ARCHIWUM
ARCHIWUM 2005
|
150. rocznica śmierci
ADAMA MICKIEWICZA
|
"Wieczór Wieszcza" w czytelni biblioteki.
Gimnazjaliści pod kierownictwem dyrektora szkoły, polonistki Elżbiety Zając przypomnieli biografię Mickiewicza i fragmenty jego twórczości. Panowała podniosła atmosfera i wręcz czuło się, że wielkie pragnienie naszego narodowego wieszcza, "O gdybym kiedy dożył tej pociechy, żeby te księgi zbłądziły pod strzechy...", które wyraził w Epilogu do "Pana Tadeusza", spełnia się.
W "Wieczorze Wieszcza" udział wzięli uczniowie II kl. Gimnazjum: Marcin Basista, Mateusz Figura, Michał Gryga, Paulina Leja, Hubert Makuła, Jakub Szarłowicz, Paulina Wachowicz, Patrycja Wójcikiewicz oraz uczennice I kl. Natalia Krygowska i Karolina Pyzik.
PAWEŁ DUTKA
FOTOGRAFIE
Paweł Dutka, z zawodu fryzjer męski. Mieszkaniec Korczyny. Fotografią zajmuję się amatorsko od października 2004 roku. Widok na Kościół farny Bożego Ciała i na wieżę ratuszową (widok z Korczyny), oświetloną w nocy halogenami, zachęcił mnie do robienia nocnych zdjęć. Tego rodzaju zdjęcia najbardziej mnie fascynują ale właściwie fotografuję wszystko co przykuje moją uwagę. Zdjęcia nocne wystawione na wystawie były wykonane "Zenitem". Moim zdaniem jest to doskonały sprzęt bo nawet przy dwudziestostopniowym mrozie wszystko działa bez zarzutów a jego solidna obudowa i waga mogą służyć do samoobrony. Pozostałe zdjęcia były wykonane aparatem "Praktica", (podziękowania dla Pana Jacka Wala za wypożyczenie aparatu i obiektywu. Panie Jacku DZIĘKUJĘ).
Fotografuję amatorsko niewiele ponad rok ale mam już za sobą konkurs "SKARBY MAŁOPOLSKI" organizowany przez Województwo Małopolskie, na który wysłałem zdjęcia Biecza. Brałem też udział w konkursie "Leśne fotografie". Organizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Tym razem przygotowałem zdjęcia z okolic Biecza. Na przełomie lipca i sierpnia wraz z Klubem Inteligencji Twórczej za namową jednego z założycieli KIT-u, Zbyszka Kurasza miałem okazję zaprezentować swoje zdjęcia w Grybowie, na wystawie pt. "BIECZ W FOTOGRAFII ".
W swoich prywatnych zbiorach mam ponad 500 różnych zdjęć, obiektów, które z różnych powodów już nie istnieją. Myślę, że będzie jeszcze okazja aby je zaprezentować.
Dziękuję zakładowi fotograficznemu "FOTO PIOTR" za fachowe porady a także Pani dyrektor i całemu personelowi Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej za przygotowanie wystawy.
GALERIA (aby powiększyć zdjęcie należy na nie najechać wskaźnikiem myszki i kliknąć)
|
|
|
Październikowe czytanie w ramach akcji "Cała Polska czyta Dzieciom" nie bez powodu było poświęcone Kubusiowi Puchatkowi. Właśnie teraz ten ulubieniec dzieci (i nie tylko) obchodzi swoje, hmm...79 urodziny.
O przygodach sympatycznego misia czytała dzieciom radna Rady Miejskiej w Bieczu, Anna Guzik.
|
wystawy poświęconej
WŁADYSŁAWOWI JACHIMOWICZOWI
W sobotę, 15 października 2005 roku w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy poświęconej malarzowi Władysławowi Jachimowiczowi.
Władysław Jachomowicz urodził się 22 maja 1916 roku w Bieczu, gdzie chodził do szkoły podstawowej. Ukończył Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle i rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W obronie przygotowanej pracy dyplomowej, dotyczącej inwentaryzacji wieży ratuszowej w Bieczu, przeszkodził mu wybuch II wojny światowej. Uczestniczył w obronie Warszawy, po opanowaniu stolicy przez Niemców podejmuje dzizłalność konspiracyjną. Aresztowany przez hitlerowców umiera (17.04.1943) w niemieckim obozie Flossenburg, mając zaledwie 27 lat.
Prezentowana wystawa została przygotowana przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną i członków bieckiego Klubu Inteligencji Twórczej i I Szczep Harcerski im. Szarych Szeregów. Pomysłodawcą był emeryto- -wany polonista bieckiego Liceum Ogólnokształcącego, Jacek Szurek. Wszechstronną pomocą w iście benedykty- -ńskiej pracy przy zbieraniu i opracowywaniu materiałów do wystawy służył Aleksander Augustowski.
Z prezentowanych na wystawie prac artysty wybraliśmy prace związane z Bieczem. (aby powiększyć zdjęcie należy na nie najechać wskaźnikiem myszki i kliknąć)
|
Spotkanie autorskie
Kazimiery Zapałowej
Popołudniem, 7 października br. odbyło się spotkanie z Kazimierą Zapałową, autorką książek: "Rodzina Stefana Żeromskiego w Świętokrzyskiem" i "50 lat ze Stefanem Żeromskim".
Spotkanie zostało zorganizowane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną i biecki Klub Inteligencji Twórczej.
Kazimiera Zapałowa jest kielczanką, długoletnią kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, wychowanką szkoły, do której uczęszczał twórca "Syzyfowych prac".
W ostatniej książce "50 lat z Żeromskim. Zwierzenia kustosza", wydanej w Kielcach w 2005 roku znajdujemy spory fragment dotyczący Biecza.
W trakcie spotkania Anna Basista z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu przeczytała obszerne fragmenty "Przedwiośnia" a Daniel Rolak dał minirecital, wykonując utwory Jacka Kaczmarskiego.
W piątek, 7 października 2005 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Martą Fox, autorką wielu książek, najczęściej przeznaczonych dla młodzieży. Uczestnikami byli gimnazjaliści z Biecza i Libuszy
Autorka, która potrafi świetnie nawiązać bliski kontakt z młodzieżą, ze swadą opowiadała o swojej twórczości, inspiracjach oraz jak wygląda praca nad książką.
Nie obeszło się bez czytania obszernych fragmentów swoich książek i rozdawania autografów.
Marta FOX.
Poetka, powieściopisarka, eseistka, 1952-
Urodziła się 1 stycznia 1952 w Siemianowicach Śląskich. Maturę zdała w Liceum im. W. Broniewskiego w Katowicach, studia - filologię polską w Uniwersytecie Śląskim ukończyła w 1974 roku; Studium Podyplomowe przy UŚ w zakresie filologii polskiej ukończyła w 1982 roku. W latach 1974-1995 uczyła języka polskiego i pracowała jako bibliotekarka w V Liceum Ogólno- kształcącym im. W. Broniewskiego w Katowicach. Zrobiła także drugi stopień specjalizacji pedagogicznej.
Od 1983 zajmuje się dziennikarstwem. W latach 1987-1989 redagowała "Młodą Sztukę" w Warszawie. W latach 1990-1995 była kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W latach 1995-1999 pełniła funkcję specjalistki d/s. programu artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki "Extravagance" w Sosnowcu. Organizowała i prowadziła tam liczne spotkania z artystami, pisała reportaże o życiu artystów, wstępy do katalogów wystaw Galerii, a także organizowała konkurs poetycki "Inspiracje". W latach 1993-1994 była zastępcą redaktora naczelnego "Górnosląskiego Diariusza Kulturalnego". W latach 1996-1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym "Wyrazy". Jest autorką spektaklu poetyckiego z muzyką Bogdana Mizerskiego w Teatrze Śląskim pt. "Zapłakać czerwonym deszczem", prezentowane- -go w ramach III Górnośląskiego Festiwalu Kameralistyki.
Brała udział w Targach Książki we Franfurcie ( 2000) - zaproszenie ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także w programie "Polen erlesen" w północnej Nadrenii-Westfalii.
Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański.
Przynależność do stowarzyszeń: członek Towarzystwa Kultury Teatralnej ( w latach 1994-1998) prezes Oddziału Wojewódzkiego) ; członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich ( oddział we Wrocławiu).
Debiut - w 1989 r. opowiadaniem "Gra" (Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie, druk w "TAK i NIE").
Życiorys pisarki zaczerpnięto ze strony internetowej Marty Fox: www.martafox.pl
Biblioteka posiada 12 tytułów książek Marty Fox: "Agaton-Gaton: jak pięknie być sobą", "Do rana daleko","Batoniki Always miękkie jak deszczówka", "Nie jestem tą, która wszystko zniesie", "Westchnienia jak morskie huragany", "Magda.doc", "Kapelusz zawsze zdejmuję ostatni", "Paulina doc.", "Po nitkach babiego lata", "Romeo zjawi się potem", "Więc nie wiń mnie za to" i "Zanim nadejdzie rozstanie".
CITY OF OXFORD
fotografie Jakuba Szczurowskiego
|
Już po raz drugi Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu ma przyjemność prezentować prace Kuby Szczurowskiego.
Tym razem młodego bieczanina poniosło do... Oxfordu, tak, tak, tego angielskiego Oxfordu, leżącego nad Tamizą, miasta - jak mówi Kuba - historii, uczelni, regat, pięknych budowli, kanałów i... szczerych ludzi.
Oddajmy głos autorowi: "Obrazy mych obserwacji zawarte w fotografiach i odręcznych szkicach podzieliłem na następujące cztery tematy: ulice, budowle, parki i drogi wodne. Czwarty, ostatni poświęciłem najsłynniejszemu "Christ Church College".
Zapraszamy do obejrzenia tej naprawdę interesującej i pieczołowicie przygotowanej wystawy.
W "Gazecie Krakowskiej" z czwartku, 8 września 2005, ukazał się artykuł Beaty Kosińskiej o prezentowanej w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu wystawie Kuby Szczurowskiego.
|
W bibliotece systematycznie odbywają się imprezy w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Tym razem w formie "wzbogaconej". Halina Schirmer czytała "Jasia i Małgosię" Jana Brzechwy a jej podopieczni ze Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej "Gniazdo" stworzyli mały teatr.
Aktorami byli: (od tyłu i potem od lewej) Piotrek Święs, Ania Topczyj, Bianka Dublewicz, Ala Topczyj, Dajana Dublewicz, Sara Takeuchi, Andżelika Dziadzio, Karolina Telecka i Kamilka Schirmer.
Wystawa
prac Stanisławy Putlak
Stanisława Putlak, lokalna artystka,
mieszkanka Korczyny. Maluje od zawsze, ale dopiero na emeryturze znalazła
więcej czasu dla swojej pasji. Malowanie jest jej ucieczką od problemów
i trosk życia codziennego. Pomysły czerpie z przyrody, a zwłaszcza
ze swojego ogródka. Na jej obrazach widnieją głównie kwiaty uchwycone
w taki sposób, by oddać ich barwę i naturalne piękno. Maluje na papierze
i sklejce, suchą pastelą i plakatówkami. W przyszłości zamierza wykorzystać
w swych obrazach także farby olejne.
Jej prace po raz pierwszy zaprezentowane były w ubiegłym roku w Muzeum
Ziemi Bieckiej na wystawie twórców nieprofesjonalnych "Pełna
jasność".
W poniedziałek, 20 marca w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się pierwszy etap VIII powiatowego konkursu czytelniczego: "DOROTA TERAKOWSKA I JEJ ZACZAROWANE POWIEŚCI". Organizatorem konkursu jest instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach,Grażyna Zastępa.
Do finału zakwalifikowali się, z Binarowej:Katarzyna Lenard i Magdalena Rutana, z Libuszy: Magdalena Kość, Jolanta Czyżykiewicz, Monika Witek, Magdalena Ryczek i Szczepan Sroka.
Gratulujemy i życzymy reprezentantom gminy sukcesów w finale.
Hans Christian Andersen
Laureaci konkursu plastycznego na najpiękniejszą ilustrację
Zorganizowany przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną konkurs na najpiękniejszą ilustrację do baśni H.Ch. Andersena został rozstrzygnięty.
Celem, jaki przyswiecał pomysłodawcom, było uczczenie pamięci wielkiego bajkopisarza duńskiego, którego 200. rocznica urodzin obchodzona jest w bieżącym roku.
Jury w składzie: Krystyna Skowronek, Elżbieta Nędza, Maria Tarczyńska oraz Jadwiga Rachel miało niełatwe zadanie, gdyż na konkurs napłynęło około 70 pięknie i pomysłowo wykonanych prac.
Wszystkie oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii uczniowie klas I -II najpiękniejszą ilustrację stworzyłaMarlena Lenard (SP nr 1 Biecz), drugie miejsce zajęła Aleksandra Szurek (SP nr 2 Biecz), a na trzecim znalazł się Michał Lipa (SP Korczyna). W grupie uczniów klas III - IV, sądząc po klasyfikacji końcowej, wybór najpiękniejszej pracy był naprawdę trudny.
Komisja konkursowa przyznała dwa równorzędne pierwsze miejsca Karolinie Jurczak (SP nr 1 Biecz) i Patrycji Lechwar (SP nr 2 Biecz), dwa równorzędne drugie miejsca zdobyli Kinga Kiełtyka (SP nr 1 Biecz) i Mateusz Fertykowski (SP Rożnowice, a na trzecim miejscu uplasowały się Justyna Chmiel (SP LIbusza), Kornelia Gubernat (SP Grudna Kępska) i Gabriela Pruchniewicz (SP nr 1 Biecz).
Kacperek zawitał do Biecza
W ostatni piątek lutego, na kolejnym wieczorze z książką,
z dziećmi spotkała się dyrektor Zespołu Szkół ze Strzeszyna pani Jadwiga
Szara.
Przeczytała dzieciom opowiadania o Kacperku,
z książeczki Grzegorza Kasdepke: "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko".
Opowiedziała dzieciom także, o swoim spotkaniu z autorem książeczki
i Kacperkiem, bohaterem zabawnych przygód.
Cała Polska Czyta Dzieciom
W czasie lutowego spotkania z książką w cyklu Cała
Polska Czyta Dzieciom
rymowane bajki przypomniała dzieciom pani Halina Wędrychowicz, nauczycielka
Zespołu Szkół nr 1, prezes Stowarzszenia "Nadzieja" w Bieczu,
urozmaicając czytanie konkursem. Do każdego z zaprezentowanych utworów
Julian Tuwima -"Rzepki", "Lokomotywy" i "Ptasiego
radia" mali słuchacze losowali pytania, na które bezbłędnie odpowiadali.
Za prawidłowe odpowiedzi dzieci zostały nagrodzone brawami i słodyczami.
Dzień Babci
21 stycznia Dzień Babci odbył się
także w naszej bibliotece. Uczniowie klasy
IIa Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą
Kalisz,
przygotowały z okazji tego święta specjalne spotkanie z książką, na
które
zaprosiły swoje Babcie. Miały one przyjemność wysłuchania kilku bajek,
opowiadań i wierszyków związanych z babciami i wnukami. Wśród czytanych
książek, oczywiście najcieplej został przyjęty Czerwony Kapturek. Było
dużo
śmiechu, radości, a czytelnię biblioteki wypełniła ciepła rodzinna atmosfera.
Na koniec spotkania wnuki złożyły swoim Babciom życzenia i wręczyły
im w dowód miłości i wdzięczności herbaciane róże.
|
|