Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Sobota, 25 stycznia 2025 r.

ARCHIWUM





ARCHIWUM 2016



Biblioteczny Klub Malucha

30 marca 2016 r. razem z uczestnikami Bibliotecznego Klubu Malucha witaliśmy wiosnę. Maluchy z wielkim zapałem przygotowały dla Pani Wiosny piękne obrazki z mnóstwem motylków i kwiatków. Oprócz zajęć manualnych, dzieci tradycyjnie bawiły się zabawkami, a na koniec wysłuchały kilku wiosennych bajek: Świat Szaraczka, Misio, Kwoka J. Brzechwy. Bawiliśmy się znakomicie. Zapraszamy na kolejne spotkania.



  Fotorelacja



Oil City w Bieczu

W dniu 30.03.2016 r. w bieckiej bibliotece gimnazjaliści z trzeciej klasy ZS nr 2 grali w grę "Oil City". Grę przeprowadzili pracownicy MiGBP w Bieczu Magdalena Tarko i Małgorzata Klisiewicz. Uczniowie grali w trzyosobowych spółkach, wcielili się w postacie autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Podczas gry musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, planowania, a także umiejętnością współpracy w grupie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w rozgrywkach.

Zalety gry:

• nowoczesne narzędzie edukacyjne: inwestowanie, zarządzanie ryzykiem i praktyka  przedsiębiorczości,   nauka logicznego myślenia, planowania, współpracy, radzenia sobie w warunkach zmieniających się cen   surowców,
• ciekawa lekcja historii: przypomnienie pionierskiego wkładu Polaków w rozwój przemysłu naftowego,
• atrakcyjna wizualnie: archiwalne zdjęcia w nowoczesnej aranżacji graficznej,
• trzymająca w napięciu,
• dopasowana do potrzeb i warunków pracy z dużymi grupami,
• doskonała forma integracji grupy.

  Fotorelacja




TYDZIEŃ Z INTERNETEM

Tydzień z Internetem to coroczna ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej ilości osób do poznania możliwości jakie daje nam Internet. W roku 2016 odbył się on w dniach 14-20 marca, zaś motywem przewodnim było hasło: świadome korzystanie z Internetu i bezpieczne zakupy w sieci. Działania, jakie podejmowano podczas tego TYGODNIA, polegały na organizacji w miejscach publicznych spotkań, na których prezentowano ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania możliwości Internetu. Działania były skierowane głównie do osób, które do tej pory nie korzystały z Internetu lub korzystały sporadycznie. Biorąc udział w takim spotkaniu można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji np. w jaki sposób sprawdzić wiarygodność sprzedawcy w sieci, dokonywać płatności przez Internet czy też bezpiecznie korzystać z Internetu.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Urzędem Marszałkowskim wzięła udział w organizacji ogólnoeuropejskiej kampanii, w ramach której przeprowadziliśmy kilka spotkań dla mieszkańców Gminy Biecz w celu zapoznania ich z możliwościami nowoczesnych technologii oraz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Pierwsze spotkanie w Bibliotece odbyło się 14 marca 2016 r. pod hasłem "Dzień z życia". Uczestnikami spotkania byli uczniowie kl. IV Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu. Na spotkaniu omówione zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie obejrzeli kilka filmików na tematy związane z nieodpowiedzialnym korzystaniem z sieci np. o udostępnianiu danych osobowych, o spotkaniach umawianych za pośrednictwem Internetu, o cyberprzemocy. Każdy film został krótko omówiony.

Fotorelacja

Kolejne spotkanie "Dzień z życia" miało miejsce 16 marca br., na które zaprosiliśmy policjanta Krzysztofa Gurgula oraz uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Młodszy aspirant przedstawił prawne aspekty nierozważnego poruszania się w Internecie, mówił co wolno, a czego nie wolno dzieciom do 13 roku życia, jakie postępowanie można uznać za przestępstwo i jaka czeka nas za to kara oraz wiele innych istotnych informacji. Ponadto bibliotekarz przeprowadził z dziećmi krótki quiz znajomości zasad bezpiecznego poruszania się w sieci. Następnie wspólnie poszukiwaliśmy nowych, i przede wszystkim aktywnych form spędzania czasu, zamiast surfowania w Internecie.

Fotorelacja

17 marca br. odbyło się spotkanie dla osób dorosłych. W spotkaniu wykorzystano scenariusz "Bezpieczny e-konsument" przygotowany przez FRSI przeznaczony przede wszystkim dla osób korzystających lub planujących korzystanie z robienia zakupów w Internecie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak bezpiecznie dokonywać internetowych zakupów, na co zwracać uwagę przy wypełnianiu formularzy i udostępnieniu swoich danych, a także jak chronić swoje dane. Poruszono także temat praw konsumenckich. Gościem spotkania był pracownik Banku Spółdzielczego w Bieczu Rafał Knybel. Przedstawił uczestnikom spotkania zasady bezpiecznego korzystania z konta elektronicznego oraz użytkowania karty elektronicznej podczas zakupów internetowych. Temat wzbudził zainteresowanie wśród zebranych, którzy zadawali pytania przedstawicielowi banku. Spotkanie zakończyło się burzliwą dyskusją przy herbacie.

Fotorelacja

18 marca br. gościliśmy ponownie młodszego aspiranta Krzysztofa Gurgula. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas II Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Zaproszony policjant, w ramach akcji "Tydzień z Internetem", poprowadził spotkanie pt. "Dziecko w sieci". Opowiedział dzieciom o zagrożeniach jakie niesie ze sobą nierozważne korzystanie z Internetu. Dowiedziały się one wielu ciekawych informacji na temat przestępstw popełnianych za pośrednictwem sieci oraz ich prawnych konsekwencjach. Dzieci miały możliwość rozmowy z kompetentną osobą, z czego z ochotą skorzystały.

Fotorelacja

15 marca br. odbyło się również spotkanie w Filii MiGBP w Głębokiej. Uczestniczyli w nim dorośli mieszkańcy wsi oraz jeden uczeń. Goście mogli dowiedzieć się jak dokonywać zakupów przez Internet, w jaki sposób płacić za pośrednictwem sieci i co najważniejsze, jak robić to bezpiecznie.

Fotorelacja

Nieraz myślimy, że korzystanie z Internetu to błahostka, często zdarza się że nie kontrolujemy w pełni tego co robimy w sieci, a konsekwencje takich zachowań mogą być bardzo poważne. Coraz to nowsze technologie dają coraz więcej możliwości, ale niosą ze sobą zagrożenia, jeśli nie potrafimy umiejętnie z nich korzystać.
Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkań w Bibliotece w ramach Tygodnia z Internetem nabyli wiedzę, dzięki której będą bardziej świadomymi użytkownikami Internetu.





Wernisaż wystawy rzeźby

Stanisława Matusika

18 marca 2016 r. odbył się wernisaż wystawy autorstwa Pana Stanisława Matusika, artysty rzeźbiarza z Sitnicy, wyróżnionego za swoją twórczość w dziedzinie rzeźby w "Mostach Starosty 2013". Dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik przybliżyła sylwetkę Autora, bardzo skromnego i całym sercem oddanego swojej wielkiej pasji. Następnie Autor opowiedział o swojej 42. letniej przygodzie z rzeźbą, o jej początkach, o tym co go fascynuje i inspiruje.
Wystawa, pod nazwą Święty Drewniany, poświęcona jest nie tylko Chrystusowi, Matce Boskiej, ale także innym postaciom świętych. Rzeźby przedstawiają m.in. Św. Ambrożego, św. Jadwigę Królową, św. Jana Pawła II, św. Tadeusza Judę, św. Floriana. Na wystawie znajdują się także uskrzydlony Adam Małysz, wykuty w kamieniu marszałek Józef Piłsudski oraz figurki zwierząt. Wieczór uatrakcyjnił zespół muzyczny SILVER w składzie Mateusz Matusik, Tomasz Poznański i Paweł Siedlarz. Założycielem i solistą zespołu jest syn rzeźbiarza Mateusz. Po części oficjalnej goście obejrzeli wystawę i zostali zaproszeni na lampkę wina oraz słodki poczęstunek.

  Fotorelacja




WŁADCY DOLINY

w Rożnowicach

9 marca 2016 r. w bibliotece w Rożnowicach odbyły się kolejne rozgrywki w ramach projektu Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę. Tym razem uczniowie klasy V SP w Rożnowicach próbowali swoich sił w grze Władcy Doliny.
Akcja gry rozgrywa się w dolinie rzeki, której zagrażają niespodziewane susze i powodzie. Gracze wcielają się w role rolników, władz lokalnych oraz banku. Uczestnicy wyznaczają sobie cele, stawiają czoła wielu wyzwaniom oraz nieprzewidywalności, jaką niesie przyroda. Gra doskonali umiejętności logicznego myślenia oraz szybkiego reagowania na różne sytuacje. Gra pozwala uczestnikom przekonać się, jak istotna jest bioróżnorodność oraz w jaki sposób brak współpracy i komunikacji pomiędzy różnymi grupami interesów sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania problemu staje się niemożliwe. Jeśli mieszkańcy doliny nie będą potrafili nawiązać skutecznego dialogu, dobrobyt pojedynczych graczy ucierpi.
Wyzwania, jakie stawia rozwiązywanie złożonych problemów we Władcach Doliny łączą się z fascynującą dynamiką relacji międzyludzkich. Gra angażuje i uczy, a jednocześnie doskonale bawi.

  Fotorelacja




Wieczór Poezji

4 marca 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne TY ... MĘŻCZYZNA MÓWI WIERSZEM. Wiersze dedykowane kobietom czytali Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, p.o. Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. Św. Jadwigi Królowej Cezary Jawor, emerytowany policjant, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Alojzy Janusz, uczniowie ZSZ w Bieczu Paweł Lenard i Ernest Liana. Wieczór umuzycznił działający przy ZSZ zespół CANTO w składzie Monika Idzik, Agnieszka Sterkowicz, Adrian Dobek, Przemysław Markowicz, Tomasz Sterkowicz i Bartosz Żegleń. W przemiłym nastroju, przy blasku świec rozbrzmiewały słowa poezji polskiej. Zaproszeni goście przeczytali wiele pięknych, zarówno nastrojowych, jak i żartobliwych wierszy o miłości m.in. Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima. Wieczór zakończył się rozmowami przy kawie, herbacie i piernikowych serduszkach.

  Fotorelacja






Urszula Hübner

29 lutego 2016 r. naszym gościem była Pani Urszula Hübner, która czytała dzieciom w ramach naszej cyklicznej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy II SP nr 2 w Bieczu wraz z wychowawczynią Panią Leokadią Piotrowską. Pani Hübner przeczytała dzieciom baśnie cygańskie Gałązka z Drzewa Słońca Jerzego Ficowskiego. Po ich przeczytaniu rozmawiała z dziećmi na temat czym jest baśń, co zawiera, jakie można w niej znaleźć mądrości. Uczniowie uznali spotkanie za niezwykle pouczające, czego wyrazem była piękna róża wręczona artystce.

  Fotorelacja




"Dzieje społeczności żydowskiej

powiatu gorlickiego

podczas okupacji niemieckiej 1939-1945"

26 lutego 2016 r. w MiGBP w Bieczu miało miejsce spotkanie z Panem Michałem Kaliszem, jednym z autorów książki pt. "Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945". W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal i radni Tomasz Dykas i Maciej Rybczyk, Sekretarz Gminy Biecz Jan Szkaradek. Prelegent mówił o zagładzie Żydów i stosunkach polsko-żydowskich w regionie gorlickim. Jak dotąd te tematy były pomijane przez historyków. Publikacja dr hab. Elżbiety Rączy oraz doktoranta Uniwersytetu Rzeszowskiego Michała Kalisza jest pierwszą opisującą te zagadnienia w sposób syntetyczny. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu. Po prelekcji Pan Michał Kalisz podpisywał swoją książkę, którą można było nabyć wśród wielu innych publikacji wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

  Fotorelacja




Oil City w Binarowej

23 lutego 2016 r. gimnazjaliści drugiej klasy z ZSP w Binarowej wzięli udział w rozgrywce Oil City. Grę przeprowadzili pracownicy MiGBP w Bieczu Magdalena Tarko i Małgorzata Klisiewicz. Uczniowie grali w trzyosobowych spółkach, wcielili się w postacie autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Podczas gry musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, planowania, a także umiejętnością współpracy w grupie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w rozgrywkach.

  Fotorelacja






Joanna Faryj

22 lutego 2016 r. gościliśmy w MiGBP w Bieczu Joannę Faryj, kierownika Punktu Informacji Turystycznej w Bieczu, która w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytała bajki Wzrok. Nauka i zabawa, Tajemniczy przyjaciel H. Bross i Ch. Ronns`a oraz Oddech smoka M. Niemyckiego. Opowiadań wysłuchali uczniowie klasy III SP nr 1 w Bieczu wraz z opiekunami Panią Martą Nowak-Wojtaszuk oraz Panią Agatą Magierą. Na zakończenie spotkania p. Joanna Faryj udała się z dziećmi do PITU-u, by tam opowiedzieć im o swojej pracy i działalności Punktu.

  Fotorelacja




Oil City w Rożnowicach

16.02.2016 pracownicy MiGBP w Bieczu Małgorzata Klisiewicz i Magdalena Tarko odwiedzili ZSP w Rożnowicach w celu przeprowadzenia gry planszowej Oil City. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie pierwszej klasy gimnazjum i szóstej klasy szkoły podstawowej z ZSP w Rożnowicach. Oil City to planszowa ekonomiczna gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielili się w postacie autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Działali w trzyosobowych spółkach, kupowali działki, zatrudniali wiertaczy, rozbudowywali infrastrukturę, prowadzili wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami (nafta uzyskana z ropy naftowej, gaz, wosk ziemny). Prowadzili firmy w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców. Inwestowali w rozwój własnych działek i nawiązywali współpracę z innymi spółkami. Uczestnicy podczas rozgrywki uczyli się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców. W rolę bankierów wcielili się dwaj chłopcy, którzy bardzo dobrze wywiązali się ze swojego zadania. Wygrała spółka, która po sześciu turach gry uzyskała największą wartość, ale tak naprawdę sukces odnieśli wszyscy, bowiem nabyli cenne umiejętności przedsiębiorczości.

  Fotorelacja




FERIE Z GRAMI

Podczas styczniowych ferii w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu oraz Filiach w Binarowej i Rożnowicach odbywały się rozgrywki gry planszowej "Ropa z Catanu" oraz gry internetowej "Gra z Klimatem". Chętni uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyli w kilku rozgrywkach.
Biblioteka biecka otrzymała gry w ramach projektu Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę. Edukacja w projekcie odbywa się za pomocą gier planszowych oraz internetowej. W ten sposób zwiększona zostaje wiedza młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Gry te nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności. Grający znaleźli się na wyspie Catan, bogatej w różne naturalne zasoby i surowce. Ich zadaniem było budowanie dróg, osad, miast i metropolii. Do zbudowania inwestycji musieli wykorzystywać dostępne surowce: drewno, zboże, wełnę, rudę i glinę. Wyspa bogata jest także w złoża ropy naftowej. Jej ilość jest jednak ograniczona, a wykorzystywanie wiąże się z pewnymi konsekwencjami: wytwarzaniem zanieczyszczeń i emisję gazów cieplarnianych prowadzących do zmian klimatu. Zmiany klimatu prowadzą zaś do katastrof naturalnych takich jak huragany, które powodują zalanie wyspy i zniszczenie istniejących inwestycji.
Odkrycie ropy na wyspie Catan stawiało nowe wyzwania graczom. To od nich zależało jak wykorzystają swoje szanse i jak poradzą sobie z zagrożeniami. Uczestnicy spotkań mieli też możliwość zapoznania się z grą internetową "Gra z Klimatem". Gra ta wymaga współpracy między graczami, którzy otrzymują w użytkowanie dziewiczą wyspę. Mogą na niej prowadzić różnorodną działalność - od zbierania jagódek leśnych po wybudowanie i prowadzenie rożnych sklepów, a nawet muzeów. Pomnażają w ten sposób swój osobisty majątek. Nie mogą jednak zapominać, że każde działanie przynosi określone skutki: indywidualne, społeczne, przyrodnicze i ekonomiczne. Z jednej strony się bogacą, a z drugiej wyspę nawiedzają huragany, a grunty zalewa woda. Tylko wspólne działanie, troska o losy wyspy może temu zapobiec. Każdy gracz może monitorować poczynania innych i nakładać na nich sankcje pieniężne. Gry wywoływały wiele emocji, okrzyków, ale i zmuszały do myślenia i podejmowania ważnych decyzji mających wpływ na losy całej wyspy.
Gry są dostępne w Czytelni MiGBP w Bieczu w godzinach pracy Biblioteki. Wszystkich zainteresowanych rozgrywkami zapraszamy do kontaktu z Biblioteką.

  Fotorelacja




Kolędy między książkami

W piątkowy wieczór, 15. stycznia 2016 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu odbył się niezwykle uroczysty koncert kolęd. Było to kolejne spotkanie z cyklu "Kolędy między książkami". Wieczory kolęd organizowane są od 2013 roku we współpracy z ZS nr 1 w Bieczu. W koncercie uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Nosal, Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Stanisław Kalisz, v-ce Dyrektor Anna Kozłowska, rodzice oraz zaproszeni goście. Tradycyjnie koncert rozpoczęła młodzież z ZS nr 1 w Bieczu. W tym roku kolędy i pastorałki wykonał zespół wokalno-instrumentalny składający się z uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem Alicji Przybyłowicz. Śpiewom towarzyszyła muzyka płynąca z akordeonów. Następnie wystąpił chór "Camerton" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie pod kierunkiem dyrygenta Jerzego Nowickiego.
Koncerty cieszyły się wielkim uznaniem i nagrodzone zostały gromkimi brawami. Przewodniczący Rady Grzegorz Nosal podziękował wykonawcom za piękne kolędowanie, pogratulował talentów oraz złożył wszystkim obecnym życzenia noworoczne. Na zakończenie spotkania Dyrektor ZS nr 1 Stanisław Kalisz obdarował pracowników Biblioteki kwiatami i podziękował za współpracę z "biecka jedynką". Goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek ufundowany przez "Firmę Produkcyjno Handlowo Usługową MAGDa Kazimierz Dąbrowski" z Gorlic.
W radosnej atmosferze szybko minął czas i pozostawił pragnienie wspólnego spotykania się w przyszłym roku.

  Fotorelacja




Dzień Babci i Dziadka

14 stycznia 2016 r. w MiGBP w Bieczu odbył się Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu wraz z wychowawczynią Panią Leokadią Piotrowską przygotowali przedstawienie pt. Jasełka z babcią i dziadkiem dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Zgromadzeni goście aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, włączając się do śpiewania kolęd. Dzieci złożyły życzenia swoim Babciom i Dziadkom, a także wręczyły im samodzielnie zrobione upominki oraz kwiaty. Publiczność była bardzo zadowolona z występu i gromkimi brawami nagrodziła młodych aktorów. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości.

  Fotorelacja




Wernisaż wystawy

Tomasz Pruchnicki

8 stycznia 2016 r. odbył się, pierwszy w nowym roku, wernisaż wystawy autorstwa Tomasza Pruchnickiego - fotografa, podróżnika, pasjonata historii i zabytków. Prezentowane fotografie przedstawiają dzisiejszą trasę "Jedwabnego szlaku" od Pekinu, poprzez Taszkient, pustynię Kyzył Kum, Samarkandę, Bucharę, Chiwę, a kończącą się na Kijowie i Istambule. W otwarciu wystawy uczestniczyli Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Nosal oraz zaproszeni goście. Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik przedstawiła sylwetkę Tomasza Pruchnickiego, a następnie sam Autor podzielił się wrażeniami z wypraw, opowiedział różne ciekawostki ze świata Dalekiego Wschodu. Autor zrelacjonował swoją podróż 59. ciekawymi zdjęciami z każdego zwiedzonego miejsca. Podczas wernisażu wywiązało się szereg rozmów na tematy związane z architekturą, infrastrukturą, kulturą i obyczajami Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Autor pokazał gościom jak zmieniał się "Jedwabny szlak" na przestrzeni ostatnich dekad.
Spotkanie uświetniły dwie utalentowane skrzypaczki - uczennica bieckiego LO Klaudia Zięba oraz uczennica ZSP w Binarowej Kamila Soczek.

  Fotorelacja








opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone