ARCHIWUM 2014
Spotkanie autorskie z Hanną Cygler
Fotorelacja
Wernisaż wystawy malarstwa
"INTRODUKCJA"
Justyna Polar
Wieczorem, 5. września 2014 r. w Czytelni naszej biblioteki odbył się wernisaż wystawy malarstwa Justyny Polar zatytułowany "Introdukcja". Autorka jest obecnie studentką trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na wystawie zaprezentowała zarówno twórczość z czasów nauki w szkole średniej jak i obecną - prace akademickie. Wśród prac znajdują się autoportrety wyrażające Jej emocje. W swojej twórczości stara się pokazać tematy, które są Jej bliskie, nie popada jednak w monotonię i sięga po coraz to nowe tematy i kompozycje. Na wernisaż przybyli liczni goście: najbliższa rodzina Autorki wystawy, koleżanki i koledzy, znajomi oraz przyjaciele naszej Biblioteki. Wernisaż uświetnił niezwykły koncert Szymona Bory.
Szymon Bora - wibrafonista, kompozytor, muzyk jazzowy. Jest współzałożycielem duetu wraz z pianistą Bartłomiejem Tyburowskim oraz twórcą projektu z wibrafonem solo "SZYMON BORA VIBE MAN", jest również członkiem Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD. Występował na wielu scenach: m.in. w Zamościu, Krakowie, Żaganiu, Nowicy, Bieczu, Gorlicach, a także Warszawie, gdzie zagrał wraz z grupą perkusyjną Ryszarda Bazarnika na "Ceremonii Otwarcia MŚ w Siatkówce - Polska 2014".
Na zakończenie miłego wieczoru Autorka przyjęła liczne gratulacje od przybyłych gości. Nie zabrakło ciepłych słów od emerytowanej nauczycielki plastyki Krystyny Skowronek oraz Zbigniewa Kurasza dyrektora generalnego Klubu Inteligencji Twórczej w Bieczu, którego opinię o twórczości Autorki odczytała dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik.
Fotorelacja
"Biblioteczne ciocie"
W dniu dzisiejszym, tj. 21 sierpnia 2014 r. odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Biblioteczne ciocie" z udziałem Burmistrza Biecza Urszuli Niemiec, Dyrektor ZEAPO Renaty Gołębiowskiej, Dyrektor MiGBP Elżbiety Knapik i autorki projektu Renaty Makowiec. Projekt finansowany jest przez firmę PROVIDENT w ramach programu "Wokół nas" otwartego na potrzeby małych społeczności lokalnych. W ramach tego projektu nasz biblioteczny "kącik malucha" został doposażony w odpowiednie materiały, sprzęty i pomoce dydaktyczne. W spotkaniu brały udział również mamy ze swoimi pociechami. Dzieci z zaciekawieniem otwierały wielkie prezenty, w których znalazły sofę, matę i poduchy do siedzenia, a także klocki, tablice do rysowania i oczywiście książeczki dla najmłodszych. W naszej czytelni zrobiło się bajkowo, kolorowo i bardzo wesoło.
Z projektem ruszamy od 1 września. Zapraszamy rodziców, dziadków, czy opiekunów dzieci do skorzystania z oferty Biblioteki. Możecie Państwo w godzinach od 10.00 do 14.00 zostawić pod opieką bibliotecznej cioci swoją pociechę i w tym czasie załatwić swoje sprawy, dokonać zakupów. Szczegóły w regulaminie dostępnym w bibliotece. Mamy mogą również skorzystać z przewijaka i leżaczka dla malucha.
Raz w miesiącu będziemy zapraszać mamy z dziećmi na zajęcia prowadzone przez bibliotekarza. Terminy zajęć wkrótce na naszej stronie internetowej.
Fotorelacja
Wystawa
Ewa Słobodzian
W piątek, 4 lipca 2014 r. w czytelni MiGBP w Bieczu odbył się kolejny już wernisaż wystawy Ewy Słobodzian (Tybor). Tym razem autorka zaprezentowała grafiki zatytułowane "Czarno-białe obrazki z życia". Spotkanie uświetnił koncert skrzypcowy w wykonaniu emerytowanej nauczycielki muzyki Stanisławy Zięby i jej uczennic: wnuczki Klaudii Zięby oraz Anny Wójcik. W przerwie koncertu, zaprzyjaźniony z artystką polonista z bieckiego Liceum Andrzej Topczyj zaprezentował swój wiersz. Ciepłe słowa pod adresem Autorki i jej wystawy skierowała emerytowana nauczycielka plastyki Krystyna Skowronek, a Dyrektor biblioteki odczytała wnikliwą analizę grafik, dokonaną przez Dyrektora Generalnego Klubu Inteligencji Twórczej Zbigniewa Kurasza. Wernisaż zgromadził liczne grono rodziny i przyjaciół pochodzącej z Biecza Artystki. Swoją obecnością zaszczycili także Burmistrz Biecza Urszula Niemiec oraz Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej Andrzej Jagodziński.
Fotorelacja
Wycieczka do biblioteki
Przedszkolaki z Sitnicy
17 czerwca 2014 r. nasza biblioteka gościła przedszkolaków z Sitnicy wraz z opiekunami i rodzicami. 24. osobowa grupa zwiedziła bibliotekę, zapoznała się z książeczkami i bajeczkami dla najmłodszych czytelników. Dzieci chętnie uczestniczyły w zgaduj - zgaduli, za co zostały nagrodzone symbolicznym cukierkiem. Następnie recytowały wyuczone wiersze i zaśpiewały piosenkę. Na zakończenie bibliotekarz opowiedział dzieciom historię o niegrzecznym chłopcu Kacperku i psie Burku. Po wizycie w bibliotece przedszkolaki wyruszyły                                                         na zwiedzanie muzeum.
M. Klisiewicz
Fotorelacja
Lekcja biblioteczna
"Moje konto w bibliotece"
13 czerwca 2014 r. odbyła się w bibliotece lekcja biblioteczna dla uczniów kl. VI ZSP w Strzeszynie. W spotkaniu uczestniczyło 14. uczniów wraz z wychowawcą Agatą Mleczak. Na wstępie zapoznano uczniów z działalnością naszej biblioteki i jej rolą w środowisku. Następnie przedstawiono młodzieży nasz katalog SOWA oraz zasady posługiwania się nim. Katalog pozwala na wyszukiwanie i przeglądanie księgozbioru naszej biblioteki, zdalne zapisywanie się czytelników oraz możliwość zamawiania i rezerwowania książek oraz wgląd do swojego konta. Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w wyszukiwaniu wybranych tytułów książek w naszym katalogu, sprawdzała ich rozmieszczenie oraz dostępność.
Na zakończenie lekcji uczniowie mieli możliwość zwiedzania pomieszczeń biblioteki, przeglądania księgozbioru w wypożyczalni dla dzieci i dorosłych i literatury popularno-naukowej. Niektóre osoby zadeklarowały także, że zapiszą się do biblioteki przez stronę WWW.
Fotorelacja
Cisza przestrzeni
Wystawa Fotografii
Mirosława Mazura
W piątek 6 czerwca 2014 r. w naszej Bibliotece odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Mirosława Mazura "Cisza przestrzeni, czyli moja pierwsza wystawa fotograficzna". Wernisaż zaszczycili swoją obecnością Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz i Burmistrz Biecza Urszula Niemiec oraz była nauczycielka Autora Krystyna Skowronek. Wśród gości było również liczne grono fotografów.
W muzycznej części wernisażu wystąpiła Natalia Stawiarska, uczennica p. Katarzyny Moździerz z libuskiego Gimnzjum, która wykonała kilka piosenek m.in. z repertuaru Anny Marii Jopek, Marka Grechuty, Adele, zespołu Dżem. Spotkanie przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze, a przy lampce wina rozmawiano oczywiście                                             o fotografii.
Fotorelacja Pawła Dutki
XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania
Dzieciom
5. czerwca 2014 r. w naszej bibliotece już po raz trzynasty odbyło się czytanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie z Szkoły Podstawowej w Bugaju oraz uczniowie młodszych klas z Szkoły im. Jana Pawła II z Sitnicy wraz z nauczycielami.
We wspólnym czytaniu tradycyjnie uczestniczyły znane osoby z naszego terenu: Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Biecza Urszula Niemiec, Przedsiębiorca Adam Pawlik, Dziennikarka Regionalnej Telewizji Gorlickiej Yvetta Walecka, Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Stanisław Kalisz, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu Marcin Stępień, ks. Robert Bielecki z parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu, Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych w Bieczu Beata Mikruta, Dyrektor MGOK w Bieczu Maria Tarczyńska, Mariola Mrozek bibliotekarka z ZSP w Libuszy oraz Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik.
W tym roku czytano wiersze Juliana Tuwima, a wspólne czytanie rozpoczęto "Lokomotywą". "Czytające motyle" wykazały się talentem aktorskim.
Atrakcją miłego spotkania był występ grupy "Mariolki Wariolki" z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy, która zaprezentowała spektakl "Bajki naszej babci" pod opieką artystyczną Marioli Mrozek. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły czytającym róże i otrzymały słodycze oraz ulotki zachęcające rodziców do codziennego czytania im książek.
Fotorelacja
"Św. Jan Paweł II - wspomnienia"
29 maja 2014 r. w naszej bibliotece odbyło się niezwykle miłe spotkanie. W teatralnej kawiarence, przy świecach uczniowie z ZSP w Strzeszynie wspominali św. Jana Pawła II. Słowno - muzyczną inscenizację przygotowali oni pod opieką nauczycieli: Dagmary Dżuły, Alicji Dykas i Katarzyny Wierzgacz. Czytane przez uczniów teksty Papieża, anegdoty, recytowane wiersze, odtwarzane fragmenty papieskich homilii przeplatane były pieśniami religijnymi. Niektóre z nich grane były na wiolonczeli przez Kamilę Roman. Wieczór był pełen zadumy, refleksji i wzruszeń. Tradycyjnie nasza emerytowana nauczycielka plastyki Krystyna Skowronek zabrała głos i podzieliła się swoimi wspomnieniami ze spotkania z Papieżem w Rzymie. Całość wieczoru dopełniła dekoracja tematycznie związana z postacią świętego Jana Pawła II. Na zakończenie spotkania goście poczęstowani zostali kremówką papieską.
W inscenizacji wystąpili:
prowadzący: Beata Wałęga, Dawid Markowicz recytatorzy: Agnieszka Druciak, Klaudia Ryba, Rafał Hycnar aktorzy: Patrycja Raksa, Wojciech Gurgul, Kamil Augustyn, Przemysław Markowicz
przyjaciele Ojca Świętego: Sara Łaś, Konrad Czech, Natalia Wałęga
Fotorelacja
Dzień Matki
Z okazji Dnia Matki, 26 maja 2014 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie uczniów z klasy zerowej z ZS nr 1 w Bieczu ze swoimi mamami. Uczniowie przygotowali dla swoich mam wiersze i piosenki. Nad częścią artystyczną czuwała wychowawczyni Pani Teresa Augustowska. Mikołaj Majda z klasy drugiej z ZS nr 1 w Bieczu zagrał na keyboardzie. Mamy otrzymały od swoich pociech kwiaty i buziaczki. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy herbacie i słodkim poczęstunku.
Fotorelacja
"ELMER" słoń w kratkę
"Gadu gadu gadka, to książki okładka. Książka dla nas się otwiera w świat Elmera nas zabiera ..." Takimi słowami rozpoczęły się zajęcia czytelniczo - plastyczne, które odbyły się w dniach od 19 - 23 maja 2014 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu. W tych dniach do Biblioteki przybyło pięć grup Najmłodszych Czytelników z Gminnego Przedszkola w Bieczu, a nasza Czytelnia zamieniła się w "słoniową wioskę". Na Przedszkolaków czekało wiele wyzwań. Przeprawa przez rzekę, wędrówka przez dżunglę, rozpalenie Iskierki Przyjaźni oraz Słoniowy Masażyk to tylko niektóre z zadań z jakimi dzielnie poradzili sobie Mali Milusińscy. Nasza zabawa rozpoczęła się od przeczytania bajeczki pt. "ELMER"-słoń w kratkę, autorstwa David`a McKee. Dzieciom bardzo podobała się opowieść o słoniu, który marzył o tym, aby być koloru słoniowego. Razem z nim przebyły długą podróż przed dżunglę w poszukiwaniu słoniowych jagód. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały swoje kolorowe słonie. Zajęcia z przedszkolakami przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Do zobaczenia już wkrótce!
Paulina Wachowicz
MiGBP w Bieczu
Fotorelacja
Kurs komputerowy dla każdego ...
19 maja 2014 r. rozpoczęły się w naszej bibliotece warsztaty komputerowe dla kolejnej grupy zainteresowanych osób. Internautów po 50. roku życia powoli przybywa, również i w naszym społeczeństwie, ale wciąż jest ich na tyle mało, że mówi się o wykluczeniu informacyjnym. Seniorzy plasują się na ostatnim miejscu w grupie internautów. Przywracanie osób starszych i nieco zapóźnionych technologicznie na właściwe im miejsce, to proces długotrwały i złożony, wymagający współpracy pokoleń. Bariery mają nie tyle charakter techniczny, co w większej mierze społeczny i mentalny. W naszej bibliotece od kilku już lat szkolimy nie tylko seniorów, ale wszystkich chętnych i zainteresowanych zajęciami komputerowymi. Nasza oferta jest ciągle otwarta i aktualna, a my czekamy na nowych kursantów bez względu na wiek. Zapraszamy!
Elżbieta Wszołek
Fotorelacja
Konkurs plastyczny UzależnieNIE? NIE!
Dnia 15.05.2014 r. odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego Uzależnienie NIE? NIE! popularyzującego wiedzę na temat uzależnień. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Pełnomocnika Burmistrza ds. Uzależnień - Panią Annę Wójcikiewicz. Nagrody wręczyła Pani Zofia Knybel pracownik Urzędu Miejskiego w Bieczu, która reprezentowała Panią Burmistrz Urszulę Niemiec.
LAUREACI
Kategoria: Szk. podst. kl. IV-VI
          I  nagroda Karolina Augustowska - ZSP w Binarowej
II  nagroda Gabriela Marcisz - ZSP w Strzeszynie
 III  nagroda Monika Kiełtyka - ZSP w Rożnowicach
Wyróżnienia:
Kamil Drożdż - SP w Sitnicy
Piotr Wojtaszuk - ZS nr 1 Bieczu
Małgorzata Bochniak - ZSP w Korczynie
Katarzyna Serwońska - SP w Racławicach
Kategoria: Gimnazjum
          I  nagroda Paulina Burkot    - ZS nr 2 w Bieczu
            II  nagroda Daria Kural          - ZSP w Strzeszynie
          III  nagroda Natalia Haberek - ZSP w Strzeszynie
Wyróżnienia:
Anna Pyzik - ZS nr 2 w Bieczu
Monika Kosiba - ZS nr 1 w Bieczu
Fotorelacja
"O finansach ... w bibliotece"
Dnia 12.05.2014 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu O finansach w bibliotece. Projekt dofinansowany jest z Narodowego Banku Polskiego w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek. Uczestnicy otrzymali teczki z loginem, hasłem i ulotkami, które otrzymaliśmy z krakowskiego Oddziału Narodowego Banku Polskiego. Kurs podzielony jest na pięć modułów. W dniu dzisiejszym kursanci zapoznali się z pierwszym z nich - Jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym?. Nasi seniorzy bardzo dobrze poradzili sobie z testem, który zakończył pierwszy moduł. W piątek 16 maja nastąpiło uroczyste zakończenie szkolenia: wręczenie uczestnikom certyfikatów i poczęstunek.
M. Klisiewicz
Fotorelacja
Film - wypowiedź Wacława Pelczara
Film - wypowiedź Ewy Malinowskiej
Film - wypowiedź Józefy Brudnik
Przedstawienie teatralne
"Smok wawelski"
Dnia 5 maja 2014 r. odbyło się w bibliotece przedstawienie teatralne "Smok wawelski", w którym wystąpili aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych "Sztuka" z Trzebini. Z historią smoka wawelskiego zapoznali się uczniowie kl. 2 SP nr 1 i kl. 3 SP nr 2 w Bieczu. Spotkanie rozpoczęło się od rozmowy na temat zachowania się w teatrze. Okazało się, że bieccy uczniowie doskonale znają obowiązujące w teatrze zasady. Od samego początku przedstawienia mali widzowie aktywnie w nim uczestniczyli, odpowiadali na pytania, śpiewali piosenki, a na koniec czterech ochotników (dwie dziewczynki i dwóch chłopców) w strojach krakowskich zatańczyło krakowiaka. Całe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Było wesoło, momentami śmiesznie, a na koniec dzieci nagrodziły aktorów oklaskami. Po spektaklu uczniowie oglądali stroje i rekwizyty teatralne. Najwięcej zainteresowania wzbudziła czapka z pawimi piórami.
Fotorelacja
Helena Januś
MALARSTWO
"Łosiańska Wenecja"
Odsłona II
25 kwietnia 2014 r. odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Heleny Januś. Wernisaż zgromadził liczne grono gości, rodzinę, przyjaciół i znajomych Autorki. Wzruszonej  Artystce   gratulacje  złożyli   m.in.   wójt Gminy Ropa Jan Morańdai emerytowana nauczycielka plastyki Krystyna Skowronek. W muzycznej części wernisażu wystąpiła grupa Remedium z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łosiu z programem "Ballada z gór". Był to debiut działającego od miesiąca zespołu, którego opiekunką jest Renata Mikruta. Goście podziwiali piękno Beskidu Niskiego utrwalonego na obrazach Heleny Januś i częstowali się sernikiem upieczonym przez Łosiańskie Koło Gospodyń Wiejskich.
Helena Januś urodziła się na Roztoczu, jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ukończyła 3 letni kurs rysunku i malarstwa przy Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Malarstwem zajmuje się od wielu lat. Brała udział w ponad 50. wystawach zbiorowych i poplenerowych, a wystawa zorganizowana w naszej bibliotece jest Jej 13 wystawą indywidualną. Od 7. lat mieszka w Łosiu i te tereny stały się ulubionym tematem Jej twórczości. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Garnizonowego w Lublinie oraz Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza przy Galerii Dwór Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
Fotorelacja Jacka Kosiby
"Kto jest najsilniejszy, czyli gry i sporty
Wikingów"
7 kwietnia 2014 r.w bibliotece odbyło się spotkanie z Remigiuszem Gogoszem - doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestnikiem licznych konferencji krajowych i międzynarodowych, stypendystą Ministerstwa Edukacji Islandii, tłumaczem sagi o Gislim. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z LO w Bieczu z opiekunami: nauczycielką historii p. Małgorzatą Błażewicz i nauczycielem j. polskiego p. Adamem Niziołkiem.
Pan Gogosz wygłosił wykład "Kto jest najsilniejszy, czyli gry i sporty Wikingów". W czasie spotkania opowiedział o wikingach i ich zamiłowaniu do gier i sportów. W średniowieczu na Islandii najpopularniejsze były: zapasy, gra w piłkę (knattleiler), walki koni, pływanie i gry planszowe (gra w kości i szachy). Wszystkie gry i sporty związane były z pokazem siły.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniowie nagrodzili prelegenta brawami.
Fotorelacja
Janusz Wilk
Dnia 28.03.2014 r. w bibliotece odbyło się kolejne głośne czytanie w ramach akcji CPCD. Książeczkę o Zuźce Zołzik przeczytał uczniom klasy III a i b ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Biecza, pan Janusz Wilk - autor wystawy, która aktualnie gości w naszej czytelni. Pod koniec spotkania Artysta pokazał uczniom, w jaki sposób maluje się portrety ołówkiem i pastelami. Dzieci wraz z nauczycielami oglądnęły wystawę i wpisały się do pamiątkowej księgi.
M. Klisiewicz
Fotorelacja
"O finansach ... w bibliotece"
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu przystąpiła do projektu "O finansach ... w bibliotece". Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego, a jego założenia wpisują się w cele Programu Rozwoju Bibliotek. Wszystkich zainteresowanych zaprosimy wkrótce na cykl spotkań poświęconych nauce obsługi konta bankowego przez Internet oraz zagadnieniom związanym z bezpiecznym i świadomym korzystaniem z usług finansowych. Spotkania prowadzone będą przez przeszkolonych w tym zakresie bibliotekarzy.
czytaj więcej: "O finansach ... w bibliotece"
lub na stronie internetowej: www.biblioteki.org
Czytam w podróży ... Herberta
27 marca 2014 r. odbędzie się ogólnopolska akcja Fundacji im. Zbigniewa Herberta pt. "Czytam w podróży ... Herberta", która ma na celu promocję czytelnictwa. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu wspólnie z Liceum Ogólnokształcącym i Zespołem Szkół Zawodowych w Bieczu, również włączy się do tej akcji społecznej. W tym dniu w naszej Bibliotece oraz w szkołach, będą rozdawane zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta.
Fotorelacja
"Czytam w podróży ... Herberta" - materiał prasowy.pdf
Wydawnictwa
Instytutu Pamięci Narodowej
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu wzięła udział w Drugiej Edycji
Projektu "Biblioteka na to czeka" realizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN i rekomendowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Nasze zbiory wzbogaciły się o 28 publikacji dotyczących historii Polski w 20. wieku. Poniżej w pliku pdf. lista otrzymanych od IPN książek.
Wydawnictwa IPN
Agnieszka Stój
11 marca 2014 r. odbyło się w naszej bibliotece kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, a zarazem pierwsze czytanie książek w języku angielskim. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Agnieszka Stój, która uczniom klasy III ZS nr 2 w Bieczu czytała książkę "Boris's Body : A first book asout your body!". P. Agnieszka ukończyła pedagogikę na KUL-u z profilem Psychopedagogika oraz studia graficzne - Grafika użytkowa. Zainteresowana jest głównie książkami i ilustracjami książek dla dzieci. W wolnych chwilach sama maluje farbami akrylowymi obrazki dla dzieci i fotografuje. Po przeczytaniu książeczki dzieci wspólnie wymyślały i tworzyły własne opowiadanie, rozmawiały na temat bohaterów książek i ich przygód. Kolejnym etapem miała być własnoręczna ilustracja opowiadania, którą dzieci indywidulanie dokończą już w domu.
Elżbieta Wszołek
Fotorelacja
Kurs komputerowy dla seniorów
10.03.2014 roku rozpoczęła się kolejna edycja kursu komputerowego dla początkujących. Celem naszego kursu jest zwiększanie umiejętności osób starszych w zakresie obsługi komputera, a także zachęcanie seniorów do korzystania z Internetu. Podczas kursu uczestnicy poznają tajniki obsługi komputera i zasady surfowania po Internecie. Kursy organizowane są w naszej bibliotece od 2009 roku w odpowiedzi na bardzo duże zainteresowanie Internetem wśród osób starszych. Pozwala to obalić powszechny stereotyp na temat seniorów, jako grupy społecznej niezainteresowanej nowoczesnymi narzędziami komunikacji. Tymczasem poznanie obsługi komputera i Internetu zbliża osoby 50+ do ich rodzin, w szczególności do młodego pokolenia. Umożliwia kontakt z bliskimi i ze światem. Ułatwia życie, pozwala samodzielnie, łatwo i szybko dotrzeć do praktycznych informacji.
Biblioteka w Bieczu zaprasza wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat do wzięcia udziału w kursie komputerowym.
Elżbieta Wszołek
Fotorelacja
TRZY PASJE:
Rzeźba - Ikona - Portret
Janusz Wilk
TRZY PASJE: Rzeźba - Ikona - Portret, to tytuł nowej wystawy w bieckiej Bibliotece, której otwarcie miało miejsce 27 lutego 2014 roku. Tłumnie przybyłych gości przywitała Dyrektor Biblioteki Elżbieta Knapik, która przybliżyła sylwetkę i twórczość bohatera wieczoru Janusza Wilka. Wzruszony Autor odniósł się do swojej twórczości i podziękował wszystkim przybyłym gościom, a szczególnie rodzinie _ żonie, synom i ich dziewczynom. Na wystawie zostały zaprezentowane rzeźby i płaskorzeźby od małych po duże i o różnorodnej tematyce, pokaźny zbiór ikon i portrety malowane suchą pastelą.
Wernisaż uświetnił występ duetu Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk (syn autora wystawy). Artyści dostarczyli przybyłym niesamowitych wzruszeń, poruszyli ich dusze i serca. Z ogromną przyjemnością patrzyło się na Agatę i Kubę, na to jak bawią się muzyką, jaką czerpią ogromną radość z tego co robią. Oboje czarowali, Agata swoim przepięknym śpiewem, a Kuba wirtuozerią gry na gitarze.
Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem autorowi 100. lat, który w tym dniu świętował z rodziną swoje 60. urodziny. Były kwiaty, gratulacje, sesje zdjęciowe i z Autorem i Gwiazdami wieczoru Agatą i Kubą. Jak przystało na "tłusty czwartek" goście częstowali się pączkami i domowym winem.
Zapraszamy do obejrzenia tej przepięknej wystawy, która będzie czynna do 22 kwietnia 2014 r.
Janusz Wilk, urodził się w 1954 r. w Potakówce k/Jasła. Mieszkańcem Biecza jest od 1972 r. Z wykształcenia mikrobiolog, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, emerytowany nauczyciel biologii, przyrody, chemii, muzyki, plastyki i sztuki. Swoje trzy pasje zaczął realizować z chwilą zakończenia pracy zawodowej, a wszystko zaczęło się od warsztatów rzeźbiarskich prowadzonych przez rzeźbiarza z Sitnicy p. Stanisława Matusika.
Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk, duet, który współpracuje ze sobą od 2010 r. Wywodzą się z różnych środowisk, ich muzyczna działalność ma korzenie w różnych nurtach. Agata, z wykształcenia etnograf, od dziecka związana była ze środowiskiem folkowym i od zawsze fascynowała ją muzyka ludowa Łuku Karpat i folklor romski. Kuba, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gra, głównie jazz i fank. Poprzez swobodną improwizację, opartą na inspiracjach wywodzących się z różnych źródeł tworzą nową jakość - jazzowe interpretacje pieśni ludowych Karpat i "ludowe" stylizacje ich własnych kompozycji. W 2011 r. otrzymali Gran Prix Festiwali Polskiego Radia Nowa Tradycja, jak również nagrodę specjalną im. Czesława Niemena za kunszt obojga wykonawców. W 2013 r. wystąpili gościnnie na międzynarodowym festiwalu Folk Baltica w Danii i Niemczech, reprezentowali Polskę na 34. EuroRadio Folk Festiwal w Bułgarii. W ubiegłym roku wydali swój debiutancki album Ogień i woda. (recenzja)
Fotorelacja
Relacja wideo
Relacja wideo
Lekcja biblioteczna
Dnia 26.02.2014 roku biblioteka po raz kolejny gościła uczniów z Zespołu Szkół nr 1 z Biecza. Tym razem byli to pierwszoklasiści wraz z wychowawczyniami Agatą Magierą i Martą Wojtaszuk. Na lekcji bibliotecznej dzieci zapoznały się z biblioteką, pracą bibliotekarzy. Dowiedziały się jak zapisać się do biblioteki i wypożyczać książki. Lekcja miała na celu uświadomić dzieciom jak ważne jest czytanie książek i zmotywować ich do przychodzenia do biblioteki. Na zakończenie spotkania każde z uczniów otrzymało zakładkę do książek.
M. Klisiewicz
Fotorelacja
Kurs komputerowy dla seniorów
Komputery i Internet służą edukacji, pracy jak i rozrywce. Zdominowały dziś całkowicie nasze życie nie tylko zawodowe ale i prywatne. Pracujące osoby korzystają z nowych technologii na co dzień. Inni wielokrotnie przyglądają się tym nowinkom z pewnym dystansem. Zaglądają przez ramię dzieciom lub wnukom z rosnącym zainteresowaniem zastanawiając się, co ich tak urzeka w tym komputerze. Głównie z myślą o takich osobach organizujemy w naszej bibliotece bezpłatny kurs komputerowy dla początkujących, który ma im pomóc poznać przynajmniej niektóre tajniki. Na kursie uczymy:
- podstaw obsługi komputera czyli od czego zacząć, co nacisnąć, gdzie i jak kliknąć (i co to w ogóle znaczy?)
- podstaw komputerowej edycji tekstu, czyli jak napisać tekst, aby był czytelny i estetyczny
- podstaw wyszukiwania w Internecie, czyli jak dotrzeć do potrzebnych informacji
- podstaw obsługi poczty elektronicznej, komunikatorów, czyli jak szybko i bez nakładów finansowych skontaktować się ze znajomymi na drugim końcu Polski lub świata
Elżbieta Wszołek
Dziś kończy się kurs, w którym mogłam wziąć udział. Pięć dni bardzo szybko minęło, a moja wiedza w zakresie obsługi komputera, jest obecnie znacznie większa. Dziękuję za możliwość skorzystania z kursu i dzięki temu poszerzenia wiedzy.
Pozdrawiam Eunika
Serdeczne podziękowanie za kurs, który był przeprowadzony w sposób profesjonalny. Atmosfera była bardzo przyjemna za co serdecznie dziękuję.
Kursantka Bogusława
Kurs spełnił moje oczekiwania, dziękuję za okazywaną cierpliwość Pani instruktor, nauka nie poszła w las ale w nas. Życzę zdrowia, wytrwałości w tak trudnej pracy.
Marek
Fotorelacja
"SENIOR W SIECI!
- Kurs komputerowy dla początkujących"
Chciałbyś nauczyć się obsługi komputera? Myślisz, że jest to dla Ciebie zbyt trudne? Przyjdź do nas i przekonaj się, że naprawdę jest to możliwe!
W poniedziałek, 10. lutego 2012 roku rozpoczęliśmy kolejną edycję kursu komputerowego dla seniorów organizowanego w naszej bibliotece od 2009 roku.
Prowadzony kurs komputerowy dla początkujących jest opracowany specjalnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem. W sposób prosty, jasny, czytelny lecz fachowy wyjaśnia zagadnienia związane z obsługą komputera, a także poruszaniem się w świecie Internetu. Umożliwia on opanowanie skutecznego wyszukiwania informacji wśród stron internetowych. Dostarcza praktycznej wiedzy jak pracować w systemie operacyjnym Windows. Pokazuje, jak napisać, zapisać i wydrukować tekst, utworzyć własny folder, w jaki sposób korzystać z portali społecznościowych oraz jak robić zakupy w sklepie internetowym. Jest to tylko przykładowy harmonogram tego co możemy się nauczyć podczas kursu. Czego jeszcze możesz się nauczyć zależy w głównej mierze od Ciebie samego. Zajęcia odbywają się w małych grupkach, bezstresowo, w miłej i przyjemnej atmosferze. Zajęcia prowadzi przeszkolony bibliotekarz - Latarnik Polski Cyfrowej.
Elżbieta Wszołek
Fotorelacja
"Ferie z książką - zimowe rozmaitości"
4 i 6 lutego 2012 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu, odbyły się zajęcia pt. " Ferie z książką - zimowe rozmaitości". Zajęcia zostały zorganizowane przy współpracy ze Świetlicą szkolną, działającą przy ZS nr 1 w Bieczu. Pierwsze spotkanie rozpoczęło się od zapoznania grupy oraz przeczytania jednego z opowiadań Koszmarnego Karolka "Karolek wydaje gazetę". Następnie dzieci namalowały okładkę swojej ulubionej bajeczki z dzieciństwa oraz wspólnie omówiły za co najbardziej cenią wybrane lektury. Po krótkiej rozmowie, uczestnicy spotkania zostali podzieleni na cztery grupy. W każdej z nich dokonaliśmy podziału na ilustratorów i autorów tekstu. Z przygotowanych wcześniej materiałów wykonali piękne książeczki i napisali własnoręcznie teksty. Grupy wykazały się pomysłowością oraz zdolnościami plastycznymi. Powstały książki pt. " Wyprawa księżniczki Rossy!", "Ula i zaczarowany zegar", "Kochane zwierzątka", "Trzy Sowy", "Niesamowita przygoda". Na drugie spotkanie zaprosiliśmy rzeźbiarza Piotra Szczepanika, którego wystawę można oglądać w naszej Czytelni. Opowiedział on dzieciom o swojej pasji, zapoznał ich z tematyką swojej twórczości i pokazał narzędzia do wykonywania rzeźb. Cała grupa z zaciekawieniem podglądała jak powstaje rzeźba z drewna, a potem miała możliwość wykonania swoich rzeźb w mydle. Uczniowie świetnie radzili sobie z tym zadaniem. Powstało wiele pięknych prac. Spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród dla najlepszej trójki artystów. Uczniowie otrzymali drewniane figurki wykonane przez Pana Piotra. Obydwa spotkania przebiegły w miłej atmosferze.
Paulina Wachowicz MiGBP w Bieczu
Fotorelacja
Kolędy między książkami
Dnia 31. 01. 2014 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu, rozbrzmiały dźwięki najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Spotkanie pod nazwą "Kolędy między książkami" jest jednym z cyklicznych wydarzeń naszej Biblioteki. Wieczór kolęd został zorganizowany wraz z Zespołem Szkół nr 1 w Bieczu. Zgromadzonych gości powitała Elżbieta Knapik - dyrektor MiGBP w Bieczu. Pokreśliła jak ważną rolę odgrywa pielęgnowanie tradycji polskich kolęd i pastorałek. Wspólne kolędowanie rozpoczął występ Chóru Nauczycielskiego "Camerton" z Ropy pod dyrekcją Jerzego Nowickiego. Następnie przybyli goście wysłuchali Chóru Szkolnego z ZS nr 1 w Bieczu pod kierunkiem Alicji Lignar. Wystąpili również soliści: Mikołaj Majda, uczeń kl. II oraz Bartosz Kozioł, uczeń kl. I gimnazjum z ZS nr 1 w Bieczu. Wykonali oni utwory na keyboardzie oraz na akordeonie. W koncercie wystąpili również uczniowie z ZS nr 1 i nr 2 w Bieczu, którzy zdobyli I i II miejsce w IV Konkursie Kolęd Obcojęzycznych Szkół Podstawowych Gminy Biecz. Laureaci konkursu wykonali utwory w języku angielskim i hiszpańskim. Na zakończenie spotkania Dyrektor ZS nr 1 Stanisław Kalisz obdarował pracowników Biblioteki kwiatami i podziękował za współpracę z "biecka jedynką". Wykonawcom podarował kuferek słodyczy, a Dyrektor Biblioteki zaprosiła przybyłych gości na słodki poczęstunek, ufundowany przez Piekarnie "Kasia" i "Magda", sklepy "Paulinka" i "Dwójka" z Biecza.
Paulina Wachowicz MiGBP w Bieczu
Fotorelacja
Beata Puchajda
24 stycznia 2014 r. rozpoczęliśmy pierwsze w tym roku spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gościem spotkania była Beata Puchajda, artystka malująca na papierze i szkle, psycholog z wykształcenia, pracująca w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bieczu i Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Prymus" w Gorlicach. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z ZS nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczyniami. Artystka czytała dzieciom fragmenty książki o zwierzętach "Dżungla" oraz przygód wesołej i niesfornej "Zuźki Zołzik". Największą atrakcją spotkania były "warsztaty malarskie" dla dzieci. Pani Beata pokazała jak się maluje na szkle, opowiedziała o technikach malowania oraz rodzajach wykorzystywanych farb do tego celu, a także o własnych pomysłach i motywach przenoszonych na szkło. Następnie każde dziecko miało możliwość wzięcia pędzelka do ręki i malowania na szkle. Powstało w ten sposób piękne, czerwone serduszko uwidocznione na zielonym tle buteleczki. Uczniowie żywo interesowali się zajęciami praktycznymi, wykazywali zainteresowanie i chęć uczestnictwa w warsztatach. Na zakończenie chętni uczniowie rysowali wzory własnych motywów i wręczali je artystce, aby mogła je w przyszłości wykorzystać do malowania na szkle.
Elżbieta Wszołek
Fotorelacja
Dzień Babci w Bibliotece
Dnia 21 stycznia 2014 roku Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu wraz z Zespołem Szkół nr 2 w Bieczu, zorganizowała "Dzień Babci". Swoje Babcie z okazji ich święta zaprosili uczniowie kl. II. Po przybyciu gości i uroczystym powitaniu przez panią Elżbietę Knapik - Dyrektora Biblioteki odbyła się część artystyczna. Dzieci pod kierunkiem swojej Wychowawczyni pani Marii Wójcikiewicz, przedstawiły inscenizację pt." Moja babcia". Piękne wierszyki oraz piosenki wzbudziły u gości wzruszenie oraz radość. Babcie były bardzo dumne ze swoich małych pociech i uhonorowały ich występ oklaskami. Dzieci przygotowały również przepiękne laurki, które wraz z różyczką wręczyły swoim Babciom. Następnie uczniowie zaprosili swoich gości na słodki poczęstunek. Radosna atmosfera udzieliła się wszystkim gościom. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Babciom tradycyjnych 100. lat.
Fotorelacja
"Z drewna Frasobliwy wydobyty"
Wernisaż wystawy Piotra Szczepanika
W piątek, 17 stycznia 2014 roku w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, odbył się wernisaż wystawy rzeźb sakralnych Piotra Szczepanika. Wystawa pn. "Z drewna Frasobliwy wydobyty" zgromadziła wielu miłośników twórczości Pana Piotra. Nasza Biblioteka miała zaszczyt już po raz drugi gościć gorlickiego rzeźbiarza. Przybyłych licznie gości powitała Elżbieta Knapik - dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu. Przedstawiła sylwetkę autora oraz opowiedziała o pasji artysty. Pan Piotr Szczepanik zaprezentował szeroką galerię rzeźb świętych, wizerunków Matki Boskiej, zabytkowych kościołów z okolicznych miejscowości oraz przydrożnych kapliczek. Na uwagę zasługuje również rzeźba "Panorama Biecza", która cieszyła się wielkim zainteresowaniem wśród gości.
W części artystycznej wernisażu, wystąpiła Natalia Firek, uczennica kl. VI Szkoły Podstawowej w Racławicach. Talent Pana Piotra opisała w kilku pięknych słowach emerytowana nauczycielka plastyki - Krystyna Skowronek. Po zakończeniu części oficjalnej autor wystawy zaprosił przybyłych gości na przygotowany poczęstunek.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy. Istnieje możliwość zakupu wybranych eksponatów. Wystawa będzie czynna do 25 lutego br.
Paulina Wachowicz MiGBP w Bieczu
Fotorelacja
BANK DZIECIĘCYCH UŚMIECHÓW
Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu otrzymała środki finansowe od Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. w Warszawie w ramach programu działań charytatywnych "Bank Dziecięcych Uśmiechów".
Otrzymaną kwotę w wysokości 2400 zł przeznaczymy na realizację projektu Poczuć bajkę - warsztaty robienia książek - zabawek opracowanego przez kierownika naszej Filii w Libuszy Ewelinę Skrzypiec.
Bezpłatne szkolenia z języka angielskiego
Informacje o szkoleniach
|