Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Sobota, 25 stycznia 2025 r.

ARCHIWUM





ARCHIWUM 2013



List od Prezydenta RP

  List od Prezydenta RP - czytaj




Dzień Górnika w MiGBP w Bieczu

Schodzą górnicy pod ziemię
w ciemność daleką od słonka
wychodzi im naprzeciw
święta Barbara Patronka

Płomień chybocze się w lampkach
na czarnej ścianie drżą cienie
Szczęść Boże - słychać głos świętej
Serdeczne to pozdrowienie

Szczęść Boże - górnicy chórem
odrzekną swojej patronce
i jasno w ciemnej kopalni
jak gdyby wzeszło tu słońce


Dnia 9 grudnia 2013 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Górnika. Gościem naszej Biblioteki był Stanisław Karp - emerytowany górnik. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. 1, kl. 2 oraz dwóch kl. 4 z ZS nr 1 w Bieczu wraz z ich opiekunami. Biblioteczne Święto Górnika rozpoczęło się od wysłuchaniu hymnu Górników. Następnie dzieci zobaczyły jak wygląda strój górnika, dowiedziały się z jakich elementów się składa oraz poznały barwy górnicze. Pan Stanisław opowiedział dzieciom na czym polega praca górnika, jak należy się zachowywać w "podziemnych korytarzach". Uczniowie mieli także możliwość oglądnięcia krótkiego filmu pt. "Człowiek wśród żywiołów". Zobaczyli również jakich maszyn używa się w górnictwie np. do drążenia podziemnych korytarzy. Na zakończenie spotkania p. Stanisław pokazał dzieciom prawdziwą sztabkę soli, a następnie każdy otrzymał po małym odłamku soli na pamiątkę. Święto Górnika przebiegło w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok!

  Fotorelacja




Konkurs czytelniczy "Jeden z dziesięciu"

Krystyna Siesicka

Dnia 29.11.2013 r. w bibliotece po raz dwunasty odbył się gminny konkurs czytelniczy "Jeden z dziesięciu". Uczniowie w wieku 13 - 16 lat mieli za zadanie zapoznać się z treścią dwóch książek Krystyny Siesickiej "Zapałka na zakręcie" i "Jezioro osobliwości" oraz z najważniejszymi wydarzeniami z życia autorki. Konkurs został przeprowadzony na wzór telewizyjnego teleturnieju. Konkurs był podzielony na dwa etapy - pisemny i ustny.
Uczestniczyło w nim 16. uczniów ze szkół z terenu Gminy Biecz. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą i zostali za to nagrodzeni. Trzech pierwszych laureatów otrzymało wydawnictwa albumowe i dyplomy, uczestnicy półfinału książki dla młodzieży, a pozostali dyplomy za udział w turnieju.

I miejsce zajęła uczennica ZSP w Libuszy Monika Świerzowska
II Paulina Kucharska z ZSP w Binarowej
III Natalia Firek ze SP w Racławicach.

  Fotorelacja




"Sztuka naiwna - Piękno i Siła"

Beata Puchajda

W piątkowe popołudnie (22.11.2013), w Czytelni MiGBP w Bieczu odbył się wernisaż wystawy malarstwa na papierze i szkle, autorstwa Beaty Puchajdy. Wystawa prezentuje rysunki wykonane akwarelą, pastelami olejnymi i suchymi, a także butelki z motywami kwiatów i motyli. Artystka pochodzi z Gorlic, jest absolwentką Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Obecnie pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bieczu i Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Prymus" w Gorlicach. Podczas otwarcia wystawy p. Beata opowiedziała o swojej twórczości, inspiracjach i fascynacjach malarskich. Nawiązała również do początków swej przygody ze sztuką - pokazała przybyłym gościom pierwszy namalowany przez nią obraz. W części muzycznej spotkania, wystąpiła Joanna Cyran z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Wernisaż zgromadził liczne grono przyjaciół p. Beaty oraz przyjaciół biblioteki. Artystka otrzymała wiele gratulacji i kwiatów. Po części oficjalnej autorka wystawy zaprosiła gości na przygotowany przez nią poczęstunek.

Paulina Wachowicz
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




Carlito - mrówkojad z Wenezueli _

Dnia 21 listopada 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu, odbyło się pierwsze spotkanie w ramach zajęć czytelniczo - plastycznych "Zaczarowana Biblioteka". Bohaterem naszego spotkania był Carlito - mrówkojad, zamieszkujący wenezuelską puszczę. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania jednego z opowiadań zawartego w książce pt. "Zwierzaki Świata", Martyny Wojciechowskiej. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści o mrówkojadzie, oglądały piękne fotografie przedstawiające tereny, które zamieszkuje nasz bohater oraz dowiedziały się, jaki jest jego ulubiony przysmak. Autorka książki Martyna Wojciechowska, w bardzo ciekawy sposób zebrała opowieści o zwierzętach, które spotkała podczas swoich podróży na krańcach świata. W drugiej części spotkania zadaniem dzieci, było stworzenie mrówkojada z masy solnej. Cała grupa wykazała się twórczym działaniem oraz kreatywnością. Nasi Milusińscy stworzyli zwierzątka, nazwali je, a następnie pomalowali farbkami. Gdy wszyscy mieli już swojego nowego przyjaciela, nadszedł czas na stworzenie "mrówkojadowego domku". Cała grupa z uśmiechem na twarzy wykonała makietę puszczy, w której zamieszkały mrówkojady. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki oraz zaproszenie na kolejne spotkanie "Zaczarowanej Biblioteki". Do zobaczenia już wkrótce!

Paulina Wachowicz
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




Spotkanie z artystą

Andrzej Bara

Dnia 20.11.2013 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu, odbyło się spotkanie z autorem wystawy "Piękno przyrody w Beskidzie Niskim" - Andrzejem Barą. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. IV i V z ZS nr 1 w Bieczu. Na początku spotkania artysta podzielił się swoimi przeżyciami oraz nowymi doświadczeniami, które towarzyszyły mu podczas fotografowania przyrody. Młodzież mogła dowiedzieć się ile czasu poświęcił na wykonanie zdjęć oraz jakie techniki fotograficzne zastosował w swojej pracy. Uczniowie bardzo uważnie wsłuchiwali się w opowieści autora.
W drugiej części spotkania uczniowie mogli obejrzeć album "Piękna Ziemia Gorlicka". Pod takim właśnie tytułem ukazał się 200 stronicowy album fotograficzny autorstwa p. Andrzeja Bary i p. Janusza Jaśkowca. Jest to zestaw kilkuset fotografii zawierających przede wszystkim zdjęcia obiektów sakralnych. Pokazuje on niezwykłe cmentarze, przydrożne krzyże, kapliczki, łemkowskie i pogórzańskie chaty. Na koniec spotkania p. Anna Kozłowska, dyrektor ZS nr 1 w Bieczu złożyła na ręce artysty podziękowania oraz bukiet kwiatów.

Paulina Wachowicz
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja




"Kto czyta książki, ten żyje podwójnie"


W dniach 4.11 - 5.11. 2013 r. w Czytelni MiGBP w Bieczu, odbyło się Pasowanie na Czytelnika. Wzięły w nim udział cztery Grupy Starszaków z Gminnego Przedszkola w Bieczu wraz z opiekunami. Każde spotkanie składało się z dwóch części. Na początku dzieci zostały zaproszone do "Bibliotecznego Świata". Wyruszyły pociągiem w podróż przez trzy krainy: Czytelnię, Wypożyczalnię oraz Magazyn. Najwięcej emocji wzbudziła u naszych najmłodszych Czytelników Kraina zwana Wypożyczalnią. Mogły tam poznać tajniki pracy bibliotekarza, dowiedzieć się jak wypożyczać książki, gdzie ich szukać.
W każdej grupie wybrany został jeden ochotnik, który pokazał swoim koleżankom i kolegom z grupy jak należy zachować się w bibliotece i co zrobić, gdy już wybierzemy swoją książeczkę.
W drugiej części spotkania na dzieci czekało wiele bajkowych zagadek oraz quizów. Dzieci mogły także zobaczyć jak różnorodne książki można wypożyczyć w bibliotece. Najbardziej ciekawiły ich "magiczne książeczki", gdzie każdy z grupy mógł "otworzyć drzwi do zamku", zobaczyć dinozaura przez lupę, ułożyć delfinkowe puzzle lub zobaczyć jak wygląda ul.
Na zakończenie "Pasowania", po złożeniu przysięgi przez Starszaków, każde dziecko otrzymało "Medal Czytelnika" oraz zakładki.

Paulina Wachowicz
MiGBP w Bieczu

  Fotorelacja






Maria Szot

Szlakiem legend krakowskich

Dnia 29 października 2013 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu, odbyło się głośne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tym razem do wspólnego czytania zaprosiliśmy p. Marię Szot - Zastępcę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu. Uczniowie kl. II z ZS nr 2 oraz uczniowie kl. IV z ZS nr 1 w Bieczu wraz z opiekunami wysłuchali lekturę pt. "Legendy Krakowskie". Dlaczego jedna z wież kościoła Mariackiego jest niższa? Kto straszy w lochach pałacu Krzysztofory? Co niezwykłego kryje się w salwatorskim kościółku? Czyje rękawy dały początek podgórskiej rękawce? Na te i wiele innych pytań odpowiedziały dzieci po przeczytaniu książki.
W drugiej części spotkania uczniowie oglądali wystawę fotografii autorstwa Andrzeja Bary "Piękno Przyrody w Beskidzie Niskim". Pani Anna Kozłowska - dyrektor ZS nr 1 w Bieczu, przedstawiła dzieciom najważniejsze fakty z życia sfotografowanych zwierząt.
Czas spędzony w bibliotece minął w miłej i przyjaznej atmosferze.

  Fotorelacja




Wystawa fotografii

Piękno Przyrody w Beskidzie Niskim

Andrzej Bara


W piątek, 18 października 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż fotografii Andrzeja Bary "Piękno Przyrody w Beskidzie Niskim".
Autor wystawy jest gorliczaninem, byłym pracownikiem Rafinerii Nafty Glimar, urodzonym w 1937 roku. Fotografią zajmuje się od 37 lat, a od 1983 roku pełni funkcję prezesa Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego. Pełen zachwytu dla zabytków architektonicznych i uroków krajobrazowych powiatu gorlickiego stara się uwiecznić go na fotografii. Oprócz fotografii jego drugą pasją jest wędkarstwo. Interesuje się także pracą na rzecz ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt fotografii przedstawiających faunę i florę naszego powiatu. Niezwykle barwne i malownicze zdjęcia wzbudzają zachwyt oraz podziw dla autora wystawy.
W muzycznej części spotkania wystąpił Aleksander Przepióra - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu, który zaśpiewał kilka piosenek przy własnym akompaniamencie. Wieczór zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez autora wystawy.

  Fotorelacja






Maciej Wodziński

18 pażdziernika 2013 r. w naszej bibliotece odbyło się kolejne czytanie w ramach akcji CPCD. W spotkaniu uczestniczył Maciej Wodziński - dziennikarz studia terenowego Radia Kraków w Gorlicach, który czytał bajki Brzechwy uczniom klasy III b z ZS nr 1 w Bieczu. Z radiem jest On związany od 2006 roku, a z Radiem Kraków od 2008 roku. Wcześniej pracował jako reporter w nowosądeckim Radiu Galicja. Współpracuje również z Informacyjną Agencją Radiową oraz radiową Jedynką. Uczniowie byli dobrze zaznajomieni z bajkami Brzechwy i zaprezentowali wspólnie z dziennikarzem inscenizację do wiersza "Żuraw i czapla". Poza czytaniem p. Maciej opowiadał dzieciom o radiu, o pracy dziennikarza, dzieci zaś zadawały pytania i bawiły się w dziennikarzy z mikrofonem. Spotkanie przebiegało w miłej i wesołej atmosferze.

  Fotorelacja






  Fotorelacje z kolejnych "Spotkań z pasjami"




WYCIECZKA


Dnia 10.10.2013 r. naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Strzeszynie. Celem spotkania było przekazanie ogólnych informacji o działalności Biblioteki oraz zasad ułatwiających korzystanie z katalogów. Uczniowie zostali zapoznani z katalogiem on - line naszej Biblioteki, a także z zasadami korzystania z niego oraz specyfiką gromadzonego księgozbioru. Zwiedzanie Biblioteki rozpoczęli od Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, gdzie dowiedzieli się jaką drogę przechodzi książka zanim trafi w ręce czytelnika. Zapoznali się ze zbiorami w Wypożyczalni dla Dzieci i Dorosłych oraz zbiorami Magazynu gdzie znajdują się rzadziej wypożyczane książki i podwójne egzemplarze. Na zakończenie uczniowie otrzymali zakładki i zostali zachęceni do korzystania z naszej Biblioteki. Spotkanie miało za zadanie ułatwić uczniom korzystanie z księgozbioru biblioteki oraz przybliżyć funkcje i zadania naszej placówki.

  Fotorelacja




Wernisaż

Jadwiga Malinowska


W piątek, 13 września 2013 roku odbyło się otwarcie wystawy "sercem i szydełkiem". Autorką prac jest Jadwiga Malinowska. Lwowianka z urodzenia, bieczanka od 1944 roku, emerytka, długoletnia księgowa w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu.
Bohaterka wieczoru opowiedziała przybyłym gościom o swojej pasji, o latach spędzonych we Lwowie i swoim życiu w Bieczu. Przybyli na wernisaż goście mogli podziwiać piękne serwety, serwetki i obrusy wydziergane szydełkiem, a także przedmioty wykonane techniką makramy. Muzycznym akcentem wieczoru był występ Bartosza Kozioła, ucznia Zespołu Szkól nr 1, który zagrał na akordeonie kilka biesiadnych utworów. Spotkanie zakończyło się lampką wina i słodkim poczęstunkiem.

  Fotorelacja




Narodowe czytanie


7 września 2013 r. na bieckim rynku odbyło się Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry zorganizowane przez Burmistrza Biecza, Miejską i Gminna Bibliotekę Publiczną i Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury.
Spotkanie rozpoczęło się wierszem Małpa w kąpieli w wykonaniu Macieja Więcka ucznia Liceum Ogólnokształcącego. W akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego wzięły udział znane osoby z naszego środowiska, które czytały Śluby panieńskie. W role Gustawa, Albina, Klary, Anieli, Jana, Radosta i Pani Dobrójskiej wcielili się Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Biecza Urszula Niemiec, Zastępca Burmistrza Janusz Gubernat, Ks. Daniel Garbacik z Parafii pw. NMP z Libuszy, Radna Rady Miejskiej w Bieczu Agata Bochnia, Dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Dyrektor ZSP w Strzeszynie Jadwiga Szara, Dyrektor ZSZ w Bieczu Bogusława Duda, Cezary Jawor zastępca dyrektora ZSZ w Bieczu, Dyrektor ZS Nr 1 w Bieczu Stanisław Kalisz, Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Libuszy Aleksander Kalisz, Komendant Posterunku w Bieczu Marcin Stępień, Maria Tarczyńska - dyrektor MGOK, Elżbieta Knapik - dyrektor Biblioteki. Yvetta Walecka - dziennikarka Regionalnej Telewizji Gorlickiej, Renata Kudła, Natalia Krygowska - studentka kulturoznawstwa, Ewa Bochnia - studentka historii, Maciej Więcek - uczeń LO i Andrzej Garbiec - artysta malarz, który uwiecznił spotkanie rysując karykatury czytających.
Całość poprowadził student prawa Konrad Dyda, któremu przypadła rola hrabiego Fredry. Imprezie towarzyszyła wystawa dzieł Aleksandra Fredry, publikacji o nim oraz plakatów przedstawień teatralnych, realizowanych w bieckim LO w latach 70. i 80 i 90. Na kiermaszu można było zakupić książki z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2013. W klimat czasów fredrowskich wprowadziły też uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w pięknych strojach z epoki. Kiedy dorośli czytali, dzieci zaproszono do wspólnego rysowania.

  Fotorelacja




ZAUŁKI WENECJI

Jerzy Słobodzian

Jerzy Słobodzian
8. lipca 2013 roku, w czytelni MiGBP w Bieczu, odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Słobodziana. Autor pochodzi z Krakowa, jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. Z zamiłowania humanista, interesuje się muzyką, gra na gitarze i od szkolnych lat pasjonuje się fotografią. Swój warsztat fotograficzny doskonali fotografując pejzaże i portrety. Jest członkiem Krakowskiego Klubu Fotograficznego, autorem kilku wystaw indywidualnych, brał również udział w wystawach zbiorowych.
Wystawa składa się z ponad 30. fotografii ukazujących to niezwykłe miasto, jakim jest Wenecja. Wśród nich nie znajdziemy takich charakterystycznych miejsc jak Plac św. Marka z bazyliką, Pałac Dożów, Ponte Rialto, Most Westchnień, czy Canale Grande z płynącym vaporetto. Autor prezentuje inną Wenecję, tę mniej znaną, ale jakże urokliwą. Weneckie zaułki, które zauroczyły Autora, zachwyciły również gości przybyłych na otwarcie wystawy i u wielu z nich wywołały wspomnienia. P. Krystyna Skowronek i p. Stanisław Kalisz podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w tym romantycznym mieście. Wernisaż uatrakcyjniły teksty o Wenecji czytane przez Konrada Dydę, studenta III roku prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz krótki występ muzyczny w wykonaniu gimnazjalistki, uczennicy szkoły muzycznej Julii Słobodzian.

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

"KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM"

"Mam przyjaciela - wielki skarb,
Największą radość w świecie.
Któż to? Aha, nie powiem, nie ...
Z łatwością odgadniecie. (...)

Tak, książka to przyjaciel mój-
Przyjaciel prawie żywy.
On opowiada cudów moc,
O świecie prawi dziwy.

Więc cieszę się, że książkę mam.
Och, czytać pragnę wiele!
Nie niszczę ich, bo książki me
- najlepsi przyjaciele!"

Dnia 25 czerwca 2012 roku w Czytelni MiGBP w Bieczu, odbyła się lekcja biblioteczna pt.: "Książka moim przyjacielem". W zajęciach wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie kl. I - III z Zespołu Szkół Publicznych w Kunowej. Wizyta dzieci rozpoczęła się od zwiedzania naszej biblioteki. Uczniowie wyruszyli "pociągiem" w magiczną podróż w celu okrycia wszystkich tajemnic, jakie kryją biblioteczne pomieszczenia. "Małych Podróżników" bardzo zaciekawił sposób wypożyczania książek Czytelnikom. Z grupy wybraliśmy kilku ochotników, którzy mogli wczuć się w rolę bibliotekarza i pożyczyć książkę swoim kolegom z klasy. Kolejnym etapem wycieczki był Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Nasi mili goście dowiedzieli się jaką drogę musi pokonać książka, zanim trafi w ręce czytelników. Następnym przystankiem "wesołego pociągu" był Kącik dla Dzieci. Wspólna wycieczka przeplatana była baśniowymi zagadkami, z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili. Świadczy to o tym, iż czytają książeczki dla dzieci. Ostatnim etapem spotkania była praca w grupach. Uczniowie wypisywali co lubi, a czego nie lubi książka. Podczas tego zadania wsłuchiwali się w treści listów pisanych do uczniów przez "książki". Wspólna zabawa została zakończona brawami,a dzieci otrzymały od naszej Biblioteki kolorowe zakładki.

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

"Biblioteka na nas czeka"

18. czerwca 2013 roku uczniowie zerówki z ZS nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Wojtarowicz uczestniczyli w lekcji bibliotecznej "Biblioteka na nas czeka". Na wstępie wspólnie poznawaliśmy się przedstawiając swoje imię oraz prezentując czynność, którą najbardziej lubimy wykonywać. Podczas tej zabawy można było zauważyć, że większość dzieciaków spędza swój wolny czas przy komputerze. Być może spotkanie w bibliotece zachęci ich do przyjścia z rodzicami do biblioteki i wypożyczenia książeczek. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z naszą biblioteką, zaglądnięcia w każdy jej zakamarek, a także zobaczenia jak dużo jest w niej różnorodnych książek. Największą atrakcją okazała się wycieczka po bibliotece, a zwłaszcza "tajemne przejścia" pomiędzy regałami z książkami. Dzieci podróżowały "pociągiem" po bibliotece śpiewając piosenkę "Jedzie pociąg z daleka _". Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w quizie ze znajomości bohaterów książeczek dla dzieci. Każde dziecko miało szansę wykazać się znajomością bajek i otrzymało zakładkę "sówkę" do książek.

  Fotorelacja




XII Ogólnopolski Tydzień Czytania

Dzieciom

W dniu 6. czerwca 2013 roku, po raz dwunasty w naszej bibliotece odbyło się "święto czytania" w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z ZSP w Korczynie wraz z nauczycielami.
Do wspólnego czytania zostały zaproszone znane osoby z naszego terenu: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Burmistrz Biecza Urszula Niemiec, Przedsiębiorca Danuta Wal, Dziennikarka Regionalnej Telewizji Gorlickiej Yvetta Walecka, Dyrektor ZS nr 1 w Bieczu Stanisław Kalisz, Komendant Komisariatu Policji w Bieczu Marcin Stępień, ks. Piotr Kura z parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu i Dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik.
Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczęło wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Goście przeczytali także opowiadanie "Z żartami jak z solą - nie przesadź, bo zabolą" ze zbioru Renaty Piątkowskiej "Mądra głowa zna przysłowia". Rok 2013 jest rokiem poety Juliana Tuwima, dlatego też na zakończenie goście przeczytali "Ptasie radio", a Pan Starosta, któremu przypadł fragment wiersza z trudnymi wyrazami "dijo, trio, pio, plo, lo _" wykazał się talentem aktorskim.
Miłą niespodzianką dla wszystkich był występ grupy teatralnej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Strzeszynie, która przedstawiła spektakl "Lekcja z krasnoludkami". Całość przygotowała opiekun artystyczny zespołu Dagmara Dżuła przy wsparciu ks. Piotra Kury. Na zakończenie wesołego spotkania dzieci wręczyły "czytającym motylom" róże i otrzymały słodycze oraz ulotki zachęcające rodziców do codziennego czytania im książek.

  Fotorelacja




DZIEŃ MATKI

Jakże Ci, Mamo, wyznać mamy,
że Cię kochamy?
Jak Cię zapewnić o tej miłości?
Jak życzyć Tobie w dniu imienin
szczęścia promieni?
Mamusiu, popatrz: to w tych kwiatuszkach są
całe nasze serduszka.

27 maja 2013 roku, z okazji Dnia Matki uczniowie kl. III ZS nr 1 w Bieczu, zaprosili do Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej swoje Mamy. Dzieci w tym szczególnym dniu przedstawiły barwny program słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Marty Wojtaszuk. Uczniowie stworzyli serdeczną, miłą oraz odświętną atmosferę. Wzięli także udział w konkursie przygotowanym przez Dyrektor Biblioteki Elżbietę Knapik. Przybyłe Mamy były zachwycone i dumne ze swoich Pociech. Uczniowie wręczyli swoim Mamusiom upominki - własnoręcznie wykonane laurki oraz wiosenne kwiaty. Po całusach i uściskach Mamy miło spędziły czas na rozmowie przy kawie i słodkim poczęstunku.

  Fotorelacja




Seniorzy w cyfrowym świecie

W piątek, 17 maja 2013 roku w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, odbyły się warsztaty komputerowe dla seniorów "Wirtualne zwiedzanie". W ramach spotkania przybyli goście mogli "zwiedzić" dwie najnowocześniejsze biblioteki w Polsce. Pierwszym celem naszej podróży było Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka. Jest to biblioteka główna dla dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. Drugim obiektem naszego zwiedzania była Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. Nowoczesny gmach Biblioteki składa się z dwóch budynków połączonych pasażem, tzw. uliczką, przykrytą przeszklonym dachem. Największą atrakcją BUW-u jest ogród na dachu budynku, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Seniorzy byli zachwyceni nowoczesną architekturą oraz rozwiązaniami technologicznymi tych bibliotek. Następnie uczestnicy warsztatów poznali serwisy internetowe umożliwiające wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi. Zajęcia poprowadziła Paulina Wachowicz - Latarnik Cyfrowej Polski.

  Fotorelacja




"Pirat Patch i przyjaciele"

Dnia 16 maja 2013 roku gościliśmy w naszej Bibliotece uczniów kl. III z ZS nr 2 w Bieczu wraz z wychowawcą Małgorzatą Honc. Dzieci uczestniczyły w zajęciach "Pirat Patch i przyjaciele". Cała klasa mogła poczuć się przez chwilę jak załoga statku i wcielić się w prawdziwych piratów. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytanie bajki pt. "Pirat Patch i mapa skarbów". Głównym bohaterem książki jest Patch, który chce zostać piratem. Wyrusza więc z babcią Peg, papugą Pierre'em i psem Majtkiem na poszukiwanie przygód! Patch i jego załoga postanawiają odnaleźć zakopany skarb kapitana Podrzynacza. Jednak na Wyspie Kościotrupa czeka na nich wiele niespodzianek_ Po wysłuchaniu bajki, zadaniem dzieci było stworzenie obrazkowej historyjki pirackiej. Każdy uczeń narysował swojego pirata oraz stworzył atrybut, który go charakteryzował. Do rysowania niesamowitych postaci, zachęcała dzieci oryginalna i barwa szata graficzna książki. Gdy wszystkie rysunki były gotowe, prace zostały zszyte i powstała "Wielka Księga Piratów". Ostatnim zadaniem było wymyślenie przez uczniów dalszych losów Pirata Patcha oraz jego przyjaciół.

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

"Karta katalogowa źródłem wiedzy

o książce"

Dnia 15 maja 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się lekcja biblioteczna "Karta katalogowa źródłem wiedzy o książce". W lekcji uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Korczynie. Dzieci poznały pojęcie karty katalogowej, zapoznały się z zawartością oraz informacjami zawartymi na kartach, doskonaliły umiejętność posługiwania się kartami katalogowymi przy wyszukiwaniu książek. W drugiej części spotkania uczniowie mogli nauczyć się jak skutecznie wyszukiwać książek w katalogach: alfabetycznym oraz rzeczowym. Byli podzieleni na 8 grup i mieli do wykonania zadania związane z podaniem tytułu książki, autora, numeru inwentarzowego oraz sygnatury. Uczniowie stworzyli także własne karty katalogowe.Ostatnim etapem naszego spotkania była prezentacja katalogu on-line naszej Biblioteki. Dzieci nauczyły się wyszukiwać książki poprzez różne indeksy, zamawiać oraz rezerwować książki.

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

Dnia 15 maja 2013 roku gościliśmy w naszej Bibliotece dzieci z Gminnego Przedszkola w Bieczu. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach "Potworki i inne stworki - pokonujemy lęk". Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania bajki pt. "Biedroneczka Ela". Opowiada ona o losach Biedronki, która przeżywa niezwykłe przygody wraz z grupą przyjaciół. Dzieci po wysłuchaniu bajeczki, miały za zadanie narysować jakie zwierzątko straszyło biedronkę podczas snu. Grupa znakomicie użyła swojej wyobraźni i powstały barwne prace plastyczne.

  Fotorelacja




"BAJKOWE POTWORKI I INNE

STWORKI

- POKONUJEMY LĘK!"

W poniedziałek, 13 marca 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu, odbyło się spotkanie pt. "Bajkowe Potworki i inne Stworki". Gośćmi naszej Biblioteki była grupa II z Gminnego Przedszkola w Bieczu. Dzieci wysłuchały bajki terapeutycznej pt. "Biedroneczka Ela" oraz uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Dzieci zostały podzielone na 4 grupy. Każde dziecko w obrębie swojej grupy, miało za zadanie narysować potworka. Dzieci następnie nazwały swoje potworki. Na zakończenie zajęć wszystkie prace zostały zszyte i powstała " WIELKA KSIĘGA POTWORKÓW".

  Fotorelacja




Wystawa Malarstwa

Stanisław Kmiecik

W piątek, 10 maja 2013 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż malarstwa Stanisława Kmiecika. Artysta urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na licznych indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i zagranicą. Lubi malować przed publicznością. Podczas spotkania autor wykonał pracę pastelami. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 1989 roku. Z Wydawnictwem "Amun" współpracuje od początku swojej działalności - od roku 1993, a od 2005 roku jest jego Członkiem Zrzeszonym.
W programie artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu: Aleksandra Gazda i Patryk Potykanowicz.
W trakcie spotkania artysta podarował pani Dyrektor małopolski fartuszek kuchenny.

  Fotorelacja

  Galeria obrazów






Agata Sikora

Dnia 30.04.2013 roku w czytelni MiGBP w Bieczu, odbyło się spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi naszej Biblioteki byli uczniowie kl. I z ZS nr 2 w Bieczu. Dzieci w zabawny świat Koszmarnego Karolka zabrała pani Agata Sikora - pracownik Urzędu Miejskiego w Bieczu. Mogli oni wysłuchać opowieści pt. "KOSZMARNY KAROLEK I SZKOLNA WYCIECZKA". Uczniowie z uśmiechem na twarzy słuchali czytanej przez Panią Agatę historyjki i zadawali wiele pytań dotyczących głównego bohatera. Cała klasa bardzo ucieszyła się z wyboru jednej z przygód Koszmarnego Karolka, gdyż jak się okazało - jest to ich ulubiona bajka. W drugiej części spotkania dzieci mogły uczestniczyć w warsztacie rzeźbiarskim, przygotowanym przez pana Piotra Szczepanika. Klasa mogła również poznać tajniki pracy rzeźbiarza.

  Fotorelacja




JORDANIA

Tomasz Dobrowolski

W piątek, 27 kwietnia 2013 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się spotkanie z Tomaszem Dobrowolskim. Jaślanin, z zamiłowania sportowiec i podróżnik jest pasjonatem krajów arabskich. Podczas spotkania opowiedział przybyłym do biblioteki gościom o swojej podróży po Jordanii. Położone pomiędzy Izraelem, Irakiem i Arabią Saudyjską, Królestwo Jordanii jest jednym z najbardziej spokojnych, bezpiecznych i przyjaznych turystom państw arabskich. Jordania, jak żaden inny kraj, pozwala poczuć ogromne znaczenie historii. Pan Tomasz opowiadał o swojej wyprawie oraz o najsłynniejszych symbolach Bliskiego Wschodu: wykutym w skale, antycznym mieście Petra oraz zapierającym dech w piersiach Wadi Rum - jednej z najpiękniejszych na świecie pustyni. Podróżnik przybliżył nam także historię stolicy Jordanii - Amman oraz jednego z trzech największych miast rzymskiej Arabii - Jerash (Dżerasz). Barwne słowa opowieści uzupełniały wyjątkowe zdjęcia

  Fotorelacja

  Zdjęcia Ilony Filus




Listy na wyczerpanym papierze...


W piątkowy wieczór - 12 kwietnia 2013 roku - w Miejskiej Bibliotece w Bieczu odbyło się niepowtarzalne spotkanie poświęcone dwóm poetom, autorom tekstów piosenek: Agnieszce Osieckiej i Jeremiemu Przyborze. Wieczór ten był o tyle niezwykły. że przybyli tu goście mogli wysłuchać tym razem nie poezji, a wspaniałych, bardzo intymnych, miłosnych listów, które artyści pisali do siebie. Listy Agnieszki i Jeremiego czytali Natalia Krygowska - studentka kulturoznawstwa oraz Andrzej Topczyj - poeta i nauczyciel. Ten przekaz słowny wzbogacony był piosenkami Osieckiej i Przybory, które wykonał zespół muzyczny "CANTO" z ZSZ w Bieczu, przygotowany przez p. Bożenę Dyląg. Utwory muzyczne, wybrane przez p. Marię Czech, stanowiły dopełnienie treści biograficznych i wytworzyły liryczny nastrój tego spotkania. Był to wspaniały wieczór, który przypomniał zgromadzonym o minionych czasach, kiedy to pisało się długie listy, a które dziś, w dobie Internetu i telefonów, odeszły do lamusa.

  Fotorelacja - autor Cezary P. Jawor

  Film - autor Cezary P. Jawor






Elżbieta Knapik

i

Piotr Szczepanik

5 kwietnia 2013 roku odbyło się w naszej bibliotece kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich ZS nr 1 w Bieczu. Książki: "Mądra głowa zna przysłowia" Renaty Piątkowskiej i "Co się w sercu kryje na dnie? Kto przeczyta ten odgadnie" Marcina Brykczyńskiego czytała dzieciom dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu - Elżbieta Knapik. Natomiast mieszkający w Gorlicach rzeźbiarz Piotr Szczepanik pokazał uczniom jak wygląda praca rzeźbiarza.

  Fotorelacja





Sacrum w drewnie


W piątek, 15 marca 2013 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy rzeźb Piotra Szczepanika. Mieszkający w Gorlicach rzeźbiarz, zaprezentował szeroką galerię świętych, wizerunków Matki Boskiej, makiet zabytkowych kościołów czy bożonarodzinowych szopek.
Koncert skrzypcowy zaprezentowała Klaudia Zięba. Zapraszamy do obiejrzenia wystawy i może zakupu, (niektóre rzeźby są do kupna). Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia br.

  Fotogaleria




Konkurs

"Pozory mylą - dowód nie"

22 lutego 2013 r. odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu "Pozory mylą - dowód nie", zorganizowanego przez Pełnomocnika Burmistrza Biecza ds. Uzależnień p. Annę Wójcikiewicz i Miejską i Gminna Bibliotekę Publiczną w Bieczu.
Konkurs ten wpisuje się w kampanię edukacyjną zainicjowaną przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie i Komendę Główną Policji. Jej zadaniem jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletności upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie listu do sprzedawcy, aby zwrócił uwagę komu sprzedaje alkohol. Komisja konkursowa przyznała I nagrodę i pięć wyróżnień.
I nagroda
Dominik Młynarczyk SP w Sitnicy
Wyróżnienia:
Katarzyna Guzik SP w Sitnicy
Aleksandra Augustyn SP w Grudnej Kępskiej
Bartłomiej Augustyn SP w Grudnej Kępskiej
Małgorzata Bochniak ZSP w Korczynie
Karolina Kuchta ZSP w Korczynie

  Wręczenie nagród

  Nagrodzona praca.pdf




Dorota Dyda

15 lutego 2013 roku odbyło się w naszej bibliotece kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczestnikami byli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu i klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 1, razem 33 uczniów. Bajkę "Danek Bałwanek" czytała Dorota Dyda z Muzeum Ziemi Bieckiej. W drugiej części spotkania prowadząca uczyła uczniów wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny. Każdy własnoręcznie zrobił wiosennego krokusa.

  Fotorelacja




Wystawa fotografii

Kamila Tokarskiego

W piątek, 18 stycznia 2013 roku w naszej czytelni odbył się wernisaż wystawy fotografii Kamila Tokarskiego. Kamil jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu, obecnie słuchaczem Pomaturalnego Studium Animtorów Kultury w Krośnie. W 2010 roku brał udział w konkursie fotograficznym "Binarowskie anioły w literaturze i sztuce" organizowanym przez naszą bibliotekę i jego fortografia Anioł 1 otrzymała wówczas trzecią nagrodę. Kamil rozpoczął wernisaż cytatem Edwarda Westona, który stanowił niejako motto i przesłanie spotkania "Jeśli mnie coś zainteresowało, zaskoczyło czy pobudziło do pracy, To jest to wystarczający powód, żeby podziękować Bogu i działać! Odważyć się na bycie irracjonalnym! - uwolnić się od formy. Otworzyć na każdy świeży impuls".
Fotografie, które powstały w określonym czasie opowiadają historię światła i cienia. Autor użył kilku rodzajów światła od zastanego po modyfikacje na stole bezcieniowym. Wszystkie prace łączy to, że przy obróbce nie użył retuszu, chcąc zachować naturalność. Tym samym obrazy mogły silniej i dynamiczniej uderzać formą. Była to swojego rodzaju zagadka dla widza. Inspiracje zostały zaczerpnięte ze zdjęć Alfreda Stiegliza oraz Edwarda Westona i jak stwierdził autor byli oni poniekąd patronami wystawy. Wystawa prezentowała nie tylko wrażenia estetyczne ale wejście w formę nowych doznań, które nie powinny być obojętne współczesnemu człowiekowi.
Na wernisażu nie zabrakło rodziny Kamila, przyjaciół, a honorowymi gośćmi byli: mistrz i nauczyciel Kamila gorlicki fotografik Jacek Kosiba, dyrektor LO w Bieczu Tomasz Dykas oraz wychowawczyni Monika Kowalska - Orlewska.
Wernisaż uświetnił koncert zespołu muzycznego działającego przy ZSZ im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu pod opieką nauczycielek: Bożeny Dyląg i Marii Czech. Wokalistką zespołu jest Anna Ludwin, na instrumentach grają: gitara Michał Gawlak, klawisze Konrad Liana.

  Fotorelacja







opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone