Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Sobota, 25 stycznia 2025 r.

ARCHIWUM





ARCHIWUM 2015





Aleksander Kalisz

Za nami kolejne spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. 16 grudnia 2015 r. w MiGBP gościliśmy uczniów klas II SP nr 1 w Bieczu wraz z opiekunami oraz Dyrektora ZSP w Libuszy Pana Aleksandra Kalisza, który przeczytał zgromadzonym dzieciom Legendy Polskie. Po wysłuchaniu bajek dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat znajomości książek i tradycyjnych bajek w quizie zorganizowanym przez pracownika MiGBP, panią Elżbietę Wszołek.

  Fotorelacja




XIV gminny konkurs

Przygodowe Jeden z Dziesięciu

16 grudnia 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbył się XIV gminny konkurs Przygodowe Jeden z Dziesięciu. Zadaniem uczestników było zapoznanie się z treścią książek Marka Twaina "Przygody Tomka Sawyera" oraz "Przygody Hucka Finna". Do konkursu przystąpiło 20 uczniów ze szkół: z Rożnowic, Sitnicy, Libuszy, Racławic, Korczyny, ZS nr 2 oraz ZS nr 1 w Bieczu. I etap konkursu polegał na sprawdzeniu swojej wiedzy na temat książek w pisemnym teście. Kolejne etapy przeprowadzone były według zasad telewizyjnego turnieju 1 z 10. Do drugiego etap przeszło dziesięciu uczniów, którzy otrzymali najwięcej punktów z testu. Do ścisłego finału zakwalifikowali się Martyna Przewoźnik ze ZS nr 2 w Bieczu, Kamila Gryboś z ZSP w Libuszy oraz Wiktor Przepióra ze SP w Racławicach. Ostatecznie miejsce I zdobyła Martyna Przewoźnik, II miejsce Kamila Gryboś, a III Wiktor Przepióra. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a finaliści nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych zmaganiach za rok!

  Fotorelacja






Joanna Faryj

15 grudnia 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi były dzieci z klasy III ZS nr 2 w Bieczu wraz z opiekunem panią Małgorzatą Honc. Bajkę o Świętach Bożego Narodzenia czytała kierownik Punkt Informacji Turystycznej w Bieczu, pani Joanna Faryj. Po wysłuchaniu bajek dzieci wraz z panią Joanną udały się do siedziby PIT-u, by tam dowiedzieć się czegoś więcej o funkcjonowaniu punktu. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe opaski odblaskowe.

  Fotorelacja




Spotkanie autorskie

Krzysztof Gomoła

11 grudnia 2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się spotkanie autorskie Krzysztofa Gomoły, połączone z promocją najnowszego tomiku wierszy "Wiatr". Krzysztof Gomoła to autor kilku tomików poezji: Panegiryki, inskrypcje i epitafia, Przewidzieć wiosnę zrozumieć jesień, Trzeci peron. W nastrojowym klimacie wysłuchaliśmy kilkunastu utworów pana Krzysztofa Gomoły, w interpretacji słownej uczennic LO w Bieczu Pauliny Burkot i Karoliny Gazdy, oraz w muzycznej Bogusława Diducha, który wykonywał utwory do własnych kompozycji. Na zakończenie poeta zabrał głos i przeczytał kilka swoich wierszy. Spotkanie zakończyło się rozmowami o poezji przy herbatce i ciasteczku.

  Fotorelacja




Spotkanie autorskie

Wiesław Drabik

3 grudnia 2015 r. w naszej bibliotece gościliśmy pisarza Wiesława Drabika, który pisze rymowane bajki dla najmłodszych. Do biblioteki przybyła prawie siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów klas I-III ze szkół podstawowych z Sitnicy, Grudnej Kępskiej i Biecza wraz z opiekunami. Spotkanie autorskie połączone było z dobrą zabawą. Uczniowie wykazali się się bardzo dobrą znajomością książek autora, a także ogólną wiedzą na tematy, które Pan Wiesław Drabik podejmuje w swoich książeczkach. Autor szybko nawiązał kontakt z dziećmi i zaangażował je do aktywnego uczestnictwa. Zadawał zagadki, za których rozwiązanie nagradzał naklejkami i zakładkami. Najwięcej zagadek odgadł Adrian Mentel, uczeń kl. III SP nr 1 w Bieczu, za co otrzymał od autora gratulacje i kolorową bajeczkę z dedykacją. Pan Drabik czytał również fragmenty swoich książek zachęcając uczniów do odgadywania rymów. Chętni mieli też okazję do zaprezentowania swojej bujnej wyobraźni układając zakończenie do podanego przez autora początku zdania. Podczas spotkania opowiedział również młodym czytelnikom jak powstają książki, i w jaki sposób rozpoczęła się Jego przygoda z pisaniem. Przeczytał swój pierwszy wiersz o wiośnie. Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupienia książek, a Pan Wiesław Drabik rozdawał autografy ze specjalnymi rymowanymi dedykacjami.

  Fotorelacja




Akcja: e-motywacja

W czwartek, 3 grudnia 2015 r. odbyło się ostatnie już w tej edycji, spotkanie w ramach akcji: e- motywacja. Tematem przewodnim spotkania w filii biblioteki w Głębokiej było: nie nudzę się sobą. Gościem specjalnym, obok występującego w każdym odcinku Tomasza Kozłowskiego była Zofia Czerwińska - Poznanianka, aktorka teatralna i filmowa. Charyzmatyczna i pełna energii. Słynie z niebanalnego poczucia humoru i dystansu do siebie. Zofia Nowosielska z kultowego serialu "Czterdziestolatek", Pani Balcerkowa ze słynnej serii "Alternatywy 4". Zagrała Irenkę w "Misiu", uczestniczkę wyprawy w "Rejsie" i gosposię Karpielów w "Poszukiwany - Poszukiwana". Wzięła udział w ponad 300. produkcjach filmowych i teatralnych. Miłośniczka zwierząt. Zwolenniczka nowych technologii, aktywnie korzystająca z komputera i Internetu.
Aktorka, zachęcając seniorów do dyskusji, wyznała: "Z niewiadomych mi przyczyn nigdy się w życiu nie nudzę. I to właśnie jest strasznie nudne" . Porozmawiamy o optymizmie i sympatii ... do siebie a także o ważnym temacie samotności i tym, w jaki sposób ją oswajać.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku.

  Fotorelacja




Konkurs Andersen

27.11.2015 r. w MiGBP w Bieczu miało miejsce wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na najpiękniejszą ilustrację do baśni H. CH. Andersena. Na konkurs wpłynęło 95 prac, w tym 84 zgodnych z regulaminem. Dyrektor Elżbieta Knapik powitała uczniów i ich opiekunów, przedstawiła postać Andersena i pogratulowała zwycięzcom. Głos zabrała również pani Urszula Hübner, która była jednym z członków komisji oceniającej prace uczniów.
Komisja w składzie: przewodnicząca Renata Gołębiowska i członkowie - Teresa Grygowicz i Urszula Hübner przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii kl. I-II:
I miejsce - Katarzyna Kosiba Kl. II ZS nr 1 Biecz
I miejsce - Roksana Wal kl. II ZS nr 2 Biecz
II miejsce - Oliver Staroń kl. I ZS nr 2 Biecz
II miejsce - Jan Dziuban kl. 1 SP w Grudnej Kępskiej
III miejsce - Grzegorz Polak kl. II ZSP w Korczynie

w kategorii kl. III-IV:
I miejsce - Aleksandra Bugno kl. III ZSP w Korczynie
II miejsce - Dominik Kaleta kl. III SP w Racławicach
III miejsce - Dorota Laszkiewicz kl. III ZSP w Rożnowicach

wyróżnienia:
Julia Gryga kl. I SP w Sitnicy
Anna Stępień kl. II ZSP w Binarowej
Zuzanna Kaleta kl. I SP w Racławicach
Marczyk Anna kl. IV ZSP w Libuszy

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

23 listopada 2015 r. MiGBP w Bieczu odwiedzili uczniowie klas trzecich SP nr 1 w Bieczu wraz z opiekunami: Martą Wojtaszuk i Agatą Magierą. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach "Jak powstaje książka?". Na wstępie zapoznali się z historią pisma, druku oraz pierwszych bibliotek. Oglądali prezentację "Od piktogramu do alfabetu" oraz filmik "Jak powstaje książka". W trakcie zajęć rozwiązywali rebusy i krzyżówki dotyczące książek i biblioteki. Podzielili się na zespoły pracujące przy tworzeniu i wydawaniu książki. Każdy zespół sprawnie pracował próbując poznać tajemnice tworzenia książki: od pomysłu, poprzez kolejne etapy powstawania, aż do efektu końcowego. W oparciu o zdobytą wiedzę i umiejętności, dzieci wykonały swoją autorską książeczkę.

  Fotorelacja




"Jak pan to robi?"

Wiesław Jaśkowski

Dnia 20.11.2015 r. bibliotekę w Bieczu odwiedził specjalny gość, znany gorlicki prestidigitator pan Wiesław Jaśkowski. Występ artysty estradowego przyciągnął liczną grupę zarówno dzieci jak i dorosłych. Profesjonalny artysta iluzji jest uczniem sławnego manipulatora Tadeusza Grabowskiego - Remerbi, zwanego "Królem Kart". Absolwentem Państwowego Studium Cyrkowego w Kulinku. Jest również Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Estradowego w Warszawie, oraz wielu organizacji iluzjonistycznych w kraju i na świecie. Występował w ponad trzydziestu krajach w Europie i na świecie. Jego programy rejestrowała telewizja polska, włoska, arabska i chińska. Artysta pracuje wciąż i udoskonala swój repertuar, a wszystko po to by publiczność była oczarowana i bawiła się znakomicie na jego programach.
W czytelni panował półmrok i ogromna cisza. Goście wpatrzeni byli w "czarodzieja" i czekali na kolejne sztuczki: z kartami, chustami, pieniędzmi. Nastrojowa muzyka nadawała specjalny klimat występom. Magikowi w czarowaniu pomagali ochotnicy z publiczności. Wieczór był niezwykle "zaczarowany".

  Fotorelacja




Akcja: e-motywacja

W czwartek 19 listopada 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji: e- motywacja pod hasłem "ograniczyć ograniczenia". Tym razem spotkanie z seniorami odbyło się w Bibliotece w Binarowej. Gościem specjalnym webinarium była Ewa Nowicka Rusek podróżniczka, miłośniczka wypraw autostopem, profesor antropologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Celem spotkania było podjęcie refleksji nad własnymi ograniczeniami, lękami i obawami przed oceną. Seniorzy zastanawiali się nad realizacją własnych pomysłów i planów. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, uczestnicy byli zachwyceni występem pani profesor i prosili o częstsze takie spotkania. Ciasteczko i mała czarna jeszcze bardziej rozluźniła atmosferę.

  Fotorelacja




Oil City

18.11.2015 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z dwóch drugich klas gimnazjalnych z ZSP z Libuszy. Uczniowie przyjechali do naszej biblioteki z nauczycielkami: Mariolą Mrozek i Małgorzatą Haberek. Celem spotkania było przeprowadzenie gry edukacyjnej Oil City. Jest to planszowa ekonomiczna gra symulacyjna o początkach przemysłu naftowego w Galicji. Gracze wcielają się w postaci autentycznych dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców. Ich zadaniem jest prowadzenie biznesu naftowego w trzyosobowych spółkach od zakupu działki, przez wydobycie, po przetwórstwo i sprzedaż nafty, gazu i wosku ziemnego. Gra Oil City jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, które uczy inwestowania, zarządzania ryzykiem, logicznego myślenia, planowania, współpracy i radzenia sobie w warunkach zmieniających się cen surowców. Zaletą tej gry jest także to, że może być potraktowana jako ciekawa lekcja historii. Przypomina o pionierskim wkładzie Polaków w rozwój przemysłu naftowego. Gra przeznaczona jest dla młodzieży od 13 roku życia. W grze może uczestniczyć od 9-30 osób.

  Fotorelacja




CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

W dniu 17.11.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece". Tym razem odwiedziły nas przedszkolaki ze Strzeszyna. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Maja na tropie jaja". Głównym tematem spotkania był temat podróży. Dzieci wspólnie pakowały plecak i dobierały rzeczy potrzebne w podróży. Dowiedziały się jakimi środkami lokomocji poruszają się ludzie w różnych stronach świata. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się swoimi wrażeniami z odbytych już podróży. Na zakończenie dzieci oglądały dostępne w naszej bibliotece książki o tematyce podróżniczej przeznaczone dla młodych czytelników.

  Fotorelacja




Wernisaż Urszuli Hübner

6. listopada 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbył się wernisaż wystawy Urszuli Hübner, która pochodzi z Gdańska, a od 30 lat jest mieszkanką Libuszy. Studiowała architekturę, a obecnie zajmuje się wykonywaniem elementów do dekoracji wnętrz. Wernisaż rozpoczął się nietypowo, w wypożyczalni, a drzwi czytelni, gdzie prezentowana jest wystawa zostały zamknięte przed przybyłymi gośćmi. Dyrektor biblioteki Elżbieta Knapik przybliżyła sylwetkę artystki i powiedziała krótko o jej artystycznej działalności, po czym Urszula Hübner otwarła drzwi do "swojego" świata. Wystawa była wielką niespodzianką, Autorka przepięknie zaaranżowała swoją wystawę, a światłem reflektorów i lampionów oraz muzyką z filmu Amelia wyczarowała cudowny klimat. Na wystawie zobaczyć można ręcznie robione anioły w ciekawych oprawach, parawany, lampiony i klosze na lampy oraz grafiki. Zachwyceni goście gratulowali Autorce niezwykłych prac, niezwykłej wystawy. Do gratulacji dołączył się również Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz. Obdarowana kwiatami i wzruszona Artystka wielokrotnie dziękowała gościom za przybycie i słowa uznania.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy w naszej czytelni! Wystawa czynna będzie do 31 grudnia b.r.

  Fotorelacja






Akcja: e-motywacja

5. listopada 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji: e- motywacja, tym razem w bibliotece w Rożnowicach. Bohaterem spotkania była pani Helena Norowicz modelka, aktorka odznaczona 22 października br. na gali magazynu Elle nagrodą Ikony Stylu, przyznanej przez redakcję magazynu i czytelników. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Radości codzienności" przy kawie, ciastku i w inspirującej atmosferze. Osoby zebrane w bibliotece wspólnie obejrzały transmitowane spotkanie online z panią Heleną Norowicz i Tomaszem Kozłowskim. Goście biblioteki mieli zarazem możliwość zadania pytania gościom transmisji, jak i podzielenia się własnymi pomysłami na aktywność w sile wieku! Celem spotkania było pokazanie, że w szarej codzienności możemy znaleźć wiele drobnych przyjemności, które skutecznie dodadzą kolorów nawet, kiedy niepogoda dopisuje w duchu… i za oknem.
Szukamy szczęścia, sukcesów, spełnienia… a może wcale nie musimy? Może są gdzieś obok zupełnie niezauważone? Może moglibyśmy się do nich od czasu do czasu uśmiechnąć?

  Fotorelacja




CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

4. listopada 2015 r. w naszej bibliotece gościli uczniowie z kl. Ib Szkoły Podstawowe ZS nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczynią panią Sabiną Przybylską. Biblioteka po raz kolejny zorganizowała spotkanie w ramach realizowanego projektu "czytam sobie w bibliotece" promującego czytelnictwo wśród najmłodszych oraz oswajanie małych dzieci z książka i biblioteką. "Wyprawa na biegun" - Rafała Witka przybliżyła uczniom postać Roalda Amundsena - pierwszego zdobywcę Bieguna Południowego oraz dostarczyła podstawowych informacji o Antarktydzie. Nie zabrakło też zabawy. Dzieci podzielone na drużyny grały w grę planszową, a na zakończenie otrzymały samoprzylepne naklejki i zakładki do książek z postaciami z książki.

  Fotorelacja




Andrzej Pasławski o Albanii

28 października 2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyły się dwa spotkania z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim, który szczególną sympatią darzy Bałkany. Na spotkanie poświęcone Albanii, przybyli do nas uczniowie Gimnazjum w Rożnowicach wraz z opiekunami p. Renatą Grądalską-Bartuś i p. Tomaszem Dżułą oraz uczniowie Gimnazjum z Binarowej z opiekunką p. Haliną Siemieniewską. W drugim spotkaniu poświęconym również Albanii uczestniczyli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bieczu z p. Kierownik Danutą Wantuch i opiekunami.
Podróżnik z wielką pasją opowiedział o swoich wędrówkach po Albanii, mówił o kulturze, obyczajach tego kraju, przybliżył nam jego położenie geograficzne. Ponadto prezentował zdjęcia przepięknych albańskich krajobrazów i podzielił się wrażeniami z podróży po kraju wielu kontrastów, który wbrew pozorom jest cudownym i wartym zwiedzenia miejscem.

  Fotorelacja




Zielone gry - Ropa z Catanu

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu uczestniczy w projekcie "Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę". Jest to projekt edukacyjno-ekologiczny w którym edukacja odbywa się w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych oraz internetowej. W ten sposób zwiększa się wiedzę młodych ludzi (od gimnazjalistów po studentów) na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Gry te nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności. Projekt skierowany jest głównie do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, a głównym celem jest poszerzenie wiedzy i zwrócenie uwagi na tematy związane z ekologią. Poprzez gry możemy zobaczyć w jaki sposób działalność człowieka wpływa na nasze otoczenie. Możemy zaobserwować jakie zmiany zachodzą, gdy nasze środowisko jest nadmiernie eksploatowane, a także spróbować temu zaradzić poprzez odpowiednie decyzje zarówno w grze, jak i w życiu.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju w ramach programu PL02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów, finansowanego z Funduszy EOG. W projekcie przewidziano przygotowanie i wdrożenie trzech gier planszowych o tematyce ekologicznej i jednej gry internetowej o zmianach klimatu.

22 października 2015 roku uczniowie klasy VI z ZSP w Binarowej uczestniczyli w pierwszych rozgrywkach gry planszowej "Ropa z Catanu". Rozgrywka przeprowadzona była w filii bibliotecznej w Binarowej. Ropa z Catanu to próba zwrócenia uwagi na wyzwania, które rodzi zależność współczesnego społeczeństwa od określonych zasobów. W grze poruszono temat zanieczyszczeń i zmian klimatu, a dodatek do Osadników z Catanu powstał jako sposób na zwrócenie uwagi na kompromisy, które na stałe powiązane są z wykorzystywaniem naturalnych zasobów takich jak ropa naftowa. Gra oprócz wartości edukacyjnej jest także źródłem wspaniałej zabawy. Uczy współpracy i odpowiedzialności za wspólnie podejmowane decyzje. Uczniowie doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zasadami gry, a czym dłużej grali tym większe wyzwalały się emocje.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do rozgrywek. Wszelkie informacje dostępne są w Bibliotece w Bieczu w godzinach pracy Biblioteki.

  Fotorelacja




CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

W dniu 21.10.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie z dziećmi w ramach projektu "Czytam sobie w bibliotece". Uczniowie klasy pierwszej z ZS nr 1 w Bieczu wysłuchali opowiadania pt. "Maja na tropie jaja". Głównym tematem spotkania był temat podróży. Dzieci wspólnie pakowały plecak i dobierały rzeczy potrzebne w podróży. Dowiedziały się jakimi środkami lokomocji poruszają się ludzie w różnych stronach świata. Uczniowie odpowiadali na zadawane pytania i dzielili się swoimi wrażeniami z odbytych już podróży. Na zakończenie dzieci oglądały dostępne w naszej bibliotece książki o tematyce podróżniczej przeznaczone dla młodych czytelników.

  Fotorelacja




POLSKO-ŻYDOWSKA MOZAIKA

19 października 2015 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu odbyły się warsztaty "Polsko-żydowska mozaika". W warsztatach uczestniczyła młodzież z Zespół Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu wraz z opiekunami panią Marią Czech i panią Lidią Woźniak. Warsztaty prowadziła Anna Wencel - kierownik Działu Edukacji w Żydowskim Muzeum Galicja z Krakowa.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Mobilna przestrzeń kultury", który powiązany jest z wystawą Żydowskiego Muzeum Galicja "Domy wieczności". Głównym celem projektu jest ułatwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych mieszkańcom małych miejscowości i rozwój kompetencji kulturowych mieszkańców Małopolski poprzez podnoszenie świadomości na temat wieloaspektowej kultury żydowskiej. To także próba odejścia od stereotypowego postrzegania judaizmu jako swoistej "cepelii" i pokazania wieloaspektowości kultury żydowskiej i dziedzictwa kulturowego w różnorodny jeśli chodzi o formę, sposób. Projekt realizowany jest od września do grudnia 2015 roku w rożnych miejscowościach i instytucjach kultury.Biblioteka obok Regionalnego Ośrodka Kultury Doliny Karpia w Zatorze im. J. Matejki i Stowarzyszenia Wspólnota Myślenice jest partnerem projektu. W ramach projektu odbywają się wykłady, warsztaty, wystawy, prezentacje filmów oraz koncert zespołu klezmerskiego Legend of Kazimierz.
Pani A. Wencel wprowadziła wszystkich w tematykę żydowską, po czym podzieliła uczniów na grupy, w których pracowali nad zagadnieniami związanymi z Żydami tj. nad tożsamością, religią, historią, zagładą, sztuką oraz pamięcią. Z pomocą dostarczonych materiałów sporządzili oni plakaty. Następnie wraz młodzieżą podjęto próby powiązania i ustalenia kolejności tych zagadnień. Wszyscy zastanawiali się co mogłoby być ważniejsze dla narodowości żydowskiej, religia czy historia, tożsamość czy pamięć, oraz nad tym kto dzisiaj może uważać się za Żyda. P. Anna Wencel opowiadała również wiele interesujących rzeczy na temat życia tej społeczności. Dzięki projektowi, mnóstwo ludzi dowiedziało się wielu ciekawych informacji o narodzie żydowskim, który kiedyś żył wśród nas. Ponadto wszystkie spotkania i wykłady wprowadziły nas w historię jakiej dotąd nie znaliśmy.
Młodzież z bieckiego zespołu szkół aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyła w warsztatach. Praca w grupkach polegała na opracowaniu i zrelacjonowaniu danego tematu. Młodzież wykazała się dużą wiedzą i pomysłowością, a także zmysłem plastycznym. Gratulujemy!

  Fotorelacja




KSIĘŻYC NA TAPETĘ

19 października 2015 roku uczniowie klasy 2 b ZS nr 2 w Bieczu wraz z nauczycielką Magdaleną Śliwą uczestniczyli w warsztatach "Księżyc na tapetę" opartych na książce Ewy Nowak "Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc". Jest to opowieść o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu w roku 1969. Wraz z trzema amerykańskimi astronautami wsiadamy na pokład statku Apollo 11, startujemy, przyspieszenie rakiety wbija nas w fotel i w końcu lądujemy na Księżycu. Duża dawka faktów i odkrywanie tajemnic kosmosu, szczegóły lotu, informacje techniczne i wartka akcja powodują, że książeczkę się czyta jednym tchem! Czytany fragment opowieści bardzo się dzieciom podobał, mimo trudnego tematu jak na ich wiek. Dzieci chętnie opowiadały o Księżycu, zadawały zaskakujące pytania oraz aktywnie odpowiadały na zadawane pytania. Uczniowie oglądali także zdjęcia Księżyca oraz słuchali odgłosów z kosmosu udostępnionych na stronie internetowej NASA. Skorzystano również z aplikacji SPACECRAFT 3D znajdującej się na bibliotecznych tabletach. Uczniowie mieli możliwość oglądać przestrzeń kosmiczną, pojazdy kosmiczne przygotowane przez NASA do jej badań.
Następnie przystąpiono do zajęć plastycznych. Uczestnicy spotkania udali się na spacer po bibliotece z kartką papieru i ołówkiem i szukali różnych powierzchni i faktur, które umożliwiły im stworzenie obrazów odzwierciedlających powierzchnię Księżyca. Nasza lada biblioteczna była oblegana, a zabezpieczająca ją kratka stała się doskonałym wzorem do pracy. Efektem końcowym pracy był krajobraz księżycowy stworzony na szarym kartonie poprzez przyklejone na nim prace dzieci. Kolejnym etapem zajęć była droga na nasz Księżyc. Uczestnicy robili odcisk podeszwy swojego buta poprzez jej obrysowanie. Tutaj pojawiły się pewne trudności, ale co sprytniejsi pomagali swoim kolegom. Dzieci ustawione "gęsiego" kładły na podłodze kartki z "butami" tworząc w ten sposób drogę do Księżyca.
Na zakończenie miłych i jakże inspirujących warsztatów dzieci otrzymały "Teczkę Czytam sobie w bibliotece" z różnymi materiałami do samodzielnej pracy w domu. Podsumowaniem było pamiątkowe grupowe zdjęcie na naszym Księżycu.

  Fotorelacja




CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

Kolejne spotkanie z cyklu "Czytam sobie w bibliotece" odbyło się 16 października 2015 r. Odwiedziły nas przedszkolaki z bieckiego przedszkola. Tematem zajęć była segregacja śmieci i recykling. Na początku rozmawialiśmy o tym, jak powinno się segregować śmieci, gdzie je wyrzucać oraz jakie odpady możemy poddać recyklingowi. Wspólnie z dziećmi przeczytaliśmy bajkę pt. "Marta i ufoludek" W. Wajraka, o której później szczegółowo opowiadały. Następnie maluchy zrobiły przepiękne ufoludki, z różnych dostępnych rzeczy (kubki plastikowe, bibuła, worki foliowe, włóczka). Za aktywne uczestnictwo w zajęciach, dzieci otrzymały dyplomy!

  Fotorelacja




CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu znalazła się wśród 900 bibliotek szkolnych i publicznych, które zakwalifikowały się do udziału w akcji "Czytam sobie w bibliotece". Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat. Projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany we współpracy z Wydawnictwem Egmont przy wsparciu finansowym w ramach Programu Operacyjnego "Promocja literatury i czytelnictwa" Instytutu Książki ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki projektowi bibliotekarki i bibliotekarze zdobędą nowe narzędzia, umiejętności i wiedzę do prowadzenia zajęć animacyjnych wokół literatury, biblioteki wzbogacą swoje księgozbiory i staną się miejscem aktywności lokalnej, dzieci natomiast zdobędą i rozwiną nowe umiejętności, a przede wszystkim zaczną kojarzyć czytanie z przyjemnością! Biblioteka otrzymała z wydawnictwa Egmont komplet książek z serii "Czytam sobie" oraz materiały i filmy instruktażowe do przeprowadzenia zajęć. Biblioteka rozpoczęła właśnie realizację warsztatów promujących czytelnictwo wśród najmłodszych czytelników.
Misją akcji "Czytam sobie w bibliotece" jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.


14 października 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Czytam sobie w bibliotece". Naszymi gośćmi były 4. i 5. latki z Gminnego Przedszkola z Biecza. Rozmawialiśmy z dziećmi o lesie, jego mieszkańcach, o tym jak należy się w nim zachowywać. Następnie przedszkolaki wykonywały zadanie polegające na dopasowaniu tropów do zwierząt, co udało się im znakomicie. Nie zabrakło również czytania. Dzieci z zapartym tchem słuchały czytanej książki pt. "Szarka" Ewy Nowak, opowiadającej o małym wilczku i jego rodzinie. Po wysłuchaniu bajki maluchy zabrały się do rysowania wilków. Podczas prac plastycznych rozmawialiśmy o tym, co wiemy o tych zwierzętach. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, a za udział w nich przedszkolaki otrzymały dyplomy i malowanki.

  Fotorelacja




Mobilna Przestrzeń Kultury

Wykład Krzysztofa Przybyłowicza

12 października 2015 r. obyło się drugie spotkanie w ramach projektu MOBILNA PRZESTRZEŃ KULTURY. Pan Krzysztof Przybyłowicz, autor książki "Żydzi Biecza. Historia i zagłada" przedstawił wykład na temat bieckich Żydów, ich losów z przed I i z II wojny światowej. Mówił także o cierpieniach, jakich doznała społeczność żydowska w Bieczu podczas II wojny światowej. Wykład połączony był z prezentacją archiwalnych zdjęć i muzyki żydowskiej. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z bieckich gimnazjów. Młodzi ludzie dowiedzieli się bardzo wielu interesujących rzeczy nie tylko o narodowości żydowskiej, ich religii, kulturze i tradycjach, ale także o samej historii miasta, w którym żyją. Wykład był bardzo interesujący, a samo spotkanie zaowocowało deklaracją dalszej współpracy p. Krzysztofa Przybyłowicza ze szkołami.

  Fotorelacja




Mobilna Przestrzeń Kultury

Mobilna Przestrzeń Kultury to projekt realizowany przez Muzeum Żydowskie Galicja w Krakowie, którego partnerem jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w ramach programu Kultura Dostępna. Celem projektu jest m.in. ukazanie historii i kultury polskich Żydów w różny, interesujący sposób, np. poprzez muzykę, fotografię. Na cykl wydarzeń składają się min. wystawy, wykłady, warsztaty dla dzieci oraz koncerty.


Pierwsze bieckie spotkanie w ramach projektu odbyło się 9 października 2015 r. Czytelnia Biblioteki wypełniła się gośćmi, których powitała dyrektor Elżbieta Knapik, a p. Ada Kopeć-Pawlikowska Kierownik działu PR i komunikacji Muzeum dokonała otwarcia wystawy "Domy pamięci" poświęconej cmentarzom żydowskim, które są widocznym znakiem obecności społeczeństwa żydowskiego na danym terenie. Otwarciu wystawy towarzyszył wspaniały koncert krakowskiego zespołu Legend of Kazimierz. Zespół tworzy tzw. muzykę korzeni (root music), która ma w sobie smak okolic Morza Śródziemnego. Znajdziemy w niej elementy muzyki żydowskiej, bałkański temperament (Serbia, Bułgaria, Rumunia) oraz cygańską energię (tzw. Jewish Gypsy). Muzycy Legend of Kazimierz mają na swoim koncie współpracę z takimi muzycznymi gwiazdami jak Nigel Kennedy oraz Michał Urbaniak. Wystąpili w składzie: Mateusz Chmiel - klarnet, duduk, flet, Paweł Iwan - akordeon, Mateusz Frankiewicz - kontrabas i Tomasz Czaderski - instrumenty perkusyjne. Ich niezwykle emocjonalna gra w połączeniu z wyjątkowo wysokim warsztatem umiejętności gry, przeniosła słuchaczy w inną przestrzeń. Żydowska muzyka, bałkański temperament i cygańska energia w jednym sprawiły, że zgromadzona w bieckiej czytelni publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami i domagała się bisów.

  Fotorelacja




Akcja: e-motywacja


  Fotorelacja



XXV Międzynarodowa Galicyjska

Jesień Literacka

Jesienią wiersze opadają z słów, dlatego jesienią spotykają się poeci, a słowa niczym liście wirują w powietrzu.

Andrzej Grabowski, Dyrektor MGJL

W dniach od 29 września do 11 października 2015 roku w wielu miejscowościach Małopolski i na Podkarpaciu, a także na Ukrainie, z udziałem kilkudziesięciu poetów i muzyków z Polski i zagranicy, odbywa się XXV Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka, której głównym inicjatorem i organizatorem jest poeta Andrzej Grabowski. 6 października w ramach tego artystycznego wydarzenia, w bieckiej Bibliotece odbyła się lekcja literacka. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu ze swoimi polonistami Marią Czech i Andrzejem Topczyjem spotkała się z ukraińskimi i polskimi poetami Tatianą Goraj, Olegiem Djakiem, Stefanem Jurkowskim i Andrzejem Żmudą. W spotkaniu brała również udział Lidia Płachtij, dyrektor MGJL po stronie ukraińskiej. Wszyscy poeci zaprezentowali swoje wiersze, a wiersze ukraińskie tłumaczyła mająca polskie korzenie Lidia Płachtij. Na zakończenie tego pięknego spotkania bard Oleg Djak zaśpiewał swoje patriotyczne utwory, które napisał pod wpływem wydarzeń na Majdanie.

  Fotorelacja

Tatiana Goraj - członek Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. Ukończyła Wydział Fizyki Narodowym Uniwersytecie Lwowskim. Jest pracownikiem naukowym, pracuje w katedrze Technologii Transportu Narodowego Uniwersytetu Politechnika Lwowska na stanowisku docenta. Jest autorka 40. artykułów naukowych i kilku tomików poezji.
Olek Djak - poeta, Autor i wykonawca swoich utworów. W swoim dorobku posiada kilka tomików poezji i płyt. Laureat wielu konkursów bardowskich. Tłumacz literatury polskiej, niemieckiej i portugalskiej. Wiceprezes Związku Pisarzy Ukrainy we Lwowie.
Stefan Jurkowski - poeta, opublikował 16. tomików poezji, laureat wielu nagród, w tym nagrody Wielki Laur Poezji XV MGJL. Wiceprezes Zarządu oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, sekretarz generalny Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.
Andrzej Żmuda - dziennikarz, poeta, krytyk literacki, wydawca. Autor wielu tomików poezji, redaktor naczelny warszawsko-rzeszowskiego wydawnictwa Ad Oculos, redaktor wielu serii wydawniczych, laureat licznych nagród, w tym Wielkiego Laura Poezji XXII MGJL.
Lidia Plachtij - absolwentka Uniwersytetu Narodowego Politechniki Lwowskiej, ukończyła technologię maszyn. Kierownik Wydziału Kultury w Centrum Rozwoju kultury ukraińskiej. Organizuje wieczory artystyczne, współorganizuje koncerty, festiwale i projekty międzynarodowe. Dyrektor XXV MGJL po stronnie ukraińskiej.




Biblioterapia

Na biblioterapii 5 października 2015 r. uczestnicy WTZ u z Biecza zapoznawali się z aplikacjami dostępnymi w bibliotecznych tabletach oraz uczyli się z nich korzystać. Chętnych nie brakowało także do zabawy z komputerami. Podczas zajęć nasi goście m.in. słuchali muzyki, grali w różne gry czy też uczyli się korzystać z internetu. Czas spędziliśmy bardzo miło i pożytecznie.


  Fotorelacja




Biblioteczny Klub Malucha

30 września 2015 r. Klub Malucha odwiedziły nowe koleżanki. Razem z nimi rysowałyśmy obrazki, a także tworzyłyśmy różne zwierzątka i budowle z klocków. Dziewczynki zostawiły nam na pamiątkę swoje dzieła, które można obejrzeć w fotogalerii.



  Fotorelacja



Go_Pro!

23 września 2015 r. biecką bibliotekę odwiedzili studenci pracujący w Stowarzyszeniu Edukacji Pozaformalnej MERITUM w Krakowie, którzy przeprowadzili warsztaty z podstaw programowania przy pomocy klocków Lego. W zajęciach uczestniczyło 33. uczniów ze szkół Gminy Biecz, w wieku od 8 do 15 lat. Goście prezentowali dwa zaprogramowane roboty, którymi później bawili się wszyscy. Dzieci podzielone na 2 grupy budowały swoje roboty i programowały je z pomocą instruktora,. Po pracy obydwie drużyny stanęły do wyścigu. Roboty przejechały wyznaczona trasę, co oznacza że drużyny zaprogramowały je prawidłowo. Zajęcia były bardzo fascynujące i ciężko było się od nich oderwać. Zainteresowanie programowaniem było duże i na pewno znacznie wzrośnie po wczorajszych warsztatach. Zapewne znajdą się chętni, którzy będą chcieli zgłębiać tajniki tej wiedzy.
O tym, że ważne jest programowanie mówił Vinton Cerf, wiceprezes Google: "Chcę, by każdy uczeń na świecie miał lekcje z programowania. Nie po to, by każdy został programistą, ale by każdy nauczył się logicznego myślenia".

  Fotorelacja






Elżbieta Knapik

Po wakacyjnej przerwie MiGBP w Bieczu powróciła do spotkań z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 września 2015 r. W bibliotece gościliśmy uczniów klas I Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Bajki pt. "Elmer" D. McKee oraz "Literozagadki" Ł. Dębskiego przeczytała Dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik. Ponadto dla dzieci zorganizowano konkurs o literkach, w którym zwyciężyło cztery osoby. Na zakończenie dzieci zwiedziły bibliotekę i dowiedziały się wielu ciekawych informacji o jej funkcjonowaniu. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

  Fotorelacja




NARODOWE CZYTANIE

"LALKA" BOLESŁAW PRUS

20 września 2015 r. na bieckim rynku odbyło się przygotowane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu NARODOWE CZYTANIE "LALKI" BOLESŁAWA PRUSA, w którym brali udział: Starosta Gorlicki p. Karol Górski, Radny Rady Powiatu p. Rafał Knybel, Sekretarz Gminy p. Jan Szkaradek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu p. Grzegorz Nosal, Radny Rady Miejskiej p. Konrad Mierzwa, Dyrektorzy Szkół: p. Jadwiga Szara, p. Anna Pelczar-Kozłowska oraz p. Jolanta Małczak, Dyrektor ZEAPO w Bieczu p. Renata Gołębiowska, Dyrektor MiGBP w Bieczu p. Elżbieta Knapik, pracownik Muzeum p. Grzegorz Szary oraz emeryt. policjant p. Alojzy Janusz.
Ponadto Biblioteka zorganizowała konkurs na Najpiękniejszą Interpretację "Lalki", w którym I miejsca zdobyli: w kategorii uczniowie szkół podstawowych Daria Mucha z Biecza, w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalne Sylwia Wójcikiewicz z Korczyny, w kategorii dorośli p. Alojzy Janusz z Biecza. Wielkie brawa należą się wszystkim pięknie czytającym gościom oraz pięknie interpretującym "Lalkę" uczestnikom konkursu.
Zapraszamy za rok na kolejne NARODOWE CZYTANIE!!!

  Fotorelacja




Biblioterapia

Po wakacyjnej przerwie wracamy do spotkań z cyklu biblioterapii. 14 września 2015 r. znów mogli nas odwiedzić podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej. Tematem dzisiejszego spotkania był teatr. Przeczytaliśmy razem kilka tekstów z podziałem na rolę, a potem sami stworzyliśmy mały teatrzyk. Z małą pomocą lalek - pacynek przedstawiliśmy "Czerwonego Kapturka" oraz "Królewnę Snieżkę".

  Fotorelacja




Co w trawie piszczy

Weronika Czech

Co w trawie piszczy, tak zatytułowana została wystawa fotograficzna, której wernisaż odbył się 4 września 2015 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu. Autorką wystawy makrofotografii pajęczaków i owadów jest bieczanka Weronika Czech, miłośnik przyrody i fotograf amator. Od 5. lat specjalizuje się w makrofotografii. Fascynuje Ją mikroświat znajdujący się pomiędzy źdźbłami traw, obserwowanie jego mieszkańców, ich zachowań, jak również uchwycenie w kadrze tego, czego nie widzą inni, czego nie można dostrzec gołym okiem. Jest to pierwsza wystawa Autorki, a kolejna zgodnie z przyrzeczeniem vice Starosty Powiatu Gorlickiego pana Jerzego Nalepki odbędzie się w Gorlicach.
Otwarciu wernisażu towarzyszył występ Sary Łaś ze Strzeszyna, uczennicy I kl. bieckiego LO. Nie zabrakło również kwiatów i gratulacji, w tym od Burmistrza Biecza pana Mirosława Wędrychowicza, które zostały wręczone Autorce. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem i tradycyjną lampka wina.

  Fotorelacja




Spotkanie autorskie

z Krzysztofem Przybyłowiczem

28 sierpnia 2015 r. w bieckiej bibliotece odbyła się promocja książki Krzysztofa Przybyłowicza, Żydzi Biecza. Historia i Zagłada. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal oraz gość specjalny Ira Goetz, który jest Prezesem Towarzystwa Żydów z Biecza w Nowym Jorku.
Autor książki mówił o tym jak powstawała książka i co zawiera, a także o tym jak gromadził materiały, jak docierał do różnych źródeł. Jego wypowiedzi o najistotniejszych wydarzeniach z historii bieckich Żydów uzupełniał ocalały z zagłady biecki Żyd, Ira Goetz.
Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz podziękował Autorowi za wspaniały dar dla Biecza, jakim jest ta książka, a szczególne podziękowania skierował do Iry Goetza, którego obdarował albumem Biecza.
Zainteresowanie tą tematyką było ogromne, o czym świadczyła sala wypełniona po brzegi gośćmi, którzy na koniec spotkania mogli zakupić książkę z dedykacją Autora. Pełny obraz tego wieczoru przedstawia fotorelacja.

  Fotorelacja




Biblioteczny Klub Malucha

26 sierpnia 2015 r. odbyło się cykliczne spotkanie w Bibliotecznym Klubie Malucha. Tego dnia odwiedzili nas nowi mali przyjaciele. Dzieciom bardzo przypadły do gustu zabawy z chustą animacyjną, chętnie też wysłuchały czytanych książeczek. Czytaliśmy "Kaczkę dziwaczkę" J. Brzechwy oraz "Śpiącą Królewnę" Ch. Perraulta. Wraz z dziećmi postanowiliśmy również pobawić się w teatrzyk kukiełkowy. Było bardzo ciekawie. Zapraszamy na kolejne spotkanie!

  Fotorelacja




Apel Konferencji Dyrektorów Bibliotek Wojewódzkich

do Premier RP Pani Ewy Kopacz

w sprawie wsparcia

"Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa",

priorytetu "Infrastruktura Bibliotek 2016 - 2020".


Tekst .pdf




JAZZ W BIBLIOTECE

8 sierpnia 2015 r. w bieckiej bibliotece odbył się koncert jazzowy duetu Anna Maria Sarna & Szymon Białoń Bora. Dyrektor MiGBP Pani Elżbieta Knapik przedstawiła zebranym gościom artystów, którzy grają na nietypowych instrumentach, na marimbie i na wibrafonie. Wybitny duet zagrał nie tylko utwory powszechnie znane, ale i własne kompozycje. Muzyka jaką grali artyści była wspaniała, została nagrodzona gromkimi brawami, a publiczność domagała się bisów.

  Fotorelacja

  Relacja w Gorlice.tv



Biblioteczny Klub Malucha

29 lipca 2015 r. w bieckiej bibliotece odbyło się spotkanie w Bibliotecznym Klubie Malucha. Nasi stali bywalcy nie zawiedli i tym razem. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania "Lokomotywy" J. Tuwima. Następnie zorganizowaliśmy zabawę "jedzie pociąg naładowany na literę ...", dzieciaki wspaniale sobie z nią poradziły! Zapraszamy na następne spotkanie już za miesiąc!!!

  Fotorelacja



BIBLIOTERAPIA

27 lipca 2015 r. w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie biblioterapeutyczne. Naszym tematem były podróże, które mogliśmy odbyć dzięki różnym albumom podróżniczym. Zgłębialiśmy wiedzę o Afryce, Australii, Meksyku Każdy znalazł coś dla siebie.




  Fotorelacja




BIBLIOTERAPIA

13 lipca 2015 r. w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu zajęć biblioterapeutycznych. Uczestnikami spotkania była grupa z Warsztatu Terapii Zajęciowej. Dziś czytaliśmy opowiadania M. Musierowicz "Kurczak" oraz "Co mam", na podstawie których dyskutowaliśmy o równouprawnieniu oraz prawdziwej przyjaźni.


  Fotorelacja




Volga Yerefeyenka w bieckiej bibliotece

8 lipca 2015 r. w MiGBP w Bieczu gościliśmy białoruską pisarkę Volgę Yerafeyenkę, badaczkę losów Anny German oraz autorkę książki pt. "Anna German. Uśmiechaj się ...". Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycił nas zastępca Starosty Gorlickiego Pan Jerzy Nalepka. Dyrektor MiGBP w Bieczu Elżbieta Knapik przedstawiła zebranym gościom Autorkę oraz Jej znaczące dokonania w dziedzinie kultury.
W stan zadumy wprowadziła Gości część artystyczna, przygotowana przez absolwentkę Gimnazjum nr 1 w Bieczu Karolinę Gazdę, która przepięknie zaśpiewała francuskie i polskie piosenki.
Podczas spotkania Pani Volga opowiadała o sobie, swojej fascynacji Anną German i okolicznościach w jakich powstała Jej książka. Następnie został wyświetlony rosyjski film fabularno - dokumentalny o Annie German. Na zakończenie spotkania Autorka podpisywała zakupione przez gości książki.

  Fotorelacja




BIBLIOTERAPIA

W naszej bibliotece rozpoczęliśmy cykl zajęć biblioterapeutycznych. W pierwszym spotkaniu, 30 czerwca 2015 r. udział wzięli podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bieczu. Wspólnie przeczytaliśmy fragmenty książki pt. "Spotkanie nad morzem" autorstwa Jadwigi Korczakowskiej, następnie dyskutowaliśmy na temat problemu niepełnosprawności opisanego w książce.


  Fotorelacja




"RYSPECKI"

W piątek, 26 czerwca 2015 r. odbył się wernisaż wystawy rysunków bieczanina Marcina Pecki, który już po raz drugi wystawia swoje prace w bieckiej bibliotece. Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik przedstawiła sylwetkę artysty, a kilka słów odnośnie do swoich prac powiedział sam Autor wystawy. Pani Dyrektor odczytała recenzję wystawy przygotowaną przez Dyrektora Generalnego Klubu Inteligencji Twórczej Zbigniewa Kurasza, list gratulacyjny od Burmistrza Biecza pana Mirosława Wędrychowicza oraz słowa pani Karoliny Knapik - Bieniek będące poetycką wskazówką do interpretacji prac Marcina Pecki. Do gratulacji dołączyła się również pani Krystyna Skowronek, nauczycielka plastyki i przyjaciółka Artysty. Wspominała swojego ucznia, pokazywała jego pierwsze prace i obdarowała Go upominkami.
Część artystyczną spotkania przygotowali utalentowani muzycznie uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu - Justyna Augustowska, Edyta Brudzisz, Alicja Gąsior, Aleksander Przepióra, Bartosz Szurek, Sara Takeuchi i Klaudia Zięba, którzy zaśpiewali kilka piosenek. Trzy z nich pochodziły z koncertu poezji śpiewanej Dokąd się śpiewa, jeszcze się żyje i trwa, przygotowanego przez profesora Adama Niziołka, który odbył się wiosną b.r., a jedna z nich śpiewana po japońsku była szczególnie dedykowana Marcinowi Pecce. Wykonali również dwa nowe utwory przygotowane specjalnie na te okazję. Bohater wieczoru Marcin Pecka był szczerze wzruszony, że tak liczne grono ludzi przyszło obejrzeć jego rysunki.

  Fotorelacja






Elżbieta Knapik

24 czerwca 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi Biblioteki były dzieci z klasy "0" ZS nr 1 w Bieczu i ich wychowawczyni pani Sabina Przybylska. Trzy bajki; Lokomotywa J. Tuwima, Rybka MiniMini i prezent urodzinowy oraz Literozagadki Ł. Dębskiego czytała dyrektor Biblioteki pani Elżbieta Knapik. Po odgadnięciu rymowanych zagadek i wysłuchaniu bajek każde dziecko rysowało swoją piękną rybkę. Potem urządzono konkurs na najpiękniejszy obrazek. Wszyscy uczniowie wybierali najładniejszą pracę, a dziecięce jury uznało, że najładniejszą rybkę narysowała Nikola Pociecha, która w nagrodę otrzymała od p. Dyrektor dyplom i malowankę. Dzieciom trudno było rozstać się z panią Dyrektor, ale bardzo pięknie się pożegnały i podziękowały za spotkanie

  Fotorelacja






Leszek Ptak

Kolejne spotkanie akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbyło się w MiGBP w Bieczu 23 czerwca 2015 r. Do Biblioteki przybyli uczniowie kl. II i III ze Szkoły Podstawowej Nr 2 pod opieką p. Małgorzaty Honc i ks. Dariusza Weryńskiego. Tym razem gościem specjalnym był sensei Leszek Ptak, szef Klubu Karate Kyokushin w Bieczu, który przeczytał dzieciom dwie książki: "Bolek i Lolek" J. Olech oraz "Raj na Ziemi czyli rady nie od parady" M. Strzałkowskiej. Spotkanie było wyjątkowe, ponieważ pan Leszek pokazał zebranym dzieciom kilka elementów sztuki walki karate, które później wspólnie przećwiczono.

  Fotorelacja




Czytelniczy Flash Mob

23 czerwca 2015 r. na bieckim rynku zorganizowano Czytelniczy Flash Mob. Organizatorem akcji była Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Liceum Ogólnokształcące w Bieczu. Uczniowie klas II i ich nauczyciele p. Małgorzata Błażewicz i p. Adam Niziołek przynieśli ze sobą ulubione książki i czytali ich fragmenty. Czytane były tradycyjne książki drukowane i książki elektroniczne. Czytanie odbywało się w niezbyt dobrych warunkach pogodowych, było chłodno i wietrznie, padał delikatny deszczyk. Nie zrażało to czytających, ale kiedy deszcz zaczął padać mocniej wszyscy przenieśli się do czytelni Biblioteki. Poprzez naszą akcję chcieliśmy zachęcić ludzi do sięgania po książki i pokazać, że książka nie kojarzy się tylko z nauką lub nudną lekturą, ale z przyjemnie spędzonym czasem, z zaspokojeniem własnej ciekawości, czy też rozbudzeniem wyobraźni.

  Fotorelacja




XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania

Dzieciom

2. czerwca 2015 r. w bieckiej bibliotece już po raz kolejny odbyło się czytanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczny OTCD odbywa się pod hasłem: Wszyscy czytamy w bibliotekach. Na spotkanie zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grudnej Kępskiej oraz uczniowie młodszych klas ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarneckiego z Racławic wraz z nauczycielami.
We wspólnym czytaniu tradycyjnie uczestniczyły ważne i znane osoby z naszego terenu: Starosta Gorlicki Karol Górski, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor Gminnego Przedszkola Dorota Kwiatkowska, Dziennikarka Regionalnej Telewizji Gorlickiej Yvetta Walecka, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu Marcin Stępień, ks. Robert Bielecki z parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, Kierownik Hali Sportowej w Bieczu Jerzy Bugno, farmaceutka Klaudyna Szadkowska i Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik. Uczestnicząc w tym spotkaniu potwierdzili ważność czytania dzieciom, które wspiera ich rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny.
Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęło się od wspólnego czytania Lokomotywy Juliana Tuwima. Przeczytano również wiersz Aleksandra Fredry Paweł i Gaweł i utwór Grzegorza Kasdepke Potwór. "Czytające motyle" wykazały się talentem aktorskim czytając wszystkie teksty z podziałem na role, za co zostali nagrodzeni brawami i kwiatami. Dzieci zostały obdarowane słodyczami przez p. Starostę i p. Burmistrza i otrzymały ulotki zachęcające rodziców do codziennego czytania im książek.
Atrakcją miłego spotkania był występ uczniów Czerwony kapturek w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Binarowej, którzy zaprezentowali przedstawienie "Czerwony kapturek" pod opieką artystyczną Alicji Lignar i Małgorzaty Stec.

  Fotorelacja




Ogólnopolska Noc Bibliotek

Ogólnopolska Noc Bibliotek już za nami, 30 maja 2015 r. polskie biblioteki zorganizowały nocne imprezy. Tak było też w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu. Noc bibliotek zorganizowana została pod hasłem "Detektywistyczna noc bibliotek". Na imprezę zaproszono dzieci w wieku 7 - 12 lat.
Gośćmi honorowymi byli Radni Rady Powiatu Gorlickiego i Rady Miejskiej w Bieczu: Zofia Kamińska, Rafał Knybel, Kamila Kosiba, Grzegorz Nosal, Adam Niziołek, Konrad Mierzwa i Maciej Rybczyk. Spotkanie rozpoczęto wspólnym czytaniem "Lokomotywy" J. Tuwima i "Detektywa Pozytywki" G. Kasdepke. Dzieciom czytali zaproszeni goście, organizatorka Nocy Bibliotek, dyrektor MiGBP w Bieczu Pani Elżbieta Knapik oraz Kamila Rajchel, która przygotowała spotkanie i wcieliła się w rolę Detektywa Pozytywki.
Po literackim wstępie prowadzący imprezę Detektyw rozpoczął wspólną zabawę. Dzieci robiły papierowe czapki detektywów, do których zbierały "cukierkowe punkty". Uczestnicy brali udział w wielu konkursach; rozwiązywano zagadki, odszyfrowywano tajemnicze wiadomości, szukano Złotej Księgi, w labiryncie strachu szukano przerażających robaków straszaków. Wieczór pełen przeróżnych zabaw zakończono czytaniem fragmentu książki G. Kasdepke "Detektyw Pozytywka" oraz wspólnym recytowaniem "Lokomotywy". Na koniec uczestnikom imprezy wręczono upominki za udział w Nocy Bibliotek: dyplomy i książki Grzegorza Kasdepke "Przygody Detektywa Pozytywki".
Bardzo było smutno się rozstać. Wszystkim bardzo podobał się wieczór w bibliotece. Dzieci, na pytanie "jak było?", odpowiadały: spoko - loko, raj w niebie, życie jak w Madrycie, fajowo, czadowo..Z resztą, kto zobaczy fotorelację, sam zrozumie.:-)

  Fotorelacja







Lekcja biblioteczna

W środę 27 maja 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbyła się lekcja biblioteczna dotycząca katalogów. Uczniowie klas IV-VI Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Korczynie, Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi i Przedszkole im. Świętej Kingi odwiedzili bibliotekę wraz z opiekunami Panią Edyta Świerzowską, Agnieszką Dutkiewicz i Barbarą Wilk. Celem wizyty było zapoznanie uczniów z działalnością biblioteki, młodzież oglądała pomieszczenia pracy bibliotekarzy. Uczniowie mieli szansę oglądnąć stare katalogi kartowe, które biblioteka przechowuje. Dowiedzieli się, że dzięki katalogowi dostępnemu na stronie internetowej biblioteki można wyszukiwać różne typy dokumentów, rezerwować i zamawiać książki, przeglądać nowości wydawnicze, a także przeszukiwać zbiory według autora, tytułu. Uczniowie dowiedzieli się jak można założyć konto elektroniczne i za jego pomocą zamawiać, rezerwować i prolągować książki. Informacje te bardzo interesowały uczniów, sami próbowali poszukiwania książek w katalogu. Uczniowie dowiedzieli się także co należy zrobić, aby zapisać się do biblioteki. Większość z nich zadeklarowała chęć stania się nowym czytelnikiem biblioteki. Zaprezentowano młodzieży książki, nowości z różnych dziedzin wiedzy w celu zachęcenia do czytania. Lekcję przeprowadziła M. Klisiewicz.

  Fotorelacja




Dzień Matki

26 maja 2015 r. dzieci z zerówki, z zaprzyjaźnionej z Biblioteką bieckiej "Jedynki" zorganizowały wspólnie z wychowawcą Panią Sylwią Przybylską Dzień Matki. Uroczystość tę zaszczycił swoją obecnością dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu Pan Stanisław Kalisz oraz dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu (współorganizator uroczystości) Pani Elżbieta Knapik. Uczniowie przygotowali wspaniałe artystyczne show. Zaprezentowali wierszyki, w których wychwalali swoje mamy, wesołe piosenki i piękny taniec. Po zakończeniu części artystycznej dzieci złożyły życzenia i podarowały swoim matkom bukieciki róż oraz zrobione przez siebie przepiękne laurki. Dzieci zrobiły przyjemność mamom częstując ich pysznym ciastem i kawą. W trakcie biesiadowania przeprowadzono mały konkurs "Jak dobrze znam swoją mamę", który bezapelacyjnie wygrała Sara Przybyło. Atmosfera spotkania była bardzo przyjemna i z wielkim żalem wszyscy, mamy i ich pociechy, rozeszli się do domów. Zaangażowanie dzieci w tę uroczystość było ujmujące dla wszystkich rodziców, ponieważ nie ma nic bardziej wzruszającego niż miłość do matki wyrażona uśmiechem i sercem dziecka.

  Fotorelacja




W zdrowym ciele zdrowy duch

18 maja 2015 r. gościliśmy po raz drugi słuchaczy kierunku technik masażysta z Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaśle wraz z ich opiekunem Panią Małgorzatą Samborską. Na spotkaniu przedstawiono prezentację na temat schorzeń kręgosłupa oraz ich zapobiegania i leczenia. Ponadto prowadzący zachęcali do przestrzegania zdrowego i aktywnego stylu życia. Spotkanie zakończył pokaz różnorodnych ćwiczeń na mięśnie kręgosłupa. Publiczność z chęcią uczestniczyła w zajęciach praktycznych pod okiem przyszłych specjalistów, by potem ćwiczyć samodzielnie w domu. Zgromadzeni goście po wysłuchaniu wykładu postanowili bardziej zadbać o swój kręgosłup. Bo zdrowy kręgosłup to podstawa!
Zainteresowani zabrali ze sobą różne ulotki i informacje dotyczące jasielskiej szkoły, która oferuje zdobycie atrakcyjnych zawodów: technik masażysta, technik farmaceutyczny, technik usług kosmetycznych, higienistka stomatologiczna, technik sterylizacji medycznej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka dziecięca.

  Fotorelacja




"Kwiaty dla Biecza"

Helena Januś

W piątkowe popołudnie, 15 maja 2015 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu, odbyło się otwarcie wystawy Heleny Januś "Kwiaty dla Biecza". Do Czytelni biblioteki przybyło liczne grono gości, którzy byli oczarowani nową wystawą Artystki. Mieliśmy okazję gościć Wójta Gminy Ropa - Jana Morańdę, Burmistrza Biecza - Mirosława Wędrychowicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu - Grzegorza Nosala wraz z Radnymi. Nasza Biblioteka ma przyjemność już po raz drugi gościć Malarkę pochodzącą z Roztocza, która wśród Bieczan zyskuje coraz więcej sympatyków swojej twórczości. Pani Helena od 8. lat mieszka w Beskidzie Niskim i jak sama mówi jej serce zostało niejako podzielone na dwie części: Roztocze i Beskid Niski. Inspiracją dla niej są beskidzkie tereny - wieś w której obecnie mieszka - Łosie, Klimkówka oraz okolice. Artystkę urzekają piękne krajobrazy, architektura, a przede wszystkim przyroda, ogrody i kwiaty. Ubiegłoroczna wystawa przedstawiała pejzaże, a tym razem pani Helena zaprezentowała kwiaty, które połączyła z martwą naturą. Namalowane kwiaty co prawda nie pachną, ale za to cieszą oczy i zastępują słowa; dostrzegane są jako symbole, które wyrażają uczucia i nastroje. Podczas wernisażu nie zabrakło również klimatycznych wierszy o kwiatach. Zaprezentowali je uczestnicy "Maszynki Kreatywności" - Anna Guzik, Joanna Bochenek, Elżbieta Kozioł i Edyta Czech, która zainspirowana wystawą napisała autorce wiersz o kwiatach "nie chcę - chcę". Można było wysłuchać również utworów: Adama Asnyka "Posyłam Kwiaty", Juliana Tuwima "Kwiat", Aleksandera Puszkina "Kwiat" w wersji polskiej i rosyjskiej, Felicjana Faleńskiego "Kwiat Jaśminu", Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej "Magnolia". Nie zabrakło także nastrojowej oprawy muzycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu: Moniki Idzik, Tomasza Sterkowicza i Konrada Lignara. Po tak mile spędzonej części artystycznej Autorka wystawy zaprosiła przybyłych gości na skosztowanie jeszcze "ciepłego" sernika oraz lampkę soku. Mamy nadzieję, że Pani Helena jeszcze zaszczyci nas swoją obecnością i zagości "ponownie" w Bieczu.
Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 11 - 15 maja 2015 r. w ramach "Tygodnia Bibliotek" w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu zostały zorganizowane spotkania z przedszkolakami z Gminnego Przedszkola. W poniedziałek, wtorek i środę czytano dzieciom bajki przy pomocy teatrzyku kamishibai. Bajki opowiadały o zwierzątkach domowych. Na ich temat toczyły się również dyskusje z małymi właścicielami zwierząt. W dalszej części zajęć zadaniem dzieci było namalowanie własnych lub wymarzonych zwierzątek. W piątek zajęcia z dziećmi dotyczyły przyszłych "planów zawodowych" maluchów. Przeczytano książkę pt. "Kim zostanę" autorstwa Doroty Strzemińskiej-Więchowiak. Później razem z dziećmi dyskutowano na temat zawodów trudnych i nieznanych dla nich, takich jak np. architekt, marynarz, informatyk czy polityk. Przedszkolaki przelały swoje plany zawodowe na papier i namalowały siebie w roli m.in. policjantów, strażaków i malarzy. "Tydzień Bibliotek" przebiegał ciekawie i radośnie dla wszystkich.

  Fotorelacja






W środę 13 maja 2015 r. gościliśmy w naszej Bibliotece słuchaczy z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jaśle. Adriana Kozubal, Lilianna Kaczka i Patrycja Pawłowska wspólnie z nauczycielem p. Małgorzatą Samborską przygotowały spotkanie w ramach Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu wysłuchały bajek terapeutycznych: Moniki Abraszewskiej Bajka o odważnej pszczole, Bogumiły Antkowiak Razem raźniej i przyjaźniej, M. Gajewskiej, M. Rybackiej, M. Żmudzińskiej Leśne przedszkole. W dalszej części spotkania zapoznały się z prezentacją na temat wad postawy i korygowania tych wad. Spotkanie zakończyły ćwiczenia ruchowe połączone z wierszami i piosenkami o treściach pro-zdrowotnych.

  Fotorelacja






12 maja 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Podczas spotkania uczniowie klasy pierwszej i drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 wysłuchali fragmentów Koszmarnego Karolka Francesci Simon. W role czytających wcieliły się uczestniczki realizowanego w Gminie Biecz projektu Klub Samopomocy DIALOG p. Danuta Gryboś, Anna Libuszowska i instruktor-opiekun Katarzyna Guzik. Po wysłuchaniu przygód Karolka dzieci miały możliwość oglądnięcia wystawy prac powstałych na warsztatach "Dialogu", a także zapoznania się z technikami wykonywania różnych ozdób z filcu i kwiatów z bibuły.

  Fotorelacja







Dzień Bibliotekarza









Ewa Wachowicz

Kilka dni temu nasze miasteczko, odwiedziła Miss Polonia`92, autorka książek kulinarnych - Ewa Wachowicz. Była gościem Dnia Otwartego ZSZ w Bieczu. Po spotkaniu podpisywała swoje książki, w tym również bardzo zaczytaną książkę ze zbiorów naszej Biblioteki pt. "Słodki Świat Ewy Wachowicz". Była mile zaskoczona, że jej pierwsza książka jest cały czas tak chętnie pożyczana.




Biblioteczny Klub Malucha

Co to jest ekologia? na to pytanie odpowiadali uczestnicy Bibliotecznego Klubu Malucha, którego kolejne spotkanie Eko Zabawy, odbyło się 29. 04. 2015 r. Dzieci odgadywały wiele zagadek oraz ekologicznych quizów. Malowały także kolorowanki o leśnych zwierzątkach. Nie zabrakło również zabawy ulubionymi zabawkami Klubowiczów! Dzieciom w szczególności spodobał się drewniany pociąg oraz książeczki o różnych pojazdach. W drugiej części spotkania dzieci poznały aplikację Memollow, czyli potocznie mówiąc tzw. memory tabletowa odsłona popularnych gier planszowych polegająca na odnalezieniu pary takich samych obrazków. Maluchom dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania!




Tabletowe memory

29 kwietnia 2015 r. w ramach spotkań Bibliotecznego Klubu Malucha rozpoczęliśmy cykl zajęć z dziećmi z wykorzystaniem aplikacji edukacyjnych na tabletach. Zajęcia umożliwiające kontakt z nowoczesnymi technologiami będą inspirującym źródłem fascynującej przygody podczas nauki, a także nauką przez zabawę. W dobie dzisiejszych czasów dzieci bardzo dobrze radzą sobie z obsługą tego typu urządzeń, co więcej, bardzo lubią taką formę zajęć. Dlatego postanowiliśmy spożytkować ten potencjał i rozpocząć zajęcia, na których dzieci będą rozwijać różnego rodzaju umiejętności językowe, graficzne, sprawność manualną (obsługa paluszkiem i rysikiem), zręczność, a także wiedzę ogólną. Zajęcia rozpoczęliśmy od aplikacji Memollow.
Memollow, czyli potocznie mówiąc, tzw. memory - tabletowa odsłona popularnych gier planszowych polegająca na odnalezieniu pary takich samych obrazków w jak najmniejszej liczbie prób, czy inaczej mówiąc, w jak najkrótszym czasie. Aplikacja Memollow oferuje maluchom rysunki z dziesięciu różnych kategorii, m.in. literki, cyferki, zwierzęta domowe, zwierzęta egzotyczne, owoce i warzywa, auta, pojazdy, kucyki i koniki, wróżki, dinozaury. Każda rozgrywka to 20 obrazków umieszczonych na spodzie wirtualnych poduszeczek. Nagrodą za odnalezienie wszystkich par jest kilkunastosekundowy filmik. Jest to aplikacja umożliwiająca dzieciom w różnym wieku poprzez zabawę doskonalenie pamięci. Mimo, że gra jest w całości w języku angielskim dla dzieci nie ma to żadnego znaczenia, przy układaniu obrazków słowa są niepotrzebne, liczy się spostrzegawczość, pamięć i refleks.
Aplikacja ma bardzo przytulny klimat to chyba dzięki tym mięciutkim poduszeczkom, które są białe, dlatego o wiele łatwiej zapamiętać umieszczone na nich obrazki. Wizualnie bardzo ładna, przejrzysta, w tle miła muzyczka, a dzieciaki rozpoczynają zabawę jednym kliknięciem. Nie trzeba czytać, nie trzeba znać angielskiego co pozwoliło bawić się nawet tym najmłodszym klubowiczom. Dzieciom bardzo się podobały zajęcia z wykorzystaniem tabletów i nie chciały od nich odejść. To początek naszych przygód z tabletem wśród maluchów. Za miesiąc kolejne zajęcia! Memollow.
Elżbieta Wszołek

  Fotorelacja




"Zintegrowani"

wystawa prac uczestników warsztatów

Klubu Samopomocy "Dialog"

W piątek, 24 kwietnia 2015 r. w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "Zintegrowani". Wernisaż zaszczycili swoją obecnością burmistrz Biecza pan Mirosław Wędrychowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu pan Grzegorz Nosal, radny Maciej Rybczyk, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Anna Ryba, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rodzinie "Nadzieja" p. Iwona Czelusniak-Lignar. Wystawa prezentuje prace uczestników warsztatów Klubu Samopomocy "Dialog". Koordynatorem projektu jest pani Jadwiga Białoń, kierownik Ośrodka Wsparcia Klubu Samopomocy "Dialog".
Międzypokoleniowy Klub Samopomocy "Dialog" powstał w ramach projektu, który ma na celu integrację międzypokoleniową pomiędzy osobami starszymi, a młodzieżą. Seniorzy i młodzież spędzają wspólnie czas by razem uczyć się i wymieniać doświadczeniami. W kilku miejscowościach naszej gminy powstało sześć dwudziestoosobowych grup, z których każda składa się z dziesięciu osób w wieku 50+ oraz z dziesięciorga dzieci w wieku szkolnym. Spotykają się oni w wyznaczone dni tygodnia, wspólnie pieką, gotują, tworzą rękodzieło i wykonują robótki ręczne, poznają nowe technologie, uczą się obsługiwać komputer, drukarkę, Internet. Biorą także udział w wycieczkach, dyskutują, poznają siebie nawzajem. Starsi i młodsi traktowani są na równych prawach i każdy wnosi coś od siebie. Powstaje więź, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach, oparta na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Dodatkową wartością jest to, że uczestnicy projektu odkrywają w sobie zupełnie nowe talenty, odkrywają się na nowo, czego wyrazem jest prezentowana wystawa.
Kolorowa wystawa prezentuje prace wykonane z różnych materiałów różnymi technikami. Od bibułowych kwiatów, kartek okolicznościowych zdobionych haftem matematycznym, szydełkowych serwetek i ozdób okolicznościowych po obrazy olejne. Nie brakuje także biżuterii, baniek, jajek ozdabianych cekinami, kwiatów wykonanych metodą filcowania oraz butelek, buteleczek, pudełeczek, świeczek ozdabianych metodą decoupage. W pracach zastosowano także technikę zwaną quillingiem, zwaną też papierowym filigranem służącą do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Wszystkie prace są piękne, kolorowe i ukazują niezwykle talenty zwykłych ludzi bez względu na wiek. Podsumowaniem miłego wieczoru był słodki poczęstunek przygotowany przez uczestniczki grup z poszczególnych miejscowości.
Wernisaż wystawy uświetniły występy uczennic ze szkół Gminy Biecz: Justyny Kmiotek, Aleksandry Kosiby, Angeliki Druciak, Darii i Pauliny Zawiszy.
Elżbieta Wszołek

  Fotorelacja




Spotkanie autorskie

Andrzej Grabowski

W kwietniowy poniedziałek 13.04.2015 r., Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu, miała przyjemność gościć niezwykłą osobę - Andrzeja Grabowskiego - Kawalera Orderu Uśmiechu - poetę, prozaika, autora wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in: "Zabajne wakacje", "Bajkowisko", "Hilary, Zulek i ruskie pierogi", "Jak mistrz Twardowski uratował Kraków", "Powrót smoka", czy najbardziej znanej "Przygody Skrzata Wiercipiętka". Autor został ciepło i serdecznie powitany przez dyrektor Biblioteki - Elżbietę Knapik oraz najmłodszych czytelników uczniów kl. IV z ZS nr 1 oraz z ZS nr 2 w Bieczu. Jak przystało na Kawalera Uśmiechu, ciepło oraz z humorem, zaprosił uczestników spotkania do odwiedzenia "piękniejszej strony świata", którą otwiera przed czytelnikiem książka. Autor, obdarzony darem snucia ciekawych opowieści, sprawił że uczniowie przenieśli się w bajkowy świat. Na początek autor zapoznał uczniów z najnowszą powieścią "Polowanie na czarownice". Dzieci nie mogły uwierzyć, że w pobliskich Ciężkowicach, gdzie toczy się akcja powieści - mogą się dziać tak niesamowite przygody. Kolejno odczytał fragmenty książki "Bractwo rycerzy", a w szczególności listów pisanych przez syna Januszka do rodziców. Jednak Pan Andrzej zjednał sobie największą sympatię uczestników, humorystyczną interpretacją własnych wierszy, zaznaczając jak piękna może być poezja i mowa ojczysta. Dzieci w trakcie spotkania z pisarzem mogły wcielić się w rolę dziennikarzy i zadać pytania naszemu gościowi. Poeta odpowiadał chętnie i ciekawie na pytania uczestników, które dotyczyły inspiracji pisarskich, literackich, początków tworzenia i pisania oraz dziecięcych przygód z książką. Pisarz zdradził uczestnikom nie tylko sekrety związane z pracą twórczą, ale i swoje plany dotyczące nowych powieści. Na zakończenie spotkania autor z przyjemnością podpisywał swoje książki, wpisując piękne dedykacje i autografy.

  Fotorelacja




"Totus Tuus"

spotkanie upamiętniające 10. rocznicę

śmierci św. Jana Pawła II

9 kwietnia 2015 r. o godz. 17.00 w Czytelni MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie upamiętniające 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Wieczornicę przygotowała młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu pod kierunkiem pani Marii Czech i pani Bożeny Dyląg. To już po raz drugi nasza Biblioteka zaprosiła uczniów ZSZ, aby słowem i muzyką uczcili rocznicę śmierci naszego wielkiego Rodaka. Montaż słowno - muzyczny zawierał utwory poetyckie Karola Wojtyły oraz fragmenty homilii św. Jana Pawła II, a także piosenki oazowe i religijne związane z pontyfikatem papieża Polaka. Teksty czytali: Dawid Basta, Dominik Rewiś, Sylwia Wójcikiewicz, Wiola Jurusik, Beata Słowik, Karolina Telecka, Krzysztof Surówka, którym towarzyszył szkolny zespół muzyczna CANTO w składzie: Agnieszka i Tomasz Sterkowicz, Monika Idzik, Konrad Lignar, Adrian Dobek, Michał Gawlak, Klaudia Gąsior i Mateusz Cyran. Podsumowaniem tego szczególnego spotkania były kremówki przygotowane przez uczniów ZSZ w Bieczu pod kierunkiem pani Agaty Szwarc i pani Mirosławy Wójcik. Wszyscy zgromadzeni w bieckiej Czytelni goście mogli więc tego wieczoru pokrzepić nie tylko ducha, ale także ciało.

  Fotorelacja: Cezary Jawor




Ekologiczne bajki w Bibliotece

Ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka, gdyż każdy jest tylko chwilowym użytkownikiem tego środowiska i ma obowiązek przekazać je innym, następnym pokoleniom. Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat, bowiem świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza. Gmina Biecz w ramach edukacji ekologicznej zakupiła dla Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu książeczki dla najmłodszych dzieci, które w ciekawy i przystępny sposób, łączą wiedzę o otaczającym nas świecie z zabawą, uczą dzieci szacunku do natury. Pomagają także rodzicom kształtować proekologiczne postawy dzieci i wprowadzać zasady nowoczesnej ekologii w życiu codziennym.

  Fotorelacja




"Czytam w podróży ... Herberta"



24 marca 2015 r. odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiej akcji społecznej "Czytam w podróży ... Herberta", która jest wspólnym projektem Fundacji Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu włączyła się już po raz drugi w tą akcję. Bibliotekarze rozdawali zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta na przystankach autobusowych oraz w środkach transportu miejskiego. Zakładki rozdawane były także w Bibliotece w Bieczu oraz filiach. Do akcji włączyła się również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu oraz z Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu. Celem akcji jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa. W tegoroczną akcję włączyli się aktorzy młodego pokolenia, Anna Próchniak i Józef Pawłowski. W ramach współpracy aktorów z Fundacją powstały trzy spoty promocyjne z interpretacją wybranych wierszy Zbigniewa Herberta. Na profilach FB Fundacji Herberta:

facebook.com/fundacjaherberta

facebook.com/herbert.pan.cogito

zamieszczone zostały spoty promujące akcję "Czytam w podróży ... Herberta". Zachęcamy również Państwa do lajkowania spotów i śledzenie profilu Fundacji Herberta.


  Fotorelacja






Daniel Markowicz

W czwartkowy poranek, 26.03.2015 r. w MiGBP w Bieczu, odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Do Biblioteki przybyli uczniowie kl. II, III z ZS nr 2 w Bieczu wraz z wychowawcami oraz Daniel Markowicz - pracownik Starostwa Powiatowego w Gorlicach, który wcielił się w rolę lektora. Tym razem dzieci wysłuchały opowieści opartej na prawdziwych zdarzeniach pt. "Baltic. Pies, który płynął na krze", autorstwa Barbary Gawryluk. Jest to opowieść o losach psa, który w wyniku panicznej ucieczki przed hukiem fajerwerków, trafił nad Wisłę. Pies następnie wskoczył na jeden z kawałków kry na rzece i przerażony popłynął wraz z jej nurtem. Od tego momentu losy psa śledziła cała Polska. Został uratowany dopiero na Bałtyku - gdzie przestraszone zwierzę wypatrzyła załoga statku Baltica. Zaopiekowali się nim i nadali nowe imię - Baltic. Uczniom bardzo podobała się opowieść. Słuchali z uwagą i byli zaciekawieni jak zakończą się losy Baltica.
Po przeczytaniu książeczki na dzieci czekał quiz. Cała grupa świetnie poradziła sobie z wszystkimi wiosennymi zagadkami. Osoby, które najlepiej zgadywały - otrzymały słodki poczęstunek. Na zakończenie dzieci wręczyły Panu Markowiczowi róże i podziękowały za mile spędzony czas.
Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




IMPRESJE BESKIDZKIE

Jacek Kosiba

Impresje Beskidzie, tak zatytułowana została wystawa fotograficzna Jacka Kosiby, której wernisaż odbył się 13 marca 2015 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu. Wystawa przedstawia czarno - białe fotografie beskidzkiej przyrody w zimowej odsłonie. Autor prezentowanych zdjęć od 1956 roku rozpoczął na poważnie realizować swoje zamiłowanie do fotografowania. W latach 1963-2012 Jacek Kosiba działał w Gorlickim Towarzystwie Fotograficznym, a od 1966 został członkiem zarządu tegoż Towarzystwa. Dekada lat siedemdziesiątych, która zaowocowała znakomitymi zdjęciami Ziemi Gorlickiej, upłynęła także na jego zaangażowaniu w pracę Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1974 roku uzyskał uprawnienia zawodowe z fotografii, a w 1978 - tytuł instruktora fotograficznego II kategorii. W 2008 roku zdecydował się pokazać swe prace szerszej publiczności, bo wcześniej jak sam mówi "fotografował do szuflady".
Otwarciu wernisażu towarzyszył występ akordeonistów Bartosza Żeglenia oraz Bartosza Kozioła. Nie zabrakło również kwiatów i gratulacji, które zostały wręczone Artyście. Wieczór zakończył słodki poczęstunek, przygotowany przez Autora wystawy.

  Fotorelacja




Tablety w bibliotece

3 marca 2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu zainstalowano trzy tablety Apple iPad Air 16GB Wi-Fi. Jak już wcześniej nadmieniono możliwe to jest dzięki uczestnictwie Biblioteki w projekcie "Tablety w Twojej Bibliotece" realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dzięki tabletom biblioteka utworzy nowe stanowiska dostępu do Internetu. Już wkrótce tablety będą udostępnione użytkownikom Biblioteki. Bliższe informacje zamieścimy na naszej stronie internetowej www.biblioteka.biecz.pl oraz na profilu Biblioteki https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-w-Bieczu. Szczegółowe informacje o projekcie na stronie: www.biblioteki.org.

Elżbieta Wszołek
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




FERIE W BIBLIOTECE

Minął kolejny tydzień ferii zorganizowanych w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu. Drugi tydzień ferii rozpoczął się słowami: "Gadu - gadu gadka, to książki okładka. Książka dla nas się otwiera - w świat Elmera nas zabiera". Dzieci wysłuchały opowiadania z książki pt. "Elmer - Wielka księga przygód". Kolejno wykonywały "słoniowe zadania". Przez dwa kolejne dni kolorowały rysunki z głównym bohaterem bajki, wykonywały obrazki z masy solnej, malowały Elmerowe maski. Wszystkie dzieci miały także za zadanie przeskoczyć słoniową rzeczkę i wykonać zadania ruchowe, przygotowane przez króla "Słoni". Przez kolejne dni dzieci poznawały bohaterów bajek. Wykonały techniką collage bajkowe Misie (Uszatka, Padigtnona, Kubusia Puchatka), odgadywały bajkowe zagadki, układały puzzle oraz malowały farbkami postacie z ich ulubionych bajek. Miały też możliwość pooglądania kilku bajek edukacyjnych pt." Domisie". Nie zabrakło także łamigłówek, z którymi świetnie poradziły sobie wszystkie dzieci. W ostatnim dniu ferii czekała na dzieci miła niespodzianka. Dzieci mogły wylosować sobie małe upominki, które będą przypominać im o miło spędzonych chwilach w Bibliotece. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za przybycie i do zobaczenia za rok!

Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




FERIE W BIBLIOTECE

Poniedziałek

Ferie w MiGBP w Bieczu przebiegają pod hasłem "Dzieciaki świata". W pierwszym tygodniu ferii zimowych dzieci podążały śladami bohaterów książki Martyny Wojciechowskiej "Dzieciaki świata".
W poniedziałek powędrowały wraz z Zuzu - małym pasterzem z plemienia Himba do Namibii. Dzieci poznawały rasy ludzkie oraz kontynenty. Chcąc przybliżyć dzieciom różnice kulturowe uwagę skupiono na kulturze krajów europejskich, amerykańskich i afrykańskich. Poprzez ilustracje, książki, albumy, piosenki i tańce wzbogacali oni swą wiedzę o życiu, zwyczajach, obrzędach różnych narodowości. Dzieci były bardzo zaangażowane i zainteresowane tematyką.

Wtorek

Drugi dzień ferii przebiegał pod hasłem Bezpieczne Ferie Zimowe! Na początku spotkania omówiliśmy wspólnie poszczególne zagadnienia aby uświadomić jak należy zachowywać się w miejscach, w których będziemy spędzać ferie zimowe np.: w domu, na zimowisku, na ulicy, na stoku narciarskim i jakie przestrzegać przepisy. Utworzyliśmy wspólną tablicę dobrego zachowywania. Dzieci malowały historyjki związane z bezpiecznymi zabawami na śniegu, rozwiązywały rebusy, bawiły się w zabawę PRAWDA - FAŁSZ, odpowiadały na pytania Śnieżynki oraz malowały plakaty dotyczące różnych nieprzewidzianych, groźnych sytuacji podczas zabaw zimowych. Zwróciliśmy szczególną uwagę na ważne numery telefoniczne, które należy zapamiętać w razie potrzeby. Cała grupa z uwagą wysłuchała krótkiego opowiadania pt: "Znajomy taty" i odpowiadała na zadawane pytania. Wyświetlone były również filmiki o bezpiecznym korzystaniu z komputera i Internetu. Na zakończenie były luźne zabawy w gronie nowo poznanych kolegów i koleżanek, a mniejsze dzieci tańczyły w rytm muzyki.
Środa

Trzeci dzień dzieci spędziły z bohaterką książki Martyny Wojciechowskiej "Dzieciaki świata" Lien - lotos z zatoki Ha Long. Odzwierciedleniem przeżyć i zdobytych wiadomości były prace plastyczne wykonane przez dzieci: chińskie kapelusze, pióropusze Indian, murzyńskie spódniczki i naszyjniki. Wykonane one były różnymi technikami przy użyciu bibuły, kartonów, kredek, flamastrów i wstążek. Bohaterowie poznanych utworów literackich zagościli na tablicach z pracami plastycznymi dzieci. Były tam sylwetki Zuzu i Lien. W przybliżaniu dalekiej dla małego dziecka tematyki pomocne były atlasy świata dla najmłodszych z ilustrowanymi, obrazkowymi kontynentami, gdzie dzieci przy pomocy obrazów mogły poznać różne rasy ludzkie, charakterystyczne zajęcia ludzi i zabawy dzieci. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów, tańców i zabaw grupowych.
Czwartek

W czwartek dzieci wysłuchały dwóch bajek terapeutycznych: "O ciepłym i puchatym" i "W krainie smoków". W czasie wspólnej zabawy odpowiadały na pytania, szukały rzeczy ciepłych i puchatych, a także kolczastych i zimnych. Kolorowały smoka, który był bohaterem jednej z bajek. W czasie zajęć chłopcy i dziewczynki chętnie bawili się zabawkami dostępnymi w bibliotece. Zabawa przebiegała w miłej atmosferze. Dzieci stworzyły zgraną grupę.
Piątek

Piątek to kolejny dzień ferii na które przybyła liczna grupka dzieci w różnym wieku. Maluszki bawiły się zabawkami pod okiem rodziców, a starsze przeniosły się w magiczny świat Astrid Lindgren. Po przeczytaniu listu od Pippi Langstrum wszyscy chętni "popłynęli do Szwecji" na zabawowej tratwie. Płynąc do Szwecji wcześniej zapoznaliśmy się z mapą i kolorowaliśmy flagę. Poznaliśmy "Dzieci z Bullerbyn", Pippi, Emila ze Smalandii i Madikę z Czerwcowego Wzgórza. Czytając urywki z książki "Lotta z ulicy Awanturników" bawiliśmy się w zgadywanki i konkursy. Nie mogło zabraknąć malowania portretu Pippi i jej sławnego konia i pana Nilsona. Dzieci mogły swoje prace zabrać do domu. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zabawie ruchowej "połowy raków". Zakończenie spotkania to zabawy , układanie klocków, niektórzy zdobywali sprawności w rzucaniu piłką, a pozostali skupiali się na zabawach w namiotach.
Pierwszy tydzień ferii upłynął w miłej atmosferze. Do biblioteki przychodziły dzieci w różnym wieku, z różnych miejscowości naszej Gminy i nie tylko… również i Ci którzy spędzali ferie w Bieczu.

  Fotorelacja




TABLETY W BIECKIEJ BIBLIOTECE


MiGBP w Bieczu wkrótce otrzyma w darze trzy tablety Apple iPad Air 16GB Wi-Fi z oprogramowaniem i dodatkowymi akcesoriami. Możliwe to jest dzięki uczestnictwie Biblioteki w projekcie "Tablety w Twojej Bibliotece" realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt ten jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki tabletom biblioteka utworzy nowe stanowiska dostępu do Internetu, rozszerzy i uatrakcyjni swoją ofertę, w nowy sposób będzie promować czytelnictwo, a tym samym pozyska nowych użytkowników.
Szczegółowe informacje o projekcie na stronie:  www.biblioteki.org.






Natalia Dutka

Walentynko, Walentynko Takimi słowami rozpoczęło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, które odbyło się 13.02.2015 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu. Tym razem uczniowie kl. I - III z ZS nr 1 w Bieczu, wysłuchali bajki pt. "Rower Walentynki". Jest to książkowa adaptacja znanej piosenki dla dzieci. Mali słuchacze, licząc do dziewięciu, mogli dotrzeć wraz z bohaterką opowieści do jej zaskakującego finału. Bajka wyliczanka z pięknymi, barwnymi ilustracjami, w której pełna humoru opowieść i atmosfera tajemniczości w ilustracjach, paradoksalnie, wspaniale ze sobą współgrają. "Rower Walentynki" za pomocą Teatrzyku Kamishibai, przeczytała Natalia Dutka - uczennica kl. III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu. Po przeczytaniu bajki, Natalia przygotowała dla całej grupy dzieci pewną niespodziankę - Warsztaty Fotografii. Na początku dzieci oglądały wystawę Natalii, która mieści się w Czytelni naszej biblioteki, a następnie cała grupa poznawała tajniki fotografii. Wesołe minki oraz uśmiech dzieci wskazywały, że nie tylko Natalia jest zwolenniczką robienia zdjęć. Na zakończenie zajęć dzieci podziękowały Artystce gromkimi brawami oraz małym "walentynkowym" upominkiem.
Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




Wszystko zaczyna się od obrazu ...


Książka obrazkowa jest obecnie źródłem inspiracji dla dzieci, a w Europie od kilkunastu lat przeżywa renesans. Ma ona formę publikacji starannie wydanej, gdzie tekst bez obrazu bądź obraz bez tekstu, przestaje być czytelny jako całość. Te dwa czynniki muszą się razem komponować, aby dziecko mogło odczytać treść. Książka obrazkowa jest określana jako niezbędne medium w kształtowaniu wrażliwości, samodzielności twórczej i dobrych relacji z czytającą osobą. Wspólne oglądanie i czytanie książki obrazkowej wzmacnia więzi rodzinne, daje poczucie bezpieczeństwa, staje się ulubionym dziecięcym rytuałem. Przykładem jednej z najciekawszych książek obrazkowych jest "Zabawny ptaszek", autorstwa Jennifer Yerkes. Jest to debiut autorki, wyróżniony na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku za innowacyjność formy graficznej oraz walory treściowe. Przygoda "zabawnego ptaszka" zaczyna się od obrazu. Za pomocą ilustracji w stonowanej kolorystyce, idei pojawiania się i znikania głównego bohatera, ukazany jest silny efekt graficzny, który służy opowiadanej historii o "niewidzialnym" ptaszku. Dzięki udziałowi w konkursie "Małe ważne książeczki", zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego oraz wydawnictwu Widnokrąg, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu, otrzymała powyższą pozycję. Z książką "Zabawny Ptaszek", mieli okazję zapoznać się uczniowie klasy "zerowej" z Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu, którzy byli zachwyceni lekturą. Inspiracją dla dzieci był główny bohater, a całe spotkanie było tak skonstruowane, aby w zajęciach plastycznych oraz ruchowych przejawiał się motyw głównego bohatera "zabawnego ptaszka".
Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




Tydzień Bezpiecznego Internetu

w bieckiej bibliotece

"DZIEŃ Z ŻYCIA"


11 lutego 2015 r. w MiGBP w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie w ramach "Tygodnia z Internetem". Zajęcia pt. "Dzień z życia" poświęcone były problemowi nadmiernego korzystania z Internetu, a ich celem było przekazanie uczniom wiedzy na temat zagrożeń płynących z nadużywania Internetu i komputera. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. III Gimnazjum z ZS nr 1 w Bieczu pod opieką nauczyciela Marka Szury. Podczas zajęć uczniowie rysowali własny zegar zajęć w ciągu doby, ze szczególnym uwzględnieniem czasu spędzanego przy komputerze i w sieci. Później liczyli ile godzin spędzają w Internecie w ciągu dnia. No cóż wyniki były różne, niektóre wręcz zaskakujące i niepokojące. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, przez ile czasu jesteśmy podłączeni do sieci warto było się o tym przekonać. Czy uczniów zaskoczyło coś w zegarach, które stworzyli?...
Zajęcia te były dla uczniów okazją do autorefleksji na temat czasu spędzanego w sieci. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się temu, jak korzystają z Internetu oraz nauczyć się reagować na związane z nimi zagrożenia.
Elżbieta Wszołek

  Fotorelacja




Tydzień Bezpiecznego Internetu

w bieckiej bibliotece


"Razem tworzymy lepszy Internet" - tak brzmi tegoroczne hasło Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w Polsce 10 lutego br. Biecka Biblioteka włączyła się w akcję propagującą bezpieczeństwo w sieci i zorganizowała zajęcia dla czwartoklasistów z ZS nr 2 w Bieczu. Uczniowie wzięli udział zajęciach, podzielonych na cztery grupy tematyczne: Internet, Wyszukiwarka, Poczta elektroniczna, Czat/Forum. Ideą zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. W tym celu zostały wykorzystane lubiane przez dzieci kreskówki o młodych Internautach "Zuźce i Tyniu", przedstawiające i ułatwiające dzieciom zrozumienie wirtualnego świata. Podczas zajęć prezentowana była problematyka internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie (netykieta).
Paulina Pyznar
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




Koncert

"Piosenki Kabaretu Starszych Panów"


W piątkowe popołudnie, 6.02.2015 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu odbył się koncert "Piosenki Kabaretu Starszych Panów" w wykonaniu uczniów klasy wokalno - aktorskiej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach. Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali blisko godzinny program, który wypełniły utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów. Publiczność, która dość licznie wypełniła Czytelnię z dużą przychylnością odebrała występ młodych artystów.
Wykonawcy:
Anna Kukla
Sylwia Motak
Natalia Siemaszko
Justyna Staszak
Magdalena Hołys
Klaudia Szot
Agnieszka Joniec
Przy fortepianie: Karol Wątroba
Realizacja i przygotowanie: Anna Wilk i Jacek Wojnicki
ANNA WILK - SOPRAN
Anna Wilk (sopran) - absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Hanny Michalak. Stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Istituto Superiore di Musicali Achilles Peri w Reggio Emilia (Włochy, 2007). Brała udział w mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez m.in.: S. Kopčáka, S. Meredith, T. Żylis - Garę, H. Łazarską, E. Blahovą. Debiutowała partią I Nimfy w operze Rusałka A. Dvořaka w Teatro dell'Opera w Rzymie (Włochy, 2008). Jest laureatką wielu konkursów m.in.: wyróżnienia i nagrody specjalnej II Ogólnopolskiego Konkursu Złote Głosy Mazowsza (2007), nagrody specjalnej IX Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach Zdroju (2008), III nagrody II Międzyuczelnianego Konkursu W Kręgu Muzyki Słowiańskiej (2009), wyróżnienia i nagród specjalnych XIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari (2009). Wzięła udział w ogólnopolskim projekcie Mozart 2008, w ramach którego wykonywała partie solowe w dziełach Mozarta oraz współczesnej muzyki sakralnej. Śpiewała partie solowe w premierowym wykonaniu oratorium Narwik - pierwsze zwycięstwo Hadriana Filipa Tabęckiego w Nowym Sączu (2010). Czynnie koncertuje w Polsce i Europie.
Jacek Wojnicki
Aktor. Miał przyjemność pracować na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Teatru Satyry "Maszkaron" w Krakowie a także w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W swojej 25 letniej karierze zawodowej zagrał m.in. w przedstawieniach:. "Skrzypek na dachu", "Evita", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Zemsta", "Proces" oraz w wielu sztukach komediowych oraz także spektaklach dla dzieci. Wystąpił również w serialach telewizyjnych: "Święta wojna", a także "Pierwsza miłość". Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury za tytułową rolę "Wampira" w reżyserii Marcina Sławińskiego na X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie organizowanym przez Ministra Kultury, przy współudziale Teatru Narodowego w Warszawie oraz Związku Artystów Scen Polskich. Swój wolny czas bardzo chętnie spędza w Zaborowie. Tutaj urodził się jego ojciec, który na studia wyprowadził się do Gliwic i tam założył rodzinę. Jacek od dziecka uwielbiał brać udział w zajęciach z baletu, chętnie uczestniczył w akademiach szkolnych i w różnych występach artystycznych.
Karol Wątroba
Karol Wątroba naukę gry na organach rozpoczął w klasie dr. Tomasza Zająca w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy. Uczestnik i laureat wielu konkursów m.in. został Laureatem V miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Organów Szkół Muzycznych we Wrocławiu, zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Castellana Grotte we Włoszech. W 2012 roku wziął udział w programie Erasmus, studiując w Conservatorium van Amsterdam w klasie organów Prof. Pietera van Dijka. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Pietera van Dijka, prof. Daniela Rotha, prof. Davida Titteringtona, prof. Martina Schmedinga, prof. Stefana Engelsa. Koncertował w ramach taki festiwali jak: "Muzyka Młodych u Franciszkanów" w Sanoku, "Zaduszek Organowych im. Prof. Jana Jargonia", "Salezjańskie lato" w Przemyślu, Festiwal "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa".

  Fotorelacja




Kolędy między książkami


Dnia 30 stycznia 2015 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu odbył się wieczór kolęd. Spotkanie pod nazwą "Kolędy między książkami" to jedno z cyklicznych wydarzeń naszej Biblioteki organizowane wspólnie z Zespołem Szkół nr 1 w Bieczu. W pierwszej części spotkania wystąpiła młodzież z ZS nr 1 - Chór Szkolny pod kierunkiem Alicji Lignar i akordeoniści Bartosz Kozioł i Bartosz Żegleń, którzy żywiołowo zagrali znane kolędy. Chór szkolny zaśpiewał także kolędę w języku niemieckim. Po występie uczniów głos zabrał Dyrektor Stanisław Kalisz dziękując za dobrą współpracę Biblioteki z "biecką jedynką". Wykonawców kolęd obdarował kuferkiem słodyczy, a na ręce Pani Dyrektor Elżbiety Knapik złożył bukiet kwiatów dla Pracowników Biblioteki.
W drugiej części wieczoru wystąpił Chór Kameralny Belfersingers, działający pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury. Wspaniali artyści ze swoim nowym dyrygentem Panem Danielem Mrugałą pięknie zaśpiewali kilka kolęd dostarczając publiczności niezapomnianych chwil. Po wspólnym kolędowaniu Dyrektor Biblioteki zaprosiła gości na słodki poczęstunek ufundowany przez Piekarnię "Magda" i Sklep "Paulinka".
Dziękujemy gościom za przybycie, Wykonawcom za wspaniałe wykonanie i Sponsorom za poczęstunek. Dziękujemy Wszystkim za ten wyjątkowy wieczór.
Magdalena Tarko

  Fotorelacja






Renata Gołębiowska

We wtorek, 27 stycznia 2015 r. w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w bibliotece gościła Renata Gołębiowska - dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Placówek Oświatowych w Bieczu. Uczniom klas I-III z ZS nr 2 w Bieczu, przeczytała jedną z opowieści, zawartych w książce Renaty Piątkowskiej "Na wszystko jest sposób". Dzieci zaciekawiła historia o chłopcu, który widział o zmroku "potworki".
Następnie ochotnicy przedstawili całej grupie bajkę "Pinokio" za pomocą kukiełek. Spotkanie zakończyło się przeczytaniem opowiadania pt. "Walentynka" i przedstawieniem go za pomocą teatru Kamishibai. Uczniom bardzo podobały się opowieści, co pozwala mieć nadzieję, że z młodych słuchaczy szybko staną się młodymi czytelnikami.

  Fotorelacja




Kurs komputerowy


26 stycznia 2015 r. rozpoczęliśmy w MiGBP w Bieczu kolejną edycję kursu komputerowego dla osób 50+. Jest to cykliczne szkolenie organizowane w Bibliotece od 2009 r. Kursanci uczestniczą w zajęciach grupowych lub konsultacjach indywidualnych w zależności od potrzeb i zainteresowań oraz poziomu umiejętności obsługi komputera. Zajęcia umożliwiają nabycie podstawowych umiejętności komputerowych niezbędnych do wymagań współczesnej rzeczywistości. Ułatwiają naukę swobodnej obsługi urządzeń elektronicznych mających zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie życia. Dla wielu osób nabycie umiejętności korzystania z komputera i e-usług takich jak: bankowość elektroniczna, telefonia internetowa, zakupy przez Internet, a także dostęp do informacji jest szansą pozbycia się poczucia niedostosowania do współczesnych standardów. Umożliwia także lepszy kontakt z młodym pokoleniem.
Elżbieta Wszołek

  Fotorelacja




Dzień Babci w Bibliotece

Dnia 21 stycznia 2015 roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu wraz z Zespołem Szkół nr 2 w Bieczu, zorganizowała "Dzień Babci". Swoje Babcie z okazji ich święta zaprosili uczniowie kl. II. Po przybyciu gości i uroczystym powitaniu przez panią Elżbietę Knapik - Dyrektora Biblioteki odbyła się część artystyczna. Dzieci pod kierunkiem pani Magdaleny Śliwy, przedstawiły inscenizację pt." Moja babcia kochana". Piękne wierszyki oraz piosenki wzbudziły u gości wzruszenie oraz radość. Babcie były bardzo dumne ze swoich małych pociech i uhonorowały ich występ oklaskami. Dzieci przygotowały również przepiękne laurki, które wraz z różyczką wręczyły swoim Babciom. Następnie uczniowie zaprosili swoich gości na słodki poczęstunek. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim gościom. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Babciom tradycyjnych 100. lat.

  Fotorelacja




Wystawa fotografii

Natalia Dutka


W piątkowy wieczór, 16 stycznia 2015 r. odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej, której autorką jest młoda adeptka sztuki fotografowania Natalia Dutka.
Gratulacje tegorocznej maturzystce, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, złożył przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Grzegorz Nosal, a dyrektorka biblioteki Elżbieta Knapik odczytała list burmistrza Mirosława Wędrychowicza. Nie zabrakło, już będącej tradycją bibliotecznych wernisaży i jak zawsze żywiołowej wypowiedzi emerytowanej nauczycielki plastyki Krystyny Skowronek.
W części artystycznej wystąpił duet: Karolina Rogowska i Konrad Gryboś.
Wernisaż zgromadził liczne grono widzów, w tym dużo młodzieży i fotografów.

  Fotorelacja




E-booki


Z satysfakcją informujemy, że od 1 stycznia 2015 r. nasza Biblioteka oferuje czytelnikom bezpłatny dostęp do elektronicznych wersji 1844. publikacji z bazy ibuk.pl. Dostęp do czytelni on-line ibuk.pl jest możliwy na wszystkich komputerach w sieci biblioteki. Poza tym w bibliotece są do odbioru hasła do zdalnego logowania, aby mogli Państwo korzystać z oferty z komputerów domowych, czy innych urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów), które umożliwiają czytanie publikacji elektronicznych.
Serwis ibuk.pl to pierwsza i największa czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. W ibuku znajdziemy publikacje naukowe z zakresu humanistyki, nauk społecznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych, prawnych, medycyny i informatyki.
Uwaga: korzystając ze strony http://libra.ibuk.pl w pierwszej kolejności rejestrujemy się (podajemy adres e-mail i hasło), a dopiero później system pyta nas o PIN. (szczegółowa instrukcja).pdf
Znajdź książkę przy pomocy wyszukiwarki, wprowadzając odpowiednie filtry, a następnie kliknij w ikonę książki (czytaj). Jeżeli książka jest niedostępna, znaczy to, że nie została wykupiona przez naszą bibliotekę.
Po wejściu na stronę http://libra.ibuk.pl wyświetla się lista pozycji, do których dostęp został wykupiony. W Bibliotece e-booki można czytać także nie zakładając konta myIBUK na platformie libra.ibuk.pl, jednak warto wiedzieć iż jego założenie, oprócz zdalnego dostępu, umożliwia również:
♦ wyszukiwanie wewnątrztekstowe
♦ dodawanie zakładek
♦ zaznaczanie fragmentów tekstu
♦ wprowadzanie własnych notatek
♦ tagowanie fragmentów
♦ eksport notatek - prześlij / udostępnij notatkę / zakładkę
♦ tryb optymalny / zgodny
Zakup e-booków został zrealizowany w ramach zainicjowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie konsorcjum Małopolskich Bibliotek Publicznych. Był on możliwy dzięki współfinansowaniu przez biblioteki publiczne województwa małopolskiego oraz dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.









opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone