Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu


 Sobota, 25 stycznia 2025 r.

ARCHIWUM



2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004


ARCHIWUM 2009


"Idą, idą, idą Święta ..."

W piątek, 18 grudnia 2009 w bibliotece odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Przygotowane zostały pod opieką Marty Wojtaszuk.
Po jasełkach i śpiewaniu kolęd nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu szopek bożonarodzeniowych.
Autorom wszystkich zgłoszonych do konkursu szopek, wręczył nagrody i pogratulował, dyrektor szkoły Stanisław Kalisz.
Szopki można oglądać w czytelni biblioteki.

Fotorelacja

Szopki



Przedstawienie teatralne

W poniedziałek, 14 grudnia 2009 w bibliotece odbyła się inscenizacja teatralna w wykonaniu aktorów Sceny Edukacyjnej Dzieci i Młodzieży "Abecadło". Przedstawienie poświęcone było życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl obejrzeli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu.
Spektakl został sfinansowany ze środków pozyskanych przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotorelacja





W piątek, 11 grudnia 2009 w bibliotece odbyło się kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi byli uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Tematem przewodnim prezentowanych bajek był taniec. Czytającymi byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego: Anna Gołębiowska i Wojciech Karp. Później nastąpił pokaz tańców towarzyskich i wspólna nauka tańca.

Fotorelacja



Teatrzyk

W czwartek, 3 grudnia 2009 dla uczniów z Rożnowic i Libuszy wystąpili aktorzy Studia Małych Form Teatralnych, Scenografii i Reżyserii "ART - RE" z Krakowa, w przedstawieniu "Rubinowy książę".
Spektakl został sfinansowany ze środków pozyskanych przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Fotorelacja



Przedszkolaki w bibliotece

We wtorek, 1 grudnia 2009 bibliotekę odwiedzili przedszkolaki - przyszli czytelnicy. Wycieczkę po bibliotece oprowadziła Teresa Falarz.

Foto



Benefis
Krystyny Skowronek

W piątek, 27 listopada 2009 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się benefis Krystyny Skowronek z okazji 70. urodzin i 50. lecia pracy pedagogicznej. Organizatorami byli: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu i Klub Inteligencji Twórczej. Pani Krystyna otrzymała listy gratulacyjne i życzenia, m.in. od Anny Nic - Mullins z Australii, Marcina Pecki z Malezji i Anny Dobrowolskiej z Krakowa. Okolicznościowe wiersze napisali: Monika Litkowska z Londynu, Janina Rąpała z Libuszy i Karolina Bola Knapikówna a "Hymn" Anna Guzik. Dla benefisantki wystąpili: Tadeusz Mikrut, Luiza Dublewicz - Mleczko wraz z córkami Bianką i Dianą, Adam Niziołek, Sebastian Honc, Joanna Waśkowska, Konrad Dyda, Stanisława Zięba, Klaudia Zięba, Bogumił Urzędowski, Mariusz Pacion, Andrzej Przybycień, Mateusz Moździerz, Anna Basista, Maryla Wójtowicz, Cezary Wójtowicz i chór kolegiaty pw. Bożego Ciała w Bieczu. Zabawne prezenty od Hildy Augustowskiej przekazała Solenizantce córka Beata Bochnia a Stanisław Kalisz wręczył kapelusz z kwiatami. Na zakończenie uroczystości Jubilatka została uhonorowana wieńcem "laurowym" i obdarowana urodzinowym tortem, którym poczęstowała wszystkich gości.

KRYSTYNA SKOWRONEK urodziła się na Kresach Wschodnich, od 50. lat Bieczanka z wyboru, emerytowana nauczycielka plastyki Szkoły Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu. Laureatka nagrody Mosty Starosty.

Fotorelacja





W czwartkowe przedpołudnie 26 listopada 2009 roku w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 2 i 3 SP nr 2 w Bieczu pod opieką wychowawczyń: Małgorzaty Honc i Leokadii Piotrowskiej.
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Danuta Wantuch czytała dzieciom między innymi: "Kogutek Ziutek w Krakowie" Barbary Sudoł, "Gdzie mieszka muzyka" Ewy Stadtmüller, "Agata nie lata a jest mistrzem świata" Wiesława Drabika i Doroty Szoblik".
Bajek wysłuchało 26 uczniów.

Fotorelacja



Konkurs plastyczny na najpiękniejszą ilustrację utworu
Wandy Chotomskiej

24. listopada 2009 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na "Najpiękniejszą ilustrację do utworu Wandy Chotomskiej".
W programie słowno - muzycznym wystąpili: Jolanta Majda - uczennica Gimnazjum nr 2 w Bieczu (skrzypce) i Hubert Makuła - uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu
Nagrody i poczęstunek zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez bibliotekę w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komisja w składzie: Krystyna Skowronek, Barbara Rudzińska, Maria Tarczyńska przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:

kl. I-II

I nagroda - Natalia Alibożek - SP Nr 1 kl. IIb
I nagroda - Kamil Stachaczyński - SP w Grudnej Kępskiej kl. II

II nagroda - Nina Lignar - SP Nr 1 w Bieczu kl. IIa
II nagroda - Urszula Skoczek - SP Nr 2 w Bieczu kl. II

III nagroda - Karolina Augustowska - ZSP w Binarowej kl. II
III nagroda - Julia Nowak - SP w Libuszy kl. IIa

Wyróżnienia - Małgorzata Bąk - SP w Racławicach kl. II
Paulina Drożdż - SP w Sitnicy kl. I
Kacper Raksa - SP w Bugaju kl. II
Patryk Wojnar - SP w Bieczu kl. IIb

kl. II-IV

I nagroda - Przemysław Bajorek - SP w Bugaju kl. III
I nagroda - Anna Mucha - SP w Libuszy kl. IVb
I nagroda - Klaudia Starsiak - SP Nr 1 w Bieczu kl. IV

II nagroda - Kamil Giera - SP Nr 1 w Bieczu kl IVb
II nagroda - Weronika Górska - SP Nr 1 w Bieczu kl. IVb
II nagroda - Filip Niziołek - SP w Libuszy kl. IV b

III nagroda - Izabela Jezuit - SP w Libuszy kl. IVb
III nagroda - Katarzyna Kiełtyka - SP w Rożnowicach kl. IVb
III nagroda - Emilia Mączka - SP w Grudnej Kępskiej kl. IV
III nagroda - Kamila Roman - SP w Strzeszynie kl. III
III nagroda - Agnieszka Sikora - SP w Libuszy kl. IVb
III nagroda - Katarzyna Wędrychowicz - SP w Korczynie kl. III

Wyróżnienia

Aleksandra Lenard - SP w Binarowej kl. IV
Monika Pasterska - SP w Rożnowicach kl. IV
Norbert Urbanik - SP Nr 1 w Bieczu kl. IV
Monika Świerzawska - SP w Libuszy kl. IVb

Nagroda Przewodniczącej Komisji

Paweł Biernacki - SP Nr 1 w Bieczu kl. IVa

Wyróżnienia poza konkursem

Julia Wędrychowicz - SP Nr 1 w Bieczu kl. IIa
Natalia Wszołek - SP Nr 1 w Bieczu kl. IIIa

Fotorelacja



I Ty możesz zostać czytelnikiem ...

20 listopada 2009 roku w bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna. Nauczycielki: Justyna Bal i Barbara Zabawa przyprowadziły pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie usłyszeli podstawowe informacje o bibliotece a potem zwiedzili poszczególne działy biblioteki.
Lekcję przeprowadziła Elżbieta Wszołek.

Fotorelacja


Spotkanie autorskie
z
KRZYSZTOFEM PETKIEM

5 listopada 2009 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z pisarzem Krzysztofem Petkiem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie bieckich gimnazjów.
Na zakończenie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu "Zostań bieckim Arturem Conan Doylem", na opowiadanie detektywistyczne. Laureatkom: Urszuli Trybek, Biance Dublewicz, Dianie Dublewicz i Weronice Drance pisarz wręczył dyplomy i nagrody książkowe.
Spotkanie i nagrody zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez bibliotekę w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Autor podróżuje zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady i wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji Cała Polska czyta dzieciom. Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i dziennikarskie, a także koncerty, akcje Noc w bibliotece czy Noc detektywów.
Źródło: http://petek.prv.pl

Fotorelacja





W piątkowe przedpołudnie 30 października 2009 r. w ramach akcji CPCD bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 2 SP nr 1 w Bieczu pod opieką wychowawczyń: Renaty Koralewskiej i Barbary Chlost. Sekretarz Gminy p. Magdalena Gorzkowska czytała dzieciom bajkę "Billy jest zły" i wierszyki ze zbiorku "Bajki dla super dziecka czyli wręcz niebywałe historie". Wesołe wierszyki cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że w końcu dzieci zaczęły je czytać wspólnie z p. Sekretarz.
Po czytaniu nadeszła chwila na zabawę. Dzieci grały w gry planszowe, układały puzzle i układanki zakupione ze środków pozyskanych przez bibliotekę w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotorelacja






"Jesień życia z komputerem"

19 października 2009 roku rozpoczęła się w naszej bibliotece pierwsza edycja warsztatów komputerowych dla seniorów "Jesień życia z komputerem". Darmowe zajęcia prowadzone są w małych czteroosobowych grupach przez bibliotekarkę Elżbietę Wszołek.
Popularność kursów komputerowych dla seniorów rośnie, nie tylko młodzi mają zapał do poznania nowinek technicznych i korzystania z dobrodziejstw współczesnego świata.
Na wstępie uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami obsługi komputera. Uczyli się włączać i wyłączać komputer, a także posługiwać myszką. To właśnie obsługa myszki jest dla wielu osób starszych najtrudniejszą barierą do pokonania. Aby uatrakcyjnić zajęcia i ułatwić "ujarzmienie" myszki uczestnicy warsztatów korzystali z prostych gier m.in. pasjansa oraz układali puzzle.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych seniorów do zapisywania się na kolejne edycje warsztatów komputerowych. 30 października 2009 roku zakończyła się pierwsza edycja kursu komputerowego dla seniorów. Uczestnikom kursu Dyplomy Uznania wręczyła p. dyrektor biblioteki. Kursanci na podsumowanie napisali emaile do prowadzącej kurs:
* WITAM PANIĄ DZIĘKUJEMY ZA ABC Z KOMPUTEREM. BYŁO BARDZO MIŁO I BEZSTRESOWO. POLECIŁAM KURS DALSZYM OSOBOM. Anna J.
* Pozdrowienia dla naszej miłej pani profesor. Dziękujemy. Uważam, że kurs pozwolił mi na zapoznanie się z komputerem nie tylko od strony czegoś co w moim wieku było niedostępne. Zachęcam do zmierzenia się z komputerem. Nie stresować się! BYŁO FAJNIE I MIŁO. Pozdrawiam Ewa K.
*Dziękuję Pani Elu. Przepraszam, że byłem niesfornym uczniem. Karol T.

Foto - pierwsza edycja



Druga edycja

Wrażenia uczestników zakończonego 17 listopada 2009 roku drugiego kursu komputerowego:
* Miła Pani Elu! Bardzo przydał mi się kurs prowadzony przez Panią, bo przestałam bać się komputera. To najważniejsze, a różne umiejętności przyjdą z czasem. Jest Pani wspaniałą nauczycielką. Myślę, że na naukę nigdy nie jest za późno. Serdecznie pozdrawiam. Irena S.
* Atmosfera na warsztatach komputerowych była bardzo przyjemna i bezstresowa. Nauczyłem się podstawowych czynności przy obsłudze komputera. B.R.
* Droga Pani Elu. Od lat korzystam z tej Biblioteki pożyczając książki i nagle dzięki Pani poznaję świat tak odmienny i na początku co tu mówić niezrozumiały. I tak z dnia na dzień świat komputera, internetu staje się bardziej dostępny. Za bardzo dużo cierpliwości i dużo pogodnej wyrozumiałości serdeczne dzięki. Czytając książki nie zapomnę o internecie. Ewa.

Foto - druga edycja



Spotkanie autorskie
z
EWĄ NOWAK

29 września 2009 odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie autorskie sfinansowane ze środków pozyskanych przez bibliotekę w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Naszym gościem była Ewa Nowak z zawodu pedagog - terapeuta, z pasji - pisarka książek dla młodzieży oraz autorka felietonów i opowiadań.
Najbardziej znane to: Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Krzywe 10, Michał Jakiśtam, Drugi, Lawenda w chodakach, a także wydanych w serii "Klub trzynastki": Furteczki, Chłopak Beaty, Kino Laro, Cztery łzy.
Felietony i opowiadania Ewy Nowak można czytać w pismach: "Cogito", "Victor Gimnazjalista", "Victor Junior", "Magazyn 13-tka", "Edukacja Twojego Dziecka". Autorka współpracuje też z "Filipinką".
Proza Ewy Nowak skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. Autorka w swoich książkach nawiązuje do uniwersalnych wartości takich jak: uczciwość, szczerość, szacunek, przyjaźń i miłość. Podpowiada też, jak radzić sobie zarówno w domu jak i w szkole, w dobrych jak i złych chwilach, z przyjaciółmi jak i z rodzicami. Dlatego też jej książki cały czas podbijają umysły i serca młodych ludzi a ich popularność nie słabnie. W spotkaniu ze znaną autorką książek wzięły udział gimnazjalistki, uczestniczki gminnych eliminacji XI Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Powieści Ewy Nowak" ze szkół w Bieczu (nr 2), Libuszy i Rożnowic. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli uczniowie ZS Nr 1 i ZS Nr 2 w Bieczu.
Uczestnicy spotkania poznali ciepłą i radosną Ewę Nowak, która z uśmiechem mówiła o sobie i twórczości literackiej. Autorka opowiadała o swojej przygodzie z pisaniem, pomysłach na nowe książki. Opowiadała jak powstają jej powieści, mówiła o bohaterach swoich książek i przeżywanych przez nich przygodach, odpowiadała również na zadawane w trakcie spotkana pytania.
Spotkanie odbyło się w miłej i ciepłej atmosferze, dzięki umiejętnościom pisarki w nawiązywaniu kontaktu z czytelnikiem. Spotkanie było interesujące, ciekawe i pouczające. Na zakończenie spotkania Autorka złożyła autografy w książkach.

Fotorelacja





W piątek, 25 września 2009 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyło się kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi, czytającej dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marty Bartuś, byli uczniowie klas I i II SP nr 2 w Bieczu (41 dzieci), pod opieką nauczycielek: Marii Wójcikiewicz i Leokadii Piotrowskiej. Uczniowie wysłuchali o przygodach Martynki, Bolka i Lolka i Franklina.

Fotorelacja



Wystawa malarstwa
CELINY JASION

W piątek, 11 września 2009 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż malarstwa Celiny Jasion. Na wystawie, mieszkającej w Krakowie artystki prezentowane jest kilkadziesiąt obrazów olejnych przedstawiających głównie krajobrazy, architekturę i kwiaty.
W programie muzycznym wystąpili: Joanna Waśkowska - studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu ad. Mariusza Sielskiego i Mirosław Mazur - student dziennikarstwa Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, oboje absolwenci szkoły muzycznej II stopnia.
Autorka otrzymała wiele kwiatów i gratulacji, podjęła gości winem i słodyczami.

CELINA JASION. Urodziła się w 1932 roku w Krakowie. Tutaj ukończyła Wydział Budownictwa Lądowego na Politechnice Krakowskiej i jako konstruktor budowlany przepracowała 50 lat. Po zakończeniu pracy zawodowej zajęła się malowaniem kontynuując pasję swojego ojca. Początkowo pracowała z grupą amatorów w Galerii Stańczyk w Krakowie, a następnie przeszła do Grupy Twórczej "Amarant", pozostającej pod opieką artystyczną prof. Kazimierza Machowiny. Maluje techniką olejną i pastelami, a tematami prac są głównie kwiaty, pejzaże i martwe natury. Mówi, że Jej twórczość to zarówno hobby, przyjemność, jak i sposób na "kolorową jesień życia".

Fotorelacja z wernisażu

Wirtualna galeria obrazów



"SĄSIEDZI - SZTETL BIECZ"

18 czerwca 2009 r. w czytelni bieckiej biblioteki odbyło się spotkanie SĄSIEDZI - SZTETL BIECZ Organizatorami byli: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu, Klub Inteligencji Twórczej oraz Zespół Szkół nr 2. Słowo wstępne do licznie zgromadzonych gości wygłosił Andrzej Topczyj. W spotkaniu uczestniczył przybyły z Nowego Jorku, biecki Żyd - Ira Goetz. W muzyczno - poetyckim programie artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego.
Prezentowana wystawa "Żydzi w Bieczu" to kilkadziesiąt unikatowych fotografii i fotokopii dokumentujących losy bieckich Żydów przed II wojną światową, w czasie wojny i po wojnie. Zwiedzający mogli również obejrzeć film z prywatnego Żydowskiego Archiwum Filmowego Stevena Spielberga, zatytułowany: Biecz 1936, który został udostępniony w internecie: http://www.youtube.com/watch?v=a6_6D9qHZyQ

Fotorelacja

"Żydzi w Bieczu"



Spotkanie autorskie
z
Wiesławem Drabikiem

18 czerwca 2009 r. odbyło się spotkanie najmłodszych Czytelników bieckiej Biblioteki z Wiesławem Drabikiem - autorem książeczek dla dzieci. Są to pełne humoru, wierszowane bajeczki chętnie czytane i ogladane przez najmłodszych. Najbardziej znane książeczki to: "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "Mała mysz skacze czyli myszomania".
W spotkaniu uczestniczyły dzieci wraz z wychowawcami klas I-III SP Nr 1 i Nr 2 w Bieczu.
W czasie spotkania Autor opowiadał dzieciom, w jaki sposób powstaje książka, ilustracja, udzielał odpowiedzi na wiele pytań zadawanych przez dzieci oraz czytał najśmieszniejsze fragmenty ze swoich książeczek. Bawił się z dziećmi w odgadywanie rymów i zagadek. Dzieci, które odgadły największą ilość rymów obdarowane zostały zakładkami do książek i naklejkami.
Pisarz barwnie prezentował swoje książeczki, często cytował ich fragmenty z pamięci oraz zachęcał dzieci do odgadywania zakończenia przytaczanych wierszyków. Dzieci, które zgromadziły najwięcej upominków otrzymały od Autora książeczki z dedykacją.
Byli to: Sebastian Honc SP nr 2 i Andrzej Mrozek SP nr 1.
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków pozyskanych przez bibliotekę w ramach programu "Literatura i czytelnictwo" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fotorelacja





W ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), największego dorocznego święta czytania organizowanego przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom w naszej bibliotece kojeny raz odbyło się czytanie książek dla dzieci. 3 czerwca 2009 r. w spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzeszynie. Wraz z uczniami przybyły nauczycielki: Jadwiga Rajchel, Jolanta Guzik, Alicja Dykas. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się czytaniem "Lokomotywy" J.Tuwima, następnie czytano fragmenty "Nowych przygód Mokołajka" R. Goscinnego, J.J. Sempe; "Koszmarnej księgi koszmarnego Karolka" F. Simon; "Pamiątek detektywa Pozytywki" G. Kasdepke. Czytanie zakończyło się "Hipopotamem" W. Chotomskiej.
Czytający przystrojeni zostali w kolorowe motyle, symbol kampanii CPCD. Czytali:
- Elżbieta Zając - dyrektor Zespołu Szkół nr 2,
- Maria Tarczyńska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury,
- O. Eryk Hoppe OFM z Parafii św. Anny,
- Stanisław Kalisz - dyrektor Zespołu Szkół nr 1,
-Marcin Stępień - komendant Komisariatu Policji,
- Elżbieta Knapik - dyrektor Biblioteki,
- Małgorzata Klisiewicz, Magdalena Tarko i Elżbieta Wszołek, - prac. Biblioteki.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem i uśmiechem na buziach słuchały czytających.Na zakończenie wszyscy czytający otrzymali wraz z podziękowaniami od dzieci własnoręcznie wykonane z bibuły róże. Dzieci natomiast obdarowane zostały słodyczami przez Starostę Powiatu Gorlickiego Mirosława Wędrychowicza. W imieniu Burmistrz Biecza Urszuli Niemiec słodycze podarowała dzieciom Sekretarz Gminy Magdalena Gorzkowska. Dzieciom rozdano także ulotki dla swoich rodziców zachęcajace do czytania.

Fotorelacja



W piątek, 29. maja 2009 roku w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy fotografii Barbary Krejczy. Wystawa jest poświęcona Kubie. Podczas wernisażu wiersze Małgorzaty Wiechy czytała Halina Schirmer a piosenki śpiewali Kornelia Kiełtyka i Patryk Dutka.
Barbara Krejcza
Polonistka, obecnie studentka zarządzania w kulturze (Wydział Zarządzania i Komunikacji Sp[ołecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), instruktor oraz kierownik Osiedkowego Klubu Kultury Przewóz - filii Domu Kultury "Podgórze" w Krakowie. Miłośniczka dobrej literatury, teatromanka - wielbicielka teatru Krystiana Lupy, autorka strony monograficznej poświęconej reżyserowi (www.labirynty.cba.pl), podróżniczka - w świecie realnym i palcem po mapie ...
Małgorzata Wiecha
Absolwentka Wyższej Szkoły Filozoficzno - Pedagogicznej "Ignatianum" i Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Kardynała A. Hlonda. Oligofrenopedagog.
Od początku swej drogi zawodowej związana z dziećmi. Autorka wierszy i opowiadań dla dzieci i o dzieciach oraz wielokrotnie nagradzanych spektakli autorskich tworzonych z myślą o dzieciach niepełnosprawnych.

Fotorelacja z wernisażu





28. maja 2009 roku odbyła się uroczysta XXVIII sesja Rady Miejskiej z okazji Jubileuszu 60. lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
- Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP
- Witold Kochan Poseł na Sejm RP
- Mirosław Wędrychowicz Starosta Gorlicki
- Zofia Kamińska Radna Rady Powiatu
- Jan Roman Przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu
- Radni RM w Bieczu
- Urszula Niemiec Burmistrz Biecza
- Janusz Gubernat - z-ca burmistrza Biecza
- Magdalena Gorzkowska - sekretarz Urzędu Miejskiego w Bieczu
- Anna Kurasz skarbnik Gminy Biecz
- Anna Wiśniewska dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
- Janina Rutana b. dyrektor biblioteki
- Władysława Zając i Gabriela Ślawska emerytowane bibliotekarki
- dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gminy Biecz
- szefowie towarzystw regionalnych i współpracujących z biblioteką instytucji
- zaprzyjaźnieni bibliotekarze
- bibliotekarze i wierni czytelnicy naszej biblioteki

Pragniemy serdecznie podziękować za udział w naszym święcie wszystkim Dostojnym Gościom, dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa skierowane pod naszym adresem.

Szczególne podziękowanie kierujemy pod adresem Jerzego Nowickiego i Andrzeja Przybycienia za piękny występ, który uświetnił naszą uroczystość.

Jesteśmy wdzięczni za podarowane nam książki, a szczególnie dziękujemy dyrektor M-GOK Marii Tarczyńskiej i dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej Marcie Bartuś za podarowane bibliotece pięknie wydane trzytomowe kompendium historii i kultury polskiej. Polska, Jej Dzieje i Kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej.

Równie serdecznie dziękujemy Bogusławowi Kuciakowskiemu za wykonanie okazjonalnych pocztówek.

Fotorelacja z jubileuszu

Listy gratulacyjne

Wystąpienie Krystyny Skowronek

Kartki okolicznościowe





"Mamo, mamo, mamusiu...."
Wiele pięknych słów usłyszały mamy, które 26 maja 2009 roku o godz. 17.00 przyszły do naszej biblioteki, aby wziąć udział w imprezie zorganizowanej z okazji Dnia Matki. Uczniowie klas pierwszych SP nr 1 w Bieczu pod czujnym okiem wychowawczyń: Renaty Koralewskiej i Barbary Chlost zaprezentowały swoim mamom przygotowany program artystyczny. Dzieci z przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki pełne ciepłych słów dla swych kochanych mam. Nie zabrakło też tańców, mimo małej przestrzeni w czytelni. Na koniec dzieci wręczyły mamom własnoręcznie przygotowane cudne słoneczniki, kwiaty wraz z buziakami. Po wzruszającej części artystycznej przyszedł czas na przyjemną i słodką część rozrywkową. Spotkanie zakończyło się przy herbacie i słodkim poczęstunku zarówno dla mam jak i dla dzieci.

Fotorelacja





W piątek, 8 maja 2009 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z przewodniczącym Stowarzyszenia "Magurycz" Szymonem Modrzejewskim. Mieszkający w pobliskiej Nowicy kamieniarz opowiadał uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu o kilkudziesięcioletniej już społecznej akcji ratowania cmentarzy w Beskidze Niskim, Bieszczadach, na Roztoczu i na Ukrainie, co ilustrował licznymi zdjęciami. Te swego rodzaju zajęcia z szeroko rozumianej edukacji regionalnej odbyły się w ramach trwającego właśnie "Tygodnia Bibliotek".
Nieformalna Grupa Kamieniarzy "Magurycz" - obecnie "Stowarzyszenie MAGURYCZ"- stowarzyszenie zajmujące się ratowaniem przed zniszczeniem zabytków sztuki sepulkralnej głównie na terenach Łemkowszczyzny i Bojkowszczyzny.
Historia Magurycza sięga roku 1986, kiedy to Szymon Modrzejewski zaczął zajmować się greckokatolickim cmentarzem w Berehach Górnych (Bieszczady). Rok później Stanisław Kryciński zorganizował pierwszy obóz remontowy na cmentarzach w Bystrem i Michniowcu. Źródłem tego pomysłu była Akcja Opis trwająca od końca lat siedemdziesiątych, której celem było uchwycenie przeszłości w każdej dostępnej jeszcze formie. W pierwszym obozie założyciel "Magurycza", Szymon Modrzejewski, wziął udział jako uczestnik. Przedsięwzięcie to nosiło nazwę "Nadsanie" i było częścią działań Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy Towarzystwie Opieki nad Zabytkami (rozwiązanej w 1999 roku), w której zarządzie obaj wymienieni zasiadali przez 10 lat. Od roku 1988 do 1996 Stanisław Kryciński i Szymon Modrzejewski organizowali obozy wspólnie. Od roku 1997 Szymon Modrzejewski prowadzi działalność samodzielnie ("Nadsanie" przestało istnieć). Cele przedsięwzięcia pozostają takie same i noszą nazwę obozów - warsztatów Nieformalnej Grupy Kamieniarzy "Magurycz", która działa głównie pod auspicjami Towarzystwa Karpackiego.
Celem obozów - warsztatów (odbyło się ich 31), organizowanych od 19 lat, jest ratowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz wszelkich obiektów sztuki cerkiewnej pozostających bez opieki (chrzcielnic, krzyży ze zwieńczeń nie istniejących cerkwi, kostnic, kaplic, archiwaliów) na terenach zamieszkiwanych pierwotnie głównie przez Bojków i Łemków, ale także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców. Zachowanie tych elementów krajobrazu ma wpływ na współczesne postrzeganie regionu jako miejsca, w którym jeszcze nie tak dawno współistniały różne kultury i religie. Ich dzisiejszy stan zachowania pozostawia wiele do życzenia. Zdecydowana większość obiektów, która jest przedmiotem zainteresowania stowarzyszenia, została celowo zdewastowana. Kilkunastoletnie doświadczenie Magurycza wskazuje,że przywracanie dawnej świetności tym obiektom (tworzenie optymalnych warunków ekspozycji) ma istotny wpływ na możliwość ich zachowania, a tym samym kształtowanie postaw dalekich od nienawiści, ksenofobii czy zwyczajnego niezrozumienia, o krajobrazie kulturowym nie wspominając. Zazwyczaj Magurycz zajmuje się opuszczonymi cmentarzami w nieistniejących już wsiach, wychodząc z założenia, że szanse na to, że ktokolwiek inny się nimi zajmie są znikome.
Idea pracy na cmentarzach jest apolityczna, nie służy żadnej instytucji, kultowi, nie propaguje żadnej wizji historii, nie wynika też z inspiracji religijnej, a odwołuje się do wrażliwości i potrzeby służenia. Prace wykonywane podczas obozu mają charakter społeczny. Przyczyniają się one do rozwoju wrażliwości na sztukę mniejszości narodowych zarówno uczestników obozu, jak i społeczności obecnie zamieszkujących te tereny. Sprzyjają także szeroko pojętej tolerancji, bezinteresowności i zachowaniu cząstki ginącego krajobrazu kulturowego. Dokonania Grupy Kamieniarzy "Magurycz" nie pozostają bez echa wśród lokalnych społeczności. Wskazane konteksty nie są motywem działania grupy, a rodzą się samoistnie.
Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Magurycz

Fotorelacja





W środę, 29 kwietnia 2009 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu wysłuchali fragmentów książek: "Klechdy, klechdy" Marty Berowskiej i "Co wolno a czego nie wolno, czyli małego kruka grzeczności nauka" Nele Moost i Annet Rudolph, które czytała biecka radna Renata Kudła. Na koniec czekała Ich miła niespodzianka - słodki poczęstunek.

Fotorelacja



Wernisaż
Barbary Rudzińskiej

24 kwietnia 2009 roku odbyło się niecodzienne spotkanie podsumowujące 5. lecie działalności artystycznej Barbary Rudzińskiej. Spotkanie składało się z dwóch części. W części pierwszej w Muzeum Ziemi Bieckiej dyrektor Marta Bartuś przedstawiła artystkę i otworzyła wystawę malarstwa. Były kwiaty, gratulacje, również od Starosty Gorlickiego i Pani Burmistrz Biecza. Po tym miłym akcencie dyrektor Elżbieta Knapik zaprosiła gości do biblioteki na otwarcie drugiej wystawy. Otwarciu towarzyszył koncert w wykonaniu ucznia bieckiego LO Rafała Sendeckiego i zespołu "Zaraz", działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach. R. Sendecki zagrał utwory na saksofonie i klarnecie, a zespół wykonał kilka piosenek, w tym po łemkowsku. Wernisaż zakończono lampką wina i słodkościami wypieku samej artystki.

Fotorelacja z wernisażu

Wirtualna galeria



Kornelowe
"Jeden z dziesięciu"

W czwartek, 23 kwietnia 2009 roku w MiGBP w Bieczu odbył się VI Gminny Konkurs Kornelowe "Jeden z dziesięciu", poświęcony twórczości znanego i lubianego polskiego pisarza Kornela Makuszyńskiego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o dwóch powieściach autora: "Awantura o Basię" i "Panna z mokrą głową". W konkursie wzięło udział 17 uczniów ze szkół podstawowych w Bieczu, Grudnej Kępskiej, Korczyny, Libuszy, Racławic, Rożnowic i Sitnicy.
Konkurs przygotowała i przeprowadziła Teresa Falarz.

Do finałowej rozgrywki zakwalifikowali się:
Joanna Gazda - Biecz nr 1
Aleksandra Szurek - Biecz nr 2
Estera Wójcikiewicz - Biecz nr 2
Kamila Sarnecka - Libusza
Natalia Dykas - Libusza
Aleksandra Woźniak - Libusza
Justyna Przybyłowicz - Libusza
Angelika Nigbor - Racławice
Alicja Gąsior - Racławice
Michał Mosoń - Sitnica
Zwyciężyli:
I miejsce - Kamila Sarnecka
II miejsce - Justyna Przybyłowicz
III miejsce - Aleksandra Woźniak

Fotorelacja



Biblioteczny Konkurs Czytelniczy
"POWIEŚCI EWY NOWAK"

W poniedziałek, 20 kwietnia 2009 roku w MiGBP w Bieczu odbyły się gminne eliminacje XI Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Powieści Ewy Nowak". Udział wzięło 14 uczestników, gimnazjalistów ze szkół w Bieczu (nr 2), Libuszy i Rożnowicach. W konkursie organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach należało się wykazać znajomością powieści Ewy Nowak: "Wszystko tylko nie mięta", "Michał Jakiśtam", "Krzywe 10" i "Kiedyś na pewno" oraz wiedzą w zakresie wiadomości o życiu i twórczości autorki. O poziomie przygotowania świadczy najlepiej fakt, że na konkurs powiatowy pojedzie aż 12 bieckich gimnazjalistek. Gratulujemy uczestnikom i nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów.

Do konkursu powiatowego zakwalifikowały się:
Gimnazjum nr 2 w Bieczu:
Diana Dublewicz
Jolanta Majda
Urszula Trybek
Gimnazjum w Libuszy:
Jolanta Czyżykiewicz
Anita Karp
Justyna Karp
Martyna Karp
Sabina Karp
Monika Przybyłowicz
Gimnazjum w Rożnowicach:
Justyna Cieniawa
Sandra Kurtycz
Patrycja Przepióra


Fotorelacja





W czwartek, 2 kwietnia 2009 roku odbyło się w bibliotece otwarcie wystawy prac plastycznych "Wielkanoc wiosną malowana". Autorami prezentowanych w czytelni prac są uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu. Uczniowie przedstawili też program artystyczny. Pomysłodawcą i koordynatorem wystawy jest Barbara Chlost a program artystyczny przygotowały Barbara Zabawa i Justyna Bal.

Konkurs Wielkanocny - fotorelacja

Konkurs Wielkanocny - prace



Wieczór Poezji Wielkopostnej

W czwartkowy wieczór, 19 marca 2009 roku odbył się w naszej czytelni "Wieczór Poezji Wielkopostnej". Wiersze polskich poetów czytali: Jadwiga Szara - dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Strzeszynie, Jolanta Tumidajewicz - pracownik Urzędu Miejskiego w Bieczu, Stanisław Kalisz - dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Bieczu, O. Eryk Hoppe OFM - katecheta Zespołu Szkół Zawodowych w Bieczu, Bogumił Kawa - przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Bieczu, Konrad Dyda - uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu.
Całość muzycznie oprawiły: Paulian Karp - akordeon - uczennica LO w Bieczu i Jolanta Majda - skrzypce - uczennica Gimnazjum nr 2 w Bieczu.
Na zakończenie wieczoru przybli goście przy herbacie mogli wymienić się refleksjami.

Fotorelacja





W środę, 11 marca 2009 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu wysłuchali baśni Andersena, które czytała gorlicka malarka Alina Zachariasz - Kuciakowska. Artystka pokazała również uczniom karty papieru czerpanego służącego Jej do malowania akwareli i pędzle malarskie z włosia bobra i ... wiewiórki.

Fotorelacja



BAŚŃ PROFILAKTYCZNA

Gminny Konkurs na Baśń Profilaktyczną został zorganizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Bieczu wspólnie z Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień.
4 marca 2009 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród laureatom i wyróżnień pozostałym uczestnikom konkursu.
Komisją oceniającą zgłoszone do konkursu baśnie kierowała Maria Maniak. Nagrody wręczyła burmistrz Biecza Urszula Niemiec a zostały one sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zwycięzcy:
I miejsce   - Magdalena Brudzisz
II miejsce  - Robert Puszkariow
III miejsce - Konrad Borzęcki
i Ich prace:
Magdalena Brudzisz
Robert Puszkariow
Konrad Borzęcki

Fotorelacja





Wystawa malarstwa

ALINY ZACHARIASZ - KUCIAKOWSKIEJ

We wtorek 24 lutego 2009 roku odbył się wernisaż wystawy malarstwa Aliny Zachariasz - Kuciakowskiej. Artystka uprawiająca grafikę i rysynek po raz pierwszy wystawiła swoje akwarele, bedące Jej tytułowymi notatkami z podróży. W ostatkowe popołudnie do biblioteki przybyli liczni goście z Biecza i Gorlic.
Zebranym śpiewała uczennica bieckiego liceum ogólnokształcącego, Paulina Wachowicz. Oprócz zwyczajowej lampki wina można było skosztować faworków, wypieku radnej Ireny Agaty Bochni z Binarowej.
Wystawa będzie czynna do 31 marca 2009 roku.
Istnieje możliwość kupna prezentowanych na wystawie prac.

Fotorelacja z wernisażu

Alina Zachariasz - Kuciakowska urodziła się w 1958 roku. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Danuty Kołwzan - Nowickiej w 1981 r. Ukończyła studia podyplomowe w latach 1985 - 86 w UMCS w Lublinie. Mieszka i tworzy w Gorlicach.

Wirtualna galeria





W piątek, 13 lutego 2009 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Uczniom klasy III SP nr 1 w Bieczu czytała dyrektor biblioteki Elżbieta Knapik. Dzieci wysłuchały czarodziejskich opowieści australijskiej pisarki Shirley Barber: "W poszukiwaniu tęczowego skarbu", "Wesele w Zaczarowanym Lesie", "W krainie fantazji" i "Magiczna podróż z Zębową Wróżką". Ale to nie były jedyne atrakcje piątkowego spotkania. Małych gości biblioteki czekały jeszcze gry i zabawy. To była udana wizyta.

Fotorelacja



"Na libuską nutę"


Spotkanie z Janiną Rąpałą i "Kasinymi muzykantami"


W piątek 30 stycznia 2009 roku w bibliotece odbyło się spotkanie autorskie Janiny Rąpały. Wiersze z wydanych dotychczas tomików poezji mieszkanki Libuszy czytali licznie zebranej publiczności Paweł Rąpała i Dawid Gryboś, wnukowie autorki.
W przerwach występowali "Kasine muzykanty" - zespół wokalno - instrumentalny z Gimnazjum Publicznego w Libuszy, prowadzony przez Katarzynę Moździerz.
Do zaprezentowanych wierszy i muzyki odniosła się w swoim, jak zawsze bardzo emocjonalnym wystąpieniu, Krystyna Skowronek:
"Dużo w Pani poezji wrażliwości na rodzinną przyrodę, rodzime krajobrazy, tradycję. Wiele w nich Boga, wiary, miłości i nadziei. Warto czytać poezję bo wycisza człowieka, uspokaja, uwrażliwa. Z serca Pani gratuluję, proszę pisać, dzielić się szczęściem z przyjaciółmi. Swoją twórczością czynić świat lepszym."
"W muzyce i śpiewie Pani zespołu było coś fizycznie przejmującego - ogień, radość życia, upojenie pięknem. Patrzyłam na Panią, Droga Kasiu - na tle zespołu - jak na dzieło sztuki. Tworzy Pani to piękno i otacza się . W tej chwili byłam tak oczarowana i szczęśliwa, że świat wydawał mi się czysty i dobry"
.
Spotkanie stało się okazją do uhonorowania bieckich twórców nagrodzonych wcześniej "Mostami Starosty". Urszula Niemiec - burmistrz Biecza wręczyła kwiaty i upominki Katarzynie Moździerz i Zbigniewowi Kuraszowi.

Fotorelacja



DZIEŃ BABCI


W środę21 stycznia 2009 uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu zaprosili do biblioteki swoje babcie, na Ich święto. Uczniowie przygotowali pod kierunkiem Małgorzaty Honc program artystyczny; okolicznościowe wiersze i piosenki. Na koniec wszystkie babcie zostały przez wnuczęta obdarowane różami.

Fotorelacja





W środę, 21 stycznia 2009 roku w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Przedszkolakom czytał stomatolog, doktor Andrzej Kocyba. Dzieci wysłuchały m. in. o przygodach ulubionej Martynki.

Foto



CHORWACJA
Wystawa fotografii Zdzisława Darasza


Piątkowe popołudnie 16 stycznia 2009 roku wypełniło czytelnię biblioteki gośćmi, którzy przyszli na otwarcie wystawy fotograficznej Zdzisława Darasza - Tydzień w Chorwacji - Varaždin - Zagrzeb - Rijeka.
Eksponowana w bibliotece wystawa prezentuje chorwackie miasta - Zagrzeb, Rijekę, Varaždin, które autor odwiedził w 2007 r. 100 barwnych fotografii przedstawia nie tylko chorwackie zabytki, ale także urokliwe miejsca i zaułki.
Słowo o autorze i wystawie, jak również o literaturze chorwackiej wygłosił inicjator wystawy emerytowany polonista bieckiego liceum profesor Jacek Szurek. Muzycznym akcentem wieczoru był występ uczennic z Gimnazjum Nr 2 w Bieczu - Bianki i Diany Dublewicz.
Wystawa czynna będzie do 16 lutego 2009 r. Zapraszamy



Fotorelacja








opracowanie: dariusz nowak
© Copyright by MiGBP w Bieczu, 2003 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone