Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.

ARCHIWUM





ARCHIWUM 2012



Wieczór z Marzeniami

w wierszu i piosence

14 grudnia 2012 roku odbył się w naszej czytelni nastrojowy wieczór muzyczno - poetycki poświęcony marzeniom. W części muzycznej wystąpili członkowie Studia Wokalnego Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach; Monika Bubniak, Katarzyna Gajda, Sabina Więcek i Bartosz Kozień. Akompaniował im zespół muzyczny; Rafał Belczyk, Mirosław Bogoń, Bogusław Diduch i Tomasz Kubala. Wiersze prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu; Grażyna Górska, Anna Ludwin, Kasia Tybor, Sylwia Wójcikiewicz, Michał Gawlak, Konrad Lignar i Dominik Rewiś, których przygotowała Maria Czech.

  Fotorelacja




Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Dnia 13 grudnia 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się lekcja biblioteczna z okazji Światowego Dnia Telewizji dla Dzieci. Uczestnikami spotkania były klasy trzecie z Zespołu Szkół nr 1 i nr 2 w Bieczu. Uczniowie dowiedzieli się kiedy powstała telewizja, omówili korzyści i zagrożenia związane z jej oglądalnością. Praca w grupach polegała na wyszukiwaniu różnych bloków telewizyjnych w programach zamieszczonych w czasopismach. Uczestnicy wysłuchali dwóch wierszy pt. "Telewizor" i "Mietek". Następnie wzięli udział w TELE-FAMILIADZIE, gdzie mogli wykazać się wiedzą na temat telewizji, programów telewizyjnych oraz filmów animowanych. Na zakończenie Regionalna Telewizja Gorlicka przeprowadziła wywiady z uczestnikami. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zawodem dziennikarza i kamerzysty. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat telewizji. Zajęcia przygotowała Paulina Wachowicz.

  Fotorelacja




"Jeden z Dziesięciu z Korczakiem"

Dnia 11.12. 2012 roku odbył się w bibliotece XI Gminny Konkurs Czytelniczy "Jeden z Dziesięciu z Korczakiem". Uczestnicy konkursu mieli do przeczytania dwie książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" i "Król Maciuś na Wyspie Bezludnej". Do konkursu zgłosiło się 18 uczniów z 9 Szkół Podstawowych Gminy Biecz. Konkurs przeprowadzono w 3 etapach. Do półfinału zakwalifikowało się 11 uczniów, a do ścisłego finału 3 osoby. Konkurs był wyrównany i dlatego do drugiej części musiało przystąpić 11 osób ze względu na jednakową ilość punktów.

Zwyciężyła: Julia Kozieł z SP w Rożnowicach, drugie miejsce zajął Dominik Młynarczyk z SP w Sitnicy, a trzecie Aleksandra Przybyłowicz z SP w Libuszy.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w słodkim poczęstunku. Ze zwycięzcami Telewizja Gorlicka przeprowadziła wywiad. Nagrody wręczyły Sekretarz Gminy Magdalena Gorzkowska i dyrektor biblioteki Elżbieta Knapik.

  Fotorelacja




Lekcja biblioteczna

5 grudnia 2012 roku odbyła się w naszej czytelni lekcja biblioteczna "Źródła informacji w naszej bibliotece". W lekcji uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej ZS nr 1 w Bieczu wraz z wychowawczynią Martą Wojtaszuk. Uczniowie zapoznali się z naszą czytelnią oraz układem książek na półkach. Poznali źródła informacji, ich podział i definicje. Samodzielnie wybierali z półek słowniki i encyklopedie oraz próbowali dokonać podziału źródeł informacji. Uczniowie wyszukiwali różnice w wydawnictwach encyklopedycznych ogólnych i specjalistycznych. Doskonale radzili sobie z wszystkimi ćwiczeniami, a co odważniejsi zgłaszali się na ochotnika i zapracowali na obiecaną "piąteczkę". Gratulujemy!

  Fotorelacja




Dzień Górnika

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"
Dnia 4 grudnia 2012 roku, gościliśmy w Naszej Bibliotece emerytowanego górnika - Stanisława Karpa. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania wierszy pt: "Dzień Górnika", "Jak powstał węgiel?", "Kwiatek dla Górnika", w ramach kolejnego spotkania CPCD. Następnie nasz gość przybliżył wizerunek patronki górników - Świętej Barbary.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się z jakich elementów składa się mundur górniczy, w jaki sposób nadaje się stopnie górnicze, jakie są barwy górnicze. Pan Stanisław zaśpiewał piosenkę o tematyce górniczej. Dzieci poznały także tajemniczą historię Skarbka - duszka podziemnych kopalń. Kolejnym etapem była prezentacja multimedialna, która przybliżyła dzieciom wiedzę na temat surowców wydobywanych w kopalniach, maszyn górniczych. Atrakcją spotkania było Pasowanie na Górnika, a każdy jego uczestnik otrzymał sztabkę soli. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III ZS nr 1 i ZS nr 2 w Bieczu wraz z wychowawcami.

  Fotorelacja




"Podwodny Świat z Rybką Mini Mini"

Dnia 28 listopada 2012 roku gościliśmy w naszej Bibliotece dzieci z Gminnego Przedszkola w Bieczu. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach "Podwodny Świat z Rybką Mini Mini". Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania bajki pt. "Rybka Mini Mini i akcja ratunkowa". W każdym tomie energiczna i pomysłowa Rybka przeżywa wraz z przyjaciółmi niezwykłe przygody i uczy się czegoś nowego. Wprowadza młodych czytelników w podwodny świat pełen niespodzianek: ratuje Rybę Młot, zaprzyjaźnia się z rekinem. Dzieci uważnie słuchały czytanej bajeczki i odpowiadały na "rybie pytania". Następnym etapem spotkania było oglądanie krótkiego filmu z cyklu Rybka Mini Mini - "Wodny Świat - Ryby". Opowieści Rybki zachęcają do twórczej zabawy i rozwijania dziecięcych pasji. Na zakończenie spotkania Przedszkolaki wykonały swoje rybki i umieściły je w przygotowanym akwarium. Zajęcia przygotowała Paulina Wachowicz i stażystka Edyta Bajorek.

  Fotorelacja - Rybki pierwsze

  Fotorelacja - Rybki drugie




Światowy Dzień Pluszowego Misia

Misie, miśki, misiaczki...

25 listopada 2012 roku obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 110 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Z tej to okazji zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów klasy I ZS nr 1 w Bieczu. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki _ w 2002 roku. Historia pluszowego misia rozpoczęła się jednak znacznie wcześniej, bo w 1902 roku kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Prezydent uratował wówczas małego niedźwiadka, zdarzenie to zostało uwiecznione na rysunku, który został opublikowany w dzienniku "Washington Post". Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom, który wyprodukował maskotkę - misia. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear". Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on przyjacielem dzieci oraz powiernikiem największych skrywanych sekretów. W tym dniu dzieci przyszły do biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dowiedziały się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione to święto, opowiadały o swoich maskotkach. Słuchały czytanych fragmentów książki "Przygody i wędrówki Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego oraz jego wiersza "Naprawiamy misia". Pluszowy miś jest bohaterem wielu książeczek dla dzieci oraz filmów animowanych. Wspólnie wymieniano i poznawano bohaterów bajeczek o misiach: Misia Uszatka, Colargola, Yogiego, Kubusia Puchatka i Gumisie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem układali układanki - puzzle z ulubionymi bohaterami misiowych opowieści. Zabawę z misiami uzupełniały tańce w rytm misiowych piosenek.


Drugi Dzień Pluszowego Misia

27 listopada 2012 r. odwiedziła nas grupa pierwszoklasistów z Zespołu Szkół nr 2 w Bieczu. Dzieci dowiedziały się na pamiątkę jakiego wydarzenia zostało ustanowione święto Misia, opowiadały o swoich maskotkach, głoskowały i dzieliły na sylaby nazwy znanych misiów. Następnie wysłuchały bajki terapeutycznej pt. "Brzydki Miś" oraz uczyły się wiersza o Misiu.
Cała klasa chętnie uczestniczyła w zabawach i konkursach: malowanie misia z zawiązanymi oczami, stary niedźwiedź mocno śpi, zgadnij jaki to Miś. Najbardziej naszym miłym gościom podobał się konkurs "Taniec z Misiami". Dzieci tańczyły z misiami w rytm piosenki "Pokochaj Pluszowego Misia", a jurorzy (trzy misie z ich opiekunami) dokonali wyboru trzech najbardziej roztańczonych Misiów.

  Fotorelacja




Angielski 123

W naszej bibliotece można uczyć się języka angielskiego. Innowacyjna metoda 123 została opracowana przez międzynarodowy zespół metodyków. Kursy inkorporujące tę metodę są skonstruowane tak, by ich użytkownicy przyswajali języki obce w jak najszybszym czasie. Właśnie do tego między innymi nawiązuje nazwa tej metody. Kurs jest tak skonstruowany, aby jego użytkownik uczył się myśleć w języku angielskim. Składa się z czterech poziomów, podzielonych na 22 lekcje. Zawiera ponad tysiąc interaktywnych ćwiczeń, takich jak dialogi, gry czy fotolekcje. System weryfikuje poprawność ich wykonania i pozwala na bieżąco monitorować postępy w nauce. Osoba korzystająca z kursu ma także możliwość samodzielnego sprawdzania poprawności wypowiadanych słów - do obsługi wystarczy mikrofon i słuchawki. W przypadku poprawnego wykonania ponad 80% poleceń dostępnych w ramach jednego poziomu, uczestnik otrzymuje certyfikat osiągnięcia danego poziomu biegłości według Rady Europy. Pierwsi chętni już się uczą. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

  Fotorelacja




Komputery w bibliotece

W listopadzie odbyły się kolejne warsztaty komputerowe dla naszych seniorów. Potrzeba kształcenia osób w wieku 50+ jest ogromna. Jak wynika z ostatnich badań na 13 mln Polaków po 50. roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci internetowej. Brak umiejętności korzystania z nowych technologii oznacza marginalizację prowadzącą do cyfrowego wykluczenia, a to wpływa na jakość życia. Edukacja medialna seniorów w Polsce jest potrzebna i zasadna. W kontekście rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego i stopniowego przenoszenia większości aktywności człowieka w cyberprzestrzeń, korzystanie z technologii informacyjnokomunikacyjnych staje się jedną z podstawowych umiejętności umożliwiających skuteczne zaspokajanie własnych potrzeb, samorealizację a także integrację społeczną. Rewolucja technologiczna _ komputery, internet, telefony komórkowe, czy karty kredytowe, zmieniły polską rzeczywistość, w której funkcjonują również seniorzy. W celu likwidacji obaw i lęków wobec tych nowoczesnych urządzeń edukacja medialna seniorów jest niezbędna.
Cieszymy się, że nasi seniorzy odważnie decydują się przyjść do nas i uczestniczyć w kursie. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z naszej oferty.

  Fotorelacja






Dorota Kwiatkowska

16 listopada 2012 roku odbyło się w naszej bibliotece kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas drugich ZS nr 1 w Bieczu wraz z wychowawcami: Renatą Koralewską i Barbarą Chlost. Książki: "Małopolskie Bajki Profilaktyczne" oraz "Rady nie od parady czyli Wierszyki z morałem" czytała dzieciom dyrektor Gminnego Przedszkola w Bieczu - Dorota Kwiatkowska. Spotkanie uatrakcyjniły zabawy ruchowe prowadzone zarówno przez czytającą jak i same dzieci. Zabawa "Szymon mówi..." bardzo dzieciom się spodobała i aktywnie w niej uczestniczyły. Spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze. Nie brakowało śmiałków, którzy odgadywali zagadki co zapunktowało obiecaną "szóstką" w szkole. Gratulujemy!

  Fotorelacja




Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

"Marcin Kromer

w oczach dzieci i młodzieży"


15 listopada 2012 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu Plastycznego "Marcin Kromer w oczach dzieci i młodzieży" i otwarcie wystawy pokonkursowej. Jury w składzie: Marta Bartuś, Maria Tarczyńska i Jerzy Nowicki wyłonili zwycięzców, którzy otrzymali książki o Marcinie Kromerze i pamiątki związane z historią Biecza.





Laureaci


kl. I-III
I nagroda Karolina Sendecka - kl. III ZSP w Binarowej
II nagroda _ Krystian Kosiba - kl. III SP nr 2 w Bieczu
III nagroda _ Aleksandra Michalec - kl. III ZSP w Binarowej
Wyróżnienia
Monika Bochenek - kl. III _ ZS nr 2 w Bieczu
Szymon Kamiński _ kl. III - ZSP w Binarowej
Tomasz Olbrych _ kl. III SP w Sitnicy

kl. IV- VI
I nagroda _ Krzysztof Alibożek _ kl. IVa ZSP w Libuszy
II nagroda _ Julia Wędrychowicz _ kl. V ZS nr 1 w Bieczu
III nagroda _ Daria Gogola _ kl. Vb ZSP w Libuszy
Wyróżnienia
Natalia Róż _ kl. VI _ SP w Strzeszynie
Agnieszka Serwońska _ kl. VI SP w Racławicach
Zuzanna Trybus _ kl. IV ZSP w Korczynie

Gimnazjum
I nagroda _ Agnieszka Job _ kl. II ZS nr 1 w Bieczu
II nagroda Aleksandra Mazurek - kl. II ZS nr 1 w Bieczu
III nagroda _ Justyna Ruwińska _ kl. II ZSP w Binarowej
Wyróżnienia
Justyna Róż _ kl. III ZSP w Rożnowicach
Anna Reczek _ kl. II ZS nr 1 w Bieczu

  Fotorelacja z wręczenia nagród

  Nagrodzone prace




JERZY NOWICKI

Malarstwo


Jerzy NowickiW piątek, 19 października 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy malarstwa, Jerzego Nowickiego.
Jerzy Nowicki jest mieszkańcem Gorlic. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia podyplomowe z dziedziny sztuki uzupełnił na Uniwersytecie Rzeszowskim. Pracuje jako nauczyciel muzyki, plastyki i techniki w Szkole Podstawowej nr 1 w Ropie.
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac. Autora, posługującego się techniką olejną zajmuje pejzaż, kwiaty, architektura i portret.
W bogatym programie muzycznym wystąpili Barbara Nowicka i Andrzej Przybycień w duecie skrzypcowym, Dawid Chwistek - wokal i Krystyna Wal - akompaniament oraz sam artysta z Andrzejem Przybycieniem w duecie akordeonowo - skrzypcowym. Swoje wiersze recytował Andrzej Topczyj.

  Fotorelacja Pawła Dutki




"AKTYWNY SENIOR W SIECI"

WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA SENIORÓW


W poniedziałek, 15 października 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu rozpoczęły się Warsztaty komputerowe dla seniorów "AKTYWNY SENIOR W SIECI". Nie są to pierwsze szkolenia z obsługi komputera i Internetu dla seniorów, emerytów i osób dorosłych organizowane przez nas. Zajęcia prowadzimy od 2009 roku. Warsztaty prowadzi Elżbieta Wszołek.
Szkolenia są całkowicie bezstresowe, prowadzone w małych grupach, obejmujące wiedzę od podstaw, nie wymagające uprzedniego kontaktu z komputerem - wystarczy podjąć decyzję i przyjść do biblioteki.
Uczestnik szkolenia po 10 godzinach obcowania z komputerem i Latarnikiem potrafi korzystać z komputera, napisać, zachować i wydrukować dokument. Porusza się po Internecie, przegląda strony internetowe, wyszukuje potrzebne informacje, korzysta z poczty elektronicznej oraz nawiązuje kontakty ze znajomymi w serwisach społecznościowych.
Na naukę nigdy nie jest za późno!

  Fotorelacja




Wieczór autorski

Danuta Grechuta i Jakub Baran


W piątek, 12 października 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wieczór autorski Danuty Grechuty i Jakuba Barana, autorów wspomnieniowej książki zatytułowanej: "Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty". Goście przedstawili licznie zgromadzonej w czytelni biblioteki publiczności multimedialną prezentację poświęconą życiu i twórczości artysty.
Wieczór rozpoczął występ Szkolnego Zespołu Muzycznego działającego przy Liceum Ogólnokształcącym w Bieczu. Zespół w składzie: Bianka Dublewicz, Diana Dublewicz, Lidia KLesyk, Aleksandra Knybel, Katarzyna Mazur, Karolina Skwira, Mateusz Fertykowski, Grzegorz Majewski i Sebastian Smoła wykonał piosenki Marka Grechuty. Adam Niziołek, nauczyciel LO w Bieczu, program nie tylko przygotował ale był również wykonawcą.

  Fotorelacja




JACEK KOSIBA

"Beskid Niski w fotografii"


W piątek, 5 października 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się otwarcie wystawy Jacka Kosiby, zatytułowanej "Beskid Niski w fotografii".
Jacek Kosiba jest emerytem i mieszka w Gorlicach. Fotograf amator, mistrz krajobrazu, specjalista fotolaborant lotniczy, instruktor fotografii II kategorii. Przed laty członek Zarządu gorlickiego i sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym ogólnopolskich (Fotograficzne Mistrzostwa Polski - II i III, II nagroda "365 dni Nowego Sącza", "W obiektywie turysty" - wyróżnienie). Jest autorem wielu wystaw, w bieżącym roku "Niesamowitości lasu" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach, "Klimkówka" w Wiejskim Domu Kultury w Klimkówce.
Wystawa składająca się z kilkudziesięciu, głównie kolorowych, fotografii prezentuje piękno beskidzkiego krajobrazu, w tym niefotografowane dotąd zakątki.
W muzycznej części wernisażu wystąpiła biecka gimnazjalistka Klaudia Zięba. Wykonała na skrzypcach kilka utworów, w tym światowe standardy "Love story" i "Ojciec chrzestny".

  Fotorelacja z wernisażu









Pasowanie na czytelnika


W dniach 25 - 27.09.2012 r. naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Bieczu. Zajęcia przygotowały "Małych Czytelników" do swobodnego i samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Dzieci tradycyjnie zapoznały się z pomieszczeniami bibliotecznymi, z zasadami wypożyczania i poszanowania książek oraz z zasadami zachowania się w bibliotece. Przedszkolaki świetnie się bawiły, rozwiązywały zagadki, krzyżówki i różne zadania związane z książką i biblioteką. Dla wielu był to początek przygody z biblioteką, która to przygoda mamy nadzieję będzie trwała latami. Spotkanie przebiegało w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Podczas spotkania odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.
Po uroczystym pasowaniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Zajęcia prowadziła Paulina Wachowicz.

  Fotorelacja






Teresa Grygowicz

Dnia 18.09.2012 roku już po raz kolejny w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się głośne czytanie w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu, wysłuchali fragmentów lektury pt. "Karolcia" Marii Krüger , które przeczytała Teresa Grygowicz. Opiekunem grupy była Leokadia Piotrowska.
Po czytaniu dzieci uczestniczyły w konkursie. Polegał on na narysowaniu tytułowej bohaterki książki, ale rysujący uczeń miał zasłonięte przepaską oczy. Czas spędzony w bibliotece upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

  Fotorelacja



"Co ludzie potrafią nosić na głowie"

Wystawa Wilfrieda de Meyera


W piątek, 7 września 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się otwarcie wystawy ze zbiorów Wilfrieda de Meyera a zatytułowanej "Co ludzie potrafią nosić na głowie".
Wilfried de Meyer jest Belgiem mieszkającym w Gorlicach, znanym w regionie kolekcjonerem. Wernisaż uświetniła koncertem skrzypcowym Jolanta Majda - uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Krakowie.
Wystawa składa się z kilkuset zdjęć z całego świata przedstawiających co ludzie potrafią nosić na głowie i można ją będzie ogladać do 28 września.

  Fotorelacja




Ewa Słobodzian (Tybor)

Wernisaż wystawy

W piątek, 6 lipca 2012 roku w czytelni MiGBP w Bieczu odbył się wenisaż wystawy malarstwa i rysunku Ewy Słobodzian (Tybor), zatytułowanej "Podróż sentymentalna. Miejsca, ludzie".
Wernisaż zgromadził liczne grono miłośników i sympatyków, pochodzącej z Biecza artystki. W części artystycznej Anna Topczyj przeczytała utwory Andrzeja Topczyja, w tym wiersz napisany specjalnie dla autorki wystawy. Natomiast Julia Słobodzian zaprezentowała koncert, na który składały się utwory Jana Sebastiana Bacha.




  Fotorelacja

Ewa Słobodzian (Tybor),  bieczanka  "z  dziada  pradziada", była  uczennica SP nr 1 i bieckiego  liceum.  Studia
i  życie  zawodowe  związała  z  Krakowem. Z  wykształcenia  finansista  i teolog, z  zamiłowania  artysta plastyk.
Od kilku lat związana jest z grupą "My z Palety" działającą pod kierownictwem artystycznym Stefana Berdaka, znanego krakowskiego malarza i grafika. Ulubionym tworzywem artystki są suche pastele, węgiel i tusz. Tematykę prac stanowią pejzaże i portrety.




Lekcja biblioteczna

W dniu dzisiejszym (26.06.2012) podczas lekcji bibliotecznej w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu gościliśmy grupę przedszkolaków z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Strzeszynie pod opieką wychowawczyń Pani Renaty Piotrowskiej oraz Bogusławy Opalińskiej.
Dla wiekszości przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece jednak dzieci doskonale wiedziały jakie zasady obowiązują w wypożyczalni i czytelni bibliotecznej. Potrafiły również odpowiedzieć na pytania dotyczące samej książki: po czym poznać, że książka jest z biblioteki, jak szanujemy książki itd?
W trakcie zajęć przedszkolaki losowały pomieszane tytuły bajek a ich zadanie polegało na podaniu prawidłowego tytułu oraz wykonaniu ilustracji z postacią z wylosowanej bajki. Następnie w skupieniu wysłuchały kilku wierszy autorstwa Juliana Tuwima.
Dzieci obiecały czytać, szanować książki oraz odwiedzać naszą bibliotekę :)

Fotorelacja



STANISŁAW HÜBNER

Fotografia czarno-biała z połowy XX wieku

W piątek, 15 czerwca 2012 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy autorstwa Stanisława Hübnera, artysty plastyka, akwarelisty, fotografika.
Wystawa "Fotografia czarno-biała z połowy XX wieku", która zagościła w bibliotece prezentuje zdjęcia, które oprócz walorów artystycznych posiadają również wartość dokumentalną. Utrwalone obiektywem aparatu obiekty już nie istnieją lub przetrwały w zmienionej formie. Podczas wernisażu autor opowiadał o swojej fotograficznej pasji, którą uważa za wielką życiową przygodę, z sentymentem wspominał swoje wędrówki z aparatem.
W wernisażu uczestniczyli młodzi fotografowie, którzy z podziwem patrzyli na swojego mistrza. Muzyczną niespodzianką dla bohatera wieczoru był występ Rafała Fudali, instruktora z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Przy akompaniamencie gitary zaśpiewał piosenki, które komponowały się z klimatem fotografii pokazujących piękno beskidzkiego krajobrazu. Wernisaż zakończyły "fotograficzne" rozmowy przy lampce wina.

Fotorelacja



Co lubi książka? _ zajęcia biblioteczne

13. czerwca 2012 r. Gminną i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bieczu odwiedziły dzieci z Przedszkola Gminnego. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się pracy biblioteki, zapoznać się z pracą bibliotekarza i odkryć tajemnice bibliotecznego księgozbioru.
Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki biblioteczne i własne. Celem lekcji było uświadomienie roli jaką książki odgrywają w życiu każdego z nas.  Następnie z zainteresowaniem wysłuchały wierszy: "Książeczka czeka" Hanny Łachockiej oraz "Stefek burczymucha" Marii Konopnickiej, oraz wykonali piękne nowe okładki do zaczytanych już bajek. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.

Fotorelacja




W środę, 6 czerwca 2012 roku odbyło się w naszej bibliotece kolejne już spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Na spotkanie zaproszeni zostali uczniowie klas trzecich z bieckich szkół wraz z nauczycielami. Tradycyjnie do czytania zaproszone zostały osoby znane z naszego środowiska: Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza Urszula Niemiec, dyrektor MGOK Maria Tarczyńska, dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marta Bartuś, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu Bogumił Kawa, kierownik Zakładu Opieki Zdrowotnej LEGE ARTIS w Bieczu dr Elżbieta Samborska, dyrektor MiGBP Elżbieta Knapik, dziennikarka z Regionalnej Telewizji Gorlickiej Yvetta Walecka, dyrektor ZS nr 1 Stanisław Kalisz i ks. Piotr Kura z parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu.
Spotkanie rozpoczęło wspólne przeczytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Czytane były także fragmenty "Tajemnicy człowieka z blizną" Pawła Beręsewicza oraz "Długi sen Śpiocha". Całe spotkanie przebiegało w smerfowym nastroju, a podsumowaniem był występ uczniów z klasy pierwszej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Strzeszynie z inscenizacją pt.: "Bajki w tarapatach". Tekst napisała wychowawczyni Dagmara Dżuła, a w organizacji pomagała jej Alicja Dykas. Dorośli uczestniczący w spotkaniu złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać i kupować książki dzieciom.
Na zakończenie smerfowego spotkania dzieci wręczyły czytającym róże. Wszytstkie dzieci otrzymały broszurki zaczęcające rodziców do czytania im książek codziennie oraz słodycze.

Fotorelacja



Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki, 28 maja 2012 r. w naszej bibliotece odbyło sie spotkanie uczniów z klas III a i III b z ZS nr 1 w Bieczu ze swoimi mamami. Uczniowie przygotowali dla swoich mam wiersze i piosenki. Nad częścią artystyczną czuwały wychowawczynie: p. Justyna Cieśla i p. Barbara Zabawa. Mamy otrzymały od swoich pociech róże i buziaczki. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy herbacie i słodkim poczęstunku. Całość uświetnił koncert skrzypcowy uczennicy Weroniki Tarko.

Fotorelacja



"Podniebne polowanie"

Czy wiecie Państwo, że codziennie nad Bieczem lub w jego najbliższej okolicy można podziwiać największe samoloty świata? Zaczynając od Boeinga 747 poprzez Airbusa A380, skończywszy na największym samolocie świata, transportowym Antonowie 225 "Mria".
Taki intrygujący był temat spotkania z panem Krzysztofem Filipakiem, które odbyło się w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w piątek, 25 maja 2012 roku. Gość z Jasła, który jest pasjonatem lotnictwa i spotterem /słowo angielskie oznaczające obserwatora/ barwnie opowiadał o swojej głównej fascynacji, czyli samolotach na wysokości przelotowej. Prezentował specjalistyczny sprzęt do fotografowania i wyświetlał zdjęcia samolotów przelatujących nad Bieczem. Objaśnił zebranym obowiązujące zasady ruchu lotniczego. Pokazał jak do śledzenia samolotów na niebie przydatny jest internet: www.flightradar24.com. Można było również za pomocą specjalnego skanera usłyszeć rozmowy prowadzone przez pilotów z kontrolerami ruchu lotniczego.
W bibliotece jest czynna wystawa, na której można obejrzeć zdjęcia samolotów i statków kosmicznych. Pan Krzysztof jest autorem strony internetowej: www.ExtremeSpotting.com.

Fotorelacja
Artykuł - 1
Artykuł - 2
Artykuł - 3
Artykuł - 4
Artykuł - 5
Artykuł - 6



Lekcja biblioteczna

21 maja 2012 roku do naszej biblioteki zawitali uczniowie klasy VI ZSP w Korczynie wraz z panią Edytą Świerzowską. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej na temat katalogów bibliotecznych. Celem lekcji było przybliżenie im zasad korzystania z tradycyjnych katalogów oraz katalogu elektronicznego biblioteki. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o katalogach, poznali zasady wyszukiwania potrzebnych informacji zarówno w katalogu tradycyjnym jak i katalogu online. Na wyścigi wyszukiwali książki i artykuły z czasopism w naszych bazach. Uczniowie doskonale radzili sobie ze wszystkimi zapytaniami. Na zakończenie spotkania zapoznali się z księgozbiorem dla dzieci i młodzieży w wypożyczalni, zapisali się do biblioteki i wypożyczyli książki. ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ LEKTURY!

Fotorelacja




Jolanta Filipak

W piątek, 18.05.2012 r. w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu gościły dzieci z klasy pierwszej i drugiej ZSP nr 1 w Bieczu. Przybyłym uczniom "Calineczkę" przeczytała Jolanta Filipak z Jasła. Ale to był dopiero początek atrakcji. Później Pan Krzysztof Filipak barwnie opowiadał o "Samolotach na wysokości przelotowej", prezentował specjalistyczny sprzęt do fotografowania i wyświetlał zdjęcia samolotów przelatujących nad Bieczem. Można było również usłyszeć rozmowy prowadzone przez pilotów z kontrolerami ruchu lotniczego. W spotkaniu uczestniczyli także gimnazjaliści z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Bieczu.
W bibliotece można obejrzeć zdjęcia samolotów i statków kosmicznych. Pan Krzysztof jest autorem strony internetowej: http://extremespotting.com.

Fotorelacja




Paulina Szufnara

W poniedziałek 30.04.2012 r. w czytelni MiGBP w Bieczu gościły dzieci z klas drugich ZSP nr 2 w Bieczu, pod opieką Pani Małgorzaty Honc. Przybyłym gościom bajkę o zwierzątkach, oczekujących wiosny - przeczytała Paulina Szufnara. Dzieci mogły nie tylko wsłuchiwać się w bajkę, ale także obejrzeć wystawę jej autorstwa. Uczniowie słuchali i oglądali prace z wielkim zainteresowaniem. W drugiej części spotkania dzieci miały za zadanie namalować wiosenny pejzaż. Artystka pilnie przyglądała się ich pracy i udzielała cennych wskazówek.
Na zakończenie każde dziecko opowiedziało o swoim rysunku.

Fotorelacja



Spotkanie autorskie

Andrzej Grabowski

W dniu 20 kwietnia 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu, odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim - Kawalerem Orderu Uśmiechu, poetą, prozaikiem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in: "Zabajne wakacje", "Bajkowisko", "Hilary, Zulek i ruskie pierogi", "Jak mistrz Twardowski uratował Kraków", "Powrót smoka" czy najbardziej znanej "Przygody Skrzata Wiercipiętka".
Do Biblioteki przybyli uczniowie ZSP nr 1 i ZSP nr 2 w Bieczu oraz dzieci z ZSP w Libuszy. Pisarz barwnie, z humorem i w ciepły sposób opowiedział uczestnikom spotkania o swojej pracy, zamiłowaniu do książek od małego dziecka oraz odpowiadał na liczne pytania uczniów. Na koniec spotkania autor przeczytał fraszki oraz polskie przysłowia. W podziękowaniu za spotkanie i przyjazną atmosferę autor został obdarowany wiosennymi kwiatami, z przyjemnością podpisywał też swoje książki, wpisując piękne dedykacje i autografy.

Fotorelacja



Podziękowanie dla Darczyńców


Szanowni Państwo! Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za wsparcie kiermaszu wielkanocnego zorganizowanego przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu.
Dochód z akcji w kwocie 700,10 zł. został przekazany na subkonto Bartka Wilczkiewicza w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".


Dyrektor
oraz pracownicy MiGBP w Bieczu




Kurs komputerowy

W poniedziałek 16. kwietnia 2012 r. rozpoczęła się 1 edycja kursu komputerowego "Wiem więcej". Kurs został dostosowany do potrzeb i sugestii uczestników wcześniejszych edycji kursu komputerowego dla początkujących. Mają oni już za sobą nabyte pewne umiejętności i dalej chcą je poszerzać.
W kursie uczestniczą trzy osoby.


Fotorelacja



Wystawa malarstwa

Paulina Szufnara

Galeria Pejzażu - tak wystawę swoich prac zatytułowała Paulina Szufnara, której wernisaż malarstwa odbył się 13 kwietnia (piątek) o godz.17.00, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu.
Paulina Szufnara, gorliczanka, jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzy krajobrazy, inspiruje się surrealizmem. Malując wypełnia swój wolny czas, ucieka od rzeczywistości, relaksuje się i odnajduje spokój. Jak mówi sama artystka malarstwo jest dla niej sensem życia. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Pierwszymi obrazami, jakie namalowała, były pejzaże bieszczadzkie. Zebrani podczas wernisażu goście mogli podziwiać całą kolekcję prac autorki po raz pierwszy.
Wernisaż uświetnił występ Oli Lenard, uczennicy szóstej klasy Zespołu Szkół w Binarowej i Szkoły Muzycznej w Gorlicach.
Wystawę można oglądać w Czytelni MiGBP do końca maja 2012 roku.

Fotorelacja z wernisażu

Wirtualna galeria




Rafał 'Boni' Boniśniak

W dniu 13 kwietnia 2012 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Cała Polska Czyta Dzieciom". Gościem biblioteki był Rafał Boniśniak  - miłośnik kultury afrykańskiej, kompozytor oraz producent muzyczny.
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu z zaciekawieniem wysłuchali wierszy Juliana Tuwima "Bambo" i in. Pan Rafał zachęcał dzieci nie tylko do czytania książek, ale też do prawdziwego podróżowania. Sam osobiście wielokrotnie odwiedził Afrykę. Na wyświetlanych slajdach pokazywał uczniom piękno przyrody oraz warunki życia afrykańskich dzieci. Przyniósł ze sobą i prezentował przedmioty obrazujące zwyczaje Afrykańczyków. Spotkanie uatrakcyjnił grą na afrykańskim bębnie i grzechotkach, do której z wielką ochotą przyłączyły się dzieci.

Foto - Cała Polska Czyta Dzieciom - Rafał 'Boni' Boniśniak



Lekcja biblioteczna

Po co bajce kolor?

27. marca 2012 r. o godzinie 10.00 odbyły się zajęcia czytelniczo - edukacyjne z uczniami klas I - III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Korczynie pod tytułem: Po co bajce kolor?
Motywem przewodnim naszych zajęć był kolor, a celem zajęć zapoznanie dzieci z rolą ilustracji w książce. Spotkanie przeprowadziła Ewelina Skrzypiec, a bajką, jaką zaprezentowała była książka Marii Krőger "Apolejka i jej osiołek". Zadaniem dzieci było uważne słuchanie czytanego tekstu oraz wychwycenie wszystkich kolorów w nim występujących, by następnie móc odpowiedzieć na postawione pytania dotyczące treści bajki _ w grze skojarzeń oraz krzyżówce. Rozmawialiśmy również co to jest ilustracja? Jak nazywa się osoba, która je wykonuje? W jakich książkach (dla jakiej grupy czytelników) jest ich najwięcej? Odpowiedzieliśmy na pytanie czy kolory są potrzebne w książce i dlaczego?
Następnie młodzi ilustratorzy wykonali ilustracje do przydzielonych tekstów. Wychodząc z biblioteki dzieci zabrały ze sobą czerwone jabłuszka jako zaczarowny symbol omawianej bajki.

Fotorelacja



Klub Podróżnika

Rafał 'Boni' Boniśniak

W piątek 23 marca 2012 r. o godz.18.00 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika. Naszym gościem był Rafał 'Boni' Boniśniak - perkusista, kompozytor, realizator i producent muzyczny, właściciel studia muzycznego PAPAYA STUDIO w Lipinkach. Laureat tegorocznej edycji nagrody Mosty Starosty, fascynat kultury i muzyki afrykańskiej.
Jego doświadczenia z Czarnego Lądu mieliśmy okazję poznać, zobaczyć i _ wysłuchać. W grze na bębnach afrykańskich partnerowała mu niezwykle zdolna uczestniczka warsztatów Ala Jurys.
_ Z jednej strony egzotyczna roślinność i safari, cudowna muzyka, z drugiej natomiast ludzie chorzy, wyniszczeni głodem i malarią, a obok nich wspaniali misjonarze, którzy swoje życie poświęcają chorym i potrzebującym. Pokochałem ten kraj, jego ludzi i ich sposób patrzenia na świat _ _ życie z pasją smakuje lepiej, próbował przekonać nas podczas spotkania nasz gość.

Fotorelacja



Konkurs plastyczny

"Radosny Stroik Wielkanocny"

Dnia 22 marca 2012 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu nastąpiło rozstrzygnięcie, zorganizowanego przez bibliotekę, gminnego konkursu plastycznego "Radosny Stroik Wielkanocny". Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Biecz.
Jury w składzie: Krystyna Skowronek, Elżbieta Knapik, Marta Bartuś i Maria Tarczyńska, oceniło 80 zgłoszonych do konkursu stroików i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Klasy I-III

Nagrody:

1. Julia Bogdan kl.I Zespół Szkolno - Przedszkolny w Libuszy, opiekun Maria Świerz
2. Sebastian Szary kl.I Szkoła Podstawowa w Bugaju, opiekun Teresa Wszołek
3. Krzysztof Alibożek kl.3 Zespół Szkolno - Przedszkolny w Libuszy, opiekun Bożena Tavares

Wyróżnienia:

* Paulina Guzik kl.II Szkoła Podstawowa w Bugaju, opiekun Teresa Wszołek
* Bartosz Gucwa kl.I Zespół Szkolno - Przedszkolny w Korczynie, opiekun Barbara Olbrych
* Magdalena Wałęga kl.II Szkoła Podstawowa w Bugaju, opiekun Teresa Wszołek

Klasy IV-VI

Nagrody:

1. Weronika Wilczkiewicz kl.IV Zespół Szkolno - Przedszkolny w Strzeszynie, opiekun Joanna Marcisz
2. Patrycja Burkot kl. IV Szkoła Podstawowa nr 2 w Bieczu, opiekun Adam Honc
2. Piotr i Paweł Szyndak kl.V Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Grudnej Kępskiej
3. Kornelia Kaleta kl.V Zespół Szkolno - Przedszkolny w Strzeszynie, opiekun Joanna Marcisz
3. Szymon Róż kl.V Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie, opiekun Joanna Marcisz

Wyróżnienia:

* Marek Kamień kl.IV Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie, opiekun Joanna Marcisz
* Paulina Augustowska kl. VI Zespół Szkolno - Przedszkolny w Binarowej, opiekun Halina Siemieniewska
*Aleksandra Kamińska kl.IV Szkoła Podstawowa im. S. Czarnieckiego w Racławicach, opiekun Lucyna   Alibożek
*Aleksandra Ryznar kl. IV Szkoła Podstawowa im. S. Czarnieckiego w Racławicach, opiekun Lucyna   Alibożek

Gimnazja:

Wyróżnienia:

* Klaudia Duda kl.I Zespół Szkół nr 1 w Bieczu
* Paulina Gazda kl.I Zespół Szkół nr 1 w Bieczu
* Klaudia Zielińska kl.I Zespół Szkół nr 1 w Bieczu
* Małgorzata Niziołek Zespół Szkolno - Przedszkolny w Binarowej, opiekun Halina Siemieniewska
* Klaudia Rewiś kl.I Zespół Szkół nr 1 w Bieczu
* Kornelia Balwierz kl.I Zespół Szkół nr 1 w Bieczu
* Karolina Strykowicz kl.III Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rożnowicach

Wyróżnienie pozakonkursowe:

* Kamil Siewiera kl.0 Zespół Szkolno - Przedszkolny w Rożnowicach

Uroczyste zakończenie konkursu nastąpiło w środę, 28. marca 2012 roku w MiGBP w Bieczu. Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody i drobne upominki, a wszystkie  nadesłane prace  zostały przekazane na kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie chorego chłopca z Korczyny,  Bartka Wilczkiewicza.

Fotorelacja




Magdalena Ślawska

19. marca 2012 roku (poniedziałek) odbyło się spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gościem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu była Pani Magdalena Ślawska ze Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy. Na spotkanie przybyli uczniowie klas pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu pod opieką wychowawców Pani Leokadii Piotrowskiej oraz Pani Małgorzaty Honc.
Pani Magdalena w stroju Słowianki zaprosiła dzieci w niezwykłą podróż w czasie _ do słowiańskiej wioski, przybliżając życie codzienne w średniowiecznym grodzie - Trzcinicy. Czym się zajmowali pierwsi Słowianie? Jak mieszkali? oraz jakie były ich koleje losu we wczesnym średniowieczu? - mogliśmy zobaczyć w trakcie przedstawionej prezentacji multimedialnej. Następnie dzieci wysłuchały dwóch polskich baśni "O wężowej wdzięczności" autorstwa Marii Kruger oraz "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Olesika.

Foto - Cała Polska Czyta Dzieciom - Magdalena Ślawska



Ferie w bibliotece


Dnia 13 lutego 2012 roku w bibliotece gościły dzieci z zimowiska ze SP nr 1 w Bieczu. Grupa 29 osób przybyła do biblioteki z wychowawczyniami : p. Sylwią Szetelą i p. Moniką Czech. Spotkanie z dziećmi przygotowała bibliotekarka Magdalena Tarko. W związku ze zbliżającym się dniem Świętego Walentego dzieci dowiedziały się kim był św. Walenty, a następnie wysłuchały wierszy Jana Brzechwy pt. "Żuraw i czapla" oraz K.I. Gałczyńskiego "Rozmowa liryczna". Po wysłuchaniu wierszy dzieci przystąpiły do wykonywania kartek walentynkowych.

Fotorelacja




Piotr Gogosz

W piątek, 27 stycznia 2012 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Z tej okazji do biblioteki, zaproszeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Gościem był jasielski podróżnik Piotr Gogosz. Tematem przewodnim była Mongolia. Podróżnik czytał mongolskie baśnie i opowiadał o swoich podróżach do tego kraju. Dodatkową atrakcją były liczne rekwizyty, przybliżające ten, ciągle dla nas, egzotyczny i tajemniczy kraj.


Foto - Cała Polska Czyta Dzieciom - Piotr Gogosz



DZIEŃ BABCI


W piątek, 19 stycznia 2012 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu gościły babcie. Swoje babcie zaprosili uczniowie klasy II ZS nr 2 w Bieczu. Pod opieką Małgorzaty Honc przygotowali okolicznościowe wiersze i piosenki. Nie obyło się bez kwiatów, słodkiego poczęstunku i ... wzruszeń.




Fotorelacja



XV Dzień Judaizmu

"Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael"


17. stycznia (wtorek) 2012 roku, z okazji XV Dnia Judaizmu, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się prelekcja dotycząca historii Żydów w Bieczu i otwarcie wystawy fotograficznej dokumentującej obecność i los Żydów w naszym mieście. Wykład, dla licznie zgromadzonych gimnazjalistów z ZS nr 1 i ZS nr 2 w Bieczu, wygłosiła Gabriela Ślawska, historyk, emerytowany pracownik Muzeum Regionalnego w Bieczu. Opowiadała o historii, codziennych zwyczajach, współistnieniu - z jego blaskami i cieniami - tragicznymi losami wojennymi i historii powojennej, aż do czasów współczesnych. Słowa wykładu ilustrowały oryginalne zdjęcia oraz żydowska muzyka.
Wystawa będzie czynna do końca lutego b.r.
Mottem tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju "Odtąd nie będziesz się zwał Jakub lecz Izrael" (Rdz 32,29). Bp Górny zaapelował, aby ta uroczystość była dla wszystkich uczestników wielkim wydarzeniem. "Niech ten Dzień dopomoże nam w jeszcze większym szacunku jednych do drugich, i pomoże nam, żeby ten świat stawał się domem rodzinnym. Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy" - powiedział bp Górny. Dzień Judaizmu ma wymiar religijny i świecki; te dwa aspekty są tak złączone, jak religia mojżeszowa z religią chrześcijańską - powiedział podczas inauguracji XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny.
Z okazji XV Dnia Judaizmu w Rzeszowie i diecezji rzeszowskiej zorganizowano też wiele imprez, głównie wystaw fotograficznych. Wystawy fotograficzne pokazujące społeczność żydowską w historii Podkarpacia zaprezentowano m.in. w Bieczu, Brzostku, Gorlicach, Jaśle, Nowym Żmigrodzie, Sokołowie i Strzyżowie.


Fotorelacja

Wystawa



Andżelika Podsadowska - Per

wystawa malarstwa i rysunku


"Oczyma wyobraźni"


W piątek, 13 stycznia 2012 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu, odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Andżeliki Podsadowskiej - Per. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac mieszkającej w Libuszy artystki. Od abstrakcyjnych rysunków i akwareli po krajobrazy, architekturę (cerkwie i kapliczki), konie i ... ikony. Wystawiana jest również wiklinowa rzeźba i obrus wykonany koronką szydełkową.
Wernisaż uświetniła Sylwia Olbrych z Libuszy. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach zaprezentowała porywające interpretacje piosenek, m. in. Anny Jantar i Edyty Geppert.
Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2012 roku, w godzinach otwarcia biblioteki.


Fotorelacja z wernisażu

Prace







opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone