz z nami tajniki czarnej sztuki zgłębiał i druk archaicznym sposobem poznawał portal ABC Gorlice, czym niniejszy certyfikat poświadcza (fotorelacja).
Warsztaty odbyły się ramach projektu: Spotkajmy się w bibliotece w cztery oczy z kulturą. Cykl spotkań czytelniczych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej w partnerstwie z Miejską i Gminna Biblioteką Publiczną w Bieczu Filią w Libuszy.

Fotorelacja





Czerp wiedzę o papierze

7. października 2014 r. w libuskiej bibliotece publicznej odbyły się niecodzienne warsztaty edukacyjne dotyczące procesu powstawania papieru i druku. Aby przyczynić się do poszerzenia wiedzy na temat dawnych rzemiosł zaprosiliśmy do biblioteki przedstawicieli firmy Kalander z Gliwic.
Zajęcia miały formę aktywną. Każdy uczeń pod okiem mistrza samodzielnie czerpał papier z dębowej kadzi, poznawał tajniki barwienia papieru techniką japońską, pisał gęsim piórem na papierze oraz własnoręcznie odciskał pieczęć lakową. Zanim dzieci przystąpiły do warsztatów dowiedziały się o historii wynalezienia i czerpania papieru.
Poniżej prezentujemy fotorelacje z warsztatów papierniczych w naszej bibliotece. Jak się okazało własnoręczne wykonana kartka papieru może przysporzyć wiele radości.
W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Libuszy wraz z nauczycielami. Serdecznie dziękujemy im za czynne włączenie się w zajęcia.
Warsztaty odbyły się ramach projektu: Spotkajmy się w bibliotece w cztery oczy z kulturą. Cykl spotkań czytelniczych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej w partnerstwie z Miejską i Gminna Biblioteką Publiczną w Bieczu Filią w Libuszy.

Fotorelacja




Fotorelacja



19 września 2014 r.

Krótkie formy literackie -

- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Na wrześniowym spotkaniu DKK w Libuszy dyskutowałyśmy o krótkich formach literackich. Uczestniczki spotkania próbowały również własnych sił pisarskich w różnych gatunkach: dramacie, komedii oraz opowiadaniu fantasty. Powstały niesamowite historie, które można poznać i przeczytać na naszych spotkaniach w każdy 3. piątek miesiąca od godz. 16.00. Zapraszamy!

Fotorelacja



Warsztaty wakacyjne

Letnie warsztaty w bibliotece dobiegły końca.
Bardzo dziękujemy pani Marii Stępkowicz za cierpliwość i serce jakim obdarzyła młode hafciarki podczas nauki szycia, a także uczestniczkom warsztatów: Oli, Jagodzie, dwóm Aniom, Lenie i Emilce, Izie i Paulinie oraz Wiki za pięknie wykonane prace metodą haftu matematycznego oraz za mile spędzony czas podczas 3 tygodniowych spotkań w bibliotece.

Fotorelacja



Program Instytutu Książki

Edukacja kulturalna bibliotekarzy 2014

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki


W dniach 9-11 czerwca 2014 r. Instytut Książki przeprowadził cykl zajęć z edukacji kulturalnej mających na celu podniesienie kompetencji kulturowych bibliotekarzy w zakresie aktywizowania społeczności lokalnej wokół książki poprzez jeszcze bardziej skuteczne, efektywne i ciekawe promowanie kultury literackiej. Cykl składał się z trzech warsztatów: "autoprezentacji", "roli twórczego czytania i opowiadania krótkich form literackich współczesnych pisarzy" oraz "czytania między wierszami", czyli warsztatów krytycznego czytania.
Szkolenie odbyło się w Domu Gościnnym Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, a wzięło w nim udział 16 osób, moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego, w tym moderatorka naszego DKK w Libuszy Czytaj Szeptem Ewelina Skrzypiec. Podczas pobytu bibliotekarze mieli również wspaniałą okazję do rozmowy z Ojcem Leonem Knabitem, benedyktynem z Tyńca - duszpasterzem, spowiednikiem, rekolekcjonistom, publicystą, autorem wielu książek i bohaterem programów telewizyjnych, uwielbianym przez młodszych i starszych.

Fotorelacja



Czytanie łączy pokolenia

Libusza 8 - 15 maja 2014


Tegoroczny XI ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzimy pod hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Zwraca ono uwagę na to jak ważne relacje tworzą się podczas wspólnego spędzania czasu z książką. Jak co roku o tej porze (i nie tylko) czytamy także w naszej bibliotece. Naszymi uroczymi gośćmi były przedszkolaki z ZSP w Libuszy grupy Biedronki, Krasnale, Misie oraz Leśne Duszki wraz ze swoimi wychowawczyniami, a czytały dzieciom Pani Maria Stępkowicz (w roli babci bibliotecznej) oraz Pani Iwona Tumidajewicz sołtys Libuszy (a prywatnie mama pewnego misia). "Telegram dla Śpiącej Królewny", "Czekoladowy telewizor Baby Jagi" oraz "Czerwony Sweterek i Wilkołak" to "Opowieści z Wierzbowej 13" autorstwa Danuty Wawiłow oraz Natalii Usenko. Opowiadania bardzo spodobały się dzielnym przedszkolakom i choć wątki w bajkach były tradycyjne (jak królewny, czarownice i rycerze) to postaci były nieco odmienne. Ale czy inne lub brzydsze znaczy gorsze? Zdecydowanie nie! Zachęcamy więc do lektury, a wszystkich dorosłych prosimy by czytali dzieciom, gdyż CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.

Fotorelacja







BANK DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW

"Poczuć bajkę - warsztaty robienia książek - zabawek"

"Patrzę, widzę, czuję" - zajęcia integrujące grupę
Aby stworzyć piękne książki dla dzieci należy najpierw polubić siebie i innych, by to co tworzymy było piękne. Warsztaty integrujące grupę rozpoczęła i poprowadziła Pani Ania Kuklicz - artterapeutka z Centrum Edukacji Kukan w Gorlicach. Inspirację do dzisiejszych zajęć stanowiło opowiadanie piękna Afra i brzydka Maitha z książki Aisha i wąż, autorstwa Iwony Taida Drózd.
Czym jest twórczość i w jaki sposób można ją wyrazić? Jak w dzisiejszych czasach postrzegamy piękno? Pani Ania zaproponowała nam zrobienie masek własnych twarzy. Zajęcia były bardzo inspirujące i rozbudziły naszą wyobraźnię. Z tak optymistycznym nastawieniem do siebie i pozostałych uczestników zajęć wkraczamy na główny tor warsztatów - pracę nad książkami dla maluchów. C.d. n.

Fotorelacja



Dyskusyjny Klub Książki

"W dobrej książce żyje duch jej autora" - to główna myśl przewodnia książki "Nocny włóczęga"  -  Katheriny  Marsch,  którą  omawialiśmy podczas spotkania DKK  w  Libuszy,
17 stycznia 2014 roku. Losy głównego bohatera Jacka pokazują jak ważną rzeczą dla młodych ludzi jest akceptacja wśród rówieśników. Jak trudno pozostać naprawdę sobą i być zauważanym. Zazwyczaj czym bardziej się staramy, tym trudniej jest to osiągnąć, ponieważ wszyscy bardzo szybko zauważają naszą sztuczność. Osobom otwartym, pogodnym łatwiej zdobyć sympatię otoczenia. Rzadko osoby z problemami są akceptowane, chociaż tak bardzo tego potrzebują. Młodzi klubowicze zastanawiali się na jakie problemy autorka chciała zwrócić uwagę czytelnika. Wyłuskaliśmy kilka zagadnień i dyskutowaliśmy o:
-  istnieniu świata pozagrobowego, świata duchów,
-  problemie samobójstw wśród dzieci - śmierć to nie sposób na rozwiązywanie problemów,
-  znaczeniu siły naszej woli - wielka siła wewnętrzna, może pozwolić nam na dokonywanie najbardziej
   niezwykłych rzeczy
Książka "Nocny włóczęga" mimo, że porusza tak trudne problemy, wszystkim bardzo się podobała i zgodnie uznaliśmy, że jest godna polecenia.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 21 lutego 2013 roku o godz. 15:15. Wszystkich serdecznie zapraszamy !



Spotkanie pokoleń

15 listopada 2013 roku, w piątkowe popołudnie na zaproszenie DKK (Dyskusyjny Klub Książki) odbyło się spotkanie z Klubem Samopomocy Dialog. Podczas ciekawych ćwiczeń udało nam się zintegrować i lepiej poznać siebie. Potem odbyła się dyskusja na temat pierwszych zapamiętanych książek z dzieciństwa oraz tych przeczytanych samodzielnie. Panie zaznajomiły się z "czytelniczymi" nowinkami, a mianowicie z czytnikiem e-booków. Dziewczyny wymieniły się odczuciami i opiniami na temat czytanych książek oraz poleciły sobie lektury. Wszystkim obecnym dziękujemy za miłe spotkanie.

Fotorelacja



31.10.2013

Uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas

pierwszych

Biblioteka Publiczna w Libuszy


Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy. (Walt Whitman)

O tym, że biblioteka to miejsce z pasjami przekonali się uczniowie z klasy I b. Pierwszoklasiści zobaczyli co biblioteka może im zaoferować aby poszerzać ich pasje i zainteresowania. Rozmawialiśmy o różnych rodzajach książek: obrazkowych, dźwiękowych, audiobookach, komiksach, literaturze pięknej oraz popularnonaukowej, a także o ich oprawach.
Dzieci uczestniczyły również w quizie z wiedzy o książkach i zasadach obowiązujących w bibliotece - grupa chłopców kontra grupa dziewczyn (z wygraną dla płci pięknej).
/Kl. I b wychowawczyni Pani Anna Dykas/
Uczniowie klasy I a podjęli się trudnego zdania dodania koloru do ilustracji w bajce. Po wysłuchaniu opowiadania "O Białej Krainie i czarnoksiężniku Koloruchu" każdy z pierwszoklasistów miał okazję wyczarować z kolorów podstawowych (żółtego, niebieskiego oraz czerwonego) kolory pochodne: pomarańczowy, fioletowy, zielony oraz brązowy. Myślę, że każdy z uczniów zapamięta jak ważne są kolory w bajce bowiem bez nich książki były by bardzo smutne!
/Kl. I a wychowawczyni Pani Marta Leszczyńska/
Na zakończenie obydwu spotkań uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Serdecznie gratulujemy pierwszoklasistom wstąpienia do grona czytelników biblioteki.
Ewelina Skrzypiec

Fotorelacja



Cala Polska Czyta Dzieciom

CZYTAJ RAZEM Z NAMI KRASNOLUDKAMI


11.10.2013 r.
Dlaczego jeż Kolczatek szukał mieszkania? I w którym domku znalazł schronienie na zimę? Przygód małego jeżyka wysłuchały najmłodsze przedszkolaki z grupy Krasnoludki z ZSP w Libuszy, z książki autorstwa Heleny Bechlerowej pt. "Kolczatek". Dzieci wykonały również własne prace plastyczne - piękne jeże z barwnych jesiennych liści.
Zajęcia przygotowała i poprowadziła Ewelina Skrzypiec.






Cala Polska Czyta Dzieciom

ULUBIONA KSIĄŻKA PRZEDSZKOLAKÓW


4.10.2013 r.
Elmer - przyjaciel dzieci na całym świecie zagościł u przedszkolaków z grupie MISIE z ZSP w Libuszy. Kolorową postać słonia stworzył niezwykły człowiek - David McKee, który jest autorem tekstu oraz ilustracji.
Podczas zajęć głośnego czytania dzieci wysłuchały opowiadania Elmer i tęcza oraz uczestniczyły w zabawie ruchowej, a także tworzyły własne kolorowe słonie.
Jeśli nie znacie jeszcze Elmera, to polecam ... przyjrzyjcie mu się bliżej :)
Zajęcia przygotowała i poprowadziła Ewelina Skrzypiec.



Fotorelacja



Młodzieżowy Klub Czytelniczy

Czytaj Szeptem


W piątek, (20.09.2013) odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Klubu Czytelniczego Czytaj Szeptem pod patronatem DKK.
Tym razem przenieśliśmy się w czas fascynującej epoki pełnej falbanek, spódniczek, rękawiczek, przerażających, tańczących cieni w świetle księżyca, a to za sprawą książki "Mroczny sekret" (aut. Libba Bray); recenzja na http://lubie-czytac-libusza.blogspot.com/
Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga gdzie na bieżąco zamieszczane są recenzje omawianych przez klubowiczów książek. Każdego kto chciałby wziąć udział w dyskusji lub zobaczyć jak odbywają się nasze zajęcia zapraszamy na spotkanie Klubu. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach proszę o kontakt telefoniczny:
13 44-75-007 lub
e - mailowy: biblioteka.libusza@biecz.pl
Ewelina Skrzypiec

Fotorelacja



Wakacyjne warsztaty w bibliotece

W czasie wakacji najmłodsi czytelnicy biblioteki wyruszyli w podróż z bohaterami książki "Dzieciaki świata" autorstwa Martyny Wojciechowskiej.
W cyklu pięciu spotkań wzięło udział 12 dzieci w wieku 7 - 12 lat. Każdego dnia odwiedzaliśmy inny kraj zaglądając do domów kolejnych bohaterów książki. I tak poznaliśmy:
Mali - dziewczynkę, która chciała zostać żyrafą mieszkającą w Tajlandii; Matinę - żywą boginię z Nepalu; Lien - Wietnamkę mieszkająca na wodzie; Zuzu, małego pasterza z plemienia Himba w Afryce oraz Mebratu - wesołego pucybuta z Etiopii.
Książka napisana jest w fantastyczny sposób - bohaterowie opowiadają w niej jak mieszkają, o swojej kulturze i obyczajach oraz specjałach kulinarnych. Poprzez wspólne czytanie i zajęcia
kulinarno - plastyczne dzieci uczestniczące w warsztatach mogły zobaczyć, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach. Dzieciom dziękuje za wspólnie spędzony czas i życzę udanych wakacji!

Fotorelacja



CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

13.03.2013 r.
MiGBP w Bieczu, Filia w Libuszy
"Oto nasza zagroda" to doskonała książka Urszuli Kozłowskiej, której już sama forma zachęca dzieci do czytania. Składa się ona z 12 małych książeczek, a w każdej z nich znajdziemy rymowane opowiadanie na tematy związane z gospodarstwem przydomowym. Co sadzimy w ogródku na wiosnę? Jakie narzędzia rolnicze są potrzebne w gospodarstwie? Ile pracy trzeba włożyć aby upiec bochen chleba? _ te i wiele innych historii wysłuchały przedszkolaki z grupy Krasnoludki z ZSP w Libuszy. Podczas wspólnej zabawy dzieci wykazały się znajomością pierwszych zwiastunów wiosny: nazywały i malowały wiosenne kwiaty oraz narzędzia potrzebne do pracy w naszych ogrodach, tańczyły a także śpiewały piosenki o wiosennej tematyce.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii !!!

Fotorelacja



DZIEŃ WRÓŻB I CZARÓW

ORAZ

TEJEMNICZYCH ZAKLĘĆ


Dlaczego w Andrzejki leje się wosk przez dziurkę od klucza? Co miały wróżyć buty układane od ściany do progu drzwi? Na te oraz wiele innych pytań i wróżb odpowiadali w zeszły piątek (30.11.2012 r.) pracownicy Biblioteki Publicznej Filii w Libuszy oraz Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej "Gniazdo" oddział w Libuszy wraz ze swoimi najmłodszymi czytelnikami oraz podopiecznym, podczas dnia wróżb i czarów. W piątkowe popołudnie nie zabrakło u nas tajemniczych zaklęć, życzeń, opowieści, żartów i dobrej zabawy. Zobaczcie jak się bawiliśmy !!!
Ewelina Skrzypiec, Malwina Lenard.

Fotorelacja



Znacie? To posłuchajcie _

22 listopada (czwartek) 2012 roku, w Bibliotece Publicznej Filia w Libuszy - odbyła się kolejna impreza z cyklu: Znacie? To posłuchajcie _ Podczas spotkania z Leśnymi Duszkami z ZSP w Libuszy rozmawialiśmy o tym jak ważna w życiu jest wyobraźnia, kreatywność i siła marzeń. Podczas zajęć dzieci poznały dwie historie pt.: Zebra Zanzibar oraz Mali Einsteini - Zły sen Łukasza. Pewnego dnia Łukasz, najodważniejszy członek drużyny i żartowniś, był przygnębiony i pełen lęku. Obawiał się sennych koszmarów, które dręczyły go nocą. Jednak dzięki przyjaciołom oraz wyobraźni - drużynie udało się pomóc koledze i zmienić zakończenie snu! Również przedszkolaki wypróbowały swoją wyobraźnię podczas zabawy w malowanie sympatycznego stworka Palmacza - rysując go ze słuchu, którego opis podawany był przez bibliotekarza zdanie za zdaniem.
Kolejnym ćwiczeniem dla dzieci było pokolorowanie zebry Zanzibar - która bardzo chciała być inna i wyróżniać się z tłumu nieustanie marząc i wyobrażając sobie nowe wzory na swoim ciele. Również tutaj przedszkolaki znakomicie użyły własnej wyobraźni i nadały swoim zebrom rozmaite kształty, wzory i kolory.
Ewelina Skrzypiec.

Fotorelacja



Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną

Filię w Libuszy


W dniu 14 listopada 2012 r. przedszkolaki z grupy Misie z ZSP w Libuszy pod opieką wychowawczyni Pani Anny Ryczek odwiedziły bibliotekę publiczną Filię w Libuszy. Była to dla nich znakomita okazja by zobaczyć jak wygląda dzień pracy w bibliotece ? Dzieci oglądały, wybierały, przebierały kolorowe książeczki by na koniec spotkania móc je wypożyczyć. W trakcie słuchania opowiadania "Jaś Czytalski w bibliotece" poznały listę zasad wypływającą z regulaminu biblioteki, którą trzeba koniecznie przestrzegać aby długo cieszyć się czystymi i nowymi książkami w niej pożyczanymi.
Dzieci wykazały się znajomością bajek bez trudności odgadując przygotowane przez bibliotekarza zagadki. Wykonały również kolorowe zakładki do swoich książek.
Ewelina Skrzypiec.

Lubisz czytać książki czyste?
Noś w pamięci zasad listę:

A - przed czytaniem _ to jest chwilka!
      pokaż ludzkich gestów kilka:
B - skończ jedzenie oraz picie
C - umyj ręce _ znakomicie!
D - w czysty papier obłóż dzieło
E - dbaj, żeby się nie pomięło
F - siądź wygodnie z prostym krzyżem
G - stop! _ paluchów się nie liże!
H - karty wertuj delikatnie
I - tak jest dobrze _ akuratnie!
J - dbaj o książkę jak o dziecko
K - zamiast zmuszać, raczej naucz,
      żeby się nie zamykała
      w najciekawszym miejscu na klucz
L - przede wszystkim _ zrób zakładkę,
      coś ładnego, gustownego
M - książka to nie kosz na śmieci,
      nie pakuj w nią byle czego!
N - bądź dla książki jak dla brata
O - nie tarmoś i nie dokuczaj
P - nie rozłamuj, nie przeginaj
R - nie plam, nie kreśl i nie rzucaj
S - miej dla książki miejsce miłe:
      stolik, półkę, czystą szafkę
T - nie pożyczaj jej nikomu,
      byś nie umarł na czekawkę!
U - pamiętaj, że Biblioteka
      to kolejka do czytania
W - i kto każe innym czekać
X - sam doczeka się czekania
Y - książkę wziętą z Biblioteki
      chroni potwór niewidzialny
Z - kto więc nie dba o jej dobro
      tego los cokolwiek marny!

Fotorelacja



Pasowanie na Czytelnika

W dniach 25 - 26 października 2012 roku swoje święto w Bibliotece Publicznej Filii w Libuszy obchodzili uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy.
W tych dniach odbyło się pasowanie na Czytelnika Biblioteki Publicznej Filii w Libuszy. 32 pierwszoklasistów w obecności swoich wychowawczyń p. Agnieszki Pabis oraz p. Bożeny Tavares oraz koleżanek i kolegów - złożyło ślubowanie, w którym przyrzekli, że od teraz zawsze będą szanować książki i korzystać z ich mądrości.
My, uczniowie pierwszej klasy,
Uroczyście przyrzekamy,
Że będziemy książki kochać,
Krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek,
Będziemy słuchać z uwagą,
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielka powagą!
Przyrzekamy!

W czasie spotkania dzieci zdały "egzamin" ze znajomości bajek oraz wiedzy o bibliotece a także zapoznały się z regulaminem biblioteki. Wykonały również ozdobne zakładki do swoich książek. Mamy nadzieję, że pamiątkowe dyplomy oraz kolorowe zakładki, które otrzymali uczniowie będą przypominać im o tym, co przyrzekali książce.
Ewelina Skrzypiec

Fotorelacja





"Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie _"

24 października 2012 roku na kolejnym spotkaniu z cyklu Znacie? To posłuchajcie _ spotkałam się z przemiłymi KRASNALAMI z ZSZP w Libuszy. Maluszki wysłuchały bajek Pi - Pi odważny kurczaczek oraz Puszek króliczek łasuch, których autorem jest Tony Wolf. Razem wykonaliśmy kolorowe medale dla kurczaczka Pi - Pi, który choć najmniejszy na farmie okazał się najodważniejszy i najdzielniejszy dlatego został jej bohaterem i zasłużył na medal. Oczarowana krasnoludkami z przyjemnością wysłuchałam kilku jesiennych piosenek w ich wykonaniu. Do zobaczenia już w listopadzie.
Ewelina Skrzypiec

Fotorelacja





W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań pt. Znacie? To posłuchajcie _
W dniu dzisiejszym (środa 26 września 2012 r.) spotkałam się z grupą Misie (4,5 latki) z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy. Na lekturę wybrałam książkę autorstwa Davida McKee pt. Elmer.
Elmer jest słoniem w kolorową kratkę. To dzięki niemu inne słonie są radosne. Historyjka o Elmerze mówi nam o tym, że warto akceptować innych, warto tez akceptować siebie takim, jakim się jest.
Po lekturze był czas na zabawę z kolorowym słoniem pt. przechodzenie przez rzeczkę na różne szalone sposoby, dyktowane przez przebranego w strój Elmera przedszkolaka np. słonie przechodzą przez rzeczkę jak baletnice, albo jak ślimaki itp. oraz wykonanie własnych kolorowych prac plastycznych.
Ewelina Skrzypiec

Fotorelacja



Wycieczka do Skansenu Archeologicznego

"Karpacka Troja"


Miejska i Gminna Biblioteka publiczna w Bieczu Filia w Libuszy zorganizowała w miesiącu sierpniu cykl warsztatów plastyczno - edukacyjnych dla dzieci spędzających wakacje w domu.
LETNIE WAKACJE MŁODEGO ODKRYWCY cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży szkolnej z Libuszy i pobliskich okolic. Łącznie w ośmiu spotkaniach uczestniczyło 110 osób, średnia dzienna frekwencja wynosiła 12 - 15 osób. Finałem zajęć był wspólny wyjazd do Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja" (czwartek, 9 sierpnia 2012 roku), gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach garncarstwa ceramicznego oraz zwiedzały obszar parku archeologicznego z jego zabytkami.

Fotorelacja



LETNIE WARSZTATY MŁODEGO

ODKRYWCY


Uczestnicy LETNICH WARSZTATÓW MŁODEGO ODKRYWCY (1 - 10 sierpnia 2012 r. mogli wdrapać się na najwyższy szczyt Himalajów oraz na najwyższe góry i wzniesienia w Polsce. Podczas warsztatów plastycznych młodzi odkrywcy tworzyli barwne panoramy gór, które sami zdobyli lub szczyty, które chcieli by zobaczyć. Poznali przy tym nazwy oraz wysokości najwyższych gór w Polsce i na świecie, wspominali swoje wyprawy górskie, a także planowali kolejne wyprawy wakacyjne. Podczas kolejnych letnich spotkań tworzyliśmy różne prace plastyczne: plemienne maski - inspirowane głównie podobiznami zwierząt, morskie pejzaże z masy solnej, natomiast z masy papierowej wykonaliśmy piękną etniczną biżuterię na wzór indiańskich paciorków. Ponieważ czas wakacji sprzyja podróżom oraz obserwacjom przyrody dzieci mogły wykazać się wiedzą w quizie "Cuda świata i rekordy przyrody". Jednak największą radość sprawił nam wyjazd do Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja", gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach ceramicznych. Czas spędzony na wakacyjnych warsztatach minął nam szybko i wesoło, myślę że z przyjemnością spotkamy się na kolejnych zajęciach. Serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja



Popularna wystawa

Wystawa zbiorów Wilfrieda De Meyera "LUDOWE STROJE EUROPEJSKIE - eksponowana w Domu Strażaka w Libuszy cieszyła się dużym zainteresowaniem. Łącznie oglądnęło ją prawie 500 osób. Licznie przybyli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy wraz z wychowawcami, oraz dzieci i młodzież szkolna z Zespołów Szkół z Klęczan i Kobylanki. Wystawę zwiedzili również uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dominikowic wraz z opiekunami.

Fotorelacja



"Libuskie spotkanie z _ folklorem"

Dnia 20. kwietnia 2012 roku w Domu Strażaka w Libuszy odbyło się "Libuskie spotkanie z _ folklorem", które zorganizowała Biblioteka Publiczna w Libuszy we współpracy z Sołtysem Wsi. Spotkanie rozpoczęto otwarciem wystawy ze zbiorów Wilfrieda De Meyera "Ludowe Stroje Europejskie". W dalszej części uroczystości występowały zespoły folklorystyczne. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z Zespołu Szkół nr 2 z Biecza "Podgrodzianie" pod kier. Małgorzaty Kosacz. Wystąpiła też "Korczyńska Brać" wraz z dyrektorem szkoły panią Beatą Bochnią. Część artystyczną zakończył występ kapeli ludowej "Libuszanie". Podziękowanie dla organizatorów usłyszeliśmy z ust emerytowanej nauczycielki plastyki Krystyny Skowronek.

Fotorelacja



Konkurs Fotograficzny

"Moja wieś w fotografii"


Biblioteka Publiczna w Libuszy zorganizowała dla uczniów z gimnazjum konkurs fotograficzny p.t.: "Moja wieś w fotografii".
Komisja konkursowa w składzie:
- przewodnicząca komisji, dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbieta Knapik,
- członek komisji fot. Mariusz Kozień,
- członek komisji fot. Paweł Dutka,
dokonała rozstrzygnięcia konkursu i przyznała nagrody oraz wyróżnienia następującym uczniom:
I miejsce - Anna Czech za zdjęcie pt. "Libuski potok",
II miejsce - Kacper Basista za zdjęcie pt. "Ogród zimą",
II miejsce - Gabriela Pisula za zdjęcie pt. "Spacer popołudniem",
III miejsce - Jadwiga Ludwin za zdjęcie pt. "Kolorowy świat",
Wyróżnienie otrzymała Magdalena Huk za zdjęcie pt. "Magiczna tęcza".
Dyplomy za udział w konkursie otrzymali również Paweł Basista, Dominika Guzik i Joanna Kalisz.
Wręczenie nagród nastąpiło 8. marca 2012 r. w bibliotece w Libuszy.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.

Fotorelacja



Ferie w Bibliotece

W dniach 14, 15, 16, 21, 23 lutego 2012 r. w Bibliotece Publicznej w Libuszy odbyły się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach ferii zimowych. Uczestnicy mieli szansę pograć w gry planszowe, w gry na komputerze także w jęz. angielskim. Zorganizowane zostały dwa konkursy literackie "Moje ulubione postacie z bajek", i "Odszukaj tytuły książek w opowiadaniu". Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczyły, a nagrodą za odgadnięcie były słodycze. Były też lekcje biblioteczne: pierwsza o emocjach, tu pomocna okazała się książka G. Kasdepke "Tylko bez całowania czyli Jak sobie radzić z niektórymi emocjami", tematem drugiej lekcji było: "Jak zachować się na szlaku lub na stoku w zimie". Przy okazji tego tematu dzieci zapoznały się z florą i fauną Tatrzańskiego Parku Narodowego, układały historyjkę pt: "Kozica", rozwiązywały krzyżówkę i zagadki związane z tematyką górską, Obie przeprowadzone lekcje zakończyły się wystawą prac rysunkowych. W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom uczniowie czytali uczniom "Wiersze" J. Brzechwy oraz "Dzieci Pana Astronoma" W. Chotomskiej. Bibliotekarka przeczytała wszystkim uczestnikom książkę "Lotta z ulicy Awanturników" A. Lindgren. Ostatni dzień ferii upłynął w atmosferze śmiechu i zabawy. Wszystkie dzieci pracowały nad maskami do przedstawienia J. Tuwima "Rzepka". Po wykonaniu masek i przebraniu w stroje przyniesione z domu nastąpiła premiera. Było bardzo wesoło. Po przedstawieniu zajęliśmy się tematem "savoir - vivre" czyli sztuką życia. Wymienialiśmy przykłady dobrego wychowania i zachowania na co dzień. I znowu z pomocą przyszła nam książka G. Kasdepke "Bon czy ton". Skromnym poczęstunkiem zakończyliśmy ferie zimowe.

Fotorelacja



Konkurs Bożonarodzeniowy

Biblioteka Publiczna w Libuszy chcąc zainteresować dzieci tradycją bożonarodzeniową oraz zachęcić do uczęszczania do biblioteki zorganizowała dwa konkursy plastyczne. Konkurs na najpiękniejszą choinkę adresowany był dla dzieci kl. I - III, a konkurs na lampion świąteczny dla kl. IV - VI. Prace swoje przedstawiło 20 uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, które oceniło jury w składzie:


Zuzanna Lignar - emerytowana bibliotekarka
Iwona Tumidajewicz - sołtys wsi
Elżbieta Wszołek - przedstawiciel organizatora.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie "Na najpiękniejszą choinkę"

I nagroda

Urszula Grygowicz kl. II a

II nagroda

Julia Wenc kl. III
Mateusz Pabisz kl. I a

III nagroda

Amelia Górska kl. II a
Bartłomiej Gruszczyński kl. II a

Wyróżnienia za udział:

Katarzyna Grygowicz kl. V
Katarzyna Kosiba kl. V
Anna Świerz kl. V
Julia Nowak kl. IV
Krystian Liana kl. V
Patrycja Przybycień kl. V
Marlena Szewczyk kl. V

Lista nagrodzonych i wyróżnionych na wykonanie lampionu:

I nagroda

Kamil Kudłaty kl. V b

II nagroda

Szymon Urzędowski kl. V a

Wyróżnienia za udział:

Dominik Lipiński kl. II/G
Justyna Przybyłowicz kl. II/G
Krzysztof Karp kl. II/G
Edyta Przybyłowicz kl. II/G

Nagrody książkowe oraz gry ufundowane przez bibliotekę laureatom wręczyła kier. filii w Libuszy Małgorzata Klisiewicz. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, które zostały zasponsorowane przez sołtysa wsi Iwonę Tumidajewicz. Zdjęcia wykonał Mariusz Kozień.
Nagrodę specjalna za oryginalny pomysł (ufundowała sołtys wsi ) dla Pawła Basisty kl. I/G

Fotorelacja



Biblioteka Publiczna w Libuszy zwraca się do wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w akcji

"Zakup książkę dla biblioteki"

W imieniu Czytelników prosimy o zasponsorowanie nowych pozycji książkowych celem wzbogacenia naszego księgozbioru. Barierą w zakupie nowych pozycji książkowych z gatunku literatury dla dorosłych i dla młodzieży jest wciąż czynnik ekonomiczny. Stąd prośba o wsparcie i udział w akcji. Do zakupionych książek zostanie dołączony wpis informujący o darczyńcy. Naszych sponsorów i darczyńców uhonorujemy też umieszczając o nich informację na stronie internetowej naszej Biblioteki i na stronie wsi Libusza.
Wszystkich, którzy gotowi byliby wspomóc Bibliotekę Publiczną w Libuszy prosimy o kontakt:
tel. 13 4475007,
e-mail: biblioteka.libusza@biecz.pl

Oto lista osób, które pierwsze odpowiedziały na nasz apel:

* Małgorzata Drapich
* Teresa Czocher
* Anna Czocher
* Anna Wszołek - Wenc - Zakład Fryzjerski w Libuszy
* Zuzanna Lignar
* Ks. Daniel Kosiba
* Benedykt Gadaszewski
* Leszek Druciak - Firma ZBuDRUG
* Tomasz Kosiba - firma TOMAR
* Robert Zięba - Firma LIBBUD



opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone