ARCHIWUM 2007
Pokonkursowa wystawa
prac plastycznych
"na najpiękniejszą
ilustrację legendy
o swojej miejscowości"
W poniedziałek, 17 grudnia 2007 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas 4-6. Na konkurs wpłynęło ponad siedemdziesiąt prac. Poza konkursem przyjęto prace uczniów klasy zerowej z Sitnicy.
Nagrody otrzymali:
I miejsce: Aleksandra Szurek - Szk. Podst. Nr 2 w Bieczu
Mariola Wałęga - Szkoła Podst. w Strzeszynie
II miejsce: Anna Liana - Szkoła Podst. w Strzeszynie
Konrad Kalisz - Szkoła Podst. w Binarowej
III miejsce: Anna Kosiba - Szk. Podst. Nr 1 w Bieczu
Monika Jodłowska - Szkoła Podstawowa w Libuszy
Wyróżnienia:
Jerzy Wszołek - SP w Rożnowicach,
Kinga Kamińska - SP w Binarowej,
Anna Czech - SP w Libuszy,
Natalia Dykas - SP w Libuszy,
Anna Lewek - SP w Korczynie,
Katarzyna Kiełtyka - SP w Racławicach,
Dajana Wójcik - SP w Strzeszynie,
Laura Kiełtyka - SP Nr 1 w Bieczu,
Anna Rąpała - SP w Strzeszynie,
Katarzyna Tybor - SP w Racławicach,
Towarzystwo Kulturalne Biecza i Regionu im. bpa Marcina Kromera reprezentowane przez
prezes Gabrielę Ślawską przyznało wyróżnienia. Justyna Gondek, Ola Gazda, Aleksandra Biel, Kinga Nowak, Natalia Dykas, Paulina Kaleta, Angelika Guzik, Jadwiga Wszołek, Michał Kiełtyka, Sylwia Ryndak, Marcin Wędrychowicz, Aleksandra Sendecka, Adam Wachowicz, Natalia Świerz, Justyna Augustowska.
W pracach jury pracowały: Elżbieta Knapik, Barbara Rudzińska, Teresa Grygowicz, Maria Tarczyńska i Gabriela Ślawska.
Wystawę można oglądać w czytelni biblioteki do połowy stycznia przyszłego roku.
Od lewej: Aleksandra Szurek, Konrad Kalisz, Anna Liana, Mariola Wałęga i Anna Kosiba.
I MIEJSCE
II MIEJSCE
III MIEJSCE
Cała Polska Czyta Dzieciom
W poniedziałek, 17 grudnia 2007 roku odbyło się kolejne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniom klas IIa i IIb z Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu, które przyszły do biblioteki ze swoimi nauczycielkami; Justyną Bal i Barbarą Zabawą, bajki własnego autorstwa czytała Stanisława Putlak.
STANISŁAWA PUTLAK
W piątkowy wieczór, 16 października 2007 roku w czytelni biblioteki odbył się wernisaż malarstwa Stanisławy Putlak. Autorka pochodzi z Lipinek, mieszkanką Biecza jest od 47 lat. Przez wiele lat pracowała w handlu, obecnie jest emerytką.
Swoje prace prezentowała na wystawach twórców Biecza i okolic "Pełna jasność" w Muzeum Ziemi Bieckiej w 2003 i 2006 r. oraz w 2007 r. w LO w Bieczu.
Wystawę w bibliotece autorka zatytułowała "W obrazie chwile zamknięte". Prezentuje ona wykonane pastelą kwiaty i pejzaże.
Wernisaż, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadził dużą ilość osób. Goście mieli możliwość wysłuchania kilku utworów Antoniego Dworzaka zagranych na klarnecie przez Huberta Makułę, ucznia I klasy LO w Bieczu, absolwenta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gorlicach.
"Cała Polska Czyta Dzieciom"
W czwartkowe przedpołudnie, 15 listopada 2007 r. w czytelni biblioteki odbyło sie kolejne spotkanie w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Zaproszeni uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu wraz z wychowawcami, pp. Renatą Koralewską i Barbarą Chlost mogli zobaczyć "teatr na żywo" przygotowany do tekstów bajek "Śliczna Katrinella i Piotr Piff Paff" oraz "Słomka, Węgielek i Groch".
Całość przygotowała i zaprezentowała wraz z małymi aktorami emerytowana nauczycielka p. Krystyna Skowronek. Aktorami byli uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu: Erwin Mikulski, Mateusz Socha, Agatka Kosiba, Jurand Jurusik, Klaudia Zięba, Jolanta Wójcik, Madzia Wilczkiewicz, Madzia Ziembikiewicz, Kasia Kuczała i Joasia Jawor.
Spektak l przedstawiany był na żywo. P. Krystyna Skowronek czytała tekst, a dzieci przebrane w stroje bohaterów bajek grali role. Inscenizajce nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Wieczór poezji
"Ty ... kobieta mówi wierszem"
W piątkowy wieczór, 26 października w czytelni biblioteki odbył się wieczór poezji "TY...kobieta mówi wierszem". Wiersze czytały Marta Bartuś - dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej, Bogusława Duda - nauczycielka z Zespołu Szkól Zawodowych w Bieczu Teresa Grygowicz - emerytowana nauczycielka Zespołu Szkół Nr 2, Anna Szurek - nauczycielka z Liceum Ogólnokształcącego Bieczu, Maria Tarczyńska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Maria Wójtowicz - właścicielka firmy "Mariza". Wykorzystano wiersze Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Krystyny Gucewicz, Anny Świrszczyńskiej, Anny Achmatowej, Urszuli Kozioł, Teresy Ferenc, Barbary Halickiej i Jadwigi Góźdź.
Recytacjom towarzyszyła muzyka instrumentalana, połączenie klasyki i rocka - w wykonaniu studentów edukacji artystycznej Pawła Beka (Uniwersytet Śląski) i Piotra Krygowskiego (Uniwersytet Rzeszowski). Subtelna recytacja, muzyka i świece wytworzyły niezwykły nastrój. Wieczór zakończono filiżanką herbaty i rozmowami "nie tylko o poezji".
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W piątek, 5 października 2007 roku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Cała Polska Czyta
Dzieciom. Tym razem biblioteka zaprosiła dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu, którym bajki czytał Andrzej Pancerz.
Lutnik, terapeuta z bieckich Warsztatów Terapii Zajęciowej przedstawił dzieciom
opowiadania; "Agatka, zabawa w udawanie", "Tupliczki w zaczarowanym lesie" i "Opowiastki o zwierzętach". Czytający opowiedział pierwszoklasistom o tajnikach budowy skrzypiec, jak również o swojej wystawie portretów, które aktualnie prezentowane są w czytelni biblioteki.
Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały ulotki zachęcające rodziców do czytania im.
|
W piątek, 7 września 2007 roku, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy prac Andrzeja Pancerza. Artysta prezentuje głównie portrety swoich bliskich i znajomych, stąd wystawa ma charakter szczególny. Ekspozycja zawiera także kilka obrazów olejnych.
Wernisaż zgromadził liczne grono przyjaciół artysty jak i czytelników biblioteki.
Goście mogli podziwiać rysunki przedstawiające portrety stanowiące ulubioną formę wypowiedzi plastycznej autora i scenki rodzajowe. Wśród prac znajdują się także liczne karykatury i abstrakcje
wykonane ołówkiem, węglem, pastelami i kredką.
Wernisaż odbył się w radosnym nastroju. Uświetnił go występ Katarzyny Kozłowskiej - uczennicy III klasy gimanzjum. Przyjaciel artysty - Andrzej Topczyj przybliżył przybyłym gościom jego osobę i artystyczną twórczość w sposób humorystyczny. Sam artysta uzupełniał wypowiedzi kolegi przytaczając ważne fakty ze swojego życia i umilając całość grą na wiolonczeli.
Tradycyjnie ciepłe słowa do artysty skierowała emerytowana nauczycielka Pani Krystyna Skowronek gratulując mu talentu.
Uwagami na temat prezentowanych prac można również podzielić się z autorem pisząc na adres: apancerz@wp.pl
Biecka biblioteka serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy w czytelni do końca października.
Andrzej Pancerz. Urodził się w 1973 roku w Korzennej koło Nowego Sącza. Magister sztuki, plastyk w zakresie form użytkowych ze specjalizacją lutnictwo. Ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w Zakładzie Lutnictwa. Absolwent Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w klasie wiolonczeli w Zakopanem.
W 2001 roku otrzymał medal Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego za najwyżej ocenione walory dźwiękowe instrumentu w X Międzynarodowym Konkursie Lutniczym w Poznaniu.
Od 2002 roku mieszka w Bieczu, obecnie pracuje jako instruktor terapeuta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w pracowni ceramicznej.
Maluje pejzaże, abstrakcje, a jego ulubioną formą wypowiedzi plastycznej jest portret.
Wernisaż
GALERIA
|
|
Wernisaż wystawy Henryka Kozubskiego
W sobotę, 14 lipca 2007 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż malarstwa Henryka Kozubskiego.
Henryk Kozubski urodził się w 1911r. w Bieczu.Tu spędził pierwsze lata swojego życia. Następnie przeniósł się do Gorlic, a później do Wieliczki.
Obcowanie z malarstwem i sztuką rozpoczął w dzieciństwie. Jako uczeń doskonalił swoje umiejętności w szkolnym teatrze, chórze i orkiestrze smyczkowej. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Rolniczym.
Będąc na emeryturze, w 1995 r. namalował pierwszy obraz "Wierzby polskie". Na dorobek artystyczny Henryka Kozubskiego składa się około 230 obrazów. Brał udział w 21 wystawach indywidualnych i prawie trzydziestu zbiorowych w kraju i za granicą.
"Malowanie jest dla mnie życiową niespodzianką i pragnę ją wykorzystać"- mówi o swojej twórczości artysta.
Ekspozycja i spotkanie zostało zorganizowane przy współpracy z Klubem Przyjaciół Wieliczki, którego Henryk Kozubski jest seniorem. Inicjatorką wystawy była prezes Klubu p. Jadwiga Duda. Zostało wystawione kilkanaście prac przedstawiających głównie kopalnię soli w Wieliczce, Biecz i pejzaże. Obrazy zachwycają radosnymi kolorami oraz precyzją formy, tym bardziej że Henryk Kozubski odkrył swoją pasję stosunkowo niedawno i tworzy dopiero od kilku lat. Marzeniem artysty było wystawienie efektów swej twórczości w miejscu swego urodzenia. Zrealizował je w przeddzień swoich imienin, z której to okazji podczas wernisażu przyjął moc najlepszych życzeń i wysłuchał odśpiewane przez gromadzonych gości "Sto lat i jeszcze".
Wernisaż swoim występem uświetniła pani Hilda Augustowska, której na akordeonie akompaniował syn Zygmuny Augustowski. Ogromną niespodzianką dla biblioteki był podarowany przez bohatera spotkania obraz przedstawiający kolegiatę biecką.
Sobotnie spotkanie było okazją do przyjrzenia się ciekawemu życiorysowi artysty, podziwiania jego prac, a także stał się wyrazem nadziei na dalszą współpracę między Bieczem a Wieliczką.
Wystawę będzie można oglądać w czytelni MiGBP do końca sierpnia. Zapraszamy.
Wernisaż
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i
szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy Dzieciom !
W poniedziałkowe przedpołudnie (04.06.2007) w bibliotece odbyło się "święto czytania"
zorganizowane z okazji trwającego w dniach 3-10 czerwca VI
Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Pomysłodawcą tego tygodnia jak i całej kampanii Cała Polska czyta
Dzieciom jest Fundacja ABC XXI.
Biblioteka zaprosiła na to spotkanie najmłodszych uczniów ze szkół
podstawowych z Binarowej i Biecza. Uczniom towarzyszyły nauczycielki: p. Katarzyna Łyszczarz i p. Lidia Piotrowska. W związku z tym, że rok 2007 jest rokiem 100-lecia urodzin szwedzkiej pisarki dla dzieci, Astrid Lindgren zaproszeni goście czytali fragmenty Jej utworów: "Lotta z ulicy Awanturników", "Emil ze Smalandii" i "Dzieci z Bullerbyn". Teksty wybrała i podzieliła na role p. Elżbieta Wszołek - prac. Biblioteki.
Czytający przystrojeni w kolorowe motyle, symbol
kampanii CPCD. Czytali:
- Mirosław Wędrychowicz - starosta gorlicki,
- Kazimierz Grzesiak - burmistrz Gminy Biecz,
- dr Elżbieta Samborska - kierownik Zakładu Opieki Zdrowotnej
"Lege Artis",
- Elżbieta Zając - dyrektor Zespołu Szkół Nr 2,
- Maria Tarczyńska - dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury,
- O. Andrzej Duk - proboszcz Parafii św. Anny,
- Stanisław Kalisz - dyrektor Zespołu Szkół Nr 1,
- Bogumił Kawa - radny Rady Miejskiej,
- Elżbieta Knapik - dyrektor Biblioteki,
- Elżbieta Wszołek - prac. Biblioteki.
Na początku tradycyjnie jak co roku czytana była "Lokomotywa"
Juliana Tuwima. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały czytających. Nie brakowało uśmiechu na ich buziach. Książki Astrid Lindgren są bowiem przesycone radością i fascynacją świata.
Na zakończenie Starosta podarował dzieciom słodycze. P. Ela rozdała dzieciom
gadżety: zakładki do książek i plakietki otrzymane z Wydawnictwa "Nasza Księgarnia", za pośrednictwem Pana Dariusza Sędka. Dzieci otrzymały także ulotki dla swoich rodziców zachęcajace do czytania.
W poniedziałek, 28 maja 2007 roku w czytelni MiGBP w Bieczu uczniowie 3 klasy Zespołu Szkół nr 1 wraz z wychowawczynią Panią Agatą Magierą przygotowali spotkanie z okazji Dnia Matki.
Na program uroczystości złożyły się występy dzieci; recytacje okolicznościowych wierszy, piosenki, fragmenty książek "Oto jest Kasia" oraz "Nasza mama czarodziejka".
Na zakończenie dzieci obdarowały mamy drobnymi upominkami.
W piątkowe popołudnie (18.05.2007) , w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zbigniewa Kurasza. Artysta prezentuje prace o tematyce bieckiej, stąd wystawa ma charakter szczególny. Ekspozycja ta wpisuje się w tegoroczne obchody 750. rocznicy lokacji Biecza.
Wernisaż zgromadził tłumy przyjaciół artysty i czytelników biblioteki. Przybyli mogli podziwiać prawie trzydzieści obrazów przedstawiających Biecz w różny sposób, począwszy od pejzaży a skończywszy na historycznych i fantastycznych wizjach związanych z miastem. Największą ciekawość wzbudził obraz "Pogubiło się życie 1915" przedstawiający powrót wojsk po bitwie gorlickiej, o wymiarach 2,50 na 1,60 metra. Pozostałe obrazy prezentują zwłaszcza średniowieczną historię miasta. Nie brak też prac ukazujących aktualny wygląd Biecza. Zbigniew Kurasz uwiecznia na płótnie jego najpiękniejsze zakątki.
Artysta urodził się w 1957 roku w Dubiecku. Od ponad dwudziestu lat mieszka w Bieczu. Ma żonę i dwójkę dorosłych dzieci. Na co dzień pracuje jako handlowiec. Od 1999 roku jest współtwórcą i dyrektorem generalnym bieckiego Klubu Inteligencji Twórczej. Jest pomysłodawcą dwóch edycji wystawy bieckich twórców "Pełna jasność" zorganizowanych przez KIT w Muzeum Ziemi Bieckiej (2003 i 2006). Malowanie jest jego pasją, uprawia je techniką olejną. W jego pracach uwagę przykuwa zwłaszcza ekspresja kolorystyczna, preferuje kolory żywe kontrastujące ze sobą, lecz nie brak w jego twórczości także barw mrocznych wprowadzających nastrój grozy czy melancholii.
Wernisaż wystawy odbył się jednak w nastroju zdecydowanie radosnym. Uświetniły go występy muzyków, przyjaciół artysty - Andrzeja Przybycienia i Jerzego Nowickiego, a także duetu skrzypcowego Barbara Nowicka, Klaudia Dziki. Gościem specjalnym była Julia Doszna, łemkowska śpiewaczka, która swoim przyjazdem i występem sprawiła bohaterowi wieczoru dużo radości.
Przybyli na wernisaż goście byli zachwyceni licznym dorobkiem artystycznym Zbigniewa Kurasza. Sam autor prezentowanych prac ma bardzo pozytywny stosunek do swoich dzieł. Nic dziwnego, skoro tworzy je w zgodzie ze sobą, swoimi zainteresowaniami i ku zadowoleniu odbiorców.
Biecka biblioteka serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy w czytelni do 1 lipca.
W poniedziałek, 7 maja 2007 roku w MiGBP w Bieczu odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Jóźwikiem - doktorem nauk przyrodniczych, polarnikiem, uczestnikiem 6 wypraw naukowych na Spitsbergen, grafikiem, bibliofilem, kolekcjonerem, Kawalerem Orderu Białego Kruka ze Słonecznikiem.
Prelekcji wzbogaconej pokazem slajdów i roślin polarnych wysłuchali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Bieczu. Autor podarował bibliotece tekę grafik "Spitsbergen w linorytach Zbigniewa Jóźwika".
Cykl spotkań ze znanym lublinianinem zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach.
MARATON BIBLIOTECZNY
W ramach Tygodnia Bibliotek w MiGBP odbyły się spotkania z książką, które zostały uatrakcyjnione obecnością przedstawicieli różnych zawodów. Spotkania przygotowała Małgorzata Klisiewicz, która czytała dzieciom bajeczki i wierszyki przybliżające konkretny zawód i przygotowała dla nich różne gry i zabawy dydaktyczne.
Łącznie wzięło w nich udział prawie 200 przedszkolaków z Gminnego Przedszkola i uczniów najmłodszych klas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Nr 2 w Bieczu.
W grach i zabawach wykorzystano materiały podarowane przez p. Marię Wójtowicz z firmy "Mariza", p. Halinę i Ryszarda Lianów ze sklepu "Tęcza" i p. Andrzeja Potykanowicza ze sklepu Artykuły Wielobranżowe Chemia Kosmetyki.
POLICJANCI
Rozpoczęli policjanci: aspirant Grzegorz Chmielowski i starszy posterunkowy Piotr Krupa z komisariatu policji w Bieczu.
W ruch poszły: broń palna z ostrą amunicją, pałki policyjne,
kajdanki, pojemniki z gazem obezwładniającym i kamizelki chroniące przed ciosami ostrymi narzędziami.
Dzieci zostały obdarowane przez policjantów opaskami odblaskowymi i malowankami wydanymi w ramach małopolskiej akcji "Widoczny pierwszoklasista".
Na koniec wszystkie dzieci, chociaż były grzeczne, zostały zamknięte w radiowozie, za kratkami. Bardzo im się to podobało.
STOMATOLOG
W czwartek z najmłodszymi czytelnikami biblioteki spotkał się stomatolog, doktor Andrzej Kocyba, który dziwnym trafem również przyniósł ze sobą narzędzia wywołujące dreszczyk strachu: wiertarkę dentystyczną i kleszcze .
Ale to były oczywiście tylko rekwizyty, dzieci chętnie uczyły się podstaw higieny i praktycznego dbania o zęby, co ilustrowały przyniesione przez pana doktora plansze i ulotki.
Pan dentysta nie okazał się wcale taki straszny, wręcz odwrotnie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały widokówki Biecza ze zdjęciami Jego autorstwa.
LISTONOSZ
W piątek gościł w bibliotece Pan Dariusz Sokołowski, listonosz z Urzędu Pocztowego w Bieczu. Przyniósł ze sobą wielką torbę, po brzegi wypełnioną listami, której oprócz niego nikt nie dał rady podnieść.
Pan listonosz opowiedział o swojej ciężkiej pracy, codziennie roznosi listy mieszkańcom Korczyny, Strzeszyna i Grudnej Kępskiej i jak się okazało, niektóre dzieci Go rozpoznały.
Przy okazji dzieci nauczyły się wycinania ozdobnych kart pocztowych.
W piątek, 20 kwietnia 2007 roku, z okazji 10 rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej w MiGBP w Bieczu odbył się wieczór poświęcony Jej pamięci.
W programie, złożonym z utworów poetki a przygotowanym przez Ewę Duran, wystąpili: Izabela Balwierz - emerytka, członek Klubu Seniora, Halina Schirmer - psychoterapeutka, Karolina Knapik - studentka KUL, Magdalena Ślawska - studentka UJ, Andrzej Topczyj - nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu i Stanisław Szurek - lekarz medycyny - dyrektor bieckiego ośrodka zdrowia. Grał na gitarze i śpiewał Tomasz Bania - student Akademii Pedagogicznej w Krakowie.
Prezentowane utwory były gorąco przyjmowane przez licznie zgromadzoną w czytelni biblioteki publiczność. Nie zabrakło nostalgii ale i uśmiechu.
Strofa z wiersza "Pożegnanie z poetką":
W czwartek, 19 kwietnia w MiGBP odbył się IV Gminny Konkurs Czytelniczy "Traperskie Jeden z Dziesięciu", poświęcony twórczości Jamsa Oliviera Curwooda. Do konkursu ze znajomości dwóch powieści: "Szarej wilczycy" i Włóczęgi Północy", przystąpiło 15 uczestników, uczniów szkół podstawowych w Bieczu, Rożnowicach, Korczynie, Racławicach, Sitnicy, Libuszy i Grudnej Kępskiej.Konkurs został przeprowadzony według zasad telewizyjnego programu "Jeden z dziesięciu".
Najlepszą znawczynią twórczości Curwooda okazała się Monika Przybyłowicz z Libuszy, drugie miejsce zajął Robert Tabiś (Rożnowice) a trzecie Elżbieta Tumidajewicz (Biecz, SP nr 2).
Konkurs przygotowała i przeprowadziła Teresa Falarz a nagrody książkowe ufundowała "Piekarnia Jan Włodek i Grażyna Koryga".
WIELKANOCNE
CZYTANIE
I MALOWANIE
W piątek, 30 marca w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne czytanie w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tym razem legendy o bajecznej przeszłości starożytnego Biecza czytała Magdalena Ślawska. Dzieci mogły obejrzeć również plansze ilustrujące dawne dzieje, w tym wizerunek św. Jadwigi, patronki Biecza.
Czytanie nie było jedyną atrakcją piątkowego spotkania. Później dzieci z radością i zapałem oddały się malowaniu wielkanocnych pisanek.
MUSIEROWICZ
W poniedziałek, 26 marca w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się eliminacje gminne IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego Bohaterowie "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach.
W eliminacjach wzięło udział 13 uczestników z 3 szkół gminy Biecz: Zespółu Szkół Nr 2 w Bieczu (opiekun Jadwiga Nowak) oraz z Zespołów Szkolno - Przedszkolnych w Libuszy (opiekun Mariola Mrozek) i Binarowej (opiekun Renata Ruwińska).
Etap końcowy, którego współorganizatorami są: Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miejski w Gorlicach, odbędzie się 29 marca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach. .
LAUREACI
W pierwszym rzędzie stoją od lewej: Monika Witek (Libusza), Angelina Rutana (Binarowa) i Grażyna Górska (Libusza). Z tyłu od lewej stoją: Justyna Karp, Jolanta Czyżykiewicz, Katarzyna Pater i Magdalena Ryczek (wszystkie z Libuszy)
Po prawej stoi Grażyna Zastępa - instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach
UCZESTNICY
Libusza
Binarowa
Biecz
Jury
22 lutego w MiGBP w Bieczu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Cała Polska Czyta Dzieciom". Tym razem w osobę bajarza wcielił się ksiądz Krzysztof Szopa, który rozbawił licznie przybyłe dzieci historyjkami o przygodach zwierzątek z książki "Tajemnice kreta Hilarego".
Druga część spotkania przebiegła również w radosnej atmosferze zabaw integracyjnych i manualnych przeprowadzonych przez Teresę Falarz.
W piątek, 16 marca 2007 roku, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, została otwarta wystawa malarstwa
EWY KOSIBY
"Urodziłam się na południu Polski. Tutaj mam wymarzony domek, w którym
ciągle jest coś do zrobienia, rodzinę: trzech wspaniałych synów i męża,
pracę w Banku Spółdzielczym w Bieczu, przyjaciół i znajomych, którzy
pomagają żyć.
O malarstwie marzyło mi się już w podstawówce, ale nie sprzeciwiałam się
zbyt ostro, gdy rodzice podpowiedzieli mi naukę w Liceum Ekonomicznym w
Limanowej. W 1983 roku zdobyłam tytuł magistra na Wydziale Ekonomika i
Organizacja Produkcji Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
Mieszkając w Krakowie oglądałam prace artystów i ciągle marzyłam, aby
malować. Brałam ołówek do ręki, lecz zamalowane kartki w końcu
znajdowały swoje miejsce w koszu.
Potem przyszedł czas na małżeństwo i macierzyństwo, czemu oddałam się
bez reszty, chcąc stworzyć rodzinę w której dzieci wyrastać bedą na
dobrych i wartościowych ludzi. Robiąc wszystko, aby podołać obowiązkom
typowej "matki Polki", w wolnych chwilach brałam pędzel do ręki. Malutki
kącik z biurkiem do tej pory służy mi za całą pracownię. Cieszę się jak
dziecko, gdy po paru dniach a niejednokrotnie tygodniach, uda mi się
osiągnąć zamierzony efekt na zamalowywanym płótnie. Doskonale zdaję sobie
sprawę z tego, że malując w przerwach pomiędzy pracą zawodową,
wychowywaniem dzieci, sprzątaniem i gotowaniem, nie mam szans. Żadna
sztuka nie toleruje kompromisu, niejednokrotnie żąda całkowitego
poświęcenia i dopiero wtedy pozwala dojść na szczyt.
Jednak coś mi podpowiada: rób to nadal, pracuj, maluj ten swój Biecz,
kwiaty w ogrodzie, wierzby przy drodze do Binarowej, skrzącą się mroźnym
śniegiem drogę do Sękowej. Pokrywaj płótno olejną farbą mając w pamięci
niezapomniany obraz weneckich pałaców i odbitych w wodzie świateł.
Maluję więc nadal, jestem amatorem, który jeszcze szuka własnej
drogi. Stosuję technikę olejną i pastel a tematy znajduję w otaczającej
nas przyrodzie i wkomponowanych w nią dziełach ludzkich rąk."
Na wystawie jest prezentowanych 50 prac bieckiej malarki. Zapraszamy do oglądania - w godzinach otwarcia biblioteki. Wystawa będzie czynna do końca kwietnia.
WERNisAŻ
Ewa Kosiba
Ewa Kosiba, Kamil Poręba, Anna Basista
Kamil Poręba, Anna Basista
Zbigniew Kurasz i Andrzej Kocyba
Marta Bartuś, Maria Wójtowicz, Anna Kurasz, Elżbieta Knapik
Irena Bochnia i Renata Kudła - radne Komisji Oświaty i Kultury
Marta Bartuś, Zbigniew Kurasz, Bogusława Duda
W związku z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicą śmierci Stanisława Wyspiańskiego, w czytelni MiGBP w Bieczu, 16 lutego odbył się wieczór poświęcony zmarłemu artyście.
Na program wieczoru złożyły się trzy części. Występ grupy teatralnej "Hedvigis" z Zespołu Szkół Zawodowych, która pod kierunkiem polonistki Marty Daty wystawiła fragment sztuki "Jadwiga" Stanisława Wyspiańskiego. Natomiast uczniowie Zespołu Szkół Nr2 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących przedstawili przygotowany przez Ewę Duran montaż poświęcony życiu i twórczości poety, dramaturga, malarza.
Konrad DYDA, Gimnazjum Nr1, Anna BASisTA, Liceum Ogólnokształcące, Łukasz KAMIŃSKI, Liceum Ogólnokształcące, Michał GRYGA, Gimnazjum Nr2, Natalia KRYGOWSKA, Gimnazjum Nr2.
Grupa Teatralna z Zespołu Szkół Zawodowych
w fotografii
Wiktora Jarosława Darasza
Wieczór literacki zakończyło otwarcie wystawy "Kraków Stanisława Wyspiańskiego" w fotografii Wiktora Jarosława Darasza.
Autor fotografii jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdjęcia dokumentują krakowskie miejsca związane z Wyspiańskim.
Zdjęcia zostały udostępnione bibliotece dzięki uprzejmości Jacka Szurka, emerytowanego polonisty Liceum Ogólnokształcącego.
Wystawę oglądać można do 16 marca, w czytelni biblioteki.
Zbigniew KURASZ, prof.Jacek SZUREK - inicjator wystawy.
DZIEŃ BABCI
W czwartek, 30 stycznia w bibliotece odbył się nieco spóźniony Dzień Babci. Uczniowie z klasy 2 Szkoły Podstawowej Nr 2 w Bieczu przygotowali dla swoich babć program słowno - muzyczny "WARZYWA".
Nad całością programu czuwała wychowawczyni, Lidia Piotrowska. Inscenizację opracowała Teresa Grygowicz.
Każde dziecko wręczyło swojej babci różę. W miłej atmosferze spotkanie zakończyło się wspólną herbatką..
FERIE
W BIBLIOTECE
W czasie ferii zimowych naszą bibliotekę odwiedziły dzieci ze świetlicy Zespołu Szkół Nr 1 - Szkoła Podstawowa Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 w Bieczu.
Dzieci brały udział w konkursach i quizach. "Łamaniu głowy" towarzyszyła rywalizacja i emocje. Wszyscy chętnie się bawili i wykazywali dużą wiedzę na temat książek dla dzieci i młodzieży znajdujących się w naszej bibliotece. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci wykonały książkę "Bohaterowie bajek" składającą się z prac plastycznych wszystkich uczestników tejże zabawy.
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Elżbieta Wszołek.
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ
W BIBLIOTECE
Dnia 11 stycznia 2007 roku bibliotekę odwiedzili uczestnicy wraz z opiekunami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bieczu.
Celem wycieczki było obejrzenie wystawy bożonarodzeniowej wykonanej przez dzieci ze szkoły w Strzeszynie.